E-Ticaret Siteleri İçin Kaliteli Görsel Kullanımı Neden Önemlidir?

E-ticaret siteleriniz içerisinde bulundurduğunuz her ayrıntı, satış yapmanızı kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilir. Sitenizi ziyaret eden kişiler tarafından web sayfanız içerisinde en çok dikkat edilen konular arasında sitenizde bulunan ürün görsellerinin kaliteli bir biçimde oluşturulması ve doğru boyutlarda sunulması göze hitap şekli için oldukça değer taşıyan konular arasındadır.

Web siteniz içerisinde kullandığınız ürün görselleri müşteriler üzerinde olumlu veya olumsuz bir etki oluşturma konusunda oldukça etkilidirler demek pek yanlış olmaz.

Bir benzetme yapmak gerekirse mağazalar arasında dolaşırken vitrinini en beğendiğiniz mağazadan mı alışveriş yapmayı tercih edersiniz yoksa vitrinini beğenmediğiniz bir mağazadan mı?

Hemen hemen herkes vitrini güzel olan mağazaları ziyaret etmeyi tercih eder. Bu nedenle ürün fotoğraflarınızı nasıl sunduğunuz da son derece önemli durumlardan biri olarak görülebilir.

Ürün fotoğraflarınızın iyi bir biçimde oluşturulması için ajansla veya fotoğrafçılar gibi profesyonel şirketler ile anlaşma sağlamanız oldukça işinize yarayabilecek bir durumdur. Ancak alternatif olarak kaliteli bir fotoğraf makinesi ve doğru ışıklandırma stratejisi ile kendi ürünlerinizin fotoğraflarını çekmeniz mümkün olabilir.

Kaliteli ürün görselleri kullanarak web sitenize sağlayabileceğiniz faydalar:

  • Web sitesi ziyaretçilerinizin, ürünlerinizi dikkatli ve ayrıntılı olarak incelemesini kolaylaştırabilir.
  • Web sitenizi ziyaret eden kişilere güven duygusu verebilirsiniz.
  • Markanızın akılda daha kalıcı olmasına katkı sağlayabilirsiniz.
  • Kaliteli bir imaj çizebilirsiniz.
  • Rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.
  • Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olarak yüklenmiş ürün fotoğrafları arama motoru optimizasyonunda daha başarılı olmanızı sağlayabilir.

Web Siteleri İçin Ürün Fotoğrafı Tercih Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Ürün fotoğraflarınızı yüksek çözünürlüklü olacak şekilde tercih edin.

Ürün fotoğraflarınızın ölçüleri, ürün görselleriniz için önemlidir. Web siteleri için önerilebilecek fotoğraf çözünürlüğü oranı 72 dp olarak söylenilebilir. Fotoğraf çözünürlük oranınız dışında dikkat etmeniz gereken noktalar arasında bulunan web siteniz için uygun fotoğraf boyutlarında fotoğraflar oluşturmaktır. Fotoğraf boyutlarında web sitesine uyabilecek şekilde oynama yaptığınız zaman görüntü çözünürlüğü bozulabilir. Bu nedenle fotoğraf boyutlarıyla oynanmaması dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü fotoğraf sayesinde web sitesi ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilir ve ürünlerin müşteriler tarafından daha iyi bir biçimde incelemesine fırsat sunabilirsiniz. Detaylı görseller sayesinde satışlarınızda artış sağlamanız mümkün olabilir.

Ürün fotoğraflarını farklı açılardan çekerek web sitenize yükleyin.

İnternet ortamı içerisinde ürünlerin farklı açılardan gösteriminin sağlanması son derece önemli olan konulardan biridir. Farklı açılardan fotoğraflar ekleyerek web site ziyaretçilerinizin tıkladıkları ürünü ayrıntılı olarak görmesine yardımcı olabilirsiniz. Fiziksel mağazalarda müşteriler ürünlere dokunma ve farklı açılardan görme deneyimini yaşayabiliyor fakat internet mağazalarında bu durum web sitenizi ziyaret eden kişiler için oldukça kısıtlı olarak görülebiliyor. Bu nedenle müşterilerinize iyi bir site deneyimi sağlamak adına ürün fotoğraf seçimine dikkat edilmeli ve özenle seçilmelidir. Çünkü fotoğraf sayesinde müşteri ya da ziyaretçi ürün hakkında bilgi sahibi olur. Site üzerinden somut olarak inceleme fırsatı olmadığı için ürün görselleri yardımı ile ürünü tanır. Bu açıdan bakıldığında, ürün görsellerinin ürün tanıtımı ve web sitesinin prestiji için önemli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Ürün fotoğraflarınıza uyumlu olacak arka planlar oluşturun.

Renk seçimi, ürün görselleri için önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ürün fotoğraflarınız için doğru arka plan renklerini tercih ederek ürünün ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ürün fotoğraflarınız için arka plan tercih ederken, kafa karıştırıcı olmayan ve ürününüzün ön plana çıkartabilecek beyaz / kontrast renklerden yardım almanızı önerebiliriz. Web sitenizin temel tema rengine uygun olan bir arka plan tercihi, web siteniz içerisinde gezinti sağlayan insanların ürünleri daha rahat görebilmesini ve dikkatlerini tamamen ürüne vermelerine yardımcı olabilecek küçük ama önemli ayrıntılar olarak bahsedilebilir.

Fotoğrafı yakınlaşıtmalarını sağlayın

Ürün fotoğraflarının yakınlaştırılabilir olması ve yakınlaştırırken fotoğraf çözünürlüğünde düşüş yaşanmaması, kullanıcı deneyimi açısından önemli olan durumlar arasında yer alır.

Özellikle tekstil sektörü ile meşgulseniz fotoğraf ambiyansı için doğal bir ortamı tercih edebilirsiniz. Kıyafetlerin günlük hayatta nasıl göründüğü hakkında ziyaretçilere fikir verebilirsiniz. Ayrıca görsellerle ilgili olarak farklı fotoğrafları web sitenize yükleyebilir ve daha çok satış gerçekleştirebilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1