SEO Visibility Nedir? SEO Görünürlüğü Nedir?

Günümüzde işletmelerin markalarını büyütmeleri için dikkate almaları gereken nokta arama motoru sırlamalarında etkin konumda olmaktır. Kullanıcı arama motoru sıralamasının üst sıralarında yer alan sitelere daha çok öncelik tanımaktadır. Markalarda hedef kitleye ulaşmak için bu sıralamada ön plana çıkmak için uğraşmalıdır. Kısacası çevrimiçi dünyada kendimize yer edinmek için SEO çalışmalarına hayati derece önem vermek gereklidir. Bu yazımızda SEO ve SEO görünürlüğün ne gibi etkileri var bunları incelemeye çalışacağız. Seo Görünürlüğü nedir sorusuna cevap vermeden önce SEO nedir ve SEO sıralaması nedir bunlara yanıtlar arayalım.

Seo Nedir?

SEO, (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu anlamanı gelmektedir. SEO kısaca markaların, Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorları sonuç listesinde üst sıralarda yer almayı hedefleyen bir çalışmadır. Firmalar bu sıralamada üst sıralar çıkarak, hedef kitlesini kendisine yönlendirmek ve organik trafik elde etmeye çalışmaktadır. Organik trafik olarak bahsettiğimiz kavramın anlamı ise arama motoru sıralamasında reklamsız ve sponsorsuz olarak sıralamada üstlere çıkmayı sağlamak ve başarılı bir sonuç elde etmeyi tanımlamaktadır. Arama motorunda üst sıralara çıkmanın en büyük getirisi, daha fazla takipçiyi sitenize çekmektir. Bunu sağlamak için de SEO çalışmalarına önem vermeniz gerekmektedir.

Seo Görünürlük Nedir?

SEO görünürlüğü, web sitesinin her bir anahtar kelime için olası tıklama yüzdesini ifade etmektedir. Yani, SEO görünürlüğü arama motorlarında anahtar kelimelerdeki tıklama oranını hesaplayan bir kavramdır. Kısaca, sitenizin arama motorundan görünme oranınızı ifade etmektedir. SEO çalışmalarının en önemli adımını SEO görünürlüğü oluşturmaktadır.

Seo Görünürlük Neden Önemlidir?

Markaların siteleri için SEO çalışması gerçekleştirmekteki asıl amaç rekabette var olduklarını ve üst sıralara ulaşma hedeflerini gerçekleştirmek istekleridir. SEO görünürlük değerleri sayesinde rakip analizi yapabilir ve stratejilerinizi buna göre oluşturabilme şansına erişebilirsiniz. Daha yükseğe ulaşmak ve bulunduğunuz konumu doğru analiz edebilmeniz, çalışmalarınızın yeterliliğini tespit etmek için SEO görünürlüğü size yardımcı olacak en önemli çalışmalardır. Bunun dışında SEO görünürlüğünün neden önemli olduğuna kısaca bakacak olursak;

 • Seo görünürlüğü, ortaya çıkabilecek sorunların tespit edilmesi ve yaşanabilecek aksaklıklara daha hızlı bir şekilde müdahale etmeyi kolaylaştırır. Sitenizin arama motoru güncelleştirmesi esnasında etkilenip etkilenmediğini tespit etmeniz noktasında önem arz etmektedir. Ve arama motoru tarafından bir ceza aldığınızda da SEO görünürlüğü sayesinde haberdar olursunuz.
 • Site üzerinden SEO çalışmalarında nelerin aksaklık oluşturduğunu saptayabilmeye kolaylık sunmaktadır.
 • SEO görünürlüğü ile site üzerinden kullanılan anahtar kelimelerin karşılaştırılmasını yapabilir ve sonucunda da görünürlük değerinin hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Anahtar kelimler arasında karşılaştırmalar yapabilir ve en doğru rakamlara erişmenize olanak sunmaktadır. Ve bu sayede gereksinim duyulan iyileştirmelerin yapılması da daha kolay olmaktadır.

SEO Görünürlüğü Nasıl Ölçülür?

Siteniz için SEO görünürlüğü ölçümü yapabileceğiniz farklı araç seçenekleri bulunmaktadır. Searchmetrics en sık kullanılan araç olmak üzere, semrush, seomonitor, Seo.do gibi araçlar sayesinde sitelerin SEO görünürlük skorunu ölçmek mümkün olmaktadır. Bu araçları kullanarak sitenizin SEO görünürlüğü raporlarına ulaşabilirsiniz. Mantığına baktığımızda, kullanılan her bir anahtar kelimenin bir şekilde görünürlük oranları üzerinden etkili olduğu bilinmektedir. SEO görünürlük değerleri anlık değişimlere sahip olabilen sabit olmayan değerlerdir.

SEO Görünürlüğü ve SEO Trafiğinin Farkları

 • Seo görünürlüğü ile Seo trafiği temelde birbirinden ayrılan iki farklı kavramı ifade etmektedir. SEO görünürlüğü ile oransal olarak bir değer elde edilirken, SEO trafiğinde ise net rakamlar ortaya çıkmaktadır.
 • Ayrıca SEO trafiği ile elde edilen ziyaretçi sayısını öğrenebilirken, SEO görünürlüğü ile de arama motoru üzerinden elde edilen tıklama oranını öğrenmek mümkün olmaktadır.
 • Seo trafiği değişiklik gösterebilir fakat bu değişiklikten Seo görünürlüğü etkilenmez. İki kavram birbirini net olarak etkilemezler. Aynı şekilde anahtar kelimelerden elde edilen tıklanma oranlarının da, site trafiğine etkisi çok olmaz.
 • Site trafiği yakalamak ya da kaybetmek SEO görünürlüğünü kazanmak ya da kaybetmek ile ilişkilendirilemez fakat SEO görünürlüğünü kaybetmeniz, site trafiği üzerinde etkili olmaktadır. Buradan da anlaşılıyor ki, SEO trafiğinin etkisinden daha çok SEO görünürlüğünün site üzerinde etkisi daha çok olmaktadır.

Bunlara ek olarak da, SEO görünürlüğü sonuçlarını incelediğinizde SEO çalışmaları üzerinde herhangi bir aksaklık varsa bunu tespit etme olanağına erişebilirsiniz. Bu da SEO görünürlüğünün SEO trafiğine oranla daha fazla önem arz ettiğini göstermektedir.

SEO Görünürlük Kayıplarını Tespit Etme

Sitenizin görünürlüğünde herhangi bir kayıp yaşayıp yaşamadığını tespit etmek için gerçekleştirebileceğiniz denetimler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. SEO görünürlüğünü denetlemenin yollarından birisi analiz verilerini incelemektir. Analizler üzerinden, satışlarınıza göz atabilir, düşük potansiyel kazanımları kontrol edebilirsiniz. Site analizinde potansiyel kazanımlarınız, gelen organik trafik miktarı ile orantılı sonuçlanmaktadır. Elbette bu potansiyel azalmalar yaşanılan problemlerin tespit edilmesi için tek başına bir çözüm üretemeyecektir.
 2. Organik trafik kaybı, potansiyel kayıpların sorunları tek başına tespit edemeyeceği anlarda dikkate almanız gereken kontrollerden birisidir. Sitenize gelen trafiği denetleyeceğiniz araçlar vardır, bu araçlar sayesinde organik trafik verileri elde edebilirsiniz. SEO görünürlüğü üzerindeki eksilmeler, organik trafik verilerinde de kendisiniz gösterecektir. Problem olup olmadığını bu şekilde de öğrenme şansınız olabilir. Organik trafik değerlerinizi inceleyerek görünürlük üzerinde meydana gelebilecek aksamaları tespit etmeniz ikinci alternatifiniz olmaktadır.
 3. Sitenin trafiğinde azalmalar söz konusu ise bu durum arama motoru sıralamalarınız üzerinde de etkisini gösterecektir. Arama motoru sıralamasında herhangi bir azalma söz konusu olup olmadığını tespit etmeniz için Search Consoel ve Ahrefs araçlarından yardım alabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde arama motorları üzerinden sıralamalarınız hakkında ayrıntılı analizlere ulaşabilirsiniz. SEO görünürlük değerlerinde herhangi bir değişiklik, bir aksaklık meydana gelip gelmediğini öğrenmenin bir diğer yolu da budur.

Bu iç adımdan birisi sayesinde görünürlük değerleri üzerinde aksamaları tespit edebilirsiniz. SEO görünürlük değerlerinde problemler oluşması siteniz için büyük oranda sorunlara sebep olabilir. Bunların önüne geçebilmeniz ve hedeflerinize ulaşmanızdaki engellerden kurtulmanız için özen göstermeniz gereken çalışmalar görünürlük değerleridir.

SEO Görünürlük Kaybının Nedenlerini Anlama ve Hataları Düzeltme

SEO görünürlük üzerinde bir problem tespit ettiğinizde hataları düzeltmeniz ve eski değerlere geri getirmeniz önem arz etmektedir. Peki, bu hatalar neden oluşur biraz bunları incelememiz gerekirse;

1. Teknik Sebepler

Teknik sebeplerden dolayı problem yaşamış olabilirsiniz. Teknik sebeplerden oluşabilecek aksaklıklar farklı nedenlerden dolayı olabilir. Teknik sebep olarak sayabileceğimiz nedenler şu şekilde olabilir;

 • Güncelleştirmeler üzerinde meydana gelen karmaşalar yaşanması. Güncelleştirmelerin ardından site üzerinde meydana gelebilecek değişiklikler ve bunların etkilerini analiz etmeniz önemlidir. Güncelleştirmenin ardından sayfalarınızdan bazılar silinmiş olabilir, yapmış olduğunuz yönlendirmeler hata veriyor olabilir, site içerisinde meydana gelebilecek bu gibi hatalar görünürlük üzerinde etkili olabilir. Bunları tespit etmeniz gereklidir.
 • Oluşturduğunuz sitenizin mobil cihazları desteklemiyor olması. Mobil uygulamalar artık her alanda öncelikli olmayı başarmıştır. Mobile hitap etmediğiniz takdirde ziyaretçilerinizde ciddi kayıplar meydana gelebilir. Günümüzde kullanıcıların yüksek bir oranı mobil cihazlar üzerinden etkileşimlerde bulunmaktadır. Bu aksamaların yaşanmaması için sitenizin mobil cihazlar tarafından desteklenmesi önemlidir.
 • Sunucu hatası ile karşılaşılması. Aksamaların nedenlerinden birisi de sunucu bazlı hataların meydana gelmesidir. Arama motorları siteleri belirli aralıklar ile tarama işlemi gerçekleştirir ve bu arama esnasında sunucu üzerinde herhangi bir kopukluk meydana gelmesi sitenizin arama motoru taramasında görülmemesi ile sonuçlanabilir. Bu durumun sonucunda da görünürlük değerlerinde ciddi problemler meydana getirebilir.
 • Site tasarımının uygunluğu. Site tasarımının optimizasyonu da teknik nedenli aksamalara sebebiyet verebilir. Siteniz üzerinde herhangi bir işlem gerçekleştirdiğinizde sorun yaşanmaması için kontrollerinizin yapılması gerekmektedir. Yeniden site tasarımı yaptığınızda tüm ayrıntıları ile SEO çalışmalarını incelemeniz ve varsa sorunları gidermeniz, sonradan yaşanabilecek problemlerin önlenmesi için gereklidir.

2. Rekabetin Artması

Teknik sebeplerin ardından görünürlük değerlerinden meydana gelebilecek sorunların bir diğer sebebi; rekabetin artması gösterilebilir. Rekabeti artması demek sizin sitenizde herhangi bir sorun teşkil edecek durum olmasa dahi sitenizin değerlerinde düşüşlerin yaşanabilmesi için yeterli bir sebeptir. Arama motoru sıralaması tamamen rekabete dayalı etkenlerdir, sıralamada ön plana çıkmak için markalar her an birbiri ile rekabet halindedir. Bu durumda sizin için herşey standart düzeyde ilerlerken, rakiplerinizde birisinin yapmış olduğu anlık bir atak ile siz geri plana düşebilirsiniz. Bunu önlemek için sizin alabileceğiniz önlemler vardır. Bunlar;

 • Rakiplerinizin sitelerini inceleyebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak araçlar vardır. SimilarWeb bu konuda size yardımcı olabilecek araçlardan birisidir. Bu araç ile rakiplerinizin sitelerini inceleyebilir, adımlarınızı bu doğrultuda atabilirsiniz.
 • Site içerisinde geçmiş içeriklerinizi kontrol edebilirsiniz. Rakiplerinizin geçmişte paylaşmış olduğu içeriklerini inceleyebilirsiniz. İçerikler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmaları size bazı ipucular verebilir.
 • Rakiplerinizin öncelik verdiği linkleri kontrol edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi SEO çalışmalarında linklemelerin önemi büyüktür. Rakiplerinizin bu noktada yeni oluşturdukları linklemeler varsa bunları inceleyebilir ve kendinize uyarlama yapabilirsiniz.
 • Google sıralama konusunda HTTPS kullanımına özel olarak önem vermektedir. HTTPS kullanan sitelere ayrı bir değer verdiğini ve sitenizde SSL kullanımına önem verdiğinizde kayda değer sonuçlar alabilirsiniz.

3. Sunucu problemleri

Görünürlük ya da genel SEO sonuçlarında herhangi bir aksama meydana geldiğinde öncelikli kontrol edebileceğiniz noktalardan birisi sunucu ayarlarıdır. Eğer yukarıda saydığımız adımlarda bir aksaklık olmadığını düşünüyorsanız çözüm sunucu ayarlarında olabilir. Sunucu ayarlarınızda herhangi bir aksaklık meydana geldiğinizde bundan tüm siteniz etkilenecektir. Bu ayrıntıyı atlamamalısınız.

4. Algoritma Güncellemeleri

Arama motorlarında kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik güncelleştirmeler yapılabilir. Eğer değerlerinizde herhangi bir gerileme olduğunu gözlemliyorsanız burada algoritma güncelleştirmelerinde sorun olabileceği detayını değerlendirmelisiniz. Bunun için site trafiği verilerini ve güncelleştirme verileri arasında bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Yaptığınız kontroller doğrultusunda aksama fark ederseniz, hangi güncelleştirmeden siteniz etkilendiyse ona uygun çözümlere başvurabilirsiniz.

5. Kaybolan linkler

Siteniz içerisinde link eksilmeleri meydana gelebilir. Site içerisinde link kaybolmaları halinde odaklanmanız gereken yeni linklemeler değil kaybolan linklerdir. Kaybolan linkleri belirlediğinizde, linkleri geri getirebilecekseniz buna çözüm bulmanız aksi halde yerine uygun olan yeni alternatifler oluşturmanız gerekmektedir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1