Alan Adının SEO’ya Etkisi Nelerdir?

Alan adı (Domain) için web sitenizin sahip olduğu isim diyebiliriz. Kullandığınız alan adı sayesinde kişiler web siteniz üzerine erişim sağlarlar. Domainler asıl olarak hatırlanması oldukça zor olan ve rakamlardan oluşan IP adresleri yerine kullanılan ve arama motoru içerisinde çeşitli uzantılarla yer alan adreslerdir. Yani web sitenizin fiziksel adına alan adı dendiği söylenilebilir. Alan adı uzantısı ise domain sonunda bulunan ‘’.net’’ ‘’.com’’ gibi eklentilerdir demek mümkün.

Siteniz için kullanmış olduğunuz alan adının arama motoru sıralamanızda oldukça önemli bir etkisi vardır. Alan adını doğru uzunlukta seçmek, alan adınız içerisinde anahtar kelimelerinize yer vermeniz arama motorunuzu etkileyebilecek faktörler arasında bulunabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Doğru Alan Adı Tercihi ile Başarılı SEO Çalışmaları

  • Belirleyeceğiniz alan adı içerisinde kullanacağınız karakter sayısına dikkat edebilirsiniz.

Arama motoru botları tarafından önemsenen ayrıntılar arasında bulunan bu ayrıntı sayesinde arama motorunda üst sıralara çıkmanız olumlu yönde etkilenebilir. Akılda kalıcı bir domainin yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer nokta alan adının çok uzun veya çok kısa olmaması diyebiliriz. Domain için önerilen karakter uzunluğunun 15 karakteri geçmemesi önerilebilir. Buna uygun olarak 2 kelime alan adları içerisinde kullanımı bakımından uygun gibi görünüyor demek yanlış olmaz.

  • Web sayfanız için belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri alan adı içerisinde kullanabilirsiniz.

Web sayfa içeriğinizi SEO uyumlu olarak oluştururken belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi alan adı içerisinde de kullanmak arama motorunda daha üst sıralarda yer almanızı sağlayabilecek etkenlerden biri olabilir. Seçmiş olduğunuz anahtar kelime, web sayfası içeriği ve alan adınızın uyumu arama motoru botları tarafından olumlu karşılanır ve özellikte e-ticaret sektörü içerisindeyseniz rakip firmalardan bir adım daha önde olmanıza yardımcı olabilecek etkenler arasında bulunabilir. Yani web sayfası içerisinde doğru anahtar kelime kullanımını alan adınız içerisinde de gerçekleştirmeniz sizin için oldukça büyük bir fayda sağlayabilir. Bu durumu herhangi bir web sayfası için göz önünde bulundurulması gereken önemli durumlardan biri olarak görebilirsiniz.

  • Oluşturacağınız alan adı içerisinde farklı rakamlar ve ayraçlar bulundurmamaya dikkat edebilirsiniz.

Her web sayfası için alan adı farklı olarak kullanılır. Bu nedenle kullanacak olduğunuz alan adının başka bir web sayfası için kullanılması muhtemel olan durumlar arasındadır. Alan adınız içerisinde diğer web sayfasından farklılaştırmak için rakam vb. öğeler kullanmak isteyebilirsiniz fakat bu durum alan adınızı SEO uyumu bakımından olumsuz etkileyebilir. Anahtar kelimelerinizi tercih ederken alan adını göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz.

  • Oluşturacak olduğunuz alan adı içerisinde Türkçe karakterler kullanmamalısınız.

Alan adı tercihi yaparken eğer şuan kullanılmayan fakat daha önce kullanılmış olan bir URL tercih etmeye karar verirseniz arama motoru üzerindeki durumunu araştırmakta fayda var. Daha önce kullanılmış bir URL kullanacaksanız mutlaka arama motoru içerisinde herhangi bir cezası var mı diye kontrol etmeniz gerektiğini önerebiliriz. Bunun dışında daha önce kullanılmamış olan bir alan adı seçmek sitenizi için daha olumlu olabilir diyebiliriz.

  • Kullanmış olduğunuz alan adının yaşı SEO için önemlidir.

arama motoru içerisinde üst sırada yer alma açısından önemli olan durumlar arasında sayılabilir. Alan adınızın kullanım süresinin 3 yıl ve üzerinde olması arama motoru üzerindeki sıralamanızda etkisi olabilecek unsurlardan biri olarak görülebilir.

  • Backlink çalışmalarınız için alan adı seçiminiz önemlidir.

Dış SEO çalışması içerisinde önemli bir yere sahip olan backlink çalışmaları sayesinde alan adınızın otoritesini arttırarak arama motoru botları tarafından sayfanızın daha çok taranmasını sağlayabilirsiniz. Web sayfanızın arama motoru botları tarafından daha çok taranması sayesinde üst sıralarda yer almanız kolaylaşabilir.

Sonuç Olarak:

Alan adı seçiminin SEO açısından web sitenizin sıralamasını etkileyecek önemli durumlar arasında yer aldığını söylemek mümkün. Fakat sadece doğru bir alan adı seçmek sitenizi arama motoru üzerinde üst sıralara taşımak için yeterli olmayabilir. SEO çalışmaları bütün olarak yapılan çalışmalar olarak görülebilir. Alan adın anahtar kelimelerden oluşturmak SEO açısından olumludur fakat alan adınız dışında yaptığınız site içerisindeki ve site dışındaki SEO çalışmalarına da özen göstererek arama motoru içerisinde kalıcı olarak üst sıralara yerleşmeniz mümkün olabilir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1