Omnichannel Pazarlama Nedir?

E-ticaret, gelişen teknolojinin etkisi her geçen gün daha fazla tüketiciyi bünyesinde barındırmaya başlıyor. Sektörler arası rekabet ortamı, e-ticarete katılan işletmeler ile daha da kendini hissettiriyor. Bu nedenle firmalar satışlarını artırmak için farklı pazarlama stratejileri oluşturmaya çalışırlar. Son zamanların en popüler pazarlama stratejilerinden biri omnichannel pazarlama tekniğidir. Peki, omnichannel pazarlama nedir, neden tercih edilir? Multichannel pazarlama ile arasındaki ne gibi farklılıklar vardır? Bu soruların cevabını vermeden önce ilk olarak omnichannel ne demek, açıklayalım.

Kelime anlamı olarak omnichannel, “bütüncül kanal” demektir. Temel fikir olarak müşteriye kaliteli bir hizmet deneyimi sunmak amaçlanmaktadır. Pazarlama stratejisi olarak kullanılan ve son zamanların en çok tercih edilen pazarlama stratejisi olduğunu söyleyebiliriz. E-ticarette yenilik ve güncellik sürekli olarak devinim halindedir. Moda ve trend anlayışı, ticarette özellikle de e-ticaret alanında hızlı bir şekilde değişiyor. İşletmenizin bulunduğunuz sektörün yaşadığı trend anlayışına sahip olması ve ürünlerinizin de bu yeniliği desteklemesi gerekir. Çünkü e-ticarette gerçekleşen değişimler, geleneksel ticaretten daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle rakiplerinizle mücadele edebilmeniz için önce anlayışınızı ve ürünlerinizi yeniliklere uygun bir şekilde güncellemeli, daha sonra pazarlama stratejinizi oluşturarak markanızın farklılığını ortaya koymalısınız.

Pazarlama stratejisi olarak tercih edebileceğiniz tekniklerden biri de omnichannel pazarlama yöntemidir. Omnichannel pazarlama, bütüncül bir yaklaşıma sahiptir. Yani, çevrimiçi ve çevrimdışı kanalları kullanarak birbirlerine entegre bir şekilde çalışmalarını sağlayan bir anlayışa sahiptir. Bu da çok kanallı bir yapısı olduğu anlamına gelir. Çevrimiçi ve çevrimdışı kanalları birbirine entegre ederek satış sürecinin başarılı bir şekilde geçirilmesini amaçlar. Çevrimiçi kanallar, internet bağlantısı kurulabilecek akıllı cihazların tamamıdır. Müşteri, herhangi bir akıllı cihaz üzerinden satın alma işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmelidir.

Omnichannel pazarlama anlayışı ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz ki, satın alma sürecinin başlangıç noktasından bitiş noktasında kadar geçen sürenin kullandığınız kanalların birbirine entegre olarak çalışır.

Omnichannel Pazarlama Tekniğinde Kullanılan Kanallar Nelerdir?

E-ticaret, farklı kanalların aktif olarak sürece dahil olduğu bir ticaret modelidir. E-ticarette yer alan işletme sahiplerinin nihai amacı daha fazla müşteri kitlesine ulaşmak, satış oranlarını artırmak ve markasının tanınırlığını sağlamaktır. Bu amaca hizmet eden çalışmaların arasında sahip olduğunuz pazarlama anlayışının önemi büyük bir etkiye sahiptir. Yani müşteriyi satın almaya ikna etmek için rakipleriniz önüne geçebileceğiniz stratejiler üretmelisiniz.

Omnichannel pazarlama tekniğini kullanarak etkili bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biri alışveriş akışını sağlayan ağın hangi kanallarda aktif olarak çalıştığını bilmektir. E-ticarete adım atmak ve ürün ya da hizmetlerinizi web sitenizde aktif hale getirmek satışlarınızın artması için yeterli olmayabilir. Kİ bugün alışveriş ağının hakim olduğu farklı kanallar söz konusu iken çağın gerisinde kalmak hem satışınızı hem de prestijinizi geride bırakır. E-ticarette yeni bir akım olarak ifade edebileceğimiz bir pazarlama tekniği olan omnichannel pazarlama tekniği içerisinde yer alan kanalları şu şekilde ifade edebiliriz;

 • Sosyal medya
 • Mobil uygulamalar
 • Akıllı cihazlarla uyumlu Web Sitesi (masaüstü, tablet, telefon uyumlu)
 • Sanal mağazanın yanı sıra fiziksel mağaza
 • Müşteri hizmetleri (sesli ve yazılı)
 • E-mail ile iletişim
 • Kargo ağı
 • Baskılı katalog

Yukarıda yer alan kanallar ile e-ticaret sürecinde müşterinin size ulaşabilirliğini kolaylaştırabilirsiniz. Bugün tüketici alışveriş alışkanlığına baktığımızda, gördüğümüz manzara sınır tanımayan ve hız konusunda daha fazlasını isteyen bir topluluk olduğunu görürüz. İşletme sahibi olarak sizin yapmanız gereken ise hedeflediğiniz kitleniz size zaman – mekan algısına takılmadan ulaşabilmesini sağlamaktır. Omnichannel pazarlama içerisinde bulunan bu kanallar senkronize bir şekilde hizmet vermeye başladığında müşteri istediği kanalı kullanarak alışverişine devam edebilir.

Çok kanallı bir pazarlama hizmetine sahip bir omnichannel pazarlama ile aktifleştirdiğiniz kanallar üzerinden satış işlemine devam edebilirsiniz. Müşterinizin alışveriş deneyimini en iyiye çevirmek için omnichannel pazarlama tekniğini kullanabilirsiniz.

Omnichannel Pazarlama Tekniğinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Omnichannel Pazarlama Tekniğinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

E-ticaret hızla değişen, dinamik bir yapıya sahiptir. Moda anlayışı, jenerasyon, satılan ürün, alışveriş sürecinde kullanılan kanallar ve alışkanlıklar sürekli olarak değişim halindedir. E-ticarette yer alan sektörel zenginlik, aynı zamanda tüketici kitlesini de belirleyen bir etkendir. Sürekli değişimin yaşanması, hem ürün- hizmet hem de kullanıcı isteği anlamında yakalamanız gereken bir hedef olduğu anlamına gelir. Bu nedenle yeniliklere açık olmalı ve bunu işletmenizin her bir yapısında hayata geçirmelisiniz.

Omnichannel pazarlama stratejisi, verdiğiniz hizmetin tüketiciye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan, istediği an istediği cihazla alışverişine devam etmesini amaçlayan bir anlayışa sahiptir. Peki omnichannel pazarlama stratejisi size nasıl bir avantaj sağlar?

 • Tüm kanallar aktif kullanmak prensibi olduğu için, müşterinin sanal ve fiziksel kanalları kullanarak hizmetten faydalanmasını sağlar. Bu durum, hedeflenen müşteri kitlesine erişim açısından oldukça önemlidir.
 • Kanalları aktif bir şekilde kullanarak müşterilerinizin hayatını daha da kolaylaştırabilirsiniz. Dediğimiz gibi dijital dünyada hız, her şey demektir. Hızlı olan işletmeler, rakiplerinin önüne geçer. Bu noktada tüm kanalları aktif ve verimli bir şekilde kullanarak müşteri kitlenizi genişletebilir, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
 • Omnichannel pazarlama tekniği ile çözüm odaklı ilerleyebilirsiniz. Sorunlara karşı hızlı ve pratik çözüm önerileri üretmeniz, müşteri memnuniyetini olumlu şekilde etkiler. Bu müşterilere karşı markanızı ve imajınızı sağlam bir şekilde oturtabilirsiniz. Böylece tercih olarak sizin seçilmeniz mümkün olabilir.
 • Mağaza anlamında da avantaj sağlar. Mağazanın hem sanal hem de fiziksel uzantısının olması, daha fazla müşteriye ulaşmanıza katkı sağlar. Yerel olarak işlettiğiniz mağazanızdan satış yaparken aynı zamanda sanal mağazanız ile satış hizmetine devam edebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi tanımazında oldukça fayda sağlayacak bir tekniktir. Müşterileriniz ya da internet kullanıcıları hakkında veri elde etmenize yardımcı olur. Elde ettiğiniz verilerden hareketle sağlam ve etkili bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Omnichannel Pazarlama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Omnichannel Pazarlama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Genel olarak baktığımızda omnichannel pazarlama stratejisinin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Avantajı sağlayan faktörler, düzgün seçildiğinde ve uygun şekilde kullanıldığında istediğiniz etkiyi alabilirsiniz. Burada dikkat etmenizi istediğimiz bir nokta var. Tüm kanalların kullanılmasının hem alıcı hem de satıcı açısında avantajlıdır. Avantaj durumunun sağlanabilmesi için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Bu hususlardan kısaca şöyle bahsedelim.

Öncelikle tüm kanalların kullanılabilir olması büyük avantajdır. Bunu avantaja çeviren şey, tüm kanallarda verilen hizmetin aynı niteliğe sahip olmasıdır. Müşterilere sunduğunuz kanalların niteliği aynı olmalıdır. Sizden mobil üzerinden alışveriş yapan bir internet kullanıcısı, masaüstü uygulamaya geçtiğinde aynı nitelikte hizmeti almazsa, bu sizi tekrar tercih etmemesine sebep olabilir. Bu nedenle kullandığınız kanalların aynı nitelikte olmasına özen gösterin. Burada önemli olan nokta kullandığınız kanal sayısı kadar, bu kanalların kullanılabilir durumudur aynı zamanda. Müşteri sizinle ilgili her kanaldan aynı verimi alabilmelidir.

Diğer bir husus ise kanal seçimidir. Kanal seçimi yaparken doğru olanları seçmelisiniz. Kullanılan kanalın fazla olması, kitle olarak daha fazla internet kullanıcısına ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu yeterli değildir. Başarılı bir şekilde yönetemediğiniz kanal, size başarı getirmez. Aksine oluşan imajınızın zedelenmesine de sebep olabilir. Bu nedenle çok kanal kullanmak yerine kaliteli kanal kullanmaya yönelin. Bunun içinde size uygun olan kanalları omnichannel pazarlama stratejinizde kullanın.

Hitap ettiğiniz kitle ile etkili iletişim kurabilmenizin temelinde aynı dili konuşuyor olabilmeniz yatar. Hedeflediğiniz kitle ile etkili iletişime geçebileceğiniz uygun ve doğru bir iletişim dili seçmelisiniz. Fiziksel bir mağaza işlettiğinizde müşteri ile kullanacağınız dil, dijital alanda farklılaşabilir. Bunun temel sebebi ise şüphesiz kullanıcı kitlesidir. Sitenizi ziyaret eden farklı kitleler de olabilir. E-ticarette amaç, en uçtaki müşteriye bile ulaşmak olduğu için müşteri potansiyeli olan kullanıcıları etkileyebilir ve satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için etkili bir iletişim dili kullanmalısınız.

Son olarak müşterilerden size gelen geri bildirimleri mutlaka değerlendirin. Bu hem sizin müşteriye verdiğiniz değeri gösterir hem de müşteri memnuniyetini sağlar. Ayrıca, e-pazarlamada tutundurma çalışmaları yazımıza da göz atmanız faydalı olabilir. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1