PPC :Pay Per Click Nedir?

PPC (Pay per click), dijital reklamcılıkta kullanılan bir terimdir. Tıklama başına ödeme olarak bilinen PPC, markaların reklam vermeleri ve reklamlara tıklandığı oranda ödeme yapmak üzerine kurulan bir sistemdir. Dijital mecralarda satışlarınızı artırmak, rakiplerinizin önüne geçmek için farklı stratejiler geliştirmeniz gerekmektedir. Rekabetin fazlasıyla arttığı bu alan için hızlı ve stratejik davranan büyük pastadan pay almaya hak kazanır. Bu sebeple de, günümüzde her geçen gün yeni stratejiler geliştirilmektedir. Doğru pazarlama adımları ile adınızı hedef kitlenize daha hızlı duyurabilirsiniz. Pay per click (PPC); olarak karşımıza çıkan tıklama başına ödeme kavramı, dijital pazarlamada atılan önemli bir adımdır.

PPC reklamlar arama motoru sonuçlarında sponsorlu olarak üst sıralarda yer almaya yarar, bu sayede de ziyaretçilerin ilgisine sayfaya yönlendirmek daha dolay olmaktadır. PPC yönteminde, tıklanma olduğu anda ödeme ortaya çıkmaktadır. Reklam verdiğinizde tıklama aldığınız oranda ödemeye tabi olursunuz. Bu sayede, yalnızca hedef kitlenize yönelen bir sistem oluşturmuş olursunuz.

PPC Reklamlar Neden Önemli?

Çevrimiçi ortamda adınızın duyulması için önceliğiniz arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkmak olmalıdır. Organik trafik yakalamak için, stratejilerinizi doğru belirlemeniz önemlidir. PPC sayesinde, farklı platformlar üzerinden kampanyalar oluşturabilir ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Sıralamada yer almanız için PPC yönteminin etkisi fazladır.

PPC, tıklandığı anda ücretlendirmeye tabi tutulduğu için, doğrudan hedef kitlenize hitap etmektedir. Bu sayede de reklam maliyetlerini düşürme imkânı elde edersiniz. Reklamlarınız tıklanmasa da sıralamada yer almanız görünürlük açısından size katkı sağlaması, ziyaretçilerin sizi tanıması adına önem arz etmektedir.

Hedef kitleye ulaşmanın en etkili yöntemi olarak PPC’yi kullanabilirsiniz. PPC’nin kullanım alanı fazlasıyla geniştir. Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarının yanısıra, Awords reklamları oluşturma olanağına sahip olabilirsiniz. Daha fazla ziyaretçiye erişmeniz için bu yöntem etkili olmaktadır. Daha fazla ziyaretçi, adınızın daha fazla duyulması ve bunun sonucu da yükselişinizin hızlanması anlamına gelmektedir. PPC ile oluşturacağınız reklamlar ile markanızın ve ürünlerinizin hedef kitlenize ulaşması daha kolay olmaktadır. Doğru hedef kitleye ulaşmanız sayesinde, reklamlarınızdan uzun süreli geri dönüşler alabilirsiniz.

Ürünlerinizin, hedef kitleniz dışında kalan ziyaretçiler için ne kadar dikkat çekici olduğunu belirlemek için de PPC etkili bir yöntemdir. Tıklama analizleri sayesinde hangi ürünün daha fazla etkileşim sağladığını belirleyebilirsiniz. Bu sayede doğru ürünlere yatırım yapabilir ve zamanı doğru yönlendirebilirsiniz.

Çevrimiçi ortamda bir ürün ya da hizmetin kullanıcıya birden fazla kez karşına getirilmesi, satışın gerçekleşmesi için daha etkili bir yöntemdir. Retargeting reklam olarak bilinen, yeniden hedefleme yöntemi sayesinde kullanıcının karşısına reklamın tekrar çıkarılması sağlanmaktadır. Bu sayede görünürlük oranını artırmak amaçlanır. PPC yöntemi ile retargeting reklamlar uyumlu olarak çalışmaktadır. Bu yöntemleri birlikte kullandığınızda, oluşturduğunuz reklam ziyaretçilerinin karşısına farklı anlarda tekrar çıkmaktadır fakat ziyaretçi reklama tıklamadığı takdirde size herhangi bir ödeme çıkmaz. Böylece, hedefe ulaşma olasılığınız ve markanızın adını duyurma olanağınız daha fazla olabilir.

PPC Yöntemini Etkili Kullanmanın Yolları

PPC reklam stratejisi ile doğru hedef kitleye ulaşmak en önemli amacımızdır. Satış gerçekleştirmek için önceliğimiz potansiyel ziyaretçiye ulaşmaktır. Bu sayede nokta atışı tabiri gibi direkt satışa yönelik müşterilere ulaşma şansına sahip olabiliriz. PPC kullanmakta asıl amaç bu, fakat bir de tersine bir politika izleyebiliriz. Neden bahsediyoruz hemen aktaralım; potansiyel müşteriye ulaşmak etkin bir yöntem, bir de ürün satın almayacak kitleyi belirmek ve burada gelecek tıklamaları önlemek imkânı elde etsek daha da etkili bir strateji uygulamış oluruz. Örneğin, giyim ürünleri satışı gerçekleştiriyoruz, bu noktada ‘ucuz elbise modeli’ araması yapan kişi sizin direkt potansiyel ziyaretçiniz olmayacaktır. Bunun yerine ‘kaliteli elbise modeli’ gibi satın almaya yönelik aramalar yapan kişilere yönelik anahtar kelime belirlemeniz ve ucuz, bedava gibi kelimelerden uzak durmanız daha etkili olacaktır. Bu yöntem ile negatif anahtar kelime olarak nitelendirilen strateji ile boş tıklamaların önüne geçmiş oluruz.

PPC Yöntemi Nasıl Çalışır?

Tıklama başına ödeme stratejisi, bir teklif verme sistemi olarak hareket etmektedir. Belirleyeceğiniz anahtar kelime üzerinden açık artırma sistemi ile bir teklif sunarsınız. Arama motoru sonuçlarında yer alan reklamların ilgili olmaları ve geçerli olup olmadıklarını belirlemek arama motorlarının otomatik olarak gerçekleştirdiği bir süreçtir. Sizin belirlediğiniz ve teklif verdiğiniz anahtar kelimelerin markanız ile alakalı olup olmadığı bu sayede denetlenmektedir. Bu sebeple anahtar kelime seçimi adımına özen göstermelisiniz. En etkili olacak anahtar kelimeyi belirlemek için anahtar kelime araması yapabileceğiniz araçlar bulunmaktadır, bu araçlardan yardım alabilirsiniz. PPC yöntemi anahtar kelimeler üzerinden ilerleyen bir reklam stratejisi olduğu için sizin belirleyeceğiniz kelimeler önem arz etmektedir. Reklamların arama motorun sıralamasında ne kadar yukarıda görülmesi gerektiğini siz belirleyebilirsiniz. Teklifinizi de buna göre oluşturabilirsiniz. Verilen tekliflerin hangisinin en üst konuma uygun olduğunu belirlemek için, kalite puanı ve reklam uzantıları gibi değerler kullanılmaktadır. Arama motorları üzerinden gerçekleştirilen sorgulama sırasında, arka planda reklam açık artırmalarına dayandırılan bir algoritma çalışmaya başlar. Bu algoritmik hesaplamaların sonunda sonuçlar sıralanmaktadır. Bu noktada, bahsetmeye çalıştığımız gibi sizin anahtar seçimi kısmında rolünüz büyük oranda olmaktadır. Buna dikkat ettiğinizde PPC yönteminin sonuçları olumlu olacaktır.

PPC Reklamları İçin Doğru Anahtar Seçimi

Anahtar kelime seçiminin önemine vurgu yapmanın ardından, doğru anahtar kelime seçimi nasıl yapabiliriz bu konuyu ele almaya çalışalım. Markanızı en iyi vurgulayacak etkili anahtar seçimi yapmak için kontrol edebileceğiniz bir liste bulma imkânınız yoktur. Anahtar kelime belirlemek için yararlanabileceğiniz araçlardan yardım alabilirsiniz fakat direkt özel olarak ulaşabileceğiniz bir listeleme bulunmaz. Bu noktada yükümlülük sizin üzerinizdedir. Anahtar kelime seçimi yaparken, hedef kitlenizi doğru belirlemeniz ve belirlediğiniz hedef kitlenizin davranışlarını iyi analiz etmeniz size katkı sağlayacaktır. Anahtar kelime analizi yaparken uygulayabileceğiniz bazı yöntemler;

Öncelikli olarak, anahtar kelime belirlemek için bahsettiğimiz gibi ilgili araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde kullanıcıların hangi kelimeler üzerinde yoğunlaştığı sonuçları size bilgi verecektir.

E-ticaret sitelerinin arama kısımları da size seçim konusunda yol gösterebilir. Bu siteler sayesinde anahtar kelime oluşturmak için veri toplayabilirsiniz.

Anahtar kelimler için varyasyon belirleyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz yöntemler;

  • Direkt markanızı yansıtacak anahtar kelimeyi belirleyebilirsiniz. Örnek olarak ‘kırmızı elbise‘ gibi ürüne yönlendirici kelimeleri kullanabilirsiniz.
  • Markanızı nitelendiren anahtar kelimeye en yakın alternatifi kullanabilirsiniz. Yani alt kategoriyi betimleyen anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz.
  • Tercih edeceğiniz anahtar kelimenin başına veya sonuna ekler kullanabilir, kısa cümle kalıpları oluşturabilirsiniz. ‘’Kırmızı gece elbisesi’’ gibi eklemeler ile cümle kalıplarına yer verebilirsiniz.
  • Cümle kalıbı kullanmaya karar verdiyseniz, bir adım daha atabilir ve cümlenize eklemeler yapabilirsiniz. ‘’Kırmızı gece elbisesi modelleri’’ gibi cümle kalıplarını artırabilirsiniz.
  • Anlam olarak birbirine yakın olacak kelimeleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede, benzer çağırışımı olan kelime sorgularını da kendinize çekebilirsiniz.

PPC’nin Avantajları Neler?

PPC reklam stratejisinin önemini vurguladık, şimdi de kullanımının ne gibi avantajları var bunlara bir göz atalım. PPC yöntemi etkili kullanıldığında markalara olumlu geri dönütler almak için en önemli pazarlama stratejilerinden birisidir. PPC’nin markaya avantajları,

  • Reklam araçlarını kullandığınızda, kullanıldığınız süre dahilinde bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz. Reklam verdiğiniz ürünün süresi belirlidir ve reklamların gösterimde kaldığı süre dahilinde bir ödeme talep edilir sizden. Fakat PPC reklam yönteminde durum farklıdır. Reklam işlemlerinin sonucunda kaç tıklanma varsa ona göre bir ödeme talep edilir. Bu noktada geleneksel reklam araçlarından ayrılmaktadır.
  • PPC kullandığınızda daha hızlı sonuçlar alırsınız. Bu yöntemde izlenen yol direkt hedef kitleye ulaşmak olduğu için, daha hızlı sonuca ulaşmak mümkündür.
  • Fiyatlandırmalarda esnek bir yapı kullanılır. Tercih ettiğiniz bütçeye uygun bir PPC alternatifi bulabilirsiniz. Standart bir ücretlendirmeye tabi tutulmazsınız. Özellikle sosyal medya platformlarında bütçeler tercihlerinize göre şekillenmektedir.
  • PPC reklamları dinamik yapıya sahiptir. İstediğiniz anda, düzeltme, değiştirme ve iptal etme olanağına sahip olursunuz. Belirlediğiniz süre sonlanmadan reklamlar üzerinde düzenlemeler yapabilme olanağı sunulması en önemli avantaj olabilir. Bu sayede dilediğiniz an reklamlarınıza müdahale edebilirsiniz.

PPC Türleri Nelerdir?

PPC stratejisi iki önemli tür olarak ayrılmaktadır. Search yani arama reklamları ve sosyal medya reklamları olarak ayrılan bu reklamlar ile aradığınız etkiyi yakalayabilirsiniz. Peki, nedir bu türler ve önemleri neler biraz da bunları incelemeye çalışalım.

Search/Arama Reklamları; PPC reklamları olarak bahsedildiğinde akla ilk gelen arama motorları sıralamasında üst sıralara çıkmak için uygulanan bir yöntem gelmektedir. Google gibi arama motorlarının sorgu sonuçlarının sıralamasında ilk sıralarda yer almak için ücretli reklam oluşturulabilir. Bunun sonucunda da arama sorgularında sayfanızın tıklanması ile orantılı olarak bir ödeme hesaplanır. Arama motorları üzerinden oluşturulan reklamlar, ürün reklamı oluyorsa, sayfaların sağ tarafında da ürünlerin reklamlarına yer verilmektedir. Ücretli search reklamların ulaştığı sonuçlar daha geniş alana yayılmaktadır.

Sosyal medya reklamları; PPC reklamlarının yer verildiği önemli platformlarda bir diğeri ise sosyal medya reklamlarıdır. Çevrimiçi ortamda kullanıcıları en fazla yer aldığı alanlar sosyal mecralardır. Doğru hedef kitleye ulaşmanın etkili yöntemi sosyal mecralara verilen reklamlar ile daha etkili olacaktır. En fazla kullanıcı sayısı oranı sosyal medya platformlarında olduğu için reklamların daha fazla kişiye ulaşması için

PPC Kullanılan Platformlar Hangileri?

Dijital strateji olarak kullanabileceğiniz PPC için en uygun ve sıklıkla tercih edilen platformlar;

Google Ads, PPC yöntemini etkin kullanabileceğiniz önemli platformlarından ilki Google reklamlardır. Bu alanda reklam verebileceğiniz alternatifleriniz bulunur.

Arama sorgularında sıralamada yer almak için reklam verebilirsiniz. Bu en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Google arama sıralaması için reklam verdiğinizde, hatalı tıklamalar veya kasti olarak zara vermesi için tıklama saldırılarının önüne geçmek için özel algoritmaya sahiptir. PPC tıklama başına ödeme sistemi ile çalıştığı için kasti olarak tıklama hilelerinin önüne geçilmesi de markanın zarara uğramasının önüne geçmeyi sağlamaktadır.

Görüntülü olarak reklam ağını kullanmak da seçebileceğiniz alternatiflerden birisidir. Görüntülü reklam verdiğinizde arama sorgularından farklı olarak bin gösterim başına ödeme yapmak gibi bir teklif oluşturulur. Bu yöntem dijital pazarlama reklamlarının en geniş ağını oluşturmaktadır. Görüntülü reklam ağını kullanırsanız, hedef kitlenizin ilgi alanı, demografik özellikleri gibi verilerine ulaşma imkânı elde edersiniz.

Son olarak tercih edebileceğiniz, alışveriş sitelerine reklam verme yöntemidir. Eğer bir e-ticaret sitesi iseniz bu tam size göre bir yöntemdir. Bu yöntem ile ürünlerin görsel, başlık ve fiyatları ile reklama tabi tutmuş olursunuz. Alışveriş sitesine reklam vermek için anahtar kelimeye ihtiyaç duymazsınız. Reklam oluşturacağınız ürünün adına ve açıklamasına göre sorgular kendiliğinden otomatik olarak gösterilmektedir.

PPC reklamları için sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Günümüzde her yaştan kullanıcıya sahip olan sosyal medya büyük çaplı kullanıcı kitlesi sayesinde daha fazla kişiye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Sosyal medya üzerinden vereceğiniz reklamlar ile daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Özellikle instagram, facebook, linkedln gibi kullanıcı sayısı çok olan platformları kullanmanız etkili bir yöntem olacaktır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1