E-Ticarette Müşteri Oranı Nasıl Artırılır?

Günümüzde klasik ticaret yerini artık elektronik ticarete (e-ticaret) bırakıyor. Daha fazla satış yapmak ve müşteri kitlesini artırmak isteyen işletmeler, e-ticarete giriş yaparak, kendi markasını duyurmaya çalışıyor. E-ticaretin temel amacı, işletmelerin ya da firmaların internet üzerinden ürün ya da hizmet satışından kar elde etmesini sağlamaktır. Bugün pek çok işletme, artık e-ticarete yöneliyor ve e-ticaretteki yerini alıyor. Ancak e-ticarete adım atmakla sadece bir başlangıç yapmış olursunuz. Asıl önemli olan, getirisi yüksek olan bu platformda tutunmak için markasını tanıtmak ve satış oranında artış meydana getirmektir.

Satışları yükseltmek için her işletme kendine farklı stratejiler oluşturur. Tasarladığı stratejisi başarılı olan işletmelerin satışlarında artış meydana gelirken, stratejisi güçlü olmayan işletmeler, kar yerine zarara uğrar. Bu nedenle öncelikle yüksek satış yapabilmek için pazarlama stratejinizi sağlam oluşturmalısınız.

Müşteri Oranı Nedir?

Herhangi bir web sitesini ziyaret edenlerin alışveriş yapması sonucu ortaya çıkan istatistiksel orana müşteri oranı denir. Sitenizin ziyaret edilmesi, sitenizin trafiğini artırsa da yeterli değildir. Siteye gerçekleşen ziyaretlerin aynı zamanda olabildiğince alıcıya dönüşmesi gerekir. Yani ziyaretçiler müşteriye dönüşerek bize müşteri oranını verir. Bu nedenle ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmek için, kendinize pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekir. Ziyaretçilerinizi müşteriye çevirmek için şu hususlara web sitenizde dikkat edin;

  • Ziyaretçiye uygun ürün tavsiye edin
  • Ziyaretçi ile iletişim ve erişim problemi yaşamayın.
  • Gizlilik konusunda güvenilir olun.
  • Ziyaretçiye kendinizi hatırlatmayı unutmayın.

Bu gibi noktalara dikkat ederek web sitenizi ziyaret eden ziyaretçileri, müşteriye dönüştürebilirsiniz. Ancak müşteri oranını önemli derece etkileyen diğer bir faktör ise müşteri memnuniyetidir. Alışverişini sorunsuz bir şekilde halleden, satın aldığın ürünü beğenen müşteri alışveriş sürecini memnun bir şekilde tamamlamıştır. Verdiğiniz hizmetten memnun kalan müşterinin bir sonraki alışverişte sizi tercih etme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle müşteri memnuniyetine önem verin ve verdiğiniz hizmetleri müşterilerinizin isteğine göre şekillendirmeye özen gösterin.

Memnun Müşteriler = Yüksek Alışveriş Oranı

E-ticarette her işletme, satış oranını artırmak için farklı stratejiler kurar ve bu stratejileri hayata geçirir. Tasarlanan bu stratejiler genel olarak alıcılar temel alınarak oluşturulur. Çünkü e-ticaret hizmeti sizin ile müşterinin arasında dijital bir bağın kurulmasını sağlar. Bu nedenle yapacağınız tüm pazarlama stratejileri müşterilere yönelik olmalıdır. Peki müşteriler neden sizi tercih etmeli?

Dijital pazarlama alanı çok geniş bir alan olsa da rakipleriniz muhakkak olacaktır. Hem rakiplerinizin önüne geçmek hem de müşteri sayınızı artırmak için oluşturacağınız stratejileri alan araştırması yaparak oluşturmalısınız. Yani kısaca hitap ettiğiniz müşteri kitlesini tanımalısınız. Sitenizin müşteri sayısını artırmak için bazı etkenler vardır. Bu etkenlerden en önemlileri memnuniyet ve güvendir. Sağladığınız hizmetten, satışını yaptığınız üründen memnun kalan müşterinin sizi tekrar tercih etme olasılığı oldukça yüksektir.

Müşteriler tarafından tanınırlığı yüksek markalara müşteriler daha fazla güven duyar. E-ticaret dünyasında yeniyseniz ve markanız çok fazla bilinmiyor ise ziyaretçilerin güvenini ve memnuniyetini kazanmalısınız. Bu aşamada genellikle ziyaretçiler sitenizden, tavsiye üzerine alışveriş yaparlar. Müşteriye alışveriş sırasında ve sonrasında vereceğiniz kaliteli hizmet sizden memnun kalmalarını ve güvenmelerini sağlayabilir.

E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti Stratejileri

Müşteri memnuniyetini artırmak için e-ticarette kullanabileceğiniz bazı stratejiler bulunur. Bu stratejiler yeni müşteri kazanmak ve edinilen müşterilerin sürekliliğini sağlamak adına önemlidir. Sitenizde bulunan mevcut müşterileri korumak ve onlara kaliteli hizmet vererek memnuniyetlerini sağlamak için şu noktalara dikkat edin; güven, müşteri hizmetleri, canlı destek, chatbot, iletişim formu, müşteri yorumları, sadakat ödülleri ile müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

E-Ticarette Müşteri Oranını Artırma Yolları

Müşterileri memnun etmek, bir e-ticaret web sitesi için yapılması gereken bir çalışmadır. Müşteri ile yüz yüze bir iletişim süreci e-ticaret sitelerinde mümkün olmadığı için, yapmanız gereken olabildiğince pazarlama planını müşteriyi etkileyecek şekilde hazırlamaktır. Peki müşteri oranını ve satışları nasıl artırabilirsiniz?

Markanızı tanınırlığını artırın. Kimse tanımadığı bir markanın web sitesinden alışveriş yapmayı tercih etmez. Sizden ürün ya da hizmet almayı istemez. Bu nedenle satış ve müşteri faktörleri için tanınır bir marka olmaya çalışın. Markanızın kalite niteliği ile ön plana çıkmasına önem gösterin. E-ticarette markalaşmaya başladıkça size güvenen ve verdiğiniz hizmetten memnun kalan müşterilerin sayısı git gide artacaktır.

Sosyal ağları aktif bir şekilde kullanın. Günümüzde insan nüfusunun çok az bir kesimi sosyal ağları kullanmadan hayatına devam ediyor. Özellikle genç jenerasyon sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Zamanının büyük bir çoğunluğu sosyal mecralarda geçen insanlara ulaşmak için sizin de sosyal mecralarda aktif ve etkileyici olmanız gerekiyor. Etkileyici şekilde hazırlanan sosyal içerik ve videolar sizi müşterilere tanıtır ve alışveriş yapmalarına katkı sağlar.

Satış yaparken çapraz satış tekniğini mutlaka kullanın. Çapraz satış hizmeti sayesinde müşterilerin kendi için aradığı ürünü kolayca bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Web sitenizde ziyaretçilere sunacağınız alternatif kategoriler ile kararsızlıklarını giderebilir, kriz durumunu fırsata çevirebilirsiniz. Bu hizmet karşılığında memnun kalan müşteriler, aynı hizmeti tekrar alabilmek için sitenizi tekrar ziyaret edebilir. Bu sayede hem sitenizin trafiğinde hem de satış oranlarınızda satış meydana gelir.

Yapacağınız bir diğer uygulama ise, sitenizde SEO çalışması yapmaktır. Uygun şekilde yapılan SEO optimizasyonu ile siteniz arama motorunda üst sıralarda yer alabilir. Müşteri arama yaparken karşısına ilk sizin sitenizin çıkması, sitenin görünürlüğünü artırır. Böylelikle diğer müşteriler de arama yaptığında sizin sitenizi ziyaret edebilir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1