Call To Action Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Call to action CTA, “harekete geçirici çağrı” anlamında kullanılan bir kavramdır. E-ticarette sıklıkla kullanılan çalışmalardan birisi olan CTA, kullanıcı davranışları üzerinde etkili olan stratejilerden biridir. Farklı yöntemler kullanılsa da sonuç aynıdır, kullanıcıları harekete geçirmeye çalışmak. Call to action çalışmaları daha çok, ürün açıklamalarında ya da ayrı bir buton formatı ile tercih edilmektedir.

Firmaların pazarlama stratejileri ile ilişkili olabilecek çalışmalar arasında yer alan CTA, doğru yapılırsa etkisi gözle görülür oranda olacaktır. Bu adımda önemli olan ise doğru anda ve doğru hedefe yönelik çalışmalara yön vermek önemlidir. Çalışmanın amacının doğru belirlenmesi ilk önceliğimiz olmalı. Adından da anlaşılacağı gibi CTA’nın amacı kullanıcının dikkatini çekmektir. Yalnız dikkat çekmek ile değil, aynı zamanda harekete de geçirici nitelikte olması gerekir. Bu sebeple en çok işimi kolaylaştıracak ve verimli sonuç almamıza olanak sunan tasarım adımıdır. Tasarım ile dikkat çekmek de kullanıcı üzerinde etki yaratmak da daha kolay olabilir.

Call to action çalışmalarından başarı elde etmek istiyorsanız, üzerine düşünmeli ve doğru bir analiz yapmalısınız. Her ne kadar anlatımından kolay çalışmalar olduğu çıkarılabilse de tüm ayrıntılarının dikkate alınması gerekir. Peki, bu kadar önemli olan CTA nasıl oluşturuluyor? Firmalar CTA oluştururken hangi adımlarda dikkatli olmayı seçiyor? CTA örnekleri ve yapılabilecekler yazımız içerisinde aktarılmaya çalışılacaktır.

Call To Action Nasıl Oluşturulur?

Call to action çalışmaları kişileri harekete geçirici ifadeleri içermeli ve bunun yanı sıra ise tasarım olarak da dikkat çekmelidir. CTA ifadelerini oluştururken amacına uygun olacak şekilde seçilmesi gerekir. Firmaların çalışmalarında CTA ifadelerine de yer verdiği başlıca alanlar;

 • Satış oranlarını artırmak
 • Takipçi trafiğini artırmak
 • İçeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak
 • Beğeni oranlarını artırmak

Amaçlar farklılık gösterse de nihai hedef tektir. Ürün ve hizmetlerin kullanıcıya ulaşmasını sağlamak. Ne kadar çok kullanıcıya erişim sağlanırsa o oranda beklentiler karşılanacaktır. Dolayısıyla da doğrudan kullanıcılar üzerinde etkileri olan CTA ifadelerinin çalışma aşaması da önem arz eder. Satış oranlarının etkili olması için CTA ifadelerinin seçiminde dikkat edilecek başlıca kelimeler ürünü incelemeye ve satın almaya yönelik olmalıdır. Sepete ekle, ürünü incele, hemen satın al ibareleri en sık kullanılan ifadelerdir. Bu ifadeler ile kullanıcı üzerinde etkili olmak amaçlanır. Ayrıca kararsızlık yaşayan kişiler için olduğu kadar satın alma adımında süreyi daha kısaltmak üzerinde de etkili olan yöntemlerden biridir. Kullanıcının harekete geçmesine yönelik çalışmalar olduğu unutulmamalı ve bu doğrultuda içerik ve ifadelere yer verilmelidir.

Call To Action Önemli Midir?

E-ticaret yapan firmaların kullanıcı davranışları üzerinde etkili olacak her çalışma fazlasıyla önem arz eder. Satış yapmak ve satış oranlarını artırmak kullanıcı davranışlarına yönelik çalışmalar yürütmek ile eş değer olarak ilerler. Doğal olarak da bu anlamda kullanılabilecek ve bir adım öne çıkmaya olanak sunacak her ayrıntı önemlidir. Call to action da doğrudan kullanıcı davranışını etkilediği için önemlidir.

Call To Action Buton Nedir? Neden Kullanılır?

Call to aktion ifadeleri kullanım anlamında metin olarak yer alabileceği gibi buton olarak da tasarlanabilir. Özellikle tasarım adımında büyük avantajlar sunan butonlar kullanıcıların da sevdiği alanlardır. Renkli ve dikkat çekici tasarımlarda bir buton oluşturabilir ve etkili olma olasılığınızı artırabilirsiniz.

Sık Kullanılan Call To Action Örnekleri Nelerdir?

Call to action çalışmaları çok farklı alanlarda yapılabilir. En sık örneklerine e-ticarette satış oranı artırmada ve sosyal platformlarda rastlanır.

E-ticarette İndirim zamanlarında. Son fırsat, hemen sipariş ver, sınırlı sayıda acele et! Gibi ifadelere yer verilir. Ürün satın alma adımına geçmek için; beden seçin, renk seçin gibi ayrıntılar da sık kullanılanlar arasında yer alır.

İçerik paylaşımı yapan sayfalarda,  devamını oku, detaylar için tıklayın! Üye olun, gibi içerikleri ziyaret etmelerine yönlendirmeler kullanıla yöntemlerden biridir.

İki durumda da sonuç daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve ürün ve hizmetlerden haberdar etmektir.

Call To Action Kullanmanın Faydaları Nedir?

 • Satın alma eyleminde bulunmaya yönelik tetikleyici güç olması sebebi ile potansiyel müşteriyi gerçek müşteriye çevirmeyi kolaulaştırır.
 • Satış oranlarını artırabilir.
 • Site trafiğini artırır
 • Sosyal platformlarda kullanıldığında takipçi etkileşimini artırır.
 • Müşteri memnuniyetini artırma noktasında etkili çalışmalardan biridir.
 • Kullanıcılar için talep edilen sayfalar arası yönlendirme gücüne sahiptir.

Etkili Bir Çalışma İçin Dikkat Edilecek Adımlar Nelerdir?

Pazarlama stratejileri arasında yer alan ve uzun süredir kullanılan CTA, kullanıcıların da aşina olduğu çalışmalardır. Yalnızca kimi kullanıcı karşılaştığı ifadelerin CTA çalışması dahilinde olduğu bilincinde olurken, büyük bir çoğunluk ise bu ifadelerin çalışma dahilinde yapıldığını bilmez. Her ne olursa olsun kullanıcılar bir şekilde bu anlamda kullanılan ifadelere aşinalık kazanmıştır. Kullanıcıların bu ifadelere aşina olmasının sonucu olarak hatalı bir çalışma yürütmek çok da göz ardı edilecek durumda değildir. Özellikle bu şekilde kişilerin de tanıdığı çalışmalara yön verirken özen gösterilmeli ki istenilen etki yakalanabilsin. Bu doğrultuda firmalar çalışmalara yön verirken dikkat edecekleri noktalar;

Tasarıma Özen Göstermek

Tasarım çalışmaların fark edilmesi için ilk adımdır. Tasarım ne kadar ilgi çekici olursa o derece etkili sonuçlar elde edilir. Bunu yaparken de sayfa içerikleri ile uyumsuzluk oluşturacak tasarımlardan kaçınılmalıdır. Genel yapı ile uyumsuzluk oluşturduğunda ne kadar ilgi çekici tasarıma da sahip olsa, sayfada aykırı bir görüntü oluşturacaktır. Bu adım en önemli adımdır. Sayfanın doğru analiz edilmesi hedef kitlenin davranışlarına yönelik çalışmalar yürütmek kadar büyük öneme sahiptir.

Yazı Stil ve Boyutlarına Dikkat Etmek

Yazı stili seçimi adımı da tasarım kadar etkili olabilir. Yazı boyutlarının tasarımda kaybolmayacak şekilde belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda tasarımın önüne geçmesine de engel olmak gerekir. Dengeli bir seçim yapılmalı ve bütünlük oluşturmaya ağırlık vermek gerekir. Bu açıdan yazı stili, yazı rengi, boyutu ayrıntıları ile ele alınması gerekir.

Seçilen İfadelerin Anlaşılır Olmasına Özen Göstermek

Hitap ettiğimiz kişiler farklı düşünce yapısına sahip olabilir. Öznel bir düşünce yerine daha çok genele hitap etmek önceliğimiz olmalıdır. Tercih edeceğimiz ifadelerinde anlaşılır olması ve karışıklığa sebep vermeyecek yalın sözcüklerden oluşması gerekir. Bunu sağlarken de silik olacak niteliklerden oluşmamasına önem verilmelidir.

Duyguları Harekete Geçirecek Sözcükler Seçilmeli

Call to action çalışmalarında harekete geçirmek esastır. Bu çalışmaları oluşturulma amacına ters düşecek adımlar atmak beklenenin tersinde sonuçlar açığa çıkarır. Seçim yapılacağı zaman ifadelerin eylemde bulunmaya teşvik etmek ve harekete geçirmeye yönelik seçimle yapmak önceliğimiz olmalıdır.

Fırsat Elde Edeceği Algısını Yaratmak Gerekir

Ziyaretçiler anlık fırsat yakaladıklarını düşünürse daha hızlı aksiyon gösterir. Kişilere fırsatı kaçırma korkusunu yansıtmak ile de etkili bir çalışma akışı sağlayabilirsiniz. Bu adımda kullanılan ifadeler tükenmeden satın alın ibareleri sıklıkla kullanılır.

Mobil Uygulamaları da Plan Dâhiline Ekleyin

Mobil kullanıcı sayısı farklı cihazlara oranla daha fazladır. Bu taraftan gelebilecek ziyaretçileri göz ardı etmek başarısızlığın etkilerinden biridir. Dolayısıyla bu ayrıntıyı atlamadan mobil kullanıcılarının dikkatini çekmeye yönelik çalışmalar yürütülmelidir.

Call to action nedir?

Kullanıcıları harekete geçirmek için dikkat çekici ifadelerin kullanılması yöntemine verilen call to action pazarlama startejileri arasında kullanılır.

Call to action yapılırken nelere dikkat edilmeli?

 • Tasarıma Özen Göstermek
 • Yazı Stil ve Boyutlarına Dikkat Etmek
 • Duyguları Harekete Geçirecek Sözcükler Seçilmeli
 • Fırsat Elde Edeceği Algısını Yaratmak Gerekir

Call to action çalışmalarının satış oranlarına faydası var mıdır?

Call to action kullanıcıları harekete geçirmeyi hedeflediği için, satın almaya da etkileri bulunur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1