Yerel (Local) SEO Nedir?

Yerel (Local) SEO, ürün ve sayfa içerikleri üzerinden yürütülen çalışmaların belirli bir konum dahilinde sorguları etkileyecek çalışmalardır. SEO, çevrimiçi dünyada varlığımızı kanıtlamanın en kesin yollarından birisidir. Arama motoru optimizasyonu veya en bilinen adı ile SEO kavramı karşınızı çıkmıştır. SEO’nun hayatımıza yakın bir döneme kadar fazla önemsenen konular arasında yer almazken, günümüzde ise etki alanını fazlasıyla artırmıştır. Yaklaşık 25 yıllık bir evrime sahip olan SEO her geçen zaman ile birlikte yenilikleri hayatımıza dâhil etmektedir. SEO yeni ortaya çıkan bir kavram değil, önemi yeni kavranmaya başlanan bir konuma gelmiştir. Bu durumun en temel nedenlerinden birisi de internet satış sitelerinin girişimcileri teşvik etmesidir. Satış yapmak isteyen firmalar, fiziksel mağazalardansa, sanal mağazalardan satış işlemlerini yürütmeyi daha karlı görüyor.

İnternet kullanıcı sayısı verilerinden çıkan sonuçlara göre her geçen gün kullanım oranları arış göstermektedir. İnsanlar artık bir mağazaya gitmek yerine internet üzerinden tüm ihtiyaçlarına ulaşmayı tercih ediyor. Arzın çok fazla olduğu e-ticaret sektöründe satış yapan firmalar da artış gösteriyor. Firmaların çok olması rekabetin de artmasına sebep olur. Rakiplerinden farklı olan ve hedef kitlenin ilgisini çekebilenler başarı elde edebiliyor. Bunu da yürüttükleri çalışmalar ile sağlayabilirler. SEO çalışmaları da kendisini burada öne çıkarır.

SEO ile potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken adımlarını doğru takip etmek ve gereklilikleri tespit etmektir. SEO çalışmaları geneli kapsar. Yani SEO çalışmaları ile rekabette de genele hitap etmiş olursunuz, hedef kitle olarak da genele hitap etmiş olursunuz. Bu durum büyük firmalar için etkilidir, ancak küçük işletmeler için durum biraz karışık olabiliyor. Yerel SEO da tam bu noktada önemini vurgular. Peki, Yerel SEO’nun ne farkı var? Yerel SEO ile firmalar başarı elde edebilir mi? Yerel SEO’ya çalışmalarımızda yer vermeli miyiz? Yazımızda her yönü ile yerel SEO’yu ele almaya çalışalım.

Yerel SEO Neden Önemli? Yerel SEO Çalışmalarına Yer Verilmeli Mi?

Yerel SEO’nun kapsam alanı işletmelerin bulundukları bölgelere özel çalışmalardır. Genel SEO ile aynı işlemler olarak görülse de arasında farklılıklar bulunur. SEO çalışmalarında anahtar kelime analizi esnasında, genel sorguya hitap edecek seçeneklere yer verilir. Yerel SEO için ise daha özele hitap edecek anahtar kelime seçimi yapılır. Satış gerçekleştirilecek kapsam dâhilinde sık aranılan terimleri yakalamak ve bu seçenekler üzerinden çalışma yürütmek başarı oranını artıracaktır.

Küçük ölçekli işletmelerin en azından başlangıç sürecinde büyük firmalar ile rekabet halinde olmak çok doğru bir seçim olmayacaktır. Bunun yerine daha çok ufak çaplı rekabetler ile işe başlamak yükselişi daha kolaylaştıracaktır.

En sık kullanılan arama motorları arasında yer alan Google yakın bir tarihte firmaları yerel SEO çalışmalarını yürütmeye teşvik etmeye başlamıştır. Özellikle insanların sosyal aktiviteleri ve öncelikli gereksinimlerini gerçekleştirecekleri alışveriş merkezleri, sinemalar, marketler, halı sahalar gibi daha bölgesel yerler bu çalışmaların kullanılması için en uygun alanlardır.

Yerel SEO ülkemizde yeni bilinmeye başlanan çalışma alanlarından birisidir. Bu duruma rağmen her geçen gün firmaların bölgesel SEO çalışmalarına aktif yönelim göstermelerinde artışlar görülüyor. Arama motorlarının dahi teşviklerde bulunduğu bu çalışmaların gerekli olup olmadığı konusunda kararsız kalan kişiler için sunduğu avantajlara bakmak gerekirse;

 • Türkiye’de yer alan kullanıcı davranışlarına baktığımızda arama sorgularının daha yerele yönelik olduğu görülebilir.
 • Yerel SEO ile çevrede yer alan kullanıcılara daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • Yerelde rekabet global çalışmalara göre daha az olur. Bu da markanın yükselmesi için daha etkili olacaktır.
 • Büyük firmalar arasında öne çıkmak yerine küçük ölçekli firmalar arasında dikkat çekmek daha kolay olacaktır.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının bel kemiği anahtar kelimelerdir. Ve başarılı olmaları için doğru analiz sürecinden geçmeleri gereklidir. Bunun nedeni ise anahtar kelimler çalışmaların başarısının temelinde yer almasıdır. Genel SEO çalışmalarında anahtar kelimeleri belirlemek ve çalışmaları takip etmek zaman zaman aksamalara ve zorluklara sebep olabilir. Yerel SEO çalışmalarında ise bu adım daha az zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla çalışmaların kontrolleri daha mümkün olmak ile birlikte anahtar kelime rekabeti de daha düşük olacaktır. Rekabeti düşük anahtar kelimeler potansiyel müşteri ulaşmak ve satış gerçekleştirmek için çok faydalıdır. Bunun dışında başarılı bir çalışma gerçekleştirmek için;

 • Doğru başlık etiketi; konuma yönelik başlık etiketleri seçmek en önemli adımlardan birisidir. Başlık içerisinde yerel konum bilgisine yer vermek arama motorlarının dikkatini çekmek için etkilidir. Bu da firmanın hedef kitleye ulaşmasını kolaylaştırır.
 • SEO çalışmalarının her birisinde URL adresleri önemlidir. Yerel SEO çalışmalarında da bu durum geçerlidir. URL adresleri düzenlenirken, anahtar kelimelere yer vermek etkili olabilir.
 • Anahtar kelime analizleri yapmak. Daha önce de bahsettiğimiz gibi konum odaklı anahtar kelime seçmek daha fazla başarı getirecektir. İşletmenin yakın çevresinde kullanıcılar hangi aramalara ağırlık veriyorsa, bu aramaları siteye yönlendirmek için anahtar kelimelerden destek alınabilir.
 • Kullanıcı taleplerini yorumlamak.
 • Görsellerin optimize edilmesi. Site içerisinde yer alan görsellerin ayarlamalarının yapılması önemlidir. Yüksek boyutlara sahip görseller site hızını olumsuz etkileyeceği gibi düşük kalite de ziyaretçi üzerinde olumsuz algı yaratacaktır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için görsel optimizasyonu önemlidir.
 • Sesli arama optimizasyonu. Sesli arama kullanıcılar için olduğu kadar arama motorlarının da önem verdiği yeniliklerden birisidir. Arama motoru optimizasyonu ile site trafiğini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.
 • Backlink kullanmak. Site içi ve dışı için bağlantı oluşturmak önemli SEO çalışmalarından birisidir. İçerikler arası bağlantı oluşturmak site genelinin başarı elde etmesi için önemlidir. Etkili bir çalışma ile başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür
 • Site içerisinde blog bölümü oluşturmak ve bunu da yerel sonuçlar dahilinde tutmak çalışmalar üzerinde etkili olacaktır.
 • Sosyal medya kullanımı. Kullanıcılar aramaları için arama motorları kadar sosyal medya hesaplarını da tercih edebiliyor. Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmak işletmenin kullanıcıya ulaşmasında etkili olacaktır.
 • Kullanıcı geri dönüşlerine önem vermek. Sitelerde kullanıcıların deneyimlerini aktarmaları için bir bölüm kullanılması etkilidir. Yorumlara ve sorulara aktif dönüşler yapmak ziyaretçiler üzerinde de olumlu algı yaratacaktır. Bu durum işletmenin ilgisini ve alakasını göstereceği için marka bilinirliği de bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir.

SEO ve Yerel SEO Farkları Nedir?

 • SEO siteyi arama motoru sonuçlarında üst sıralara yönelik yürütülen çalışmalardır. Yerel SEO ise bulunulan konum odaklı çalışmalar yürütür.
 • Web siteler ve bloglar üzerinde SEO çalışmaları daha etkili olacaktır. Yerel SEO çalışmalarının bloglar üzerinde etkisi daha az olacaktır.
 • Yerel SEO konumlar üzerinden çalışma yürütürken, SEO içerik üzerinden çalışmalar yürütür.
 • İkisinin de temelinde amaç organik takipçi elde etmektir. Sadece sorgu sonuçlarında farklı sıralamalar nitelikleri ve konumlar üzerinden çalışma gerçekleşir.  
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1