Dış SEO Nedir?

Dış SEO, SEO işlemi yapılırken sitenin arama motorunda daha fazla görüntülenmesini sağlayan işlemin adıdır. Dış SEO, adından da anlaşılacağı gibi web sitesine dışarıdan yapılan müdahaleleri kapsayan bir işlemdir. Bu müdahaleler sayesinde web sitesinin taramalarda fark edilmesi daha da kolaylaşır. SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorunda sıralama olarak üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan bir sistemdir. Web sitesinin SEO uyumunu sağlayabilmesi için gündemden haberdar olmalıdır. Sosyal mecralar, modanın, trendin hemen ortaya çıktığı, aynı hızla tüketildiği alanlardır. Bu tempoya ayak uydurmalı, yeniliklerden haberdar olmalı ve bu yenilikleri web sitesine uygulamalıdır.


Yeni kurulan bir web sitesinin SEO optimizasyonu yapılırken, optimize işlemi iç ve dış olarak iki şekilde gerçekleşir. İç SEO ve Dış SEO sitenin farklı alanlarında uygulanan ancak aynı amaca hizmet eden bir işlemdir. İç – dış SEO işlemi, kurulan web sitesinin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasına yardımcı olur.


Dış SEO, sitenin dijital mecrada tanınmasını sağlayan tanıtım işlemidir. Dış SEO işlemi, siteniz ile diğer siteler arasında bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Dış SEO İşlemi Nasıl Yapılır?

Dış SEO işlemi, web sitenizi dijital platformda tanıtılması sağlar. Tanıtılırken aynı zamanda arama motorlarına da optimize bir şekilde bunu yapması gerekir. Dış SEO çalışmalarından ilki tanıtım yazıları oluşturmak ve bu yazıları yayınlamaktır. Sahibi olduğunuz işletme alanına uygun tanıtım yazıları yazılması, sitenin arama motoru taramasını olumlu şekilde etkileyen bir unsurdur.


Dış SEO çalışmalarından bir diğeri, başka sitelerden link alma işlemi olarak ifade edilen backlinktir. Web sitenize uyumlu olan sitelerden alacağınız linkler, arama motorları tarafından tanınırlığınızı arttırır. Link alma işlemini, görselden ya da içerikten alabilirsiniz. Ancak link alacağınız sitenin kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin.


Sosyal medya aygıtları tarafından sitenin tanımını gerçekleştirmek, dış seo işlemlerinden biridir. Sosyal medya kaynaklarından alınan linkler de yine web sitenizi iyileştirir, nitelikli hale gelmesine yardımcı olur. Sosyal medya ağlarını kullanarak yapacağınız web site tanıtım işlemi ile kitle olarak daha fazla insan erişim de sağlayabilirsiniz.
Kampanya düzenleme, dış seo işlemlerinden bir tanesidir. Özellikle yeni kurulumu yapılan bir web sitesi için kampanya düzenleme işlemi, iletişim ve etkileşimi arttıran bir durumdur. Kitle oluşturma açısından site üzerinden kampanyalar düzenleyerek, siteye oluşacak talebin ilk adımını atabilirsiniz.

Dış SEO Çalışması Nasıl Uygulanır?

Dış SEO çalışması, web sitesi için yapılan stratejik bir hamle olarak değerlendirilebilir. Aslında genel olarak sitenize yapacağınız tüm SEO işlemleri, dijital dünyada yer edinmenizi sağlayacak birer stratejidir. En sağlam stratejiye sahip olanlar, dijital dünyada barınır ve daha geniş kitlelere ulaşabilirler.


Web sitesi optimize edilirken dış SEO çalışmasının yapılması gerekir. İç SEO kadar dış SEO işlemi de web sitesinin arama sonuçlarında daha net bir şekilde görünmesini, yukarı sıralarda yer almasını sağlar. Dış SEO çalışması, site optimize edildikten ve küçültüldükten sonra uygulanır. İç SEO ve dış SEO işlemi aynı anda yapılabilen uygulamalardır. Öncelik ve sonralık sıraları bulunmaz. Web sitesine iç SEO uygulaması yapılırken aynı zamanda dış SEO çalışması da yapılabilir.

Dış SEO İşlemleri:

  • Meta Çalışmaları
  • Backlink Çalışmaları
  • Sosyal İmleme Çalışmaları
  • Human.txt Çalışmaları
  • Robots.txt Çalışmaları
  • Anahtar Kelime
  • Odak Anahtar Kelime Çalışmaları
  • Özgün Makale

gibi unsurlar dış SEO işlemleri arasında yer alır. Ayrıca dış SEO işleminde yer alan bir diğer unsur, H1, H2, H3 … sıralamasıdır. Başlıklara eklenen bu etiketler başlıklara sırayla uygulanmalıdır. Başlık etiketi oluşturmak, web sitesinin arama motorunda kolayca bulunmasını ve taranmasını sağlar. SEO tarafından yüksek puan alan sitenin güvenirliği, kalitesi ve hizmeti artar.


Bu işlemlerin yanı sıra, web sitesinin sürekli olarak güncellenmesi, sitenin yeniliklere senkronize olmasını, sitenin daha hızlı çalışmasını sağlar. Güncelleme işlemi yapılırken, güncelleme sıklığınıza göre arama motorlarının ziyaret zamanlarının ayarlanması gerekir. Burada yapılması gereken işlem, ziyaret miktarına uygun meta oluşturmak ve arama motorlarının ziyaretleri ile uyumlu hale getirmektedir. Örneğin, sitenizi haftada 1 kez güncelliyorsanız oluşturacağınız meta 1 hafta olarak şekilde ayarlanmalıdır.

Dikkat!

Site üzerine yapılan etiketleme işlemleri, SEO üzerinde görünürlüğünü arttırabilir. Ancak etiketleme işlemi yapılırken ölçülü olmak gerekir. Sık yapılan etiketleme işlemi, siteye zarar verebilir. Sitenin güncellenmesi gereken zamanda güncellenmemesi de yine arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz yönde etkileyen bir faktördür.


Dış SEO işlemi yapılırken link alma işlemine yer vermek, sitenin ziyaretçi sayısını arttırabilir. Diğer sosyal mecralardan alınan linkler ile web sitesi daha iyi hale getirilir.

Dış SEO İşleminde Backlink’in Yeri

Dış SEO işlemi, web sitesi üzerinde farklı çalışma alanlarında uygulanan bir işlemdir. Web sitenizin daha iyi hale gelmesini istiyorsanız Backlink uygulamasını yapmanız gerekir. Backlink nedir? Backlink, SEO uyumlu ve kalitesi yüksek herhangi bir internet sitesinden link alma işlemidir. Bu işlem bir metin ya da görsel üzerinden de olabilir. Alınacak Backlink, web sitenizin SEO taramasındaki puanını yükseltir ve arama sonucundaki sıralaması üzerine etki eder.


Alınan Backlink, rastgele seçilmemelidir. Web siteniz için en uygun olan, kalitesi yüksek ve doğruluğu kesin linkler olmalıdır. Bu nitelikleri taşımayan Backlink, SEO ile senkronize olamaz.

Dış SEO Backlink İşlemi Ne Gibi Fayda Sağlar?

Dış SEO uygulaması içerisinde yer alan Backlink uygulaması, web sitenizin kullanılan arama motorları tarafından bulunmasını kolaylaştırır. Bunu bir nevi referans gibi düşünün. Link aldığınız siteler, sizi arama motoruna tavsiye eder. Bu durum sitenizin kalitesini arttırır. Sitenizin dijital pazarlama alanında daha fazla talep görmesine ve görüntülenmesine yardımcı olur. Dış SEO Backlink işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.


Öncelikle Backlink alacağınız sitenin marka kalitesinin yüksek olması gerekir. Link alacağınız siteyi inceleyin. Sizin yaptığınız link verme işlemini ya da aldığı linkleri gözden geçirin. Sitede yer alan içeriklerin kalitesine bakın. Özellikle dikkat edeceğiniz nokta ise, link almayı düşündüğünüz sitenin spam – ceza almadığına dikkat edin. Ceza alan bir siteden alınan link, web sitenizin prestijini düşürebilir. Backlink işlemi, genel olarak sitenizin kalitesini yükseltir, arama sonuçlarındaki görünürlüğünü arttırır, ara sonucunda yer alan sıralamasını üst seviyeye çıkartır.


Dış SEO Backlink işlem, dikkatli ve özenli yapılmaması durumunda web sitesinin kalitesini düşürebilir. Başka bir siteden link alırken kalıcı olmayan linklere karşı dikkatli olunmalıdır. Kalitesi düşük backlinkler arama motorlarında sitenin düşük nitelikte değerlendirilmesi hatta spam almasına sebep olabilir.

Dış Seo İşleminde Yararlanılan Backlink Kaynak Listesi

Siteniz için oluşturulan ya da herhangi bir sosyal medya platformları kaynak olarak nitelendirilebilir. Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest … ve diğer platformlar örnek olarak verilebilir. Diğer bir kaynak ise videoların paylaşıldığı siteleridir. Youtube, Vimeo gibi siteler bir diğer kaynak sitedir. İşletme alanınıza uygun olan internet siteleri de link almak için yararlanılabilecek kaynaklar arasındadır.


Örnek olarak verilebilecek bir diğer kaynak haber siteleridir. Haber sitelerinden link alarak yararlanabilirsiniz. .EDU, .GOV, PDF siteleri de yine Backlink alırken referans olabilecek siteler arasında değerlendirilebilir. Seo çalışmalarının önemine değindiğimiz yazımıza ulaşmak için tıklayın.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1