Ağ Pazarlama (Network Marketing) Nedir, Ne İşe Yarar?

Ticaretle uğraşan kişilerin sayısı günümüzde oldukça fazladır. Her sektörde rekabet yapan firmaların sayısı gün geçtikçe yükseliyor. Haliyle alıcı kitlesi, satın alacağı ürünü tercih ederken güven noktasında kendini ikna eden satıcı üzerinden ihtiyacını karşılar. Alıcı kitlesini yüksek orandan etkileyen, satın almasına ikna eden kilit anahtar ise deneyimlemedir. Yani satacağınız ürünü sizin kullanıyor oluşunuz, alıcıların satın alma davranışı üzerinde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada ticaretle uğraşan işletmelerin kullandığı pazarlama stratejisi olarak network pazarlama (ağ pazarlama) ele alabiliriz. Network marketing nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Pazarlama tekniği olarak network marketingi kullanan işletmelere ne gibi katkılar sağlar?

Günümüzde satış ve satın alma davranışın oldukça yaygınlaşması ve tüketim alışkanlığının hız kazanması insanların ihtiyacı olandan daha fazlasını almasına neden olmuştur. Müşterileri ikna etmek için kullanılan network marketing tekniği işletmenin kendisi için bol kazanç sağlayan bir tekniktir. Ancak bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda istihdam sağlama, iş olanağı sunma konusunda da oldukça önemli bir yere sahiptir. İlk olarak network marketing nedir, bu sorunun cevabını vererek başlayalım.

Ağ Pazarlama (Network Marketing) Nedir?

Bazı kaynaklarda çok katlı pazarlama olarak ifade edilen network marketingin Türkçe karşılığı, “ağ pazarlama” anlamına gelir. Bu pazarlama modelinde işletmelerden çok bireyler ön plandadır. Yani işletme, ürünlerini kullanan bireyler ile birlikte pazarlama stratejisini oluşturur. Ürünü kullanan birey, ürünün pazarlamasını gerçekleştirerek kazanç elde eder.

Ağ pazarlama tekniğinin ana fikri; ürünün alıcı ile doğrudan olarak buluşturulmasıdır. Müşteriler, internet (e-ticaret) üzerinden ya da mağazaya giderek ürünü satın almaz. Ürünü deneyimleyen birey, işletmenin verdiği ürünleri doğrudan müşteri ile buluşturur. Müşteri ile yüz yüze bir etkileşime geçildiği için, satın almasına ikna etme derecesi daha da yükselir. Özellikle satıcı bireyin, ürünü deneyimlemiş ve kullanıyor olmasının müşteriyi satın almaya yönlendirebileceğini söyleyebiliriz. Bu sayede hem işletme hem de ürünü satan kişi kar elde eder.

Network marketing, klasik ticaret ile bu noktada çakışır. Klasik ticaret ya da e-ticaret, işletmelerin büyük kazançlar elde etmesine imkan tanır. Finansal açıdan kazanç sağlayan kişi genellikle işletme sahibidir. Ancak ağ pazarlama hem şirkete hem de ürünü satan bireye kazandıran bir pazarlama tekniğidir. Satış yapan bireyler, ne kadar çok satış yaparsa sattığı ürün başına komisyon elde ederek gelir elde eder.

Network marketing yapan kişilere distribütörleri örnek olarak verebiliriz. Distribütörler, ürünün tanıtımını yapar ve tedarikini gerçekleştirir. Böylece ürünü deneyimleyen biri olarak ürünün alıcılara pazarlamasını yapar. İşletme ile alıcı arasındaki köprü konumundadır. Bireylerin iş bulma ya da ek iş olarak yapması açısından ağ pazarlama, bireye büyük katkılar sağlar. Ek gelir etmek isteyen pek çok kişi ağ pazarlama ile kazancını genişletir. Şu da var ki bireyin aldığı komisyon dağılımı, katmanlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Networker Nedir?

Ağ pazarlama çalışması içerisinde bulunan ve ürünün tanıtımını, satışını yapan kişiyi networker olarak tanımlayabiliriz. Aslında networker kelime anlamı olarak en az iki kişi arasında bağlantı kuran, bilgi taşıyan kişi anlamına gelir. Network pazarlama içerisinde üstlendiği görev ise ürün ya da hizmeti müşteri ile yüz yüze iletişim kurarak satmasıdır. Networker, satışa başlamadan önce ürünü deneyimler. Kullandığı ürünün sağladığı faydaları kullanan kişi vasfı ile müşterilere anlatır.

Ürünü kendi kullandığı için, müşterileri ikna etme ve soru işaretlerini giderme noktasından büyük bir görev üstlenir. Tüketicinin bir ürünü satın almadan önce öğrenmek istediği bazı sorular olabilir. Ya da deneyimleyen kişinin ürün ile ilgili tecrübelerini öğrenmek isteyebilir. Bu anlamda networkerler, müşterilerin merak ettiği soruları kendi tecrübelerinden faydalanarak cevaplar. Aslında bu bir anlamda ürünün en iyi reklamıdır.

Ağ Pazarlama (Network Marketing) İlkeleri Nelerdir?

Çok katlı pazarlama olarak ifade edebileceğimiz bir pazarlama modeli olan network marketingi oluşturan bazı ilkeler bulunur. Bu ilkeler, ağ pazarlamayı klasik ticaret mantığından ayıran temel özelliklerdir. Bu ilkeler nedir, birlikte inceleyelim.

  • İlk ilke satma eylemi ile ilgilidir. Diğer pazarlama modellerinden farklı olarak ağ pazarlama tekniğinde önemli olan nokta, ürünün tüketiciye satılmasıdır. İşe girmek için satın alınan, deneyimlenmeyen ürünlerin satışını yapan birey varsa buna dikkat edin. Çünkü ağ pazarlama modelini oluşturan mantık, ürünü kullanan kişilerin ürünün tanıtımını ve satışını yapmasıdır. Kendi deneyimlemediği ya da faydalı bulmadığı bir ürünü, sadece satma amacı ile satın almamalıdır.
  • İkinci ilke ise ürünü tanıtan ile alakalıdır. Ürün satışını kazanç için yapmak yanlıştır. Faydalı bulmadığı ya da kar elde edemeyeceği ürünü yine de kendi kullanır mıydı? Satıcının bu soruyu kendine yöneltmesi gerekir. Yani göstermelik olarak ürün satışında bulunmamalı.
  • Diğer bir ilke pazarlama maliyetidir. Ürünün satışı için hazırlanan kampanya ve reklam çalışmaları, işletmelere büyük maliyetlere mal olur. Ağ pazarlama, pazarlama maliyetini en aza indirgemeyi amaçlar. Çünkü ürünün tanıtımı için yapılan kampanya ya da reklam çalışması bizzat ürünü kullanan kişi tarafından birebir olarak müşteriye aktarılır.
  • Ürünü ulaştırma hızı, ağ pazarlamada bulunan bir diğer ilkedir. Ürünün müşteriye tanıtımını yapan birey, aynı zamanda ürünün tedarikini de üstlenir. Müşteriye en kısa zamanda ulaşmasını sağlar.

Ağ Pazarlama (Network Marketing) Tekniğinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Ek gelir etmek isteyen ya da iş bulmak isteyen kişilere gelir kapısı olabilecek alternatif bir pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama tekniği hem üretece hem satana hem de alıcısına büyük fayda sağlar. İlk olarak müşteriye sağladığı faydalardan bahsedelim.

Ağ pazarlama yapan bir şirketseniz öncelikle ürün tanıtımı için hazırlayacağınız reklam, kampanya çalışmaları yapmanız gerekmeyebilir. Çünkü ürünü kullanan kişinin tanıtımı, reklam çalışmalarından daha etkili olacaktır. Bu sayede reklam çalışmaları için büyük bütçeler ayırmanıza gerek yoktur. Ayrıca alıcının satın alma eylemi, ticaret ya da e-ticarete göre daha yüksektir. Böylece satış oranınız yüksek olur ve yükselmeye devam eder. Ek olarak şunu da söyleyebiliriz ki insanlara iş sağlama, istihdam oluşturma açısından firmanız sosyal sorumluluğunu yerine getirerek prestij kazanır. Bu anlamda ağ pazarlama stratejisinin firma anlamında büyük katkıları bulunur.

Alıcıya sağladığı faydalara değinecek olursak; öncelikle alıcı emin olduğu bir ürünü satın almış olur. Satın alma süreci özellikle müşteri tarafında kararsızlığın çok fazla yaşandığı bir durumdur. Müşteri alacağı üründen emin olmadığı için alıp almama konusunda kararsızlık yaşar. Ürünü bizzat kullanan bireylerin ürünün satışını yapması, müşteri üzerinde olumlu bir algının oluşmasına yardımcı olur. Böylece alıcı, emin olduğu ve daha önce deneyimleyen birinin tavsiyesine bağlı olarak ürünü satın alır. Müşterinin üründen memnuniyeti sizin için devamlı müşteriniz olmasını sağlar. Dolayısıyla hem ürün doğru alıcı kitlesine ulaşmış olur hem de ürünü satın alan kişinin memnun kalma olasılığı oldukça yüksek olur.

Ürünü deneyimleyip, tanıtımını yapan kişi (networker) için ise şu gibi faydaları vardır. Öncelikle günümüzün en büyük toplumsal problemlerinden biri olan işsizlik sorununa büyük bir destek oluşturur. Bugün pek çok insan iş bulamadığı için hayatını iademe etmekte zorlanıyor. Ağ pazarlama ile ürün tanıtımını ve satışını yapan bireylerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunun ana iş olarak yapan ve komisyondan büyük paralar kazanan insanların var olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ek iş olarak kendi işinin yanı sıra gelirini yükseltmek isteyen insanlar da networker olarak kazanç elde eder.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1