Sosyal Medya Platformlarında En Uygun Paylaşım Saatleri Ne Zamandır?

E-ticaret sistemi, dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte kendini ve şirketini geniş kitleler arasında popüler hale getirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İşletme mağazası bulunanlar veya herhangi bir depo, mağazası bulunmayanlar tarafından e-ticaret hizmeti tercih edilebiliyor.

E-ticaret için oluşturmuş olduğunuz web sitelerini ise sosyal medya ile destekleyebilirsiniz. Pek çok platform üzerinden kendinizi daha geniş kitlelere tanıtarak potansiyel müşterilerinize daha etkili ve kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden paylaşımlarınızın daha fazla görülmesini sağlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli konular arasında paylaşım saatleriniz bulunuyor. Sosyal medya üzerinden doğru zaman dilimi içerisinde paylaşım yaparak hem web sitenize gerçekleşecek ziyaretleri arttırabilir, hem de sosyal medya üzerinden daha fazla etkileşim alarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya İçin Paylaşım Saatleri Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya için paylaşım saatlerini belirlemek için ihtiyacınız olan belirli kriterler vardır.

Paylaşım yapacağınız saatler;

  • Hedef kitlenizin hangi saatler içerisinde platformlar üzerinde aktif olduğuna bağlı olarak,
  • Hangi sektör içerisinde bulunduğunuza bağlı olarak,
  • Hangi sosyal medya ağı üzerinden paylaşım yapacağınıza göre,
  • Haftanın hangi günü paylaşım yaptığınıza göre farklı ve detaylı değişiklikler gösterebilir.

Peki, Doğru Paylaşım Saati Nasıl Belirlenir?

Doğru paylaşım saatini belirleyebilmek için pek çok etken vardır. Tüm sosyal medya platformları üzerinden ortak olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse genel olarak sabah saatleri içerisinde yapılan paylaşımların daha az etkileşim aldığını söylemeyebiliriz. Sosyal medya paylaşımları için en uygun vakitler, kullanıcıların yoğun olarak sosyal medya platformları içerisinde vakit geçirdiği saatler olarak belirlenebilir. Hedef kitlenize uygun olarak iş veya okul çıkış saatlerini kapsayacak saat dilimlerinde sosyal medya paylaşımı gerçekleştirerek etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz.

Yani genel bir değerlendirme yapmak gerekirse akşam 19.00’dan sonrası sosyal medya içeriği paylaşmak için uygun saatler olarak görülebilir.

Fakat bunlar kesin olarak en olumlu sonuçları alabileceğiniz saatler değildir. Kendi ürün veya hizmetlerinizin hangi sosyal medya platformları içerisinde hangi saatlerde daha çok etkileşim alacağını deneme yolu ile belirlemeniz gerekir. Bu, uzun sürebilecek ve sabır gerektirecek bir süreç olarak görünebilir. Fakat doğru saat dilimleri ve doğru günler içerisinde paylaşım gerçekleştirdiğinizde etkileşim oranınız oldukça yükselebilir.

Sosyal Medya Paylaşımlarında Etkileşim Oranlarını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Farklı saat ve günler içerisinde sosyal medya paylaşımları gerçekleştirerek etkileşim oranlarını kontrol edin.

Zamana bağlı olarak gerçekleştirebileceğiniz doğru planlama sayesinde sosyal medya üzerinde başarılı olmanız kolaylaşabilir. Bir haftalık bir planlama oluşturabilirsiniz. Bir haftalık bir süreçte belirli saatler ve günler içerisinde paylaşım yapabilir, bunu size en çok fayda sağlayacak şekilde 1 aylık bir zaman dilimine yayabilir ve farklı saatler ve günlerdeki etkileşim oranınızı detaylı bir rapor halinde inceleyebilirsiniz. Hangi günler içerisinde hangi saat dilimlerinde ne kadar etkileşim aldığınıza bağlı olarak bir grafik oluşturabilir ve paylaşım zamanınızla ilgili kendi e-ticaret ağınız için en çok fayda sağlayacak saat ve günleri belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medya İçerisindeki Kullanıcı Kitlesini Dikkate Alın

Her sosyal medya platformu içerisindeki kullanıcı kitlesinin aktif olduğu saat farklıdır. Farkı sosyal medya platformları üzerinde etkileşim alacağınız vakitler de buna uygun olarak değişiklik gösterebilir.

Facebook’ta Hangi Saatler Arasında Paylaşım Yapılmalı?

Kendinizi ve şirketinizi tanıtmak istediğiniz hedef kitleniz yoğun olarak facebook üzerinde vakit geçiriyorsa, facebook paylaşımlarınız sayesinde daha fazla etkileşim almak istiyorsanız Çarşamba gününü es geçmemeniz gerektiğini önerebiliriz.

Çarşamba günü içerisinde yapacağınız paylaşımlar facebook üzerinden daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Facebook kullanıcıların hafta başında Pazartesi ve Salı günleri içerisinde daha az aktif, hafta ortasından sonra daha fazla aktif olduğu söylenilebilir. Hafta sonuna doğru facebook üzerinden gerçekleşen etkileşim miktarının azaldığını söylemek mümkün olabilir. Bu nedenle facebook üzerinden paylaşım için uygun olarak görülebilecek saat aralıkları ise 13.00 ile 15.00 arası olarak söylenilebilir.

Instagram İçin En Doğru Paylaşım Zamanı

Son zamanlarda olukça popüler olan Instagram üzerinden paylaşım yapmak için en doğru saatler ise sabah saatleri olarak söylenilebilir. Instagram üzerinden daha fazla etkileşim almak istiyorsanız paylaşım vaktiniz için saatler sabah 8.00-10.00 arası olabilir. Bu saatler dışında akşam 17.00’dan sonra yaptığınız paylaşımlar için yüksek oranda etkileşim alarak daha fazla takipçi kazanabilirsiniz.

Twitter İçin En Uygun Paylaşım Saatleri

Twitter için yoğun olarak etkileşim alabileceğiniz günler, özellikle hafta içerisinde bulunan günler olarak söylenilebilir. Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri, Twitter içerisindeki etkileşim sayısı artabiliyor. Bu günler içerisinde en çok verim alınan paylaşım saatleri ise 13.00 ile 15.00 arasında olabilir. İş çıkış saatlerinde ise paylaşımlarınız için daha fazla beğeni ve RT alabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1