İçerik Pazarlaması Nedir? Neden Önemlidir?

Sanal ortamda kullanılan en etkili pazarlama stratejilerinden birisi olarak karşımıza çıkan bir yöntemdir içerik pazarlaması. Sosyal medya ve bloglarda kullanımına sıklıkla denk geldiğiniz içerik pazarlaması popülerliğini korumayı sürdürmektedir. Hedef kitleye ulaşmanın en kısa yolu olarak kullanılan içerik pazarlaması, pazarlama uzmanlarının yanı sıra sosyal medya uzmanlarının da önem verdiği bir alandır. Dijital ortamda varlıklarını sürdürebilmeleri için markaların özen göstermeleri gereken konuların başında kaliteli içerik üretmek gelmektedir. Etkili bir içerik pazarlaması gerçekleştirmenin yolu kaliteli içerik üretmekten geçmektedir. Bunun önemini kavrayan firmalar ilerleme kaydederken, daha farkına varamayan firmalar için ise beklentiler çok da karşılanmayabiliyor. Peki, nedir tam olarak içerik pazarlaması? Önemi nedir? Sunduğu avantajları ve dikkat edilmesi gereken noktaları neler? Yazımız içerisinde bu sorulara cevaplar aramaya çalışacağız.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, değer yaratabilecek ve fayda sağlayabilecek tutarlı içerikler oluşturma yolu ile hedef kitleyi harekete geçirmeye yönelik yürütülen pazarlama çalışmalarıdır. Burada asıl olan, hedeflenen amaç ne olursa olsun yapılan içeriğin kaliteli olmasıdır. İster ürün ve hizmet tanıtmaya yönelik bir çalışma olsun, ister ziyaretçiye bilgi verici odaklı oluşturulsun, içeriğin kaliteli olması ve fayda odaklı olması başarılı bir içerik pazarlamasının ilk adımıdır. Belirli bir değer yaratmayan ya da fayda odaklı üretilmeyen içeriklerin, internette yer alan bilgi kirliliğine yeni birini eklemek dışında bir yarar sağlaması beklenemez. Bunun için de içerik pazarlaması çalışmaları, özen gösterilmesi ve önemsenmesi gereken büyük bir adım olarak görülmelidir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması, doğru hedef kitleye ulaşmanın en net ve kısa yollarından birisidir. Hatta sadık ziyaretçi oranını artırmanın en temel yoludur diyebiliriz. İçerikleriniz ne kadar kaliteli yapıya sahip olursa gelecek ziyaretçileriniz de aynı oranda artış gösterecektir.  İnternete bir ürün ya da hizmet satmanın şartı doğru hedef kitleye hitap etmek ve buna uygun çalışmalar yürütmekten geçmektedir. Bu alanda yürütülen çalışmalarda da asıl hedeflenen kullanıcıların yoğunlukta olduğu alanlardan ziyaretçi çekmektedir. Bunlar genel olarak; sosyal medya platformları, arama motoru sonuçları sıralaması ve firmaların web siteleri üzerinden yürütülen çalışmalardır. Artık çoğu firmanın sosyal medya platformlarını aktif olarak kullandığı ve web sitelerine büyük yatırımlar yaptığı gözlemlenebilir. Markalar arasındaki rekabetin arttığı ve farklılık sunanların bir adım öne çıktığı dijitalleşme adımlarında başarının altın anahtarı olarak içerik pazarlaması gösterilebilir. Kullanıcılar, bilgiye ulaşmak, ürün ve hizmet almak, sorunlarına çözüm bulmak adına çevrimiçi ortamı yoğun olarak kullanmaktadır. Firmaların da öncelik gösterdiği bu kullanıcılardan başarabildiği oranda çok kişiyi kendisine çekebilmektir. Bunun de en etkili yolu içerik pazarlamasıdır.

İçerik pazarlamasının etkilerinin fazla olması, firmaları bu alanda yatırım yapmaya yönlendirmektedir. Bu yöntemin öneminin çok olmasındaki temel etken olarak, hedef kitle oluşturmadaki üstün başarısı gösterilebilir. Satış yapmanın en kestirme yolu olması, içerik pazarlaması stratejilerine büyük önem kazandırmıştır. 

İçerik Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

 • Hedef kitlenin harici potansiyel ziyaretçi kitlesine ulaşmanızı sağlar. Hali hazırda yönelim gösterdiğiniz hedef kitlenin haricinde ziyaretçi çekmek için kullanılabilecek en etkili yöntem içerik pazarlamasıdır.
 • Geleneksel pazarlama modellerine göre çok daha düşük maliyetlidir.
 • Satış oranlarında artışlarda etkilidir.
 • Marka bilinirliğini artırmaktadır.
 • Sadık ziyaretçiler oluşturmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Site trafiğini artırmada etkilidir.
 • İçeriklerinize resim ve video ekleyerek hem video platformlarına hem görsel arama sorgularından kullanıcılara ulaşma imkânı elde edebilirsiniz.

İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar

İçerik pazarlamasının önem derecesi tam kavranmadığı takdirde hatalar birbiri ardına gelebilmektedir. Bu hatalar bazen geriş dönüşü olmayan durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Tüm aşamaların acele etmeden sağlam adımlar ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Firmaların içerik pazarlamasında sıklıkla yaptığı hatalara bakacak olursak;

 • İçeriklere çok fazla link çıkışı verme yolu ile ziyaretçiyi sitede tutmaya çalışmak. Bu yöntem başarılı olmaya en uzak olabilecek durumlarda birisidir. Çok fazla link kullanmak ve birbiri ile alakalı olmayan linkler kullanmak ziyaretçiye bir süre sonra itici gelebilir.
 • Çok fazla vurgulu metinlere yer vermek. Metin içerisinde vurgulu kelimelerin çok kullanılması okunabilirlik üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.
 • Başlık ile alakasız içerikler oluşturmak. Kullanıcı bu durumda talep ettiği bilgiye ulaşamayacaktır, bu da marka bilinirliği üzerinden olumsuz etkiyi ortaya çıkarabilir.
 • Yalnızca ziyaretçi çekmek için içerik oluşturmak. Kısa süreli trafik oluştursa da uzun vadeli ters etkiler meydana getirebilir.

Başarılı Bir İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması önemli olmasına önemli ve getirisi de yüksek oranda başarı ile sonuçlanmaktadır fakat bunu doğru yapmaktır asıl önemli olan. Başarılı bir içerik pazarlaması gerçekleştirmenin temel adımları oldukça basittir. Özgün olmak, güncel olmak, gerektirdiği kurallara uymak.

Özgün içerikler üretin; bu yöntemde ilk öncelik özgün olmaktır. Farklılık yaratmalısınız Ziyaretçi farklılık sever, yapılmamışı yapan kişiler kullanıcı üzerinde büyük etkiye sebep olabilir. Rakiplerden bir adım öne geçmenizin en temel kuralı farklılık oluşturmaktan geçmektedir. Araştırmalar yapabilir ziyaretçinin ihtiyaçlarını tespit edebilir ve rakiplerinizden önce davranarak fark yaratabilirsiniz.

Güncel içerikler oluşturun; oluşturacağınız içeriklerin zamanı önemlidir. Güncel konular üzerinden yapacağınız çalışmalar daha başarılı sonuçlar elde etmenizde yardımcı olacaktır. Bunun için gündemi takip etmek ve ilgi çeken konuları tespit etmek her zaman fayda sağlayabilir. Tespit ettiğiniz konular üzerinden çalışmalar yürütmek, ziyaretçiler üzerinde etkinin artmasına katkı sağlayacaktır. 

Kurallara uygun içerik üretmelisiniz; burada bahsettiğimiz artık dijital ortamda yer alan her firmanın bilmesi gereken SEO kurallarıdır. Arama motoru sorgularından kullanıcı çekmek en fazla etkiye sahip olan yöntemdir. Genel olarak SEO uyumlu bir içerik için;

 • Seçilen başlıkların ve açıklamaların belirlenmiş standart karakter uzunluğuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Başlık için maksimum 60 karakter ve açıklama için160 karakter sınır olarak belirlenmiştir.
 • İçeriğin metin uzunluğuna dikkat edilmelidir. Ne ihtiyaç duyulan bilgilerden eksik ne de istenilenden fazla ve alakasız konulara yer verilmemelidir.
 • Doğru anahtar kelime seçimi yapılmaması, önemlidir. Bunun için de Ahrefs, Google Analytics gibi anahtar kelime analizi yapan araçlardan yardım alabilirsiniz.

SEO kuralları büyük önem arz etmektedir. Bu konudan tüm ayrıntıları ile ele aldığımız yazımıza buradan erişebilir ve ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçerikleri video ve resimlerle desteklenmesi;  içeriklere resim ve video eklemek ziyaretçi açısından da önemli olmaktadır. İçeriğin verimli bir kullanıcı deneyimi oluşturması adına bu ayrıntıya özen gösterebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerek Detaylar

İçerik pazarlamasının başarılı sonuç elde edilmesi için oluşturduğunuz içeriklerin başarılı olması önceliklidir. Genel olarak başarılı bir içerik pazarlaması uygulamak için dikkatli olunması gereken durumlar;

 • Hedef kitleyi doğru belirlemelisiniz.
 • Stratejinize karar vermelisiniz. Hangi alanda ve platformda yoğunluk göstereceğinizi belirlemelisiniz.
 • Belirlediğiniz hedefe kitlenin isteklerine yönelik içerik konuları belirlemelisiniz.
 • Raporlar oluşturmalı ve analizlerde bulunmalısınız. Bu adımı düzenli olarak yapmanız yolunuzu daha net görmek ve yönelimlerinizi duruma göre belirlemede yardımcı olacaktır.
 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanmalısınız. Bunun getirisi çok fazladır. Özellikle tanıtım için büyük oranda öneme sahiptir. 
 • İçeriklerde linkleme yaparken dikkatli olmasınız. Yeterli düzeyde olduğu takdirde linklere yer vermeniz site etkileşimini etkileyebilirken, fazlası okunabilirliği etkileyecektir.
Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1