Chatbot Nedir? E-Ticarette Satış Durumunu Nasıl Etkiler?

En genel anlamı ile “sohbet robotu” olarak ifade edebileceğimiz bir kavram olan chatbot, web siteleri ve mobil uygulamalarda kullanılan bir yazılım ürünüdür. Bir web sitesine ya da mobil uygulamasına tıkladığınızda karşınıza çıkan ve sizinle sohbet ederek sorularınız cevaplamak için programlanan robotlarla kısaca chatbot denir.

Dijital dünyaya olan talep her geçen gün hızla artıyor. Artık işlemler daha kısa sürede daha pratik yollar ile hazırlanan yazılım sistemleri üzerinde kolayca halledilebiliyor. Chatbotlar da bir nevi kolaylaştırıcı olarak görev yapıyor diyebiliriz. Merak ettiğiniz konuları Chatbotlara sorarak cevap alabilir ve bunu zaman açısından çok kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Chatbotların ortaya çıkış tarihlerine bakıldığında, 1950’li yıllara dayandığı söylenebilir. 1950’li yıllarda bir fikir olarak ortaya atılan Chatbotlar, 1966 yılında hayata geçirilmiş bir proje olarak karşımıza çıkar. İlk Chatbot olan ELIZA, MIT profesörü Joseph Weizenbaum tarafından tasarlanmıştır. ELIZA, diyalog oluşturma üzerine programlanmıştır. Teknolojinin gelişmesi ve yapay zeka teknolojilerinin kullanılması ile günümüz chatbotları daha donanımlı bir haldedir ve pek çok alanda kullanılan dijital yardımcılardır.

Chatbotlar Ne İşe Yarar?

Chatbotlar, dijital arenada özellikle diyalog gereken site ve uygulamalarda kullanılabilen bir arayüz olarak ifade edilebilir. Siri, Google Asistan gibi yazılı asistan olarak Chatbotları kabul etmek mümkündür. Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak tasarlanan chatbotlar, özellikle mesajlaşma yolu ile sizinle diyalog kurar.

Peki Chatbotlar ne işe yarar? Chatbotlar, müşteri ile iletişim kurulabilecek her alanda kullanılabilecek bir yazılım türüdür. E-ticaret, sağlık, havayolları, finans ve özellikle de hizmet sektöründe Chatbotlar çokça kullanılır. Bunun yanı sıra yine bankacılık, alışveriş, yemek siparişi gibi alanlarda da chatbot kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Chatbotlar, diyalog kurma, bilgi alma, işlem yapma, rezervasyon yaptırma gibi pek çok konuda işe yarayan çok amaçlı bir araçtır. Her geçen gün, yapay zeka teknolojisinde gerçekleşen gelişim, doğrusal olarak chatbotları da etkilemektedir. Chatbotlar sayesinde müşteri ile kurulan bağlantı otomatikleşerek hem müşteriye hem de yararlandığı siteye ya da uygulamaya enerji ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Chatbotların E-Ticaret Üzerindeki Etkisi

İşlevsel bir yazılım sistemi olarak geniş bir kullanım alanına sahip olan chatbotlar, e-ticarette de başvurulan yazılım uygulamalarından biri olarak kabul edilebilir. Sistematik ve pratik bir yapıya sahip olduğu için iletişim sürecinin otomatik bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında, kullanıcı kitlesine pek çok açıdan özellikle zaman açısından tasarruf sağlar. Bu pratik yapısı sayesinde e-ticarette kullanılması bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline gelmiştir; ancak zorunlu değildir.

E-ticarette yer alan sektörler, dijital hızın avantajını kullanarak daha fazla kişiye hitap ettiği için, müşteri hacmi her geçen gün artış gösterir. Bu durumda her bir kullanıcıya ayırılan süre, manuel olarak tamamlanmaya çalışıldığında farklı problemler meydana gelebilir. Hacmi her geçen gün çoğalan kullanıcı kitlesinin sorduğu soruların hızlı ve pratik bir şekilde cevaplanabilmesi için chatbotlara ihtiyaç duyulur.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde kullanıldığı sektörle ilgili tereddütsüz olarak her konuya cevap verecek donanıma sahip bir şekilde tasarlanan chatbotlar, anlık mesajlaşma sistemi sayesinde kullanıcıya hemen geri dönütte bulunur. Bu da kullanıcının aradığı bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar ve karar verme sürecinin daha kısa sürmesi üzerinde etkilidir.

Chatbotlar, e-ticarette satış durumunu olumlu yönde etkileyen bir uygulama olarak değerlendirilebilir.

Chatbotun e-ticarette sağladığı kolaylıklardan biri, kullanıcıların müşteriye dönüşümlerini kolaylaştırır. Müşterinin alışveriş yapma durumunu etkileyen etkenler arasında karar verme süreci bulunur. Müşterinin arafta kaldığı zamanlarda karar verme sürecinin satın alma ile tamamlanması ve satın alma işlemi ile sonuçlanması, sitenin satış oranını yükseltir. Potansiyel kullanıcı müşteriye dönüşür. Chatbotlar, karar verme sürecinin olumlu sonuçlanması açısından önemli bir yere sahiptir. Kullanıcının aradığı cevaba hemen ulaşması, alışverişini o an tamamlamasını yüksek ölçüde etkiler. İstediği cevaba hemen ulaşamayan kullanıcı, alışveriş sürecini erteler ve sonrasında satın almaktan vazgeçebilir. Bu nedenle karar verme süreci, chatbotlar sayesinde olumlu sonuçlanabilir.

Chatbotların E-Ticaret Sitelerinde Sağladığı Avantajlar

Chatbotların e-ticaret siteleri üzerinde sağladığı ciddi avantajları vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

Chatrobotlar sayesinde siteler, kullanıcıları 7/24 destek ve hizmet vermeye devam eder.

Müşterilerinizin ne zaman sitenizi ziyaret edeceğini bilemezsiniz. Bu nedenle zaman fark etmeden her ziyaret için aynı kaliteli hizmeti, her müşteri için sağlamak gerekir. 7/24 müşteri desteği sunulması, satış sürecinin olumlu sonuçlanması üzerinde etkilidir. Chatbotlar bu sürecin sistematik ve otomatik bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Üstelik kullanıcının kısa sürede aradığı bilgiye ulaşmasına yardımcı olur.

Chatbotlar sayesinde müşterinin karar verme süreci hızlandırılır ve satışların artmasını sağlar.

Bu sayede müşteriler kısa süre içinde alışveriş yapmaya karar verir. Dijital dünyanın hızına ayak uydurmayan bir site olmanız müşteri kaybına yol açabilir. Bu nedenle sitenizde gerçekleşen işlemler hızlı bir şekilde tamamlanmalıdır. Hızın, müşterinin alışverişe yönelmesi üzerinde ciddi etkileri bulunur.

Chatbotlar ile müşterilerin taleplerine doğrudan ulaşabilir, bu sayede ölçülebilir veriler elde edebilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların talepleri chatbotlar üzerinden size iletilir. Bu sayede müşterilerin genel olarak hangi taleplerde bulunduklarını istatistiksel olarak hesaplayabilir ve istenilen taleplere uygun kampanyalar düzenleyerek müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

Chatbotlar ile insani hataların yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Chatbotlar, site içerisinde iletişim sağlamanın yanı sıra aynı zamanda sipariş, kargo takibi, değişim- iade gibi işlemlerin yapılmasını da sağlayabilir. Bu işlemler için ayrı bir personel çalıştırmak yerine chatbotlar ile halledebilirsiniz. Bu durum size operasyonel verimlilik sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda maliyet açısından da tasarruf sağlamanıza yardımcı olur. Düzgün kodlanan chatbotlar ile bu süreçler aksamadan hatasız bir şekilde tamamlanır.

Müşteri ile kurulan etkili iletişim, müşteri deneyiminin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Chatbotalar, kullanıldığı sektörle ilgili olası soruları cevaplamak üzere tasarlanan bir yazılım sistemidir. Alışılmışın dışında bir istek ya da talep gelmesi durumunda chatbotunuzu güncelleyerek, müşterilerin memnun bir şekilde siteden ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Etkili iletişim ve hızlı destek hizmetleri sayesinde müşterilerinizin deneyimlerini iyileştirebilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1