E-Bülten Nedir? Nasıl Hazırlanır?

E-bülten, firmaların hedef kitlelere ulaşmak için kullandıkları dijital iletişim araçlarından biridir. Dijitalleşme faaliyetlerinin artması ile ön plana çıkan yeniliklerden biridir. Aynı zamanda, pazarlama stratejileri arasında yer alan e-posta pazarlaması modellerinden biridir.

E-bülten ile firmalar, ürün ve hizmetlerinde yaptığı yenilikleri ve gelişmeleri kullanıcılara iletmek için başarılı sonuçlar elde edebilir. Bu yöntem sayesinde daha fazla kullanıcıya kısa bir sürede ulaşma imkanı elde edilebilir. Belirli aralıklarla kullanıcıların mail hesaplarına bilgilendirici içerikler iletmek ile etkileşime geçme adımları sayesinde marka bilinirliği artırılmaya çalışılır.

E-bültenler, hazırlandıkları andan itibaren oluşturulan kişi listesine düzenli olarak yönlendirilir. Bu sistemin hata vermemesi ve beklenen sonuçları sunması için doğru analiz edilmiş olması gerekir. Kullanıcıya çok sık ileti paylaşmak marka adının olumsuz etkilenmesi ile sonuçlanabilir. Bu da istenilenin tam tersi etki bırakabilir. Bu yazımızda e-bülten hazırlanırken nelere dikkat edilmeli? E-bülten çalışmaları ile nasıl faydalar elde edebiliriz? Başarılı bir e-bülten nasıl olmalıdır? soruları üzerinden bir inceleme yapmaya çalışacağız.

E-Bülten Nasıl Hazırlanır?

Her pazarlama stratejilerinde olduğu gibi e-bülten de hazırlık aşamasında özveri isteyen çalışmalardır. İnternet kullanıcısına ulaşmanın da en kısa yol başarıl dijital pazarlama adımlarını atmaktır. E-bülten de aynı şekilde üzerine düşünülmüş dikkatli çalışmalar olduğu ölçüde başarı sunacaktır. Bu bilgi doğrultusunda e-bülten hazırlanırken dikkat edilecek noktalar; hedef kitle, tasarım, firma hedefi, içerik gelmektedir.

Firma Hedefi

E-bülteni neden kullanmak istendiği ve başarılı olmak adına belirli bir hedefe sahip olunmalıdır. Bu daha bilinçli adımlar atmanın ilk adımıdır. Hedef belirlemek çalışmalarda yön verici özelliğe sahiptir. Bu sayede çalışmaların sonucunda beklen etkiyi karşılayıp karşılanmadığı tespit edilebilir. Hedefe başarılı bir şekilde ulaşıldığında ise yeni hedefler ile yola devam edilebilir.  Ayrıca plana alternatifler oluşturmak da yaşanabilecek sorunlar karşısında en az zarar ile atlatmaya olanak sunar. Bu sayede planlarda ufak değişiklikler ile çalışmalara devam etme olanağı elde edilir.

Tasarım

İnternet ortamında çalışma gerçekleştirecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri tasarım adımıdır.  Yalnızca verilmek istenilen mesajın bir metin ile sınırlandırılması kullanıcının dikkatini çekmek için yeterli olmayacaktır. Yazı stillerinden, renklerin uyumuna kadar pek çok ayrıntıya tasarım dahilinde dikkat edilmesi önem arz eder. İlgi çekmek için en etkili yöntem başarılı ve uyumlu bir tasarıma sahip olmaktır.

İçerik

Oluşturulan içeriklerin özenle düşünülmüş ve bir bütün oluşturacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Başlıkları, metinleri, görselleri ile her bir parçası bir uyum yakalayacak şekilde bütünlük oluşturulmalıdır. İçerik oluşturma adımı e-bülten çalışmalarının kilit noktalarından biridir. Bu sayede kullanıcıdan istenilen tepkiyi almak kolay olacaktır.

Hedef Kitle

İletilerin, firmanın ürün ve hizmetleri ile ilgilenen ya da ilgilenebilecek kişilere yönelik olması gerekir. Amacımız kişileri tanıtım ve kampanyalardan haberdar etmek ve katılım sağlamalarını desteklemektir. Bunu da baştan hedef kitleyi belirlemek ile yapabiliriz. Doğru hedef kitle ve çalışma ile başarılı sonuçlar elde etmek daha kolay olacaktır. Potansiyel müşteri kazanmak için e-bültenler etkili çalışmalardır. Düzenli olarak belirli aralıklar ile mesajları bu kişilere iletmek markanın bilinirliği üzerinde etkili olabilir. Dolayısıyla kimlere ileti paylaşacağınız önemlidir. Gerçek anlamda ilgilenebilecek ve katılım gösterecek kişileri tespit etmek başarı oranını artıracaktır.

E-Bültenin Faydaları Nelerdir?

E-bülten sektör farklılığı olmaksızın her alanda kullanılmaya uygun çalışmalardır. Kullanıcının firma hakkında bilgi sahibi olmasında önemli avantaj sunan e-bültenler sayesinde site trafiği artırılabilir. Metin içerisinde yönlendirici ibareler ile kullanıcıyı harekete geçirici iletiler paylaşılabilir. Bunu da ilgi çekici içerikler ile kolaylıkla sağlayabiliriz. Ayrıca bir e-bülten ile markanın elde edeceği başlıca faydalar;

 • Bir e-bülten oluşturulduğunda kayıtlı listede yer alan kullanıcılar belirli periyotlarla firma yenilik ve kampanyaları hakkında bilgilendirilir. Bunun anlamı da firma ile tüketicinin iletişimin sürekli olmasına neden olur.
 • Bir firmanın ürün ve hizmetlerinden yaptığı yeniliklerin tanıtılması e-bülten ile daha etkili ve kolay olur.
 • Firmanı sitesinin trafiği daha fazla aktif olur
 • E-posta pazarlamasında olduğu gibi dijital araçlar ile uygulanması geri dönütlerin daha hızlı olmasına olanak sunar.
 • E-bülten ile yapılan tanıtım çalışmalarının satış oranlarına daha fazla etkide bulunduğu görülebilir.
 • Firmalar dönemsel olarak kampanyalar oluşturur. Bu kampanyaları ne kadar çok kullanıcıya iletirse beklediği etkiyi daha kolay yakalar. Oluşturulan kampanyaları etkili sonuçlar vermesi için öncelikli olarak hedef kitleye ulaşması gerekir. E-bülten ile daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve kampanyaya katılımı artırılabilir.
 • E-bülten oluştururken dikkatli ve kontrollü bir çalışma gerçekleştirilir.  Bunun için de etkili tasarımlardan yardım alınır. Kullanıcıda bu durum daha profesyonel çalışma niteliği oluşturur.
 • E-bülten rekabetin daha etkili yaşandığı ve başarı oranı daha yüksek olan çalışma modellerinden biridir.
 • Dijital pazarlama çalışmaları arasında daha düşük maliyetli yürütülen çalışmalardan biridir.

E-Bültenin Firmaya Dezavantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama çalışmalarının olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yönleri de olabilmektedir. Özellikle e-bültenler gibi çok fazla kullanıcıya erişmek için çalışmalarda bu durum sorun yaratabilir. Kullanıcının rahatsız olması ve markanın ısrarla çalışmalarını bu kişileri eklemesi olumsuz sonuçlardan biridir. Bunun ile birlikte firmalar bültenlerden nasıl olumsuz sonuçlarla karşılaşır;

 • Listede yer alan kullanıcıların marka ve ürünlerine karşı ilgisiz olması
 • Kişilerin iletilerin sık yönlendirilmesinden rahatsız olması
 • Kişileri mail adreslerine beklendiği kadar aktif kullanmaması. Bu kişiler ağırlıklı olursa çalışmalar beklenen etkiyi yaratmayacaktır.

E-Bülten Aboneliği Nedir? Kullanıcılar Neden Aboneliği İptal Eder?

E-bültenler oluşturulurken bir kullanıcı listesi oluşturulur ve bu listeler üzerinde etkileşime geçirilir. E-bülten aboneliği de bu listelerde yer alan kullanıcıların iletileri almak istediklerini onayladıkları durumlar için kullanılan kavramdır. E-bülten aboneliği için önemli olan kullanıcının gönderilen iletilerden rahatsız olmadan, marka ile etkileşime geçmesini sağlamaktır.  Bunun anlamı da şudur ki, iletileri almak istemeyen ve kendisini bu listelerden çıkarılmasını talep eden kullanıcılar üzerinde ısrarcı olunmamalıdır. Aksi durumda işler istenildiği gibi yürümeyebilir. İnternette çok fazla marka ve bilgi akışının sağlanıyor olması markaları olumsuz etkileyecek durumlardan biridir. Gün içerisinde çok fazla bu tarz iletiler alan kişiler ilgi alanında bir ileti geldiğinde de rahatsız olacaklardır. Dolayısıyla da tam potansiyel müşteri olabilecekken çalışmaların etkisiz kalması ile sonuçlanır. Kullanıcıların e-bülten aboneliğini iptal etmelerinin başlıca sebepleri;

 • Çok sık bu tarz çalışmalara maruz kalmak
 • İletiler ile ilgili olmaması
 • Mail hesaplarını iş dışında iletilerin yer almasını istenmemesi
 • E-posta pazarlaması çalışmalarının ilgisini çekmemesi

E-Bülten Hazırlarken Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

E-bülten hazırlarken önceliğimiz doğru kişilere yönlendirme yapmaktır. Bunun yanı sıra bu kişilerin her birinin farklı algıda ve istekte kişiler olduğu unutulmamalıdır. Ve genele hitap etmeye dikkat edilmelidir. E-bülten hazırlanırken dikkat edilecek başlıca noktalar;

 • Türkçe dil bilgisi kurallarına dikkat edilmeli
 • Metin ya da görsel ağırlıklı içerikler olmamalı
 • Renk uyumuna dikkat edilmeli, göz yoran renklerden kaçınılmalı
 • Oluşturulan içerik ile görsel ve başlıklar uyumlu olmalı
 • Başlık ve içerik kısmında gerekli kurallara özen gösterilmeli. Tamamen büyük harfli başlık kullanmamak gibi.
 • Özellikle dikkat çekilmesi gereken alanları büyük puntolarda ve vurgulu olarak gösterilebilir.
 • Abonelikten çıkabilmeleri için kullanıcılara alan oluşturulmalı
 • Abonelikten çıkmayı seçen kullanıcılara yeniden yönlendirme yapılmamalı
 • Tasarımın mobil uyumlu olmasına özen gösterilmeli. Mobilden internet kullanmayı tercih eden kişileri atlamamak gerekir.
 • Çok fazla ünlem işareti ve bu algıyı yaratacak betimlemelerden kaçınılmalı. Her adım düzenli ve yeterli oranda olmalıdır.

E-bülten nedir?

E-bülten firmaların hedef kitlesine tanıtımlar ve kampanyaları haberdar ettiği dijital iletişim araçlarından biridir.

E-bülten aboneliği nedir?

E-bülten aboneliği, oluşturulan e-bültenlerin yönlendirildiği kişilerin iletileri almayı onayladıkları durumlarda kullanılan bir kavramdır. E-bülten aboneliği ile kullanıcılar firmaların tanıtım ve kampanyalarından haberdar olmaya istekli olduklarını gösterir.

Başarılı bir E-bülten nasıl olmalı?

 • Birbiri ile uyumlu içerikler
 • Dikkat çekici tasarım
 • İlgi çekici ve harekete geçmeye yönlendirici mesajlar
 • Doğru hedef kitlenin belirlenmesi

bir e-bülten için önemli olan ayrıntılardır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1