Gerilla Marketing Nedir?

Son zamanların en çok araştırılan konularından biri, gerilla marketingdir. Gerilla marketing nedir? E-ticarette gerilla marketing çalışmasını nasıl yapabilirsiniz? Gerilla marketingin sunduğu avantajlar nelerdir? Gerilla marketing yapılırken kullanılan araçlar nelerdir? Bu sorulara cevap vererek sizi gerilla marketing hakkında bilgilendirelim.

E-ticaret içerisinde satışını artırmak ve markasını tanıtmak isteyen işletmeler farklı pazarlama stratejileri kullanırlar. Oluşturulan pazarlama stratejisi hedef kitleye hitap etmelidir. Bu amaca hizmet eden pek çok farklı türde pazarlama tekniği bulunur. Pazarlama stratejilerinden biri olan Gerilla marketing nedir, sorusuna cevap vererek ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenebiliriz.

Gerilla marketing nedir sorusundan önce gerilla nedir, neden bu pazarlama tekniğine gerilla marketing denilmektedir, bu konu hakkında bilgi verelim. Bu pazarlama tekniğinde gerilla kavramının kullanılmasının temel sebebi, gerilla savaşından esinlenilmiş bir strateji olduğu içindir. Gerilla savaşını diğer savaş tekniklerinden ayıran en belirgin özellik, hazırlanan küçük taktiklerle karşı tarafı yıpratmasıdır. Bu durumda gerilla marketing, beklenmedik anda beklenmedik yerde, tüketicileri şaşırtmak ve akılda kalıcı olmak amacıyla oluşturulan pazarlama tekniğine verilen isimdir. Gerilla pazarlama kavramı ilk olarak 1980’li yıllarda Jay Conrad Levinson tarafından bir pazarlama kitabında yer almıştır.

Ticarette başarıyı sağlayan bazı faktörler vardır. Bu faktörlerden biri olan pazarlama stratejileri oluştururken, reklama ayırdığı bütçeyi yüksek tutan büyük firmalar vardır. Bu firmaların yanında küçük firmaların yer alabilmesi bütçe olarak mümkün değildir. Küçük firmaların büyük firmalarla rekabet edebilmesi için en ideal pazarlama stratejisi gerilla marketing tekniğidir.

Gerilla Marketing Özellikleri Nelerdir?

Ticarette yoğun olarak kullanılan bir pazarlama stratejisi olan gerilla marketingi diğer pazarlama tekniklerinden ayıran bazı temel özellikleri bulunur. Aslında amaç olarak hem gerilla marketing hem de geleneksel pazarlama teknikleri aynı hedefe odaklansa da süreç ve işleyiş olarak birbirlerine benzemezler. Gerilla marketingi oluşturan temel özellikleri aşağıda açıklayarak, gerilla marketingi tam olarak anlamına yardımcı olalım.

Düşük Bütçe

Gerilla marketingin temelini oluşturan bir özelliktir. Ticaret, büyük olanın küçük olanı sindirdiği bir sektördür. Büyük firmaların etki oranı ve imkanları orta ya da küçük ölçekli firmalara göre daha fazladır. Özellikle reklam stratejilerine ayrılan bütçe bu firmalar arasındaki uçurumu gözler önüne serer. Diğer firmaların büyük ölçekli bir firma ile mücadele edebilmesi için ya reklama ayıracağı bütçenin fazla olması gerekir ya da kendine yüksek bütçe gerekmeyen bir pazarlama stratejisi oluşturması gerekir. Gerilla marketing tekniği tam olarak firmalara bu imkânı sağlar.

Gerilla marketing, özellikle finansal kaynağı yetersiz olan firmalar tarafından tercih ediliyor. İşletmelerin düşük bütçeler ile rakipleri ile savaşmasına yardımcı olur. Çünkü gerilla pazarlama tüketiciyi kullanarak tüketiciye ulaşır. Reklamın yayılışını tüketici üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Reklam kanalı olarak tüketici kitlesi kullanılır. Yaptığı sürpriz etki ile tüketicinin aklında kalıcılığı sağlar. Böylece kitlelerin etkileşim gücünden yararlanır ve müşterilerin daha hızlı bir şekilde markasını tanımasına fayda sağlar.

Gerilla Marketing Özellikleri Nelerdir?

Yaratıcılık (Hayal Gücü)

Düşünülmeyeni düşünmek ve bu fikir ile tüketici kitlesini etkilemek gerilla marketing özelliklerinden bir diğeridir. İnsanı şaşkına çeviren fikirler her zaman için daha fazla ilgi görür. Umulmadık zamanlarda umulmadık yerlerde gerilla marketing örneklerine denk gelebilirsiniz. Kullanılan pazarlama fikrinin yaratıcılığı, aynı zamanda akılda kalıcılığını da sağlar. Ancak yaratıcı bir fikrin ortaya çıkması hemen mümkün olmayabilir. Alışılmadık, sıra dışı bir pazarlama tekniğinin ortaya çıkışı çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle oluşturulan pazarlama stratejisinin orijinal, yaratıcı ve etkileyici olması önemlidir.

Yenilik

Pazarlama dünyası oldukça dinamiktir. Bu hareketli sürekli olarak değişimlerin, yeniliklerin olmasını zorunlu kılar. Trend olarak adlandırılan ve pek çok kişinin ayak uydurduğu akımı yakalamak için, hazırladığınız pazarlama stratejilerinin de yenilikçi olması gerekir. Modanın gerisinde kalan bir pazarlama stratejisi oluşturmanız, kitle üzerinde pek etkili olmayacaktır. Bu nedenle güncel piyasayı takip etmek ve yenilikleri pazarlama stratejisinde gerçekleştirmek gerekir. Gerilla marketing, yapısı itibari ile yeniliğe açık bir pazarlama tekniğidir. Bütçe temelli bir pazarlama yerine, iyi düşünülmüş, zaman isteyen, yenilikçi, etki düzeyi yüksek ve yaratıcı reklam stratejisi sizi ve markanızı daha yükseklere taşıyabilir.

Süreç

Gerilla pazarlama tekniği, geleneksel pazarlama tekniği ile aynı amaca hizmet eder. Her iki pazarlama tekniğinde amaç, daha fazla satış yapmak, markasının tanınırlığını artırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmaktır. Ancak kullanılan araç ve süreç olarak gerilla marketing, geleneksel pazarlama tekniğinden ayrılır. Çünkü gerilla pazarlama tekniği, kanal olarak kitleleri kullanır. Bu durum tek seferlik değildir. Uzunca bir sürece işaret eder. Fazla bütçeye ihtiyaç duyulmaması gerilla pazarlama için temel ilkedir. Ancak bütçenin sınırlı olması diğer faktörlerin etkisinin fazla olmasını zorunlu kılar. Bu da belli bir sürece ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir.

Bir fikir oluşturmak, oluşturulan bu fikrin orijinal ve özgün olması, etki derecesinin yüksek olması hemen olacak bir şey değildir. Bu sürecin tamamlanabilmesi için zamana ve enerjiye ihtiyaç vardır. Gerilla marketing tekniği tam olarak belirtilen bu süreç üzerine yoğunlaşarak strateji oluşturma işidir.

Viral Etki Yaratmak

Viral Etki Yaratmak

Tüketiciye ulaşmanın en etkili yollarından biri olan viral etki, gerilla pazarlama tekniğinin temel ilkeleri arasında yer alıyor. Düşük bütçeye sahip olan işletmelerin genel olarak uyguladığı bir teknik olan viral etki, ilgi çekici olmalıdır. Hedeflediğiniz kitlesinin ilgisini çekebilecek bir fikir ortaya atarak viral olmasını sağlayabilirsiniz. Viral etkinin, gücü ve hızı hesap edilemez. Hangi fikrin tüketiciler tarafından beğenileceğini bilemeyiz ama tahmin edebiliriz. Bu da piyasayı takip etme ve hedef kitleyi tanımakla mümkündür.

Oluşturulan pazarlamanın viral etki yaratması, tüketiciler arasında organik bir etkileşim kanalı oluşmasına yol açar. Böylece kulaktan kulağa dolaşan ve tüketici kitlesinin ilgisini çeken fikriniz ile markanızı tanıtarak satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında gerilla marketing içerisinde viral etki yaratma ilkesinin yeri ve önemi büyüktür. viral pazarlama teknikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu yazımızdan erişebilirsiniz.

Açıklık ve Anlaşılırlık

Sizin vermek istediğiniz mesajın niteliği kadar, mesajın hitap ettiği kitle tarafından anlaşılır olması da oldukça önemlidir. Gerilla marketing tekniği içerisinde yer alan açıklık ilkesi ile, vermek istediğiniz mesaja netlik kazandırın ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz. Anlaşılmayan bir mesajın etki derecesi de oldukça düşük olacaktır. Bu nedenle stratejinizi oluştururken net olun. Vermek istediğiniz mesajı doğrudan aktaracak fikirler oluşturun. Anlamaya çalışmak bir zaman sonra tüketicinin reklama olan ilgisinin almasına sebep olabilir.

Ayrıca mizah içeren fikirler, çoğu zaman insanların hoşuna gider. Mizah içeren bir pazarlama stratejisi kullanarak, daha etkileyici olabilirsiniz. Böylece müşteriyi ürüne ya da hizmete yönlendirerek, alışveriş yapılmasına teşvik edebilirsiniz.

Şaşırtıcılık

Gerilla marketingin içinde yer alan bir diğer özellik şaşırtıcı olmasıdır. Bu özellik gerilla pazarlama içerisinde var olan ve önem derecesi oldukça yüksek olan bir yöntemdir. Tüketicinin ilgisini çekmek için kullanılan en büyük strateji onu şaşırtmaktadır. Gerilla marketing yöntem olarak sürpriz etkisini oldukça fazla bir şekilde kullanır. Duygusal anlamda insanların uyararak yönelimlerini de etkileyebilirsiniz.

Alışılmışın dışında fikirlerle beklenmedik yerlerde gerilla marketing stratejileri ile karşılaşabilirsiniz. Sizi şaşırtan bir fikrin sizdeki etkisi daha yüksek olacağı için, aynı zamanda markanın da akılda kalıcı olmasını sağlarsınız. Şaşırtıcı bir reklamın etkileme oranı daha yüksek olduğu için, pazarlama stratejisi içerisinde uygulanması tavsiye ediliyor.

Akılda Kalıcılık

Pazarlama stratejisinin akılda kalıcı olması, önemli bir ayrıntıdır. Hatırlanabilir olmak daha sonra yönelim yaşanmasına yardımcı olabilir. Gerilla marketing stratejileri içerisinde kullanılan bir özellik olan akılda kalıcı olmak, rakiplerini geride bırakarak üst sıralara yerleşebilirsiniz. Akılda kalıcılık düzeyi yüksek olan bir pazarlama tekniğinin viral olması ve tüketiciler arasında yayılışı olası bir durumdur. Pazarlama düşüncesinin akılda kalıcı olabilmesi için öncelikle ilgi çekici olması gerekir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1