Dropshipping Nedir?

İnternetten alışverişe olan talep arttıkça e-ticaret yöntemleri hem ülkemiz içinde hem de dünya genelinde büyük bir gelişim gösterdi. Pek çok kişinin internetten alışverişe olan talep artımı sayesinde insanlar kolay görülebilecek para kazanma yollarını araştırmaya başladı. E-ticaret yöntemleri arasında bulunan ve oldukça dikkat çekici bir yöntem olan dropshipping de bu şekilde popüler bir hal aldı diyebilmek mümkün.


E-ticaret yöntemleri arasında oldukça kolay bir yöntem olarak görülen dropshippingi temel olarak stoksuz satış olarak adlandırabiliriz. Dropshipping oldukça düşük sermayelerle gerçekleşebiliyor, dropshipping gerçekleştirmek isteyen kişi ise herhangi bir depoya ihtiyaç duymuyor.


Kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi bu sistem içerisinde e ticaret ürünleri direkt olarak üreticisinden nakil edilebilerek satıcısına kolaylık sağlıyor ve neredeyse hiç maliyet gerektirmeden gerçekleştirilebiliyor diyebiliriz.


Dropshipping e-ticarete yeni girmiş kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen yöntemlerden biri olarak söylenilebilir. Özellikle sermayesiz bir şekilde e-pazarlama gerçekleştirmek isteyen yeni girişimciler tarafından oldukça ilgi çeken bir yöntem olan bu e-ticaret yöntemi nasıl gerçekleştirilir? Konusu ise yeni girişimciler tarafından oldukça araştırılan sorulardan ilki olarak düşünülebilir.


‘’Dropshipping nasıl yapılır?’’ ‘’Dripshopping avantajları ve dezavantajları nelerdir? ‘’,‘’Dropshipping satışı için hangi ürünler tercih edilebilir?’’ gibi sorular oldukça dikkat çekiyor diyebiliriz.

Stoksuz Satış Nedir?

Stoksuz satış dropshipping teriminin ülkemiz içerisinde kullanabileceğimiz karşılığıdır diyebiliriz. Bu satış yöntemini tercih edenler herhangi bir stok tutmadan gerçekleştirebiliyor. Bu da diğer e-ticaret yöntemlerine göre depoda ürün bulunmadığı için yani ‘’elde kalan ürün’’ olmayacağı için tercih edilebilir bir yöntem olarak görünebiliyor ve satıcısına direkt olarak kar sağlayabiliyor.


Özellikle Avrupa Ülkeleri tarafından oldukça tercih edilen bir e-ticaret yöntemi olan dropshipping Türkiye içerisinde de tercih ediliyor. Transfer işlemleri ve gümrük işlemleri nedeniyle beklenilen kadar kar sağlanılamıyor olabilse de karlı bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Dropshipping sadece ülkeler arası ticaret pazarları içerisinde değil ülkemiz içerisinde de farklı pazaryerleri içerisinde tercih edilebiliyor. Gittidiyor, Trendyol, N11 gibi siteler üzerinden de dropshipping gerçekleştirilebiliyor.


Türkiye içerisinde bu ticaret yöntemini gerçekleştirmek isteyen kişiler arasında en çok araştırılan konular arasında ‘’dropshipping yasal mı?’’ konusu bulunuyor diyebiliriz.


Stoksuz satış Türkiye içerisinde yasal olarak görünüyor. Türkiye içerisinde satışı yasal olan ürünleri dropshipping yolu ile satarak kar sağlamanız mümkün olabilir.

Dripshipping (Stoksuz Satış) Nasıl Yapılır?

Dropshipping sistemi üzerinde satıcı olan kişi satışını gerçekleştirmek istediği ürünleri ilgili internet sitesine yüklüyor ve siparişleri topluyor. Siparişleri anlaşmalı olduğu tedarikçi veya üretici firmaya iletiyor ve ürün üzerinden sağladığı kar miktarı kişinin geliri oluyor.

Niş pazarlama yöntemi olarak adlandırılmasının mümkün olabileceğini söyleyebileceğimiz bu yöntem sayesinde satıcı olan kişi belirli bir tüketici grubuna odaklanarak satışlarını gerçekleştiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise bu pazarlama yönteminde ihtiyaç duyulan ürünün satışını gerçekleştirmek diyebiliriz.


Pazar içerisinde yer alan birbirinden farklı pek çok ürün bulunuyor ve her ürünün hitap ettiği bir müşteri kitlesi bulunuyor. Özellikle bu ticari ürünler arasından pazar içerisinde açık olan ürünleri keşfetmek ve buna yönelik bir satış gerçekleştirerek istediğiniz kitleye kolaylıkla ulaşabilir ve kar sağlayabilirsiniz.

Dropshippingin Avantajları nelerdir?

  • Büyük firmalar ve özellikle e-ticaret yöntemi ile ürün satışı gerçekleştiren kişiler tarafından depo maliyeti konusu maddi olarak büyük oranda olabiliyor. Dropshipping sayesinde depo maliyeti ortadan kalkar.
  • Dropshipping yöntemi ile satış yaparken fiziksel iş yükünüz azalacakken aynı zamanda sizin için çalışacak kişi sayısı da daha az olacaktır bu nedenle pek çok masrafınızın düşebileceğini söylemek mümkün olabilir.
  • Ürünlerinizi akıllıca bir yöntem olarak kabul edilebilecek olan niş pazarlama yöntemi ile tercih edebilirsiniz. Yalnız tek alan üzerinden satış yapmanız gerekmez farklı tüketici gruplarının ihtiyaçlarına yönelik ürün satışı gerçekleştiren üreticiler anlaşarak farklı tüketici gruplarına ihtiyaçları olan ürünleri sağlayabilirsiniz. Yani ürün yelpazeniz geniş olabilir.
  • Satış işlemi oldukça kolay olarak gerçekleştirilebilir internete bağlı bir aygıtınız olduğu takdirde ürünlerinizin satın alınmasını kolaylıkla takip edebilirsiniz.
  • Stok riski taşımazsınız. Ürünleriniz için direkt olarak satış gerçekleştirdiğiniz için herhangi bir stok korkunuz olmaz stok sorumluluğu üretici olan veya ürünleri tedarik ettiğiniz firmaya bağlıdır.
  • Kargo firmaları ile anlaşma yapmanızı gerektirecek bir durum yoktur, firmalar kendileri anlaşmalı olduğu kargolar ile sizin satışını yapmış olduğunuz ürünlerin transferini alıcı tarafına gerçekleştirir.

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarına bakıldığı zaman oldukça kolay ve tercih edilebilir bir yöntem olarak görülebilecek olan bir e-ticaret yöntemi olarak kabul edilebilse de dropshopping ile e-ticaret yönteminin dezavantajlarının olabileceğini söylemek de mümkün.

Dropshoppingin dezavantajlarından bahsetmek gerekir ise:

  • Dropshopping yöntemi ile ürünler için sadece satıcı olabilirsiniz. Yani kargo firmaları ve ürünlerin paketlenmesi hazırlanması ve müşteriye ne kadar süre içerisinde ulaştırıldığıyla ilgili söz hakkına sahip olmazsınız. Bu neden ile dikkat etmeniz gereken en önemli durumlar arasında tedarikçi firmanızın iyi bir firma olması diyebiliriz. İyi bir tedarikçi firma ile güvenli olarak satış gerçekleştirebilirsiniz bu sayede başarılı bir satışçı olarak nitelendirilebilirsiniz.
  • Stoğu bitmiş ürünlerin satışını gerçekleştirmek gibi bir hata yapabilirsiniz. Dropshipping yönteminde hem müşterilerin sizin mağazanıza olan güvenini sarsabilir hem de bir satıcı olarak imajınızı zedeleyebilirsiniz.
  • Bu durumun önüne geçebilmek için ürün tedarik etmiş olduğunuz firmanın düzenli aralıklarla stoklarını kontrol etmeniz gerektiğini önermek mümkün.
  • Komisyon oranları kar gelirinizi azaltabilir. Dropshoppingin gerçekleştirildiği pazaryeri bu işlemi gerçekleştiren kişilerden belirli bir miktarda komisyon oranı alır. Bu oran üretici firmadan kesilmez direkt olarak satıcıdan kesilir. Bu oran çok yüksek olan bir miktar olmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken durumlar arasında bulunuyor diyebiliriz.

Ürünlerden sağlayacağınız kar oranı düşük olabilir bu neden ile iş ile ilgili olarak kuşkuya düşebilirsiniz bu nedenle düşük maliyetler ile fazla kar sağlayabileceğiniz ürünleri tespit ederek güvenilir tedarikçiler ile ortaklık yaparak satışını gerçekleştirmeniz dropshipping için önemli bir yere sahiptir demek mümkün olabilir.

Dropshipping İle Nasıl Daha Karlı Satış Gerçekleştirebilirim?

Dropshopping ile daha karlı satış gerçekleştirmek istiyorsanız gerçekleştirebileceğiniz birkaç yöntem bulunabilir. Bunlar içerisinde hem isminizi duyurmak hem de kalitenizi kanıtlayabilmek adına tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri kendi markanızı oluşturmak olabilir. Bu sadece alıcılara güven sağlarken kendi markanızın ismini taşıyan paketler ile ürünlerinizin müşteriye ulaştırılmasının sağlanması bir satıcı olarak akılda kalmanıza yardımcı olabilecek yöntemlerden biriyken zaman içerisinde satışlarınız üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir.

Nasıl Başarılı Dropshipping Yapılır?

Analiz yapın: Hangi ürünü satmanız gerektiği konusunda özenli bir seçim yaparak başarılı satış oranlarına ulaşabilirsiniz. Tercih olarak satış için tercih edeceğiniz ürünler konusunda geleneksel ticaret yöntemi arasında bulunan yerel mağazalar içerisinde kolaylıkla bulunamayan ürünleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. İnternet içerisinde satışı gerçekleştirilen ürünler arasında fazla kar sağlayacak ve üreticisi az olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Müşterilerin ihtiyaçlarına önem vermek ve tüketici üzerinde merak uyandıracak ürünlerin satışını gerçekleştirmek de kar oranınızı yükseltecek etkenler arasında bulunuyor diyebiliriz.

Pazar açığını bulup ürünü seçtikten sonra iyi bir tedarikçi firma tercih etmeniz gerekir. Tedarikçi firma dropshipping üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olabilir. Müşteriniz sizi tedarikçi firmanızı baz alarak değerlendirebilir. Yani kaliteli bir tedarikçi tercih ederek kalitenizi yansıtabilirsiniz.

Reklam vererek daha fazla kitleye ulaşın: Reklamlar bir ürünün tanıtımı için ve ürün satışının gerçekleştirilmesi için oldukça önemli olan konular arasında bulunuyor. Ücretli veya ücretsiz olarak sağlayabileceğiniz farklı reklam modellemeleri ile kar oranınızı yükseltebilir satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1