Affiliate Marketing Neden Önemlidir?

E-ticarette kullanılan farklı pazarlama modelleri bulunur. Bu pazarlama modelleri farklı şekilde meydana gelse de temel olarak aynı amaca hizmet ederler. Bu amacı “daha fazla kitleye ulaşmak ve satış oranını artırmak” şeklinde ifade edebiliriz. Affiliate marketing, e-ticarette kullanılan pazarlama tekniklerinden biridir. Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır, affiliate marketing neden önemlidir gibi sorular son zamanlarda internet kullanıcıları tarafından sık aranan sorular arasında yer alır.

Pazarlama işleminin dijital bir boyut kazanması, ticaretin yönünü değiştirerek farklı bir alışveriş alışkanlığı oluşmasına sebep olmuştur. Dijital pazarlamanın bu kadar gelişmesi ve ilgi görmesinin temel sebebi ise teknolojik gelişmelerdir. Dijital dünyada ürün ya da hizmetinizi kolay bir şekilde alıcı ile buluşturup yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak bunun için kendinize bir pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir. Affiliate marketing, e-ticaret alanında kullanılan pazarlama teknikleri arasında yerini alır. Neden önemli olduğuna geçmeden önce affiliate marketing nedir, öğrenelim.

 Affiliate Marketing Nedir?

İngilizce bir kavram olan affiliate marketing, temel anlamı ile “satış ortaklığı” anlamına gelir. Bir tür pazarlama faaliyetidir. Affiliate marketing yapmak için öncelikle bir ortakla anlaşma yapmanız gerekir. Anlaşma sağlandıktan sonra satış ortakları, sizin ürün ya da hizmetlerinizin satışını belli bir komisyon karşılığında gerçekleştirir. Yani buradaki temel amaç, işletme için yürütülen pazarlama çalışmalarıdır. Affiliate marketing yapan kişi, işletme ile ortak bir çalışma yürüterek gelir elde etmeyi içerir.

Affiliate marketing son zamanlarda e-ticarette yaygın olarak kullanılan ve getirisi iyi olan bir pazarlama stratejisidir. E-ticarette affiliate marketing yapan kişi ya da kuruluşlar, işletmeler ile anlaşarak ürün ya da hizmetlerini pazarlayarak satmaya çalışırlar. Yaptıkları satış ve reklam üzerinden komisyon alırlar. Bir tür aracı olarak ifade edebiliriz. İşletme ürün ya da hizmetinin satışını artırmak için bir satış ortağına ihtiyaç duyabilir. Özellikle e-ticarete yeni başlayan küçük işletmeler, gelişimlerini hızlandırmak için affiliate marketing çalışmasına ihtiyaç duyabilirler.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi affiliate marketing, bir kuruluş ya da kişi tarafından yapılabilir. Influencerlar da affiliate marketing içerisinde değerlendirilebilir. Sosyal medyada belli bir hedef kitlesine sahip influencerlar, ürünlerinizi tavsiye ettiğinde satış oranlarınızda artış olduğunu çok rahat gözlemleyebilirsiniz. Influencer marketing ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Influencer Marketing Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza tıklayarak okuyabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

E-ticarette yoğun olarak kullanılan pazarlama tekniklerinden biri olan affiliate marketing yapılabilmesi için gerekli olan 3 temel öge vardır. Bu ögeleri şu şekilde ifade edebiliriz; satıcı, ortak ve alıcıdır. İlk olarak satıcıları ele alalım. Ürün ya da hizmetin satışını yapan kişi olarak satıcıları ifade edebiliriz. Oluşturdukları marka değeri ile ürün ya hizmetlerinin satışını yaparak kar elde eden taraftır. E-ticaret yapmaya başlayan satıcılar, bazı sebeplerden dolayı bir ortağa ihtiyaç duyarlar. Marka tanınırlığı, ürün tanıtımı, satış oranını artırma gibi sebeplerden dolayı bir ortakla çalışabilirler.

Önemli bir diğer öge de ortaktır. Ürün ya da hizmeti farklı pazarlama kanalları ve reklam teknikleri kullanarak alıcı ile buluşturan kişidir. Ortağın temel amacı, ikna kabiliyetini kullanarak anlaşma sağladığı satıcının ürün ya da hizmetinin satışını sağlamaktır. Her sektör için var olan bir ortak kuruluş ya da kişi bulunabilir. Ortak sayesinde hedef kitleye ulaşma hızınız artarak satış oranlarınız yükselebilir. Tanınan ve kitle üzerinde söz sahibi olan birinin sizin ürünlerinizi tavsiye etmesi ile ürünlerinize olan talep kısa sürede artabilir. Ek olarak şunu da söyleyelim, ortak sağladığı satış üzerinden komisyon alarak gelir elde edebilir.

Alıcı ise satın alma işini gerçekleştiren kişidir. Ortakların tavsiyeleri üzerine ürünü ya da hizmeti satın alır. Her bir satış üzerinden ise satıcı ile ortak kazancı paylaşır. Böylece satıcı, ortak ve alıcı, alışveriş sürecine dahil olmuş olur.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Neden Önemlidir?

Bu pazarlama modelinin önemli olmasının en temel sebebi, satışlar üzerindeki etkisidir. Satış ortaklığı yapan çoğu işletmenin bunu tercih etmesi, tüketicilerin talep etmesinden kaynaklanıyor. Çünkü satıcıların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Dolayısıyla tüketiciler, güvenli alışveriş yapacağı markayı seçme konusunda kararsızlık yaşıyor.

E-ticaretin bol kazanç sağlaması, pek çok işletmenin dijital alanda yer almasına yol açmıştır. Online alışverişin zirve yaşadığı bu zamanda tüketici kitlesi, alışveriş yapacağı marka konusunda tereddütte kalıyor. Bu nedenle güvenebileceği markaları oluşturmak için bir referansa ihtiyaç duyuyor. Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu referans açığını ortaklar doldurur. Ortakların yönlendirmesi ile bugün pek çok tüketici alışveriş yapacağı markayı oluşturuyor. En başta güvenli, hızlı ve kolay alışveriş yapmak isteyen tüketiciler, ortakların tavsiyeleri üzerine satın alacağı ürünü ve markayı belirliyor. Bu açıdan baktığımızda ortak ile tüketici ilişkisi, satıcılar tarafından affiliate marketing tekniğini kullanmaya teşvik ediyor. SEO

Affiliate Marketingin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Öncelikle şunu söyleyelim ki affiliate marketing yapmak, satıcı ve ortak için ayrı bir öneme sahiptir. Ancak bunu bir gelir kapısı haline getirmek isteyen kuruluş ve kişiler için sağladığı avantajlar oldukça büyüktür. Ortak için sağladığı avantajları şu şekilde ifade edebiliriz;

  • Çalışma Kolaylığı
  • Sermaye Gerektirmez
  • Çoklu Çalışma İmkânı
  • Sorumluluk Sınırlıdır
  • Performans Temelli Değerlendirilme
  • Kazanç Sağlaması (satıcı- ortak için)

Çalışma Kolaylığı

Bir meslek olarak affiliate marketing yapacaksanız, öncelikle çalışma alanının çok esnek olduğunu bilmelisiniz. Bu açıdan baktığımızda sizin için oldukça avantajlıdır. Öncelikle süreç online işlediği için evde çalışmak için uygun bir çalışma alanıdır. Ofise gitmeniz gerekmez. Çalışma saatlerini ve yoğunluğu siz belirleyebilirsiniz.

Sağladığı diğer bir çalışma kolaylığı ise zaman faktörüne takılmadan gelir elde etmeye devam edebilirsiniz. Yani sizin hazırladığınız içerik, pazarladığınız ürün dijital kanallar üzerinden kullanıcılarla buluştuğu için sürekli bilgisayar başında olmanıza gerek yoktur. İçeriği hazırlayıp pazarladıktan sonra uyurken bile gelir elde edebilirsiniz.

Yüksek Sermaye Gerektirmez

Affiliate marketin yapmak için belli bir sermaye sahip olmanız gerekmez. Ürün satışındaki başarınız zaten satıcılar için yeterlidir. Bu nedenle tanınırlığı yüksek birinin ortak olarak e-ticarette yer alması oldukça basittir.

Çoklu Çalışma İmkânı

Ortak olarak sadece bir işletme çalışma gibi bir koşula tabi değilsiniz. Çalıştığınız kadar komisyon aldığınız için bir işletmeye bağlı olmanıza gerek yoktur. Bu nedenle sadece bir şirketle çalışmak zorunda değilsiniz. Birden fazla şirketle anlaşma yapabilirsiniz. Daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Sorumluluk Sınırlıdır

Sizin sorumluluğunuz sadece ürün ya da hizmet tanıtımı yaparak satışını sağlamaktır. Satış işlemleri, kargolama, iade talebi gibi durumlarla yükümlü değilsiniz. Bu gibi durumlar ile satıcı ilgilenir. Sorumluluğun sınırlı olması, ortağa sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesidir.

Performans Temelli Değerlendirilme

Etki derecesi yüksek bir ortağın affiliate marketing yaparak kazanacağı gelir miktarı yüksek meblağlarda olabilir. dolayısıyla sizden beklenen ya da sizi zora sokacak bir performans beklentisi yoktur. Yaptığınız iş kadar karşılığını alırsınız. Eğer insanlar üzerinde ikna kabiliyetiniz yüksek ise çok çaba harcamadan yüksek performans üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Kazanç

Hem satıcı hem de ortak için kazanç payı yüksek olan bir pazarlama tekniğidir. Yapılan işin özellikle yeteneğe bağlı olması, yetenekli kişilerin kısa süre içerisinde kazanmasına, kazanırken satıcıya kazandırmasına da olanak sağlar. Satıcı için, tıklama sağlayan ortağın komisyonu da performansı üzerinden belirlenir. Dolayısıyla kazanç sağlamak isteyenler için avantajlı bir alandır.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1