NFC Nedir?

NFC nedir? Near Field Communication adının kısaltmasıdır ve Yakın Alan İletişimi anlamına gelmektedir. Radyo Frekansı tanımlama (RFID) teknolojisi ile geliştirilmiş bu sistemler veri paylaşımı yapmaktadır. NFC özelliği, birbiri ile uyumlu iki cihazın, yakın mesafeden iletişim kurmasını ve haberleşmesini sağlamayan bir veri aktarım yöntemidir.  NFC özelliği ile veri transferi yapılacak durumlarda, mesafenin kısa olmasına ve verilerin küçük olmasına dikkat edilmelidir. NFC özelliğinin aktif kullanıldığı durumlarda güç en alt seviyede tutulmaktadır. Ayrıca, pandemi döneminin kullanım oranlarında artışlara sebep olduğu gözlemlenebilir. İnsanların temassız olarak işlerini halledebilmeleri bu özelliği kullanmaya iten önemli noktalardan biridir.

NFC nedir, NFC tablet, telefon gibi cihazların yakın mesafede bulunan cihazlar ile etkileşim kurmasını sağlayan bir sistemdir. Kurulan bağlantı için Wi-Fi veya mobil veri gibi gereksinimler duymadan kullanılabilmektedir. Bağlantının kurulabilmesi için cihazların birbiri ile yakın mesafede ve uyumlu özellikte olması yeterlidir. 

NFC Çalışma Sistemi Nasıldır?

NFC’nin çalışma prensibi genel anlamda bluetooth ve Wi-Fi gibi sistemleri ile benzer olarak gösterilebilir. Diğer bağlantı yöntemlerinde olduğu gibi NFC de radyo dalgaları üzerinden bilgi akışını gerçekleştirmektedir. Türkçe karşılığı Yakın Alan İletişimi olan NFC uygulamaları kablosuz bağlantı kurmaktadır. Cihazların birbiri ile uyumlu olmaları önemli bir etkendir. NFC sisteminde kullanılan teknoloji, veri akışının sağlanması için Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) alt yapısına dayandırılmaktadır. 

NFC Kullanım Alanları Nelerdir?

NFC özelliği ile günlük hayatta birçok alanda kullanılabilir ve işleri daha kolay hale getirebilirsiniz. Genel olarak NFC kullanımına örnek olarak;

 • Kişiler arası telefon numarası alınması ve gönderilmesi
 • İki cihaz arasında fotoğraf aktarımı yapılması
 • İki cihaz arası belge aktarımı yapılması
 • İki cihaz arası konum aktarımı yapılması
 • Uyumlu cihazlar ile ödemeler gerçekleştirilmesi
 • Farklı bir cihaz üzerinde uygulamalar açılabilmesi

NFC ile yapılabilecek işlemlerden olabilir.

NFC Özellikleri Nelerdir?

NFC kullanımında sadece telefon kısıtlaması yoktur. NFC özelliğinin uyumlu olduğu cihazlar üzerinden veri aktarımı gerçekleştirilebilir. Bunun dışında NFC’nin genel özellikleri için;

 • NFC, telefonlar, dizüstü bilgisayar ve tabletler ile aktarımın gerçekleştirileceği cihazın yakın mesafede olması gerekmektedir.
 • Veri aktarımı esnasında kablolu bir bağlantıya ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • NFC teknolojisi uyumlu cihazların arasında temassız ödeme yapılabilen nitelikte sistemlerdir.
 • NFC cihazlar pasif konumda olanlar, aktif konumda olan cihazlardan çektikleri sinyaller ile çalışmaktadır.
 • NFC kullanılarak, resim, müzik veriler dâhil birçok veri paylaşımını sağlayabilmektedir.

NFC Avantajları Nelerdir?

NFC nedir sorusunun ardından, avantajlarının ne olduğu sorulan bir diğer soru olmaktadır. NFC özelliğinin kullanıcı üzerinde birçok avantajı mevcut olabilmektedir.

Güvenilir olması: Fiziksel bir banka kartı kullanılmasına oranla daha güvenilir bir yöntem olabilir. Sebebi ise, NFC uygulamalarının, kayıtlı bilgiler üzerinde koruma kalkanı oluşturuyor olmasıdır. Özellikle, cihazın farklı kişilerin eline geçmesinin oluşturabileceği zararların önüne geçilebilir. Kullanılan cihaz üçüncü kişilerin eline geçse dahi kayıtlı bilgilere ulaşılması önlenmektedir.

Hızlı Kullanım kolaylığı; Ödeme yöntemi olarak, nakit ya da banka kartlarına oranla daha hızlı işlem yapabilme imkânı olabilir. Bunu sağlayan ise, NFC kartına tek bir dokunuş ile ya da NFC destekli cihazın ödeme yapılacak cihazın yanına yaklaştırılması ile hızlıca işlem yapılabilmesidir. Bu sayede nakit para aramak ya da kart şifresini girmek ile vakit kaybetme gerekliliği ortadan kalkabilmektedir.

Kullanım kolaylığı; NFC sistemlerinin sunduğu bir diğer kolaylık ise kullanım kolaylığı sunmasıdır. NFC özelliği, uyumlu cihazlardan ödeme yapmayı kolaylaştırmaktadır. Kullanılması gereken anlarda cihaz üzerinden yapılacak ufak bir dokunuş ile işlemler halledilebilmektedir.

Çok yönlü kullanım sunması; NFC sistemlerinin desteklendiği birçok alan mevcuttur. Bu durum da NFC teknolojisini çok yönlü yapabilir. Çeşitli alanlar için NFC sistemleri kullanılabilmektedir. Bu durum da kullanıcı için artı bir avantaj olabilir.

Güç tasarrufu yapabilmesi; NFC sistemleri gerekli işlemleri gerçekleştirirken oldukça az güç tüketimi yapabilmektedir. Dolayısıyla da ödeme yöntemleri seçenekleri içerisinde en çok tercih edilmeye yatkın olan sistemlerdendir.

NFC Kullanmak Güvenli Mi?

Cihazlar üzerinden işlem yapmak insanların gözünde kaygı yaratabilmektedir. Özellikle her geçen gün ile birlikte teknolojinin gelişmeler gösterdiği çağımızda, insanların ayak uydurmada sorunlar yaşayabilirler. NFC özelliği de bu anlamda insanların tedbirli yaklaştığı yeniliklerden birisidir. NFC kullanımı için gerekli önemli nokta, etkileşimin sağlanacağı cihazların yakın temasta olması gerektiğidir. Uzak mesafeden bağlantının kurulamıyor olması NFC’nin güvenlik konusunda olumlu yanıdır. Gerekli olmadığı durumlarda NFC özelliğinin kapalı tutulması da kullanıcının alabileceği artı bir önlem olarak görülebilir.  Hatta diğer özelliklere göre, NFC özelliği fazlasıyla güvenli diyebiliriz. Özellikle fiziksel bir banka kartı kullanımına göre, NFC kullanımı daha güvenli olabilir. Bunun nedeni ise, NFC üzerinde dinamik şifreleme özelliği bulunmaktadır, bu da sürekli şifrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Aktif olarak yeni şifre güncellemeleri sayesinde oluşabilecek güvenlik açıklarının önüne geçilebilir.

NFC Kullanılmalı Mı?

NFC teknolojisi kısa mesafeden birçok alanda veri aktarımı yapabilme özelliğine sahiptir. Kimlik doğrulama, bağlantı kurabilme, okuma – yazma, ödeme gibi işlemler gerçekleştirebilen özellikleri bünyesinde barındırabilen bir sistemdir. Bu sebeple hizmet sektöründe kurumsal ve bireysel olarak önemli gelişmeler sağlama olanağı sunmaktadır.

NFC Hangi Cihazlarda Kullanılır?

NFC teknolojisi için tek kıstas, kullanılacak cihazın NFC özelliklerine uyumlu nitelikte olmalarıdır. Uyumlu olan telefon, tablet, dizüstü bilgisayar fark etmeden NFC özelliğini kullanabilme imkânı vardır. Android ya da Apple telefonların birçoğu NFC kullanımın desteklemektedir. Desteklemeyen cihazlar da olabilir fakat büyük oranda NFC özellikli cihazlar ile karşılaşılabilir.

Bir telefonun NFC’yi desteklediği ya da desteklemediğini öğrenmek için telefon ayarlarında kontrolleri yapılabilir.

Telefonlarda NFC Neden Kullanılır?

NFC nedir ve neden kullanılır? NFC, teknolojisi bir süredir kullanıyor olmasına rağmen daha yeni yeni bilinirliği artmaya başlamıştır. Bu artışa en büyük etkiyi pandemi dönemi içerisinde insanların temassız ödeme yöntemlerine yönelmiş olması gösterilebilir. Pandemi ile birlikte insanların NFC yöntemleri ile tanışması daha hızlandırılmış oldu denilebilir. Bu sebeple cihazlarda NFC kullanımı önemli konuma gelmektedir. Telefonlarda NFC kullanılmasının amaçlarına örnek olarak;

 • Telefon numarası yönlendirme işlemleri yapılabilir.
 • Telefonda yer alan fotoğrafların transferi yapılabilir.
 • Telefon dosyaların transferi yapılabilir.
 • Başka bir telefondan uygulama açılabilir.
 • Temassız ödemeler yapılabilir
 • Bluetooth bağlantıları kurulabilir.

NFC ile mobil ödemeler yapmak;

NFC ile mobil ödeme gerçekleştirmek için, temassız ödeme desteğini sağlayan bir karta ihtiyaç duyulmaktadır. NFC özelliğini desteleyen kartı pos cihazı eşleşmesi ile birlikte işlem tamamlanmış olacaktır. Yalnız aktif cihazlarda değil bunun yanısıra pasif cihazlar için de NFC kullanılabilir. Bu özelliği ile NFC teknolojisi bluetooth ile ayrılmaktadır. Te4messzı ödeme noktasında NFC sık tercih edilen yöntem olarak görülmese de ileri zamanlarda bu özelliğin kullanımının yaygınlaşabilir. Şimdilik belirli sektörlerde kullanılan NFC teknolojisinin farklı sektörler için de vazgeçilmez olacağı anlar da gelebilir. Özellikle temassız ödeme yöntemi olarak önemli bir noktaya erişebilir zamanla.

NFC kullanarak dosya transferi yapmak;

NFC teknolojisi kullanılarak dosya transferi yapılabilmesi için, ayarlardan geçerli işlemleri yapmak mümkündür. Android cihazlarda dosya transferi yapılması için geliştirilmiş bir uygulama da mevcuttur. Uygulama kullanma zorunluluğu olmadan da ayarlamalar yapıldığı anda transfer işlemleri gerçekleştirilebilir. Elbette NFC özelliğinin kullanılması için cihazın bu özelliğinin destekleniyor olması gerekmektedir. Özellikle Apple ürünlerinde desteklenmeyen durumlar ile karşılaşmak sıklıkla olabilmektedir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1