Sınır Ötesi E-Ticaretin Adresi: E- İhracat

E-ihracat, ürünlerin ya da hizmetlerin online kanallar yolu ile sınır ötesine çıkarak, diğer ülkelere satış yapılması durumudur. E- ihracat yapılırken, öncelikle satıcının E-Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile ürün ya da hizmeti yurt dışında bulunan müşteriye göndermesi gerekir. E-ticarete olan yoğun talep, aynı zamanda e-ticaretle ilgili olan diğer alanları da etkilemiştir. E-ticaret yapan bir işletmeyseniz ve ürünlerinizi yurt dışındaki müşterilere ulaştırmayı düşünüyorsanız, e-ihracat dünyasına adım atın!

E-ticaretin bir uzantısı olan e-ihracat, geleneksel ihracattan farklı olarak elektronik ortamda gerçekleşir. E-ihracat hizmeti, geleneksel ihracattan daha geniş bir tüketici kitlesine ulaşılmasını sağlar. Bu sayede şirket daha fazla satış yapma imkânı bulur. Bu durum hem şirket hem de tüketici tarafından oldukça avantajlıdır. Şirket tarafından avantaj sağlayan durum, ürün – hizmet satışını, uluslararası bir boyut kazandırarak daha geniş kitlelere ulaştırır. Şirketinizin hem ekonomisi hem de prestiji açısından yurt dışına satış yapması önemlidir. Tüketici açısından ise kullanıcıların daha fazla ürün çeşitliliği görmesini ve satın almasını sağlayabilirsiniz.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

Bir firmanın, şirketin ya da herhangi bir işletmenin e-ihracat yapabilmesi için öncelikle pazaryerlerine ve e-ticaret sitelerine sahip olması gerekir. Ancak kullanacağınız pazaryerinin global olmasına özen göstermelisiniz. Pazaryerinizin global olması, farklı ülkelerdeki alıcıların ürün ya da hizmetlerinizi tanımasına, incelemesine hatta satın almasına yardımcı olur. Amazon, Ebay, JD, Aliexpress, Hepsiburada gibi siteler, global pazaryerlerine örnek olarak verilebilir

Global bir pazaryerine sahip olduktan sonra ürünlerinizin bu sitede listeleme işlemini yapmalısınız. Bu işlem sayesinde pazaryerinde ürünleriniz görünür hale gelir. Müşterilerin ürünleri inceleme ve satın alma işlemini yapabilmesi açısında önemlidir. Daha sonra yapmanız gereken işlem, uluslararası taşımacılığı sağlamak amacıyla yetkili bir teslimat – kargo firması ile anlaşmaktır. Çünkü ürünlerinizi satıcıya ulaştırmak için, uluslararası niteliğe sahip bir kargo firması ile iş yapıyor olmalısınız. Böylelikle ürünlerinizi ulaştırma problemi yaşamadan müşterilerinize teslim etmiş olursunuz.

E- İhracat Neden Tercih Edilmelidir?

E-ticaret dünyasında kendi markasını duyurmaya çalışan satıcıların, hedef kitlesini genişletebilmesi açısından e-ihracatın önemli bir yeri vardır. Geleneksel ticaret ile uğraşan bir işletme, e-ticarete atılım yaptığında müşteri potansiyelini genişletir. Aynı durum e-ihracat için de geçerlidir. E-ticaret ile uğraşıyorsanız, satışlarınızda bulunduğunuz mevki ile sınırlı kalmazsınız. Bulunduğunuz ülkenin sınırları içinde bulunan her bir ilden müşteriniz olabilir.

E-ihracat ile sitenizin niteliğine nitelik katmış olursunuz. Ülke sınırları içerisinde sahip olduğunuz müşteriler ve müşteri potansiyelleri oranında e-ihracat ile hızlı artışlar meydana gelebilir. Bu durum e-ihracatın tercih sebeplerinden biri olarak sayılabilir. E-ihracatın tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğeri ise müşteriye doğrudan olarak satış hizmeti sunulmasıdır. Ayrıca KDV eklenmeden fatura kesimi yapabilirsiniz. Banka ve devletin sağladığı teşvikler ve kredi desteği, e-ihracat için sunulan hizmetler arasındadır.

E-ihracat, avantajları kadar riskleri olan bir satım işlemidir. Bu nedenle sektörünüzü uygun seçmelisiniz. Uygun sektör seçildikten sonra uygun pazaryeri ve ürünlerin seçilmesi , ardından satışa sunulması, ekonomik olarak size fazlaca kar sağlayabilir. Ayrıca ürünlerin fiyatları ve sipariş ücretleri, dış piyasaya uygun olarak güncelleneceği için, kar durumunuzu artırabilir. E-ihracat yapıyor oluşunuz, sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkartır, işletmenizin imajını yükseltir.

E-ihracat, geleneksel ihracata göre daha esnek ve şeffaf bir yapıya sahiptir. Geleneksel ticarette bulunan katı kurallar e-ihracatta yoktur.

E-İhracatta En Çok Satışı Yapılan Ürünler

 • Giyim Ürünleri (Tekstil – Tesettür Ürünleri)
 • Mobilya Ürünleri – Ev Tekstili ve Dekorasyon Ürünleri
 • Kitaplar
 • Hobi – Oyuncaklar
 • Temizlik – Hijyen Ürünleri
 • Gıda Ürünleri (Özellikle Yöresel Tatlar)
 • Otomotiv – Yedek Parçalar
 • Beyaz Eşya Ürünleri
 • Elektrik – Elektonik, Hırdavat, Yapı Market Ürünleri
 • Bebek – Çocuk Ürünleri
 • Spor Ürünleri

E-ticaret hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, konuyu ayrıntılı olarak ele aldığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1