SEO Nasıl Yapılır?

SEO (arama motoru optimizasyonu) uygulamaları sayesinde oluşturmuş olduğunuz web siteniz arama motoru botları tarafından kolaylıkla anlaşılabilir bir hale gelir ve bu sayede siteniz arama motorlarında diğer sitelere nazaran daha üst sıralarda yer alır. İnternet kullanıcıları tarafından ise daha fazla ziyaret edilen web sayfalarını profesyonel bir SEO uygulaması gerçekleştirerek sağlamanız mümkün olabilir.
Etkili bir SEO çalışmasını profesyonel bir ekip sayesinde sağlayarak web sitenize katkı sağlarken kaliteli içerik metinleri ve görseller sayesinde internet sitesi kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz. Yaygınlaşan teknoloji ve yoğun internet kullanımı zaman içerisinde internetin güçlü bir pazarlama ağına dönüşmesini sağladı bu neden ile SEO çalışmalarının nasıl yapılması gerektiği de sıklıkla araştırılan konulardan biri haline geldi denilebilir.
Doğru bir SEO çalışması sağlamak için uygulama süreçlerinin eksiksiz ve özenli bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiği söylenilebilir.

Peki, SEO süreçleri nelerdir?

SEO çalışmasını doğru bir biçimde gerçekleştirebilmek için öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Oluşturmak istediğiniz web sayfası ile alakalı olarak sizin içerisinde bulunduğunuz sektördeki rakip firmaların internet sitelerini inceleyebilirsiniz.
Sektördeki diğer girişimcilerin neler yaptığını site içerisinde hangi içeriklere yer verdiği araştırarak kendinize katkı sağlayabilirsiniz.
Web sayfalarınız içerisinde kullanacağınız anahtar kelimeleri doğru bir biçimde belirlemek için diğer siteler ve Google Trend üzerinden araştırma sağlayabilirsiniz. Doğru anahtar kelime oluşturmak sitenizin arama motoru botları tarafından kolaylıkla anlaşılmasını sağlarken web sitenizin tercih edilme oranını da arttıracak etkinliklerden biri olarak görülebilir.

İçerik planlamasını özenli bir biçimde oluşturmalısınız. İçerik planlaması gerçekleştirirken doğru bir strateji kullanmak gerekir. İçerikleriniz görsel ve metin olarak uyumlu olmalı ve kolay anlaşılabilir basit bir dil kullanımı tercih edilmeli. Web siteniz içerisinde bulunan görsellerin renklerinin uyumu web siteniz içerisinde videolara yer verilmiş olması önemli noktalar arasında yer alır. İçerik planlaması gerçekleştirirken site için oluşturduğunuz linkleri doğru bir biçimde planlamanız gerekir uzun ve anlaşılabilir linkler yerine anahtar kelime içeren linkler tercih ederek web sayfanızın daha kolay bir biçimde hatırlanmasına ve tekrar ziyaretinin sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Bu araştırmaları gerçekleştirdikten sonrasında doğru bir SEO uygulaması planı gerçekleştirip profesyonel bir ekip sayesinde etkili olarak e pazarlama içerisinde önemli bir yere doğru uygulamalar sayesinde sahip olabilirsiniz.

SEO çalışmaları sadece web sitesini oluşturmak ile ilgili değildir. SEO çalışmaları oluşturmuş olduğunuz site içerisinde devam eder web sitenizin ziyaret edilme oranı arama motoru içerisindeki sıralaması gibi durumların gözlemlenmesi ve sitenin güncel tutulması SEO aşamaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Web sitenizin ziyaret edilme oranı düşüş gösteriyorsa ve arama motoru sıralamasında yer olarak alt sıralara iniyorsa sitenin güncellenmesi gerekebilir. İnternet dünyası sürekli yenileniyor ve gelişiyor bu gelişime uygun olarak sitenizin de sürekli geliştirilmesi gerekir.

SEO Çalışmaları İçerisinde Neler Yapılır?

Web sitesi oluşturulurken kullanılan kodların arama motoru ile uyumlu olmasına özen gösterilmesi gerekir yani arama motoru botları tarafından siteniz kolay anlaşılabilir olmalı. Web sitesi kodları fazla uzun olmamalı veya yetersiz bir biçimde oluşturulmamalı temiz bir kod tasarımı sayesinde arama motorları sitenizi tanıyabilir.
Dijital pazarlamanızın iyi bir şekilde gerçekleşmesi için pazarlama analizini doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir.

Peki, pazarlama analizi nedir?

Pazarlama analizinden kısaca bahsedecek olursak pazarlama analizi içerisinde web sitesi ziyaretçileriniz için duygu analizi yapmanız önemlidir. Duygu analizi sayesinde insanların ilgisini çeken ve merak ettiği konulara yönelebilir ve kullanıcının dikkatini çekebilirsiniz.
Topluluk Araştırması yapabilirsiniz siteniz ile ilgili olan kişilerin bir araya geldiği internet topluluklar veya oluşturulan forum siteleri bulunabilir hedef kitlenizin nerede olduğunu belirlemeniz ve onlara yönelik bir çalışma gerçekleştirmeniz pazarlama süreciniz içerisinde önemli bir etki oluşturacaktır.


Rakip firmaların internet üzerinden kullanıcılarının nasıl dikkat çektiğini incelemeniz gerekebilir. Rakiplerinizi detaylı bir biçimde incelemek size fayda sağlar onların iyi yönlerini ve eksiklerini analiz ederek web siteniz üzerinde uygulama gerçekleştirebilirsiniz.
Kriz raporlarını inceleyerek sizin sektörünüzde yer alan diğer web siteleri içerisinde yaşanılan kriz durumlarını ve bu durumlar ile ilgili çözüm yollarını inceleyerek bu durumların önüne geçilmesi kolaylaşabilir.


Hedef kitlenizin neleri takip ettiğini güncel olarak gözlemlemeniz ve dijital pazarlama planının hedef kitlenize uygun olarak güncel tutmanız büyük bir önem taşır.

Pazarlama analizi içerisinde temel olarak dikkat edilen unsurların arasındaki birkaç madde olarak bunları söyleyebiliriz. İyi bir SEO çalışma süreci gerçekleştirebilmek için iyi bir dijital pazarlama planının da gerekli olduğu kaçınılmaz bir gerçek olarak görülebilir.
Backlink SEO aşamaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Rakip sitelerin içerisinde yer alan bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Hangi İçeriklerin dikkat çekerek bağlantı aldığını veya içerikler içerisinde neler bulunduğunu raporlayabilirsiniz. Bu sayede doğal backlink alımı sağlayarak web siteniz içerisindeki ziyaret edilme oranını arttırabilirsiniz.
Siteniz içerisinde kaliteli içerikler bulundurun resim boyutlarını ve siteniz içerisinde bulunan metin içeriklerinin doğru bir biçimde planlanmasının yapılması gerekmektedir.
Sitenizin hızlı olmasına ve kolaylıkla bilgi erişimine veya talep edilen ürüne ulaşılması gerekir.
Teknik olarak iyi bir SEO donanımına sahip olmanı SEO uygulamalarınız için oldukça önemlidir. Teknik olarak iyi geliştirilmiş bir sistem sayesinde siteniz kolay anlaşılabilir bir hal alacaktır

Teknik SEO Planlaması

Teknik SEO içerisinde tarama hatalarının ortadan kaldırılması gerekir, web sitesinin hızının yüksek olması sağlanır, XML site haritası uygun ve anlaşılabilir bir biçimde oluşturulur ve site haritasında bulunan hatalı URL bağlantılarının düzenlenmesi sağlanır. Hatalı URL içeren sayfalar 404 raporu verebilir bu sorunların düzenlenmesi ve bu sorunların yaşanmamasının sağlanması SEO teknik çalışmaları içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Sitenizi mobil uyumlu bir hale getirmeniz teknik SEO çalışmaları içerisinde yer alır ve sitenizin ziyaretçi oranının artması üzerinde oldukça etkilidir.


Canonical URL’sinin doğru bir biçimde oluşturulması gerekir bu URL’nin kullanımı sade ve anlaşılabilir bir biçimde olmalıdır uzun ve karışık URL tercihi nedeni ile sitenizin arama motoru botları tarafından anlaşılması zorlaşabilir. Sade ve anlaşılabilir Canonical URL kullanarak aynı zamanda kopya içeriğin de önüne geçebilirsiniz. Birbirine benzeyen içeriklerden oluşan bir sayfanız var ise bir içeriğinizi ana içerik olarak belirleyip diğer içerikleri bu URL sayesinde ana içeriğe bağlayarak kopya içerik oluşumunun önüne geçmeniz mümkün olabilir.

Robot txt optimizasyonu gerçekleştirin. Robot txt sayesinde web sitesi ziyaretçilerine bir fayda sağlamayan arama motoru üzerindeki ilgi çekmeyecek ve sıralama üzerinde bir etkisi olmayan bilgiler gizlenir.
Robot txt kullanarak botların özel dosyalar üzerinde inceleme yapmasını engelleyebilirsiniz.
Robot txt dosyaları site haritanızın nerede olduğunu belirtebilirsiniz bu sayede site haritanızın taranmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Robot txt dosyaları sayesinde kişisel verilerin korunmasını sağlayabilirsiniz. E ticaret siteleri içerisinde site içerisinde alışveriş yapan pek çok kişinin özel bilgileri bulunur bu bilgileri txt dosyaları sayesinde gizlemeniz mümkün olabilir.
Robot txt dosyaları sayesinde kontrol paneli ve yönetici bilgilerinizi gizli tutabilirsiniz.
HTTPS kullanımı site için oldukça önemlidir. İnternet dünyası geliştikçe güvenilir siteler oluşturmak da oldukça büyük bir değer kazandı.

HTTPS’nin Türkçe karşılığı güvenli metin aktarma iletişim protokolüdür. Bu bağlantıyı kullanarak bir siteye giriş sağladığınız zaman site ile sizin aranızdaki iletişim tamamen güvenli bir biçimde gerçekleşir ve site içerisindeki iletişimizin görüntülenmesi bir başkası tarafından gerçekleştirilemez.


HTTPS ile güvenli olarak hazırladığınız içerikler sayesinde arama motoru üzerinde içerikleriniz daha üst sıralarda yer alabiliyor ve bu durum SEO için oldukça önemli olan dikkat edilmesi gereken teknik detaylar arasında yer alıyor.

Teknik SEO çalışmaları gerçekleştirirken Ahrefs, Frog ve SEMrush araçlarının kullanılması önerilmektedir bu araçların en az ikisinin kullanılması sayesinde teknik anlamda yeterli olabilecek bir seo çalışması gerçekleştirmeniz kolaylaşabilir.
Web siteniz için Analytics ve Search cansole bağlantısı oluşturun bu işinize yarayabilecek önemli teknik detaylardır.

Analytics kullanarak web site bağlantınızın ne kadar ziyaret edildiğini web sitesi içerisinde gerçekleştirilen işlemlerin analizini doğru bir biçimde görüntüleyebilirsiniz ve buna uygun olarak SEO çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizi doğru bir biçimde tanıyabilirsiniz ve hedef kitlemize uygun içerikler oluşturabilirsiniz. Kitlenize uygun olarak sitenizim güncelleyebilirsiniz.

Search console sayesinde arama motorları içerisinde sitenizin durumunu inceleyebilirsiniz. Web sitenizin internet dünyası içerisindeki performansını incelemenizi gerçekleştirebilir. Arama motorları içerisinde sitenizin ne durumda olduğunu ve nasıl değerlendirildiğini takip edebilirsiniz.


Search console kurulumuzu hatasız bir biçimde gerçekleştirmeniz SEO için büyük bir önem taşıyor anahtar kelimelere yer vererek arama motoru içerisinde daha üst sıralarda yer edinebilirsiniz.
Analytics, Search console, Google Ads, Google Trend sayesinde siteniz içerisindeki teknik hataları tespit edebilir, doğru anahtar kelimelerin oluşturulmasını sağlayabilir ve aynı zamanda daha iyi SEO çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.


Teknik olan SEO detaylarına dikkat ederek sitenizin içeriği dışında iyi bir teknik oluşum gerçekleştirdiğiniz takdirde sadece site kullanıcıları değil Google botlarının da sizi tanımasına yardımcı olursunuz iyi bir kurulum sayesinde sitenizin kaliteli ve güvenli olduğunu kanıtlarsınız bu sayede sitenizin arama motoru içerisinde daha üst sıralarda görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1