Viral Pazarlama ve Reklam Çalışmalarının Önemi Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren yeni reklam ve pazarlama yöntemleri arasında oldukça popüler bir tür olan viral pazarlama sayesinde kısa zaman içerisinde geniş kitleler içerisinde markanızın adını duyurabilirsiniz. Aynı zamanda viral reklamcılık sayesinde markanızın popüler hale gelmesi için büyük bir katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Viral pazarlama ve reklam çalışmaları sayesinde düşük maliyetlerle geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Etkili bir tanıtım yöntemi olan viral pazarlama yöntemiyle kısa zamanda etkili bir tanıtım gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Peki, Viral Pazarlama ve Reklam Nedir?

Viral pazarlama için oluşturulan reklamlarınız, internet kullanıcıları tarafından markanızın duyulması ve tanınmasını sağlar. Tanıtım için üretmiş olduğunuz içerik, markanızın hızlı bir şekilde popüler hale gelmesini sağlamaya yönelik olarak tasarlanmalıdır. Bir nevi kulaktan kulağa pazarlama yöntemi olan bu pazarlama stili sayesinde içeriğiniz hızlı bir şekilde yayılarak markanızın öne çıkması sağlayabilir. Web sitenizin internet kullanıcıları arasında en çok tercih edilenlerden olması konusunda oldukça etkili bir yöntem olarak tavsiye edilebilir. Viral pazarlama sayesinde internet kullanıcıları arasında tamamen doğal olarak tanınırsınız. Dijital dünya içerisinde neyin ne zaman viral bir içerik olabileceği ise pek fazla öngörülecek bir şey değildir.

Peki, ”viral reklam çalışmaları için tahminler yapmak mümkün mü?”

Viral reklam çalışma tahminlerini, doğru stratejiler ve doğru gözlemler sayesinde oluşturabilirsiniz. Başarılı bir viral pazarlama çalışması yapmak istiyorsanız hedef müşteri kitlenizi gözlemlemeniz son derece önemlidir. Hedef müşterileri kitlenizin internet üzerinde nasıl hareket ettiğine, hangi içerikler için daha fazla etkileşimde bulunduğuna dikkat ederek viral reklamcılıkta başarıyı yakalama şansınızı yükseltebilirsiniz.

Viral pazarlama maliyeti çoğu reklam ve pazarlama maliyetine göre daha düşüktür fakat daha akıllıca bir içerik tasarımı, kurgu ve planlama gerekir. Viral pazarlama maliyetinin düşük olmasının nedeninden bahsetmek gerekirse; bu pazarlama / reklam türü sayesinde reklamlarınızı tamamen organik olarak kullanıcılar paylaşır, herhangi bir reklam maliyeti ve destekleyici bir masrafı olmaz, viral olan içerikleriniz için gerçekten iyi bir strateji ve planlama oluşturmuşsanız küresel anlamda dahi kendinizi tanıtmanız mümkün.

Viral Reklamların Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle viral içerikler için söyleyebilceğimiz özellikler arasında video veya fotoğraf olarak yayıldıkları olabilir fakat orijinal makalelerinizin de viral olabilme olasılığı oldukça yüksektir.

Viral bir içerik oluşturmanızda etki sağlayacak, daha etkili olmanıza yardımcı olabilecek ve içeriğinizde kullanabileceğiniz bazı temel özelliklerden bahsetmek gerekirse:

Firmanız hakkında bilgi sunmalısınız ve firmanızın farklı yönlerini yansıtmalısınız.

Ürün veya hizmetinizle ilgili farklı ve özgün olan bir detay viral bir reklam çalışması için önemli noktalar arasında yer alıyor. İnsanlar insanlar sürekli birbirinin kopyası içeriklerden hoşlanmıyorlar ve etkileşim için daha özgün ya da diğerlerine göre daha yaratıcı olan içerikleri paylaşmayı tercih ediyorlar. Şirketinizin farklı olan noktalarını öne çıkartarak rakiplerinizin önüne kısa süre içinde yerleşebilirsiniz, bunun yanında firmanızın hizmetlerinizin, ürünlerinizin hakkında bilgilendirici detaylar sunmak satışlarınızın artmasında etkili olabilir.

Hedef kitleye yönelik pazarlama ve reklam çalışmaları gerçekleştirilmeli.

Ulaşmak istediğiniz potansiyel müşterileriniz internet üzerinde nasıl hareket ediyorlar? Nasıl senaryolardan hoşlanıyorlar? Neler ile ilgileniyorlar? Bu bilgilere sahip olarak ürettiğiniz içeriğin viral olmasını sağlayabilirsiniz. Kısa zaman içerisinde dijital dünyada oldukça fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek bir tanıtım senaryosuna sahip olmanız demek, pazarlama çalışmalarınızın başarılı sonuç verdiği anlamına gelebilir. Hedef kitlenize onların ilgisini çekecek şekilde hitap edin. Bu yöntem sayesinde pazarlama çalışmalarınızdan olumlu sonuç almanız kolaylaşabilir.

Viral pazarlama ve reklamcılıkla duygulara hitap edin!

Viral reklam çalışmalarınızı özellikle sosyal medya hesaplarınız üzerinden yürütüyorsanız, insanları etkileyin ve duygularına dokunun. Bu viral pazarlama konusunda başarı elde etmeniz açısından önemlidir.

Viral pazarlama çalışmalarında indirim veya kampanyalara yer vermektense; insanların sizin web sitenizi merak ederek sitenizi ziyaret etmesini ve sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. İçerikleriniz sayesinde insanlara duygusal olarak size daha yakın hissettirebilirsiniz. İçeriğiniz için kullandığınız dil ve görsel tarzı oldukça etkili. Bu onlardan biri olduğunuzu hissettirme konusunda oldukça yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Hedef kitlenize uygun bir çalışma gerçekleştirmeniz bu noktada oldukça önemlidir. Doğru tespitler yapmanız gerekir. Nasıl bir dil ve tarz kullanmanız gerektiği ise çok küçük detaylara uygun olarak dahi değişiklik gösterebilir. Geleneksel pazarlama yöntemleri için en çok kullanılan taktikler arasında müşteriyi taklit etmek ve aslında onun gibi olduğunu kanıtlamak yer alır. Dijital dünya içerisinde sunacağınız içerikler sayesinde hedef kitlenize kilometrelerce uzakta dahi olsanız onların size yakın hissetmesini sağlayabilmelisiniz.

Viral Reklamlar E-Ticaret Firmaları İçin Nasıl Oluşturulmalı?

Viral reklamlar kullanıcılar arasında organik olarak yayılmanızı sağlayacağı için şirketinizin iyi planlanmış viral reklamlardan kazancınız kar olarak diğer reklam türlerine göre daha fazla olabilir.

Viral reklamcılık sayesinde İsminizin kısa süre içerisinde internet kullanıcıları arasında yayılmasını sağlayabilirsiniz, web siteniz farklı kullanıcılar arasında bilinir hale gelebilir. Özellikle bir e-ticaret şirketiniz bulunuyorsa viral reklamcılık çeşidini kullanarak satışlarınızın en hızlı şekilde artmasına destek olmanız mümkün.

E-Ticaret Siteleri Başarılı Viral Reklam Teknikleri

  • Zaman planlamasıyla başarılı reklamcılık yapın.

İçeriklerinizi en doğru zamanda paylaşmak oldukça önemlidir. Daha fazla kişiye aynı anda içeriğinizi ulaştırmanız web sitenizde ve sosyal medya profiliniz üzerinde olan etkileşimi arttırmanız demek. Kullanıcıların sosyal medyada yoğun olduğu vakitleri paylaşımlarınız için tercih edebilirsiniz, bu sayede daha fazla kişinin içeriğinizi görmesini sağlar ve etkileşim oranınızı arttırırsınız.

  • Doğru Platform üzerinden paylaşım yaparak doğru kitleye ulaşın

Markanız için doğru potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal medya ağı üzerinde daha aktif olduğunu keşfedin. Ne zaman paylaşım yaptığınız kadar üretmiş olduğunuz içeriği hangi platformda paylaştığınız da önem taşıyor. Bu neden ile hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya ağını ana paylaşım merkeziniz olarak belirleyebilirsiniz.

  • Özgün olun ve farkınızı hissettirin.

Konu reklam olunca Özgünlük ve yaratıcılık oldukça önemli. Birbirinin aynısı olan içerikler ‘’sıkıcı’’ olarak yorumlanmanıza sebep olabilir. Reklamınızın etkileşim oranı düşer. Yeni ve farklı içerikler sayesinde müşterilerinize kendinizi etkili bir şekilde hedef kitlenize tanıtabilirsiniz.

  • İnfluencer hesaplarla ortaklık yapın ve kısa zamanda popüler olun.

Popüler olan ve belirli bire kitleye sahip olan hesapların gönderileri oldukça dikkat çekiyor. Sizin hedef kitleniz ile ortak bir kitleye sahip olan hesaplar ile birlikte iş birliği yaparak viral olabilecek çalışmalarınızın başarılı hale gelmesini kolaylaştırabilirsiniz ve oldukça şirketinize büyük katkılar sağlayabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1