Dogecoin Nedir?

Son zamanların en fazla konuşulan sanal para birimi olan Dogecoin nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır? Diğer kripto paralardan farkı nedir? Dogecoin nasıl satın alınır? Hangi ülkenin para birimi olarak kabul edilir? Gibi sorular kripto paranın alt coini olan Dogecoin ile ilgilenenlerin sıkça sorduğu sorular arasında yer alır. Uzun zamandır hayatımızda olan kripto paralarla ilgilenen nüfus, özellikle son dönemlerde giderek artmaya başlamıştır. Fikir sahibi olmak ya da satın almak amacıyla kripto para borsası ile ilgilenen nüfus git gide artıyor. Özellikle yatırım yapmak isteyen insanların incelediği ve satın aldığı dijital para olarak nitelendirilebilir.

Dogecoin, kısaca Ɖ ve D sembolleri ile temsil ediliyor. Dogecoin, dijital yatırımcılar arasında DOGE olarakta kısaltılarak kullanılıyor. Temel olarak Dogecoin, geleneksel bankacılık anlayışını yıkarak yeni bir ödeme sistemi oluşturmak için inşa edilen bir platformdur. Dogecoin’i oluşturan yazılım mühendisleri, Billy Marcus ve Jackson Palmer’dir. Dogecoin’in ortaya çıkış tarihi olarak 2013 yılı kabul edilir. 6 Aralık 2013 yılında kripto para olarak Dogecoin tanıtımı yapılarak, kendi kitlesini oluşturmaya başlamıştır.

Dogecoin, Ɖ ve D harfleri ile sembolleştirilen bir kripto paradır. 2013 yılında piyasaya sürülen Dogecoin’in üzerinde Shiba Inu cinsi Japon köpeği resmi yer alır. Bu köpek resminin seçilmesinin sebebi ise Shiba Inu cinsi köpek Doge olarak da nitelendirildiği içindir. Piyasaya girmesi ile değeri yükselen ve belli bir alıcı kitlesine oluşan Dogecoin, kendini dijital ortamda kabul ettirmiştir. Dogecoin’in sloganı ise “to the moon” yani “aya, aya doğru!” olarak çevirilebilir. Dogecoin para biriminin kuruluş amacı tamamen eğlence amaçlıdır. Ancak son zamanlarda yatırım yapmak isteyen özellikle gençlerin tercih ettiği kripto paralar arasında yer alır.

Dijital sahada yer alan pekçok kripto para değeri bulunuyor. Dogecoin de bu kripto paralar arasında kendine bir yer edinmiştir. 2013 yılında piyasaya sürülmesi ile birlikte yaklaşık 1 ay içerisinde Dogecoin’in resmî sitesini ziyaret eden kişi sayısı 1 milyonun üzerindedir. Geniş kitleye hitap eden dijital para birimi olan Dogecoin, 19 Aralık 2013 yılında %80 oranında değer kaybetti ve ilk çöküşünü Çin’in Bitcoin piyasasına yatırım yapılmasını engellemesi ile yaşamış oldu. Ancak 2021 yılının Ocak ayında Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili yaptığı paylaşımlar, Dogecoin değerinin %800 oranında artmasına katkı sağladı.

Dogecoin’i Diğer Kripto Paralardan Ayıran Özellikler

Dogecoin (Doge), yatırımcıların gözdesi olarak dijital piyasadaki yerini korumaya çalışıyor. İlk kripto para olan Bitcoin’in ortaya çıkışından sonra farklı pekçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Dogecoin de bu alt coin para birilerinden sadece bir tanesidir. Diğer kripto para birimleri kıyasla Dogecoin’e erişim daha kolaydır ve Dogecoin dost canlısı olarak nitelendiriliyor. Bu özelliği sayesinde Bitcoin’den daha geniş bir kitleye ulaşması amaçlanmıştır. Bu sayede daha kolay erişim sağlanabilir.

Kolay erişilebilir olması Dogecoin’in daha geniş bir kitlesinin olmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca Dogecoin, piyasa genelinde aktif bir ivmeye sahip bir kripto para birimidir. Diğer kripto paralardan Dogecoin’i ayıran bir diğer özellikte bahşiş olarak kullanılabilir olmasıdır. Bu sayede bahşiş projesinde kullanılan Dogecoin, hem kullanıcılar arasında daha popüler olmuştur hem de tanınırlığını arttırmıştır. Dogecoin’i diğer kripto paralardan ayıran bir diğer özellik ise sınırlı olmamasıdır. Dolaşım noktasında sınırlama bulunmaz.

Kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin, Amerika merkezli bir dijital paradır. Günümüzde kuruluş amacının üstünde bir amaca hizmet eden bir platformdur. Diğer alt coinlere kıyasla Dogecoin’e olan talep daha fazladır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1