Ölümsüz İçerik Nedir? Evergreen Content Nedir?

Evergreen içerik bir diğer adı ile ölümsüz içerik, site trafiğinde artırmaya yönelik yürütülen çalışmalardır. Ölümsüz içerik olarak bilinen bu yöntemin farklılığı, yürütülen çalışmaların uzun süreler işlevini koruyacak etkide olmalarıdır. Okuyucunun her an ihtiyaç duyacağı bilgiye yönelik konuların seçilmesi evergreen içeriğin asıl hedefidir. Site trafiği üzerinde anlık dalgalanmalara sebep olan içeriklerin aksine uzun süreli etkilerini gösteren evergreen içerikler site sahiplerinin ziyaretçi oranları üzerinde olumlu etkilerde bulunan çalışmalardır. Peki, evergreen içerik neden tercih edilir ve ne gibi avantajlar sunmaktadır? Özellikler de hangi konular evergreen içerik için uygundur ya da değildir? Sorusu en merak edilen sorulardan birisidir. Bu yazımızda öncelikle evergreen kavramının ne olduğu ve merak edilen detayları hakkında cevaplar aramaya çalışacağız.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik; güncelliğini kaybetmeyen konular ile site trafiği üzerinden her an etkisini koruyacak nitelikte üretilen içeriklerdir. Oluşturulan bu içerikler her zaman trend olacak konular arasından seçilir ve temel seviyede bilgi aktarımına yer verilerek üretilir. Asıl dikkat edilecek önemli nokta ise, oluşturulan içeriklerin yıllar geçse dahi okunabilirlik oranının yüksek olması gerektiğidir. Ziyaretçilerin ne kadar zaman geçse de aramaktan vazgeçmeyeceği ya da her an popülerliğini koruyan konular vardır. Dönemsel, aylık, yıllık veya belirli dönemlerde gündem olan, sonrasında ise etkisini yitiren konular ile tam ters etkiye sahip evergreen içerikler site trafiği üzerinden en etkili olacak çalışmalardır.

Evergreen olabilecek içerikler; odak nokta her zaman, kullanıcının ihtiyacı olan bilgiye vermek olmalıdır. Evergreen içeriklerde ürün ve hizmet tanıtmaktan ziyade, ziyaretçinin yararlanabileceği bilgi aktarımını sağlamaya yönelik yürütülen çalışmalardır. Dolayısıyla kişisel görüş bildirmekten özenle kaçınılması gerekmektedir. Teorik bilgi aktarımına yönelik oluşturulan içeriklerde daha çok herkesçe bilinen ve temel kabul edilmiş görüşler üzerinden ilerlemek daha sağlıklı bir yol olacaktır.  Ayrıca, kullanılan dilin her seviyeden kullanıcının anlayacağı şekilde yalın ve sade bir dil olmasına da dikkat edilmesi gereklidir. Evergreen içeriklerde amaç konuyu tam anlamıyla irdelemek değil, temel seviyede bilgi verilmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Dolayısıyla yeterli bilgi ve sade dil ile aktarılması başarılı olması için gerekli olan niteliklerdir. 

Evergreen olamayacak içerikler; öncelikle daha önce bahsettiğimiz gibi güncelliğini koruyamayan, yıllık, aylık, haftalık olarak değişen verilere yer verilen içerikleri evergreen içeriklere dâhil edemeyiz. Belirli dönemde adından söz ettiren trendlere giriş yapmış olan konularda bu sınırlardan uzak tutulmalıdır. Daha önemlisi ise kişisel yorumlarda bulunulan içerikler de bu konuya dâhil olamayan içeriklerdir. Moda trendleri, sezonluk tatil konuları, istatistiksel veriler, gündem haberleri evergreen içerikleri dâhilinde ele alınmaması gereken konulara örnek olarak verilebilir.

Evergreen İçerik Neden Önemli?

Evergreen içerikler, farklı yollardan üretilen içeriklere oranla daha uzun uğraş sürecinden geçirilmesi gereken bir yöntemdir. Bu durum başlangıç için olumsuz etki yaratsa da, uzun vadeli düşünüldüğü takdirde başarılı sonuçlar ortaya koyduğu gözlemlenmektedir.  Yürütülen çalışmanın hedefi ziyaretçinin her an ihtiyaç duyacağı konular üzerinden oluşturmaya yönelik olacağı için, ziyaretçi memnuniyeti sağlamak adına başarılı olacaktır. Bu durum da sadık ziyaretçi kitlesine sahip olmak adına atılan bir adım olarak görülebilir. Ziyaretçinin sitede daha fazla zaman geçirmesinde de etkili olacak bir yöntemdir.

Evergreen içerikler, site trafiği üzerinde etkisi en yüksek olan çalışmalardan birisidir. Hatta en önemlisidir diyebiliriz. Getirisi uzun dönemler süren bu içeriklerin, site başarısını etkilemesi önemli olmasının ilk adımıdır. Site trafiği, başarılı olmanın ilk göstergelerinden birisidir. Web sitelerin öncelikli hedefleri sayfalarına ziyaretçi çekmektir ve bu anlamda çalışmalar yürütülmektedir. Site trafiğini etkileyen her çalışma artı bir başarı getirecek şekilde ele alınmaktadır. Evergreen içeriklerin önemi bu konuda bir kez daha vurgulanmaktadır.

İçeriklerin bilgi verici özellikte sahip olmasından dolayı bir kaynak niteliği taşıyabileceği için sağlayacağı fayda aynı oranda yüksek olacaktır. Ayrıca, oluşturulan içeriklerin uzun uğraşlar ile üretilmesinden dolayı da kaliteli içerikler ortaya koyulmaktadır. Bu da daha fazla kazanç sağlamanın ilk adımıdır diyebiliriz.  Uzun uğraşlar gerektirse de başarılı sonuçlar elde etmenin en net yollarından birisidir evergreen içerikler.

Evergreen İçeriğin Avantajları Nelerdir?

Evergreen içerik üretmenin, site sahibine uzun süreçlerde fayda sağlayacağından bahsetmiştik. Genel olarak bu yöntemin avantajlardan bazılarına değinecek olursak;

  • Site trafiği başarısında olumlu etkiler ortaya koymaktadır.
  • Sadık kullanıcı oranında artışlar meydana gelebilmektedir.
  • Kaliteli içerikler ortaya çıkmaktadır. Bu da ziyaretçiler üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.
  • Arama motoru sıralamasında başarı elde etmek.
  • Marka bilinirliğini artırmaktadır.

Başarılı Bir Evergreen İçerik Nasıl Olur?

Herhangi bir çalışmanın başarı elde etmesi için yürütülen çalışmaların, özveri ile yapılması gerekmektedir. Başarı elde etmenin temel adımı, yapılacak çalışma hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmasından geçmektedir. Üreticisi yeterli bilgiye sahip olmalı ki kullanıcı talepleri karşılanabilsin. Aynı durum evergreen içerik üretmek için de geçerlidir. Başarı elde etmek adına öncelikle bu yöntemin gerektirdiği unsurları doğru analiz etmek ve bu alanda araştırmalar yapmak gereklidir. Ne yaptığımızı bildiğimizde başarı oranı da aynı derece de yükselecektir. Evergreen içerik oluşturulurken dikkat edilecek konu başlıklarından kısaca bahsetmek gerekirse;

Benzersizlik; içerik üretmenin ana konusu olan benzersizlik burada da karşımıza çıkmaktadır. Oluşturulan içeriğin benzersiz olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

İlgi seviyesi; oluşturulacak içeriğin konusunun kullanıcılar tarafından ilgi odağı olmasına özen gösterilmelidir. Bu bağlamada kullanıcıların sıklıkla arama sorgularında yönelim gösterdiği anahtar kelimeleri analiz edebilirsiniz. Kullanıcı hangi konular üzerinden araştırma yapma gereksinimi duyuyor bunu araştırmak gerekli olabilir.

Objektif olun; oluşturduğunuz içerikten öncelikle siz memnun olmalısınız. Kendinize şu soruyu sormalısınız, bu içeriği sosyal medya da paylaşır mıyım? Bu soruya cevabınız evet ise başarılı olma yolunda ilerliyorsunuz. Çünkü siz de dâhil kimse yeterli görmediği bir içeriği herhangi bir platformda paylaşımı yapmaya yönelim göstermeyecektir. Kısacası içeriğinize üreticisi değil, kullanıcı gözünden bakmak daha doğru analiz için gereklidir.

Güncellik; oluşturacağınız içerik için bir konu belirledikten sonra, bu konunun güncelliğini ne düzeyde koruyacağına yönelik kendiniz analiz yapmalısınız. Eğer ki seçtiğiniz konunun uzun yıllar başarılı bir şekilde gündemde kalacağını düşünüyorsanız, konu seçiminin başarılı olduğu kanısına varabilirsiniz.

Dil seçimi; kullanacağınız dil çok önemli. Sonuçta sitenizi ziyaret edecek kitlenin hangi seviyeye sahip olacağını öngörmeniz çok mümkün olmayacaktır. Farklı yapıda kullanıcılar içeriğiniz ile ilgilenebilir bu durumda sizin yapmanız gereken sade ve yalın bir dil ile gerekli bilgiyi karşı tarafa aktarmaya çalışmaktır. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşım imkânı elde etmiş ve site adınızın bilinirliğini artırmış olursunuz.

SEO uyumu, içerik oluşturmanın olmazsa olmazı SEO uyumlu yazılar üretmektir. İçerikte, seçilen başlıkların sırası, içerik ile uyumlu olması, içeriğin vereceği bilginin yeterli düzeyde olması, anahtar seçiminin yeterli düzeyde olması gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekmektedir. 

Link çalışmaları; başarılı bir site içi optimizasyonu için gerekli görülen yerlerde farklı yazılar için link çıkışı yapmak, kullanıcının sitede geçireceği süreyi uzatmanın önemli bir adımıdır. Elbette link verdiğiniz içerikle yönlendirdiğiniz içeriğin uyumlu olmasına dikkat etmek şartını göz ardı etmemek gerekmektedir.

Güvenilirlik; verilen bilgiler konusunda yeterli seviyede olduğunuzu kullanıcıya yansıtmalısınız. Bilgi ağırlıklı içeriklerde kullanıcının ilk önem verdiği, alanında başarılı olmuş kişilerce oluşturulmuş olmasıdır. Bu sebeple de oluşturacağınız içeriğin konusunda araştırmalar yapmalısınız.

Toparlamak gerekirse uzun ve meşakkatli bir yolculuk sizleri bekliyor. Fazla fazla araştırmalar yapmak bilgi birikimi edinmek adına çalışmalar yürütmeniz gerekmektedir. Tüm bunlara rağmen geri dönüşü etkili ve sağlam yapıda olacaktır. Şimdiye kadar hiç evergreen içerik yöntemini tercih etmediyseniz ve bir şans vermek isterseniz tam zamanıdır. Uzun süreli gündem olacak ve gelip geçici olmayan bir konu seçmek ile ilk adımı atabilir ve bu sayede sitenizin başarısı için de başlangıç yapmış olacaksınız. 

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1