E-Ticarette Sosyal Medyanın Etkisi

Sosyal medya, günümüzde çevrimiçi ortamın kullanılmasındaki oranın artmasında büyük etkiye sahip. 2021 yılı raporuna göre, Türkiye’de internet kullanıcılarının oranı %77.7 seviyesine ulaşmıştır. Türkiye’de sosyal medya kullanım oranı ise %70.8, yani ortalama 60 milyon kişi sosyal medya kullanıcısı olarak aktif rol oynamaktadır. Sosyal medya kullanım oranındaki artışlara sebep olarak pandemi sürecini de göstermek mümkündür. İnsanların eve kapanmasının etkisi olarak, sosyal medya kullanımına yönelimlerde ciddi artışlar meydana gelmektedir. Bu durum yalnızca Türkiye için değil dünya nüfusu üzerinde de sosyal medya kullanım oranlarında artışlar olduğu görülmektedir.

Sosyal medya, kullanıcılarının birbiri ile iletişim kurmaları için en etkili yöntemlerden birisidir. Kullanıcı sayısının bu derece artış göstermesinde de bu durum etkisinin olduğu söylenebilir. Günümüzde her yaştan kullanıcıya sahip olan sosyal medyanın etkileşimler oluşturmasının yanı sıra alternatif olarak kullanım amaçları da ortaya çıkmaktadır. Artık iletişim kurmanın yanı sıra, çevrimiçi alışveriş yapmak da insanlar için vazgeçilmezlerden birisidir.  E-ticaret tam da bu noktada olaya dâhil olmaktadır.

Çevrim içi alışveriş yapmak geçmiş yıllara oranla daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Her çeşit ürüne isteği an ulaşma fikri insan üzerinde zamandan tasarruf yapmak olarak görülmektedir. Alışveriş içi fiziki mağazalara gitmek yerine sanal ortamda tüm ihtiyaçlarımızı satın alabileceği bu sistem pek çok insan tarafından kabul görmüştür. Dolayısıyla e-ticaret hacminde de bu oran artışlarından etkilenmektedir. Sosyal medyanın çevrimiçi alışverişler üzerindeki etkisi yadsınamaz. Aynı zamanda bu durumun en net etkileri e-ticaret sektörünü de etkilemektedir. Bu yazımızda sosyal medyanın e-ticaret üzerindeki etkilerinden bahsetmeye çalışacağız.

E-Ticarette Neden Sosyal Medya Kullanılmalı?

Sosyal medyanın gücü hafife alınmaması gereken bir durumdur. Sosyal medya platformlarının her biri kendi içerisinde etkili bir hedef kitleye sahiptir. Facebook, Instagram, Linkedln, Pinterest gibi platformların her birinin aktif üyelerinin oranı her geçen gün artmaktadır. Sonuç olarak da ayrı ayrı kullanıcı profiline sahip olan bu platformların kullanıcı davranışları da farklılık göstermektedir. Dolayısıyla da markaların hedef kitle oluşturması adımında yardım alabileceği alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal medya platformları, markaların yeni hedef kitle oluşturmak için veya mevcut müşteri davranışlarını ölçmek için kullanabilmeleri için uygun alanlardır. Sosyal platformlardaki kullanıcılar arasındaki iletişimin gücünün hafife alınmamalıdır. Hiç umulmadık bir anda bu kanallardan aktif ziyaretçiler çekebilme imkânı elde edilebilir. Doğru planlandığı takdirde, sosyal medya platformları bazı anlarda geleneksel pazarlama çalışmalarından daha etkili olabilir. Özellikler son dönemlerin en sık adından söz ettiren Influencer Pazarlama kavramı etrafında bir akışın olduğu göz önüne alındığında, bu alana yapılacak yatırımların getirisi daha etkili olacaktır. Çünkü insanlar artık bu platformlar üzerinden birbirilerine aktarımlar ve öneriler yapıyorlar. Bu öneriler sonucunda da hızlı bir etkileşim ağı ortaya çıkmaktadır. Bu etkileşim ağına dâhil olmanız satış yapmanızda size fazlasıyla kolaylık sunacaktır.

Sosyal medya kullanarak marka adınızı dolayısıyla da ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Potansiyel müşteriye ulaşmanın en kolay ve etkili yolu bu platformlardan geçiyor. Ortaya çıkan bu etkileşim ağını etkin yönlendirebilen markaların satış oranlarında artışların olması muhtemel sonuçlardır. Bu noktada e-ticaret sektöründe yer alan ve hedefi büyümek olan markaların bu adımı atlamaları gerekmektedir. Şöyle düşünebiliriz, geleneksel pazarlama yöntemlerinden birisi olan televizyonlarda oluşturulan reklamlar neden önemliydi? Televizyon reklamlarındaki önemli detay şuydu ki; belirli bir kitleye ulaşmanın en kolay yolu televizyon izleyicilerine ulaşmak algısının var olmasıdır. Ancak günümüzde bu durum dijitale kaydığı için ve çevrimiçi ortamlardaki kullanıcı sayılarındaki artışların da bize gösterdiği gibi asıl hedef kitle sosyal medyada yer almaktadır. Dijital pazarlama stratejileri de bu sebeple sosyal medya platformlarına doğru yönelim göstermektedir. Pazarlama adımlarının sosyal medyaya yönelmesinde en çok etkilenecek olan sektör de haliyle e-ticaret alanı olmaktadır. Müşteriler ile dijital ortamlar üzerinden bir etkileşim yakalaması gereken e-ticaret markalarının da bu durumda sosyal medya kullanımına önem vermeleri gerekmektedir. Dolayısıyla da bu noktada sosyal medya kullanımı e-ticarette önemli olmaktadır.

Etkili Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

E-ticaret alanında adımlarınızı sağlam atmak ve satışlarınızı artırmanın en hızlı ve etkili yolu başarılı bir sosyal medya pazarlamasıyla mümkün olmaktadır. Müşteriler ile karşılıklı iletişim yakalamanın en kolay yolu sosyal platformlardır. Markalar yeni ürün tanıtımları veya kampanyalarının duyurulmasında sosyal medyadan yardım almaktadır. Hatta müşterilerle birebir iletişime geçerek sorunları çözmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak adına da doğru bir yöntemdir. Bu noktada etkili bir sosyal medya pazarlaması gerçekleştirmenin önemi ortaya çıkmaktadır. Aksi halde tüm yaptıklarınız başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu alanda uzman olan kişilerde yardım alabilir ya da konu ile ilgili eğitimlerden yardım alabilirsiniz. Her nasıl olursa olsun fark etmeden iki türlü de önceliğiniz, yaptığınız işin başarılı sonuçlanması adına doğru planlamalar yapmaktır. Sosyal medya üzerinden kullanıcıya erişebilmenin belirli adımları mevcuttur. En çok etkileşim oluşturacak vakitler ya da en doğru hedef kitleyi belirlemek gibi konulara önem vermelisiniz. Öncelik her zaman potansiyel müşteri kitlesini artırmak ve bu kişileri markaya çekmek olmalıdır.

E-Ticarette Sosyal Medya Çalışması Nasıl Yapılmalı?

Markaların sosyal medya üzerinden adlarının duyurabilmeleri ve ürün ve hizmetlerinin tanıtılması için atacakları adımları planlamaları gerektiğini vurgulamıştık. Peki, bu adımları planlarken nelere dikkat etmeleri gerekmekte? Bu konuda özen göstereceğiniz hususlar; içerik seçimi, etkili iletişim, kampanyalar oluşturmak gibi faktörlerdir. Bunları biraz daha açmak gerekirse;

İçerik seçiminin önemi; bir ürünü ya da hizmeti çevrimiçi ortamda tanıtmak ve sonucunda da satışının yapmaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak ilk adım oluşturacağınız içeriğin yapısının nasıl olacağıdır. İçerik tercihi bu alanda en önemli adımdır, çünkü kullanıcıyı buradan kendinize çekeceksiniz. Bu sebeple de hangi platformu kullanacaksanız, o kitleye hitap edecek dili kullanmalısınız. Örneğin; Instagram kullanıcıları üzerinden bir pazarlama yapmak ile Linkedln kullanıcıları üzerinden gerçekleştireceğiniz stratejiler farklı olmalıdır. Ayrıca, içeriklerinizi fotoğraf ve videolar ile desteklemeniz sizin için daha doğru bir adım olacaktır. Bu şekilde desteklenen içeriklerin kullanıcılar üzerinde daha etkili olabileceğini unutmamalısınız.

Kullanıcılar ile iletişim kurmak; sosyal medyada başarılı bir ad elde etmek için yapacağınız en önemli adım kullanıcılar ile kurduğunuz iletişimdir. Bir markanın iyi olarak adlandırılması da, kötü olarak etiketlenmesi de kurduğu iletişim ile doğru orantılı olmaktadır. Kullanıcılarınız ile etkili bir etkileşime girmeniz başarılı bir sonuca ulaşmada sizin yol göstericiniz olacaktır. Takipçi sayısını artırmak yeterli bir etkileşim anlamana gelmez. Yapılan yorumlar ve gelen mesajları cevaplamanız ve bunun en kısa sürede yapmanız gerekmektedir. Ayrıca sorunlara çözüm odaklı yaklaşmanız da, sizin kullanıcılar ile sağlam bir köprü oluşturmanız adına iyi olacaktır. Takipçilerinize kendini özel hissettirebilir ve onları potansiyel müşteriye çevirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken etkili bir iletişim kurmak.

Kampanyalar oluşturmak; Sosyal medyanın en önemli yatırımları kampanyalardır. Kampanyalar markanızın adını duyurmak konusunda etkili olmaktadır. Aynı zamanda takipçi sayınızı artırmak, dolayısıyla da hedef kitlenizi genişletmek için en aktif yoludur. Kampanyalar her daim kullanıcılar çekmek için etkili bir yöntemdir. Ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, indirim duyuruları yapmak için oluşturacağınız kampanyalar ile marka adınızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Sonuçta sosyal medya platformları iletişimin en sık yaşandığı alanlardır ve siz de avantajları değerlendirebilir, bu durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Bunlar; 

  • Doğru hedef kitlesi belirlemek
  • Hedef kitle davranışlarını doğru yorumlamak
  • İletişimi kuvvetli tutmak
  • Çözüm ve sonuç odaklı olmak

E-ticaret yaparken, Sosyal medyayı kullanırken bu adımlara dikkat ettiğiniz takdirde etkili bir şekilde kullanabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1