Uzun Kuyruklu (Long Tail) Anahtar Kelime Nedir?

Long Tail Keywords; dilimize uzun kuyruklu anahtar kelime olarak kazandırılan SEO çalışmaları dahilinde ele alınan bir kavramdır. Uzun kuyruklu anahtar kelime, arama sonuçlarında rekabet oranı daha az olan ve direkt kullanıcı isteğine yönelik, daha kesin sonuç odaklı seçilmiş anahtar kelimelerdir. Az rekabet oranına sahip olan bu kelimelerde, hedef daha kısıtlı olmaktadır. Tüm kullanıcılar ya da geniş bir hedef kitledense, kesin dönüş yapabilecek kullanıcılar hedef alınmaktır. Bu açıdan bakıldığında riskli yanları da olabilecek bir çalışma olan uzun kuyruklu anahtar kelimelere neden yer verilir? Firmalara nasıl faydalar sunmakta ve alınacak risklere karşılık elde edilecek sonuçların başarıda etkisi ne kadardır? Yazımızda bu konuyu her yönden ele almaya çalışacağız.

Anahtar Kelime Kullanmak Neden Önemli?

Anahtar kelimenin içerik için önemine değinmeden önce, SEO açısından önemine bakmak daha doğru olacaktır. SEO, dijital ortamda başarılı sonuç elde etmek isteyen her üreticinin önem vermesi ve çalışmalarında dikkat etmesi gereken konudur. Bunun asıl sebebi, bir içerik üreticisinin ve site başarısının SEO sonuçları ile ölçülmesidir. Arama motoru optimizasyonu, bilinen adı ile SEO çalışmaları çevrimiçi rekabetinden her zaman bir adım öne çıkmanın altın anahtarıdır diyebiliriz. Arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almak, hedef kitleye ulaşmanın temel adımıdır ve bu adımı da atmanın yolu SEO çalışmalarında geçmektedir.  Elbette bu kadar büyük öneme sahip olmasının sonucu olarak da üreticilerin ön plana çıkmalarına yönelik farklı çalışma alternatifleri de ortaya çıkmaktadır. Uzun kuyruklu anahtar kelime de SEO çalışmalarında yer verilebilecek alternatiflerden birisidir.

Anahtar kelimeler, SEO çalışmalarına yön verebilecek etkilere sahiptir. İçerikler çevrimiçi çalışmaların bel kemiği noktası haline geldi. Bu durum üreticinin oluşturacağı içeriklerin daha özenli ve nitelikli oluşturması gerektiği ve bunun sonucunda da başarı elde edebileceği anlamına gelmektedir. Oluşturulacak içeriklerin özenli ve özgün olmasının dışında daha başarılı olması için anahtar kelimelerden yardım alınmaktadır. Anahtar kelime, içeriğin hedef kitlesi tarafından fark edilmesine etki ekmektedir. Kullanıcının arama sonuçlarında karşısına çıkmada anahtar kelimelerin etkisi yadsınamaz.

Anahtar kelime seçiminde içerik üreticilerin karşısına iki alternatif çıkmaktadır. Bunlar, genel kullanıcıya hitap edecek anahtar kelimeler seçmek ya da daha dar bir kullanıcıyı hedef alan ve kesin sonuçlara odaklı anahtar kelimeler seçmektir. Bu iki alternatif, uzun kuyruklu anahtar kelime ve kısa kuyruklu anahtar kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer seçilecek anahtar kelimeler bir ve ya iki kelimeden oluşuyor ve genele hitap edecek nitelikte ise bu kısa kuyruklu anahtar kelime, üç ve üzeri kelime kalıbına sahip ve daha özele hitap edecek nitelikte ise uzun kuyruklu anahtar kelime olarak adlandırılmaktadır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Neden Önemli?

Anahtar kelimelerin önemini vurguladık, peki bu iki alternatifin içerik üreten kişiler için nasıl etkileri bulunmaktadır? Öncelikle alternatifleri değerlendirirken hangisinin daha fazla fayda sağlayacağının araştırılması ve o şekilde bir yol seçilmesi gerekmektedir. Risk oranı olarak ele alındığında her iki durumunda artıları ve eksileri bulunmaktadır. Genele hitap edebilir ve ulaşacağınız hedef kitlesini daha geniş tutabilir ya da hedefi dar tutabilir kesin sonuca odaklı olabilirsiniz. Bunun seçimi tamamen üreticinin kendisine kalmıştır. Bahsettiğimiz gibi her iki durumun da getirisi farklı olacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelime yazımızın başında da değindiğimiz gibi, arama motoru sonuçları üzerinden yürütülen stratejilerden birisidir. Genel olarak yapısına bakacak olursak, üç ve daha fazla kelimeden oluşması ve bu kelimelerin de arama hacmi yüksek kelimeler arasında seçmek doğru tercih olacaktır. Dolayısıyla seçilecek kelimeler için araştırma sürecine tabi tutulması gerekmektedir. Çalışmaların gerekli başarıyı yakalayabilmesi için rekabet oranının düşük olduğu kelimelerin tespit edilmesi önemlidir.

Son zamanlarda kullanıcıların sesli arama alternatiflerine yönelim göstermeleri pek çok ala üzerinde etkili olmaktadır. Uzun soluklu anahtar kelimelerin bilinirliğindeki meydana gelen artışlarda da bu durumun etkisi görülebilir. Sesli aramalarda kullanıcılar genel olarak birden fazla kelimeleri içeren ve daha sonuç odaklı olmayı tercih etmektedir. Bu yönteme yönelim gösteren kullanıcıyı yakalamak, içerik üreticilerine başarılı sonuçlar olarak geri dönme olasılığı yüksektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler içeren içerikler daha açıklayıcı niteliklerde olmaktadır. Bu da ilgili olacak kullanıcıya hitap eder ve doğru hedef kitleye ulaşım imkânı sunduğu için de başarı oranı yüksek olmaktadır. Bu durum da çalışmaları üreticilerin gözünde önemli hale getirmektedir. Hiçbir çalışmanın risksiz olamayacağı gibi burada da riskler olmaktadır. En büyük risk ise çalışmaların küçük bir alanı hedef almasıdır. Genel kullanıcılar arasından elde edilecek başarı oranını artırabilecek kullanıcıya ulaşma imkânının önü kapanabilmektedir. Bu riskin en aza indirgenebilmesi için ise üreticilerin yapabileceği durum ise doğru strateji gerçekleştirmektir. Hedef kitleyi, arama sonuçlarını, anahtar kelimeleri kısacası içeriği ulaştırmak istediği hedefi doğru analiz etmesi gerekmektedir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanmanın Avantajları

SEO çalışmalarında kullanılacak her yöntemin bir şekilde üreticiye faydaları olacaktır. Uzun soluklu anahtar kelimelerin sunduğu faydalar ise;

  • Organik site trafiğinde olumlu sonuçlar elde edilebilir
  • Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilir
  • Sayfanın ihtiyacı olan tıklanma oranlarında artışlar meydana getirebilir
  • Kullanıcı tarafında ise ihtiyaç duyulan bilgiye kısa sürede ulaşma imkânı sunar. Bu da siteye müşteri memnuniyeti olarak geri dönüşüm sağlar.

Başarılı Çalışma Yürütmek İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Uzun soluklu anahtar kelimeler, takipçi çekmek noktasında kısa kuyruklu anahtar kelime çalışmalarına oranla daha az olmaktadır. Fakat bunun yanı sıra, sıralamada üst sıralara çıkmakta daha başarılı olmaktadır. Bu sebeple etkili kullanıldığında daha hızlı sonuçlar elde edilebilecek alternatiflerden birisidir. Peki, doğru bir çalışma gerçekleştirmek için nasıl bir yol izlenebilir? Öncelikli olarak çalışmalarda dikkat edilecek noktalar başlıca;

  • Seçilen anahtar kelimenin karşılığının içerikte yer alması gerekmektedir. Ziyaretçi aradığı bilgiye içerikte ulaşmalıdır.
  • Anahtar kelime seçerken bu alanda kullanılan programlardan yardım alınabilir. Google Ads, Semrush gibi anahtar kelime araştırması yapılacak araçlar olduğu gibi, çoklu anahtar kelime seçimi noktasında Wordstream ve Wordtracker gibi kaynaklardan yardım alınabilir.
  •  Anahtar kelime seçimi noktasında, arama motoru sorgu önerileri de alternatif olarak kullanım imkânı sunmaktadır. Arama motorunun sunacağı seçimler arama hacmi yüksek olabilecek kelimeleri içereceği için kullanıcılar üzerinde etkili olacak anahtar kelimelere ulaşma imkanı sunmaktadır.
  • Rakip araştırması yapmak da izlenecek yolculukta göz önünde bulundurulabilecek alternatiflerden biridir.
  • Bu çalışmalarda asıl hedef kullanıcı soru ve sorunları olduğu için bu alanda forumlar ve kullanıcı sorunlarının yer aldığı platformlar incelenebilir.

Sonuç olarak baktığımızda uzun kuyruklu anahtar kelime belirli bir kesime hedef alan ve hızlı sonuçlar elde etmede etkili çalışmalardır. Çevrimiçi ortamda varlığınızı korumak ve rekabette ben de varım demek istiyorsanız önceliğiniz, içeriklerinizde başarılı sonuç elde etmek olmalıdır. Bu sayede geri dönüşümler daha olumlu olacaktır.  Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi arayışında iseniz bu yöntemi değerlendirebilirsiniz.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1