E-Ticarette Ne Satılabilir?

Günümüzde oldukça ilgi çeken ve ilginin her geçen gün daha da arttığı e-ticaret platformu, geleneksel ticaretle uğraşan kişi ya da işletmelerin yönelim gösterdiği bir alandır. Geleneksel ticaretle uğraşanların yanı sıra geleneksel ticarette bulunmayan ancak e-ticarete adım atmak isteyen insanlar bulunuyor. Yani satış yaptığı fiziksel bir mağaza bulunmayan ancak sanal mağaza açarak satış yapmak isteyenler bulunuyor. Siz de e-ticarete atılmak istiyor ancak ne satacağınız bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyarak karar verebilirsiniz.

E-ticaret, sektör ve ürün çeşitliliği açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Ancak bu dijital arenada kendinize bir yer edinmek için öncelikle ne satacağınıza karar vermelisiniz? E-ticaret üzerinden ne satabilirsiniz? Bu konuda kararsızlık yaşamanız oldukça normaldir. Çünkü sektör ve satılan ürünün sınırı yoktur. Hemen hemen her ürün ve hizmeti elektronik ticaret ile satışa sunabilirsiniz. Ancak hala ne satacağınıza karar vermediniz mi? O zaman adım adım ilerleyelim. Böylece ne satacağınıza karar vermek için doğru yolu bulabilirsiniz. 

İlgi Duyduğunuz Sektörü Belirleyin! 

Bugün, e-ticaretle uğraşan kişilerin çoğu finansal getirisinden dolayı sektör seçimi yapar. Ancak ticaret hayatı kısa ya da belli bir süreyi kapsamaz. Ticarete atılmak sizi maliyet noktasında zorlayacağı için uzun vadeli bir işe yatırım yapmak en mantıklısıdır. Dolayısıyla satışını yapacağınız sektör ve ürünü ilgi alanınıza göre seçin. Bu durum sizin iş hayatında daha başarılı olmanıza yardımcı olabilecek bir yoldur. Hayatınız boyunca aynı sektör üzerinde satış yapacaksınız. İlgi duyduğunuz ürünü satmak sizin sektöre olan merak duygunuzu canlandırır. Aynı zamanda işinizi severek yaparsınız.

E-ticarette yer alan onlarca sektör vardır. İlginiz olan ya da sempati duyabileceğiniz bir sektörü tercih edin. Şu da var ki, e-ticaretle uğraşan her işletme bu hususa dikkat ederek atılımını gerçekleştirmiyor. İlgilenmediği ya da bilgi sahibi olmadığı sektör üzerinden ticaret yapan çok fazla satıcı bulunuyor. Ancak sektörde öncü olmak, büyük başarılar sağlamak istiyorsanız bu noktaya mutlaka dikkat edin.

Piyasa Araştırması Yapmak 

Araştırma yapmadan asla e-ticarete başlamayın. Piyasadan bir haber olarak başlamanız sizi rakiplerinizden oldukça geri plana atar. Şuan için e-ticaret yapan işletmelerin sayısı oldukça fazladır. Bu sayı gün geçtikçe kendini güncelleyerek artış gösteriyor. Siz de e-ticaret yapacaksanız önce satmak istediğiniz ürüne karar verin. Daha sonra piyasa araştırması yapın. Alıcıların yoğunlaştığı ürünler nelerdir? Sezonluk ürünler var mı? Rakipleriniz ürünler üzerinde nasıl bir fiyatlandırma yapmış? Sektörünüzde başarı getiren reklam çalışmaları nasıl oluşturulmuş? Bu ve benzeri soruların cevabını öğrenerek kendinize bir çalışma planı hazırlayın. 

E-Ticaret Yapabileceğiniz Sektörler Hangileridir? 

2021 yılı ilk 6 ay istatistik sonuçlarından hareketle şunu söyleyebiliriz ki, 2021 yılında e-ticaret yapmaya başlayan sektörlerin başında gıda sektörü geliyor. Bir önceki yıl istatistik değerleri temel alınarak yapılan kıyaslamaya göre gıda sektöründe %196 oranında bir artış gözleniyor. Yani gıda sektöründe yer alan işletmeler, bir önceki yıla kıyasla 2021 yılında e-ticaret üzerinden satış yapmaya başlamıştır.

Bunun yanı sıra e-ticaret hacmini artıran sektörler arasında reklam, çiçekçilik, beyaz eşya, yazılım, ev bahçe, giyim, elektronik, tadilat-temizlik, eğlence ve sanat sektörleri bulunuyor. Özellikle beyaz eşya, küçük ev aletleri ve giyim alanında gerçekleşen e-ticaret hacmi, önemli ölçüde artış gösteriyor. Kısaca e-ticaret hacminde artış görülen sektörler;

 • Beyaz eşya/küçük ev aletleri 
 • Giyim/ayakkabı 
 • Elektronik araçlar 
 • Gıda-süpermarket 
 • Spor ürünleri ve aksesuarları 
 • Tarım ürünleri 
 • Seyahat ve eğlence sektörü 
 • Ev ve Dekorasyon Ürünleri 
 • Tasarım Ürünleri 
 • Bakım Ürünleri

Bu bilgilerden hareketle kendinize e-ticarete başlamak için uygun olan sektörü seçebilir ve e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Yukarıda da değindiğimiz gibi sektöre ve ürüne karar verdikten sonra mutlaka rakip firmalarınızı inceleyin. Piyasa araştırması yapın. Kime ne satacağınızı, nasıl satacağınızı ve ne kadara satacağınızı bilmek sizin için oldukça avantajlı olabilir. Ürünün satılma potansiyelini, alıcıların ürüne yönelimini analiz ederek güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri 

Ülkemizde genelde evlenecek çiftlerin yönelim gösterdiği bir sektördür. Beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde yapılan düğün paketleri ve kampanyaları bu sektöre olan talebin yoğunlaşmasına yardımcı olur. Online alışverişin fiziksel mağazadan fiyat anlamında daha uyguna denk gelmesi tüketicilerin sanal mağazaları tercih etmesine yol açıyor. Bu nedenle e-ticarete başlayacak ancak ne satacağınız bilmiyorsanız beyaz eşya ve küçük ev aletlerini tercih edebilirsiniz.

Giyim Sektörü 

Kadın ve erkek tekstil ürünleri e-ticaret yapılan sektörlerin başında gelir. Eğer giyim sektörüne ilgi duyuyorsanız, bu sektör ile e-ticarete başlayabilirsiniz. Giyim sektörü insanın ihtiyaç duyduğu başlıca sektörler arasında yer alıyor. Giyim sektörü, özellikle moda anlayışından dolayı devinim halindedir. Yani sürekli kendini güncelleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle sezonluk ürünlerin olması ve kampanya anlamında bu sezonluk ürünler üzerinden kampanya çalışmalarının yapılması, giyim sektörünün avantajları arasındadır.

Siz de giyim sektörünü seçerek kadın, erkek ya da çocuk giyim ürünlerini satabilirsiniz.

Gıda / Süpermarket Ürünleri 

Günümüzde oldukça yaygınlaşan e-ticaret sektörlerinden biri de gıda ve süpermarket ürünleridir. Online alışverişin mobil uygulamalara uygun hale getirilmesi ile fiziksel mağazayı ziyaret eden tüketicilerin sayısında azalmalar görülür. Mobil ya da masaüstü uygulamalar ile alıverişini yapan ve ödemeyi de yine online şekilde kredi kartı ile yapan kişiler gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Sanal market uygulaması ile yapılan alışverişler alıcının kapısına kadar getiriliyor. Oldukça pratik bir uygulama olduğu için gıda ve süpermarket alıverişini sanal mağaza üzerinden yapan kitlenin artması bu sektör üzerinden e-ticaret yapılmasını daha yoğun hale getirmiştir.

Elektronik Araçlar 

Akıllı cihazların model olarak çeşitlilik göstermesi ve fiyatının online mağazada daha uygun fiyat üzerinde satışa sunulması, bu sektörde e-ticaret hacminin artmasına yol açmıştır. Akıllı saatler, bluetooth kulaklıklar aklınıza gelebilecek diğer akıllı cihazların satışını e-ticaret ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Müşteriye sunulan iade hizmeti sayesinde alıcı beğenmediği ürünü geri gönderebiliyor. Böylece müşteri online mağaza üzerinden satış yaparken oluşacak soru işaretlerini giderme fırsatı buluyor. Bu sektör üzerinden e-ticaret yaparak gelir seviyenizi yükseltebilirsiniz.

E-Ticaret Satış Kanalları Hangileridir? 

Ne satacağınıza karar verdiyseniz, şimdi nerelerden satış yapacağınız konusuna geçebiliriz. E-ticaret yaparken kullanabileceğiniz farklı satış kanalları bulunur. Aşağıda bahsedeceğimiz satış kanallarından herhangi birini ya da hepsi üzerinden satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kanallar; 

 • Sosyal medya 
 • Web sitesi 
 • Pazaryer(ler)i 
 • Drop Shipping

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak 

Yukarıda bahsettiğimiz kanallarından en az birini kullanarak e-ticaret alanında satış yapabilirsiniz. E-ticaret yaparak öncelikle hedef kitlenizi genişletmiş olursunuz. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan kullanıcılar için, sosyal medya üzerinden satış yapmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Sosyal medya hesabınızı kaliteli şekilde kullanarak ziyaretçilerinizi birer müşteri haline getirebilirsiniz. Bu anlamda özellikle Instagram ve Facebook satış için kullanılan sosyal medya platformlarındadır. 

Web Sitesi ile Satış Yapmak 

E-ticarete başlarken yapılması tavsiye edilen adımlardan biri de web sitesi kurulumudur. İşletmeniz için açacağınız web sitesi ile ürünlerinizi sergileme fırsatı bulursunuz. Ürün görseli, stok, fiyat bilgisi, ürün özellikleri, ziyaretçilerin ürün hakkında bilgi edinmesini sağlar. Web sitenizin kurulumunu yaparken ücretli ya da ücretsiz e-ticaret alt yapı sağlayıcılarından birini seçebilirsiniz. Ancak e-ticaret web sitesi açarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

İlgili İçerik: E-Ticarete Yeni Başlayanlar İçin: Sanal Mağaza

Pazaryeri Üzerinden Satış Yapmak 

Pazaryerleri, satıcılar ile alıcıları birleştiren sanal bir pazar alanıdır. Pazaryerleri sayesinde rakipleriniz ile rekabet halini sürdürürken ürün satışını yapabilirsiniz. Hem de daha fazla satış yapma potansiyeline sahip olur. Pazaryerleri sayesinde markalar arasında ürünlerin fiyat kıyaslamasını alıcılar kolayca yapar. Uygun fiyata ve güvenilirliğe sahip olan satıcı müşterinin tercih seçeneği olur. Siz de pazaryerleri ile ürünlerinizi kolayca alıcılar ile buluşturun. Böylece satışlarınızı yükseltin. 

Drop Shipping ile Satış 

Satıcının ürünü stoklamadan sattığı ticari eyleme drop shipping diyebiliriz. Satıcı gelen siparişleri doğrudan tedarikçi firma hangisi ise ona yönlendirerek alışverişin yapılmasını sağlar. Bugün e-ticarette yer alan işletmelerin pek çoğu drop shipping ile satış yapıyor. Siz de eğer sektörünüz müsaitse stoksuz şekilde satış yaparak gelirinizi yükseltebilirsiniz.

SSS

Kadın giyim satış miktarı nedir? 

Sosyal medya ve vergi mükellefi işletmeler ham veriye dahil olmadığı için bu soruya net bir şekilde cevap vermek verilemiyor. Ancak kadın giyim sektörü e-ticaret alanında satışın yüksek olduğu öncü sektörlerden bir tanesidir.

Çok adet satmak mı, çok çeşit satmak mı?

Bu sorunun cevabı, iş yaptığınız sektöre göre değişkenlik gösterebilir. Çeşitliliğin az olduğu bir sektörde satış yapanlar için adet satmak daha avantajlı olabilir. Ancak çeşit fazla ise her çeşitten ürün satmak size daha fazla kar sağlar.

Evden gıda satışı yapılabilir mi? 

Resmi olarak evden satış yapmak, Tarım ve Orman Bakanlığı kararınca yasaktır. Gıda satışı için ruhsatlı bir dükkana ya da atölyeye sahip olmanız gerekir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1