Google Adwords Nedir?

Google Adwords Google üzerinden sunulan bir reklamcılık türüdür. Arama motoru üzerinden reklamcılık çalışmaları yapmak isteyenler tarafından en çok araştırılan konular arasında ‘’Google Adwords nedir?’’ sorusu bulunur.

Google Adwords, Google tarafından özel olarak tasarlanmış bir reklam program biçimidir. Pek çok farklı türü olduğunu söyleyebiliriz. Google Adwords reklamları, özellikle e-ticaret yapanlar tarafından tercih edilir. Web sitelerine daha fazla ziyaret gerçekleşmesini sağlamak isteyenler, bu reklam çeşitleri içerisinden şirketleri için en uygun olan reklamcılık modelini tercih ederek sitelerinin reklamcılık işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Başarılı bir web site yapılandırması ve iyi bir reklam çalışması ile web siteniz başarıya ulaşabilir.

Neden Google Reklamcılık Biçimi Tercih Edilmeli?

Pek çok arama motoru tarafından reklamcılık hizmetleri sunuluyor. Bu arama motorları arasında kullanımı en yoğun olarak gerçekleştirilen arama motorunun ise Google olduğunu söyleyebiliriz. İnternet kullanıcıları arama motoru üzerinde işletmeleri, ürünleri, hizmetleri, şirket konumlarını ve pek çok farklı ayrıntıyı arayabiliyor. Google Adwords reklamları sayesinde web siteniz arama motoru üzerinde daha fazla görüntülenme olasılığı kazanıyor. Yani Google Adwords sayesinde hem web sitenizin daha popüler hale gelmesine yardımcı olursunuz hem de e-ticaret şirketiniz için daha fazla satış ve tanıtım imkânı yakalayabilirsiniz.

Google Adwords Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Google Adwords reklamlarının, şirketiniz için faydalı olabilecek reklam biçimleri olduğunu söylemek mümkün.

Google Reklam çeşitleri içinden kendi şirketiniz için en uygun olan reklam modelini tercih edebilirsiniz.

Alışveriş Reklamları

Ürün satışı gerçekleştirenler tarafından sıklıkla tercih edilen reklam biçimlerinden biridir diyebiliriz. Bu reklam çeşidi sayesinde arama motoru üzerinde bulunan ‘’Alışveriş’’ sekmesinde rakiplerinizden daha üst sıralarda görünmeniz mümkün. Google Merchant Center hesabına sahip olarak siz de alışveriş reklamları verebilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları web siteleri tarafından en çok kullanılan reklamcılık çeşitlerinden biri olabilir. Arama ağı reklamları, daha çok kişilerin web siteleri veya web sayfaları için belirlemiş olduğu anahtar kelimeler sayesinde arama motoru üzerinde rakiplerinden üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Metin odaklı olarak oluşturulan reklam modellerinden biri olarak değerlendirilen bu reklam çeşidi, kendini tanıtmak isteyen hemen hemen tüm web siteleri tarafından tercih edilebilir. Bu reklamcılık çeşidi için en çok dikkat edilmesi gereken nokta anahtar kelimelerin doğru biçimde tercih edilmesi olabilir.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Potansiyel hedef kitlenize değil, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara odaklanan bir reklam biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu reklamcılık çeşidi daha önce web sitenizden alışveriş yapmış müşterilerin sizi hatırlaması ve yeniden alışveriş yapmasını sağlamak adına faydalı olabilir. Bunun dışında yeniden pazarlama reklamları, web siteniz üzerinden alışveriş gerçekleştirilmese dahi ürünlerinizi incelemiş olan kişilerin de tekrar web sayfanızı ziyaret etmesini sağlamak adına faydalı olan bir reklam biçimi olabilir.

Görüntülü Reklamlar

Youtube ve Gmail üzerinden gerçekleştireceğiniz tanıtım ve pazarlama çalışmaları için görüntülü reklamları tercih edebilirsiniz. Bu reklam çeşitleri mobil uygulamalar üzerinden sağlanan reklamlar için de kullanılabilir.

Youtube Reklamları

Youtube, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş görüntülü bir arama ağı olarak açıklanabilir Youtube sayesinde verebileceğiniz farklı reklamlar, reklam vermek istediğiniz videolar başlamadan video ortalarında veya video yanında reklam alanı içerisinde yer alabilir. Youtube reklamlarının da farklı türleri bulunur. Bu reklam türleri içerisinden atlanabilir veya atlanamayacak bir biçimde olan reklam modelini tercih edebilirsiniz.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords ’ün nasıl kullanılması gerektiği internet sitesi sahipleri tarafından en çok araştırılan konulardan biri olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Peki, Google Adwords Nasıl Kullanılmalı, Nelere Dikkat Edilerek Kullanılmalı?

İyi bir bütçe planlaması gerçekleştirin.

Google Adwords kullanmaya başlamadan önce sadece Google reklamları için ayıracağınız bütçeyi oluşturun ve bütçe yönetiminizi en iyi şekilde gerçekleştirin.

Anahtar kelimelerinizi dikkatli bir şekilde seçin .

Web siteniz için seçmiş olduğunuz anahtar kelimeleri özellikle arama motoru seçeneği ile reklam verirken kullanırsınız kullanıcılar sizin belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri, arama motoru üzerinden arattırdığı takdirde web sitenize ulaşır. Anahtar kelimelerinize uygun başlıklar oluşturarak Google için anlaşılır bir web site oluşturabilirsiniz.

Analiz yapın.

Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri kullanmış? Hangi türde reklam tercih etmiş? Bu durumun önemli noktalar arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. İnternet üzerinden rakiplerinizin hareketlerini ve Google Adwords reklam çeşitlerini inceleyerek onlardan bir adım daha önde olmayı sağlayabilirsiniz.

Web site ziyaretlerini arttırmaya odaklanın

İnsanların dikkatini farklı ve özgün başlıklar ve orijinal içerikler sayesinde kolaylıkla çekebilirsiniz. Hangi reklam modelini kullanırsanız kullanın rakiplerinizi taklit etmemek, daima özgün ve yaratıcı olabilmek son derece önemli noktalardan biridir.

Reklam değerlerinizi sürekli gözlemleyin ve grafikler oluşturun

Reklamlarınızdan aldığınız sonuçlar ile ilgili olarak belirli aralıklar ile grafikler eşliğinde değerlendirmeler yapabilir ve yeni reklam modellemeleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem bütçe yönetiminizi doğru şekilde yapabilirsiniz hem de zaman içerisinde reklamlarınızdan daha iyi sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1