Gizli Pazarlama Nedir? Stealth Marketing Nedir?

Gizli pazarlama, hayalet pazarlama ya da orijinal adı ile stealth marketing olarak farklı kullanımlarda karşınıza çıkmıştır. Çalışmanın ismini duymamış da dahi olsanız bir yer de gizli pazarlama çalışmasına denk gelmişsinizdir. Çünkü son dönemlerde sıklıkla tercih edilen çalışmalar arasında yer alıyor. İnternette gezindiğinizde, video içeriklerinde ya da sosyal medya platformlarında dolaşırken gizli pazarlama çalışmaları ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Gizli pazarlama, kullanıcıların farkında olmadan reklam çalışmalarına maruz bırakılmasıdır. Yani bir kullanıcı internette vakit geçirirken farkında olmadan reklam veren firmanın adı ile karşılaşır. Gizli pazarlamada esas alınan, satış yapmaktan ziyade kullanıcı algısında markayı bilinir kılmaktır.

Gizli pazarlama çalışmalarının tercih edildiği başlıca durumlar, büyük çaplı reklamlara maliyet ayırmak istemeyen, yeni tanıtılacak ürüne önceden farkındalık yaratmaktır. Gizli pazarlama çalışmaları kulaktan kulağa pazarlama çalışmaları ile benzer akışa sahiptir. İki durumda da tüketici bilinçli olarak reklamlar ile karşılaşmaz. Stealth marketing, ürün ve markanı daha sonradan tanıdıklık hissi yaratmak adına önden hazırlık niteliğinde çalışmaları kapsar. 

Gizli pazarlama, farklı sektör ve alanlarda varlık gösterebilen çalışmalardır. Bu da çalışmalara denk gelem olasılığınızı artırmaktadır.  Asıl hedefi o anlık satış yapmak değil sonrası için farkındalık yaratmak olduğundan, amaç kullanıcıda heyecan uyandırmaktır. Bu noktada da kullanıcı davranışlarının doğru analiz edilmesi önem kazanır. Ayrıca çalışmaların olumsuz tepkilere sebep olmaması için etkili ve üzerine düşünülmüş olması önemlidir. Aksi takdirde yapılmak istenen etkinin tam tersi kullanıcı tepkileri ile karşılaşılabilir.

Gizli Pazarlamanın Özellikleri Nedir?

Pazarlama stratejileri arasında yer alan gizli pazarlama çalışmaları iki farklı teknik üzerinden gerçekleştirilir. Bunlardan ilki ürün yerleştirme, özellikle en çok kullanılan yöntemdir. Bir diğeri ise yaratıcılığın ön planda olduğu çalışmalardır. Bu iki temel üzerinden gizli pazarlama çalışmaları gerçekleştirilir.

Ürün yerleştirme terimini daha önce de duyduysanız hayalet pazarlama çalışmalarına denk gelmişsiniz demektir. Ürün yerleştirme, bir video veya paylaşımın içerisine reklamı yapılacak ürün ya da markanın isminin geçirilmesini kapsayan çalışmalardır. Özellikle video içeriklerinde bu durum ile karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Videonun herhangi bir yerinde ürünün görüntüsünü ya da ismini geçirme yöntemi ile izleyici algısında tanınmışlık hissini artırmak hedeflenir. Bu sayede sonraki bir süreçte ürün ya da marka adına farklı bir yerde denk gelen kullanıcıda tanınmışlık hissi gün yüzüne çıkar.

 • Gizli pazarlamanın en önemli özelliği kullanıcının farkına varmadan reklam çalışmaları ile karşı karşıya kalmasını sağlamasıdır. Bu sayede kullanıcı çok fazla rahatsız edilmeden düşük maliyetli bir reklam çalışması ile başarılı bir sonuç elde edilir.
 • Marka imajı üzerinde olumlu sonuçlar ortaya çıkaran çalışmalar arasında adını yazdıran tekniklerden biridir. Bunu da en kolay yöntem olarak ürün yerleştirme adımları ile gerçekleştirir.
 • İnsanların bir ürün ya da marka üzerinde konuşmasını sağlamakta gizli pazarlama oldukça etkilidir. Bu da markanın daha fazla kullanıcıya ulaşmasında başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

Gizli Pazarlamanın Avantajları Nedir?

Marka bilinirliğini artırmakta etkili olabilecek yöntemler arasında yer alan hayalet pazarlama ile ürün ve hizmetlerin tanınmışlığı artırılabilir. Küçük-büyük pek çok firmanın tercih edebileceği bu yöntem ile ürün daha satışa çıkmadan tanıtımını yapmak mümkündür. Ve etkili bir çalışma ile başarılı sonuçlar elde etmek de mümkündür. Bu çalışmalar ile firmaların elde edeceği avantajlar;

 • Yeni bir ürünün önden tanıtımının yapılması. Satışa çıkmadan ürünün tanıtımının yapılması sonradan tutundurma çalışmalarına oranla daha etkilidir.
 • Marka bilinirliği artırılır ve marka imajı bundan olumlu yönde etkilenebilir. Elbette bunun için başarılı bir çalışma gerekir.
 • Düşük maliyetli çalışmalardır. Özellikle diğer pazarlama stratejilerine oranla daha az maliyetlidir.
 • Zamandan tasarruf edilir. Farklı stratejilerde gerçekleştirilen uzun vadeli ön hazırlıklar burada yer almaz. En büyük kıstas kullanıcı davranışlarının analiz edilmesi ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştirmek gerekir.

Ayrıca hayalet pazarlama, gerilla pazarlamanın bir alt grubunda yer aldığı görüşü de mevcuttur.

Gizli Pazarlamanın Dezavantajları Nedir?

Pazarlama çalışmalarının her birinde avantaj olduğu gibi dezavantaj sunan durumlarda vardır. Bu açıdan pazarlama stratejileri riskleri de açığa çıkarabilecek çalışmalardır. Hayalet pazarlama ile karşılaşılacak en önemli sorun, hedef kitlede rahatsızlık hissetme riskidir. Kullanıcı sıklıkla bu çalışmalara maruz bırakılırsa bir yerden sonra olumsuz tepki verecektir. Firmanın bu adımı iyi ayarlaması gerekir. Aksi halde beklentinin çok altında sonuçlar ile karşılaşılır. Ayrıca çalışmalar toplum değerlerini olumsuz etkileyecek nitelikte olması da oluşabilecek sorunlardan biridir.

Gizli Pazarlama Türleri Nelerdir?

Gizli pazarlama çalışmaları yapan firmaların öncelik verdiği durumlar vardır. Bu çalışmalar dahilinde firmaların sıklıkla tercih ettikleri yöntemler, tanınmış kişiler ile çalışmak, video içerik platformları, ürün gösterimidir.

Tanınmış Kişiler ile Çalışmak

Yüksek oranda takipçi kitlesine sahip olan tanınmış kişiler ile anlaşma yapmak markanın adını daha fazla kullanıcıya ulaştırmanın etkili yöntemlerindendir. Bu kişilerin markanın adından bahsetmesi, takipçiler arasında güven hissi uyandırabilir. Güven duygusunun oluşması kullanıcıların markaya yönelmesinde etkili olacaktır.

Video İçerik Platformlarını Kullanmak

Video içerikleri her alanda kullanıcıların yoğun talep gösterdiği platformlardır. Farklı sektör ve ilgi alanlarının aynı platform üzerinden videolar ile ortak paydada buluştuğu bu platformları, hayalet pazarlamanın da etkin kullanıldığı alanlardır.  Bu alanlarda kanal sahipleri ile anlaşmalar yapmak ya da reklamlar oluşturmak da etkili yöntemlerden biridir.

Ürün Gösterimi ile Çalışmalar Yürütmek

Ürünlerin satışa çıkmadan önce hedef kitlenin dikkat çekmesini sağlamak da etkili olabilecek yöntemlerden biridir. Bu akılda kalıcılığı yüksek yöntemlerden biridir. Bu çalışmalar ile ürün piyasaya çıktığı anda en azından tüketici algısında tanıdıklık hissi yaratma imkanı elde edilebilir. Ki bu da başarılı olmanın önemli adımlarından biridir.

Gizli Pazarlama Nasıl Yapılır?

Pazarlama stratejilerinin her aşaması özenli çalışmaları gerekli kılar. Üretim ile satış adımlarının orta noktası olan pazarlama çalışmaları ürün ve hizmetlerin tüketiciye sunulmasında büyük rol oynar. Dolayısıyla da bu adımın doğru akışta atılması, iyi analiz edilmesi gerekir. Gizli pazarlama çalışmalarında da durum farklı değildir. Hatta bu çalışmalar biraz daha fazla araştırmayı zorunlu kılar. Kullanıcı davranışları dönemsel olarak farklılık gösterir, trendler değişebilir. Bu değişimler de satın alma davranışları üzerinde etkili olur. Firmaların yapması gereken de bu değişimleri takip etmek ve çalışmalarına bu doğrultuda yön vermektir.

Gizli pazarlama çalışmaları daha fazla ince ayrıntıyı bünyesinde barındırır. Bunun en büyük sebebi ise yapılan çalışmanın kişiler tarafından anlaşılmadan sonuç vermesine yönelik çalışmalar olmasıdır. Gizli pazarlamanın uygulanması dizi ve film sahnelerinden, video içeriklerine kadar farklı teknikler üzerinden gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda gizli pazarlama teknikleri riskli çalışmalardan da biridir. Bu çalışmalar ile başarı da elde etmek mümkün olduğu kadar olumsuz sonuçlar almak da mümkün. Peki, bu çalışmalar nasıl yürütülür?

 • Bir film sahnesinde markayı çağrıştıracak ürünleri kısa süreli olarak geçirilmesi
 • Bir şarkıda sanatçının markanın ya da ürünün adını geçirmesi
 • Videolu içerikte marka ismi ya da ürünün bulunması
 • Tanınmış kişilerin paylaşımlarında markaya yer vermesi

Alternatif olarak kullanılan yöntemler olarak tercih edilir.

Gizli Pazarlamada Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

İlk önceliğimiz hedef kitleyi tanımaktır. Firmalar hitap edecekleri kitlenin davranışlarını analiz etmelerine yararlı olması adına çalışmalar yürütmeli. Anketler gibi veri elde edebilecekleri yöntemlerden yardım almalı ve bu verilerin sonuçları doğrultusunda çalışmalarına yön vermeleri önemlidir. Hedef kitleyi anlamak pozitif etki yaratmanın ilk adımıdır.

Müşteri taleplerini karşılayabilecek çalışmalar yürütülmek daha etkili olur. Dikkat çekmek tek başına etkili olmaz, beklentiyi de karşılamak gerekir. Aksi halde firmanın marka imajı bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Sektörü tanımak gerekir. Satış gerçekleştirmenin önemli adımlardan birisi pazarı doğru analiz etmekten geçer. Sektörün tercihleri ve eksikliklerini bilmek güçlü bir çalışma yürütmede etkili olur.

Yasal olmayan uygulamalardan kaçınmak gerekir. Tüketici hakları kanunlar tarafından koruma altındadır. Bu yasalara aykırı olacak çalışmalar yürütmemeye özen gösterilmelidir. Yaptırımlara maruz kalmamak için bu nokta fazlasıyla önemlidir.

Gizli pazarlama nedir?

Kullanıcıların farkında olmadan reklam çalışmalarına maruz bırakılmasıdır. Hedef insanlarda ürün ve markanın tanınmışlık hissini uyandırmaktır.

Ürün yerleştirme nedir? Gizli pazarlama ile bağlantısı nedir?

Ürün yerleştirme büyük kitlelere hitap eden çalışmalarda, kişiler üzerin marka bilinirliğini artırmaya yönelik yürütülen çalışmalardır. Gizli pazarlamada hedef kullanıcının farkında olmadan reklam çalışmalarına maruz bırakılması önceliklidir. Bu noktada gizli pazarlama çalışmalarında ürün yerleştirme tekniğine ağırlık verilir.

Gizli pazarlamada kullanılan yöntemler nelerdir?

 • Bir film sahnesinde markayı çağrıştıracak ürünleri kısa süreli olarak geçirilmesi
 • Bir şarkıda sanatçının markanın ya da ürünün adını geçirmesi
 • Videolu içerikte marka ismi ya da ürünün bulunması
 • Tanınmış kişilerin paylaşımlarında markaya yer vermesi
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1