Artificial Intelligence Marketing (AI) Nedir? Yapay Zeka Pazarlama Nedir?

E-ticarette yer alan ve bir satış stratejisi olarak nitelendirilebilecek pazarlama modellerinden biri olarak “Artificial Intelligence Marketing’i söyleyebiliriz. Hem ticarette hem de e-ticarette pazarlama çalışması muhakkak yapılır. Çünkü pazarlama yapmak demek, ürünün alıcı tarafından satın alınmasını sağlamak, alıcının karar vermesini kolaylaştırmak ve alıcıyı satın almaya ikna etmek için yapılır. Artificial Intelligence Marketing ile pazarlama stratejinizi oluşturun.

Bu nedenle her satıcının oluşturduğu bir pazarlama stratejisi vardır. Bu pazarlama stratejisi ile rakiplerini geride bırakabilir. Ticaret ya da e-ticaretle veya her ikisiyle de uğraşıyorsanız sizin de sahip olduğunuz ya da olmanız gereken bir pazarlama stratejiniz olmalıdır. Çünkü özellikle e-ticaretle uğraşan insanların sayısı her geçen gün artış göstererek devam ediyor. Piyasada kendinize bir yer bulabilmeniz için kendinize bir müşteri kitlesi oluşturmanız gerekir. Bunu da ancak hedef kitlenizi belirleyip, bu kitleye uygun pazarlama stratejisi oluşturarak ancak mümkün olabilir. Çünkü satış stratejisi ile sadece satma işlemini gerçekleştirmezsiniz. Aynı zamanda hem markanızın hem de ürünün tanıtımını yaparak, alıcıların satın almasını sağlarsınız.

E-ticaret yaparken kullanabileceğiniz, farklı satış stratejilerine sahip pazarlama teknikleri bulunur. Pazarlama stratejileri ile ilgili araştırma yaptıktan sonra size uygun olan pazarlama stratejisini seçerek uygulayabilirsiniz. Ancak bu demek değildir ki sadece bir tane pazarlama stratejisi kullanabilirsiniz. Sezona göre, ürünün türüne göre ya da alıcı kitlenize göre farklı pazarlama stratejilerini kullanabilir hatta bu stratejileri kullanarak kendinize özel bir pazarlama stratejisi de oluşturabilirsiniz. Peki, e-ticaret yaparken Artificial Intelligence Marketing’i nasıl kullanabilirsiniz? Bunun için öncelikle bu pazarlama stratejisini öğrenmelisiniz. Artificial Intelligence Marketing nedir birlikte inceleyelim.

Artificial Intelligence Marketing (AI) Nedir? 

İngilizce bir kavram olan Artificial Intelligence Marketing’in Türkçe karşılığı “yapay zeka pazarlama” demektir. Verilerden yararlanarak alıcıların satın alma davranışını analiz ederek öngörüde bulunan bir teknolojidir. Böylece alıcıların ileriye dönük satın alma davranışları hakkında tahminde bulunur. Bu aslında satıcı için oldukça önemli bir gelişmedir. Çünkü e-ticaret aslında kar oranı oldukça yüksek olan ve kazandıran bir ticaret alanıdır. E-ticaret yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan biri, satışı gerçekleştireceğiniz kitlenin belirlenmesidir?

Peki hedef kitle ne demek oluyor? Hedef kitle, atacağınız ürünü alma potansiyeli yüksek olan, ürünün hitap ettiği kesime verilen isimdir. Hangi sektörde satış yapıyorsanız, öncelikle hedef kitlenizi belirlemeli ve müşteri potansiyeli olacak alıcıları kendinize çekmelisiniz. Bu da ancak hedef kitlenizi tanımakla olur. Sadık müşteri olarak ifade edilen, alışveriş yapacağı zaman sadece sizi tercih eden, sizin ürünlerinizi satın alan müşterilere sahip olmak e-ticarette önemli bir ayrıcalıktır. Çünkü potansiyel müşterilerin sağladığı katkılardan daha fazla katkı sağlayarak satış oranlarında büyük bir paya sahiptir.

Artificial Intelligence Marketing tekniği, size tam bu noktada yardımcı olur. Verilerden hareketle tüketici davranışlarını analiz eder. Sizin tüketici kitlesinin satın alma davranışı hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Böylece reklam çalışmaları ve kampanyaları daha etkileyici şekilde hazırlarsınız. Hazırladığınız kampanyalar ve reklamlar, tüketicilerin satın alma eğilimini teşvik edecek şekilde hazırlandığında, etkisi satış olarak geri dönüşte bulunur.

Yapay zeka pazarlama ile alıcıların en çok ne üzerine yoğunlaştığını, arama motorlarında neyi aradığını bularak, trendler hakkında bilgi edinirsiniz. Ancak burada şöyle bir dipnot ekleyebiliriz. Satacağınız ürünler, trend olan ürünlerle paralel olmalıdır. Bu noktaya mutlaka dikkat edin. Moda anlamında eski olan ve kendini ürün zenginliği anlamında geliştirmemeniz durumunda, yapay zekayı kullansanız da fark etmez.

Artificial Intelligence Marketing Sağladığı Faydalar Nelerdir? 

Satışlarını artırmak isteyen pek çok işletme, Artificial Intelligence Marketing (AI) pazarlama stratejisini kullanarak kampanyalarını oluşturur. Bunun temel nedeni ise yapay zekanın sunduğu içgörülerdir. İçgörüler, oluşturacağınız stratejiyi daha da sağlamlaştırır. Kampanya ya da reklam çalışmalarından alacağınız geri dönütlerin oranında artış yaşanır. Ayrıca bu geri dönütlerin niteliği de daha kalitelidir.

Peki Artificial Intelligence Marketing tekniği, kullanıcılarına ne gibi faydalar sağlar? 

  • Kaliteli kişiselleştirme : Pazarlama alanında yapay zeka kullanmanın size sağlayacağı ilk fayda, kişiselleştirmedir. Yapay zeka teknolojisini kullanarak müşterilerin her birinin bireysel olarak analizi kola ve sistematik bir şekilde yaparsınız. Böylece hedef kitlenizi oluşturan kişileri tek tek analiz ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki bu size ne sağlar? Müşterilerinizle daha kaliteli ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Sahip olduğunuz müşterilerin kalitesi artar. Çünkü her alıcı, kendini özel hissettiren markayı daha çok tercih eder. Yapay zeka teknolojisi ile kişiselleştirme çalışmasını kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Yapacağınız yatırımın size getirisinde artış gözlemlersiniz. Çünkü yapay zeka teknolojisini kullanarak elde ettiğiniz analiz sonuçları verilerin kalitesine göre sizi daha doğru bir yol haritası sağlayacaktır. Doğru verileri analiz ederek yapacağınız yatırımların getirisi (ROI) yüksek olacaktır. Reklam ya da kampanya için yaptığınız yatırımlar ile finansal olarak kar elde edersiniz.
  • Yapay zeka pazarlama tekniğini kullanarak karar verme sürenizi minimum seviyeye indirebilirsiniz. Karar verme süreci, sadece kampanya ve reklam çalışmaları için değil satışın her anı için önemlidir. Doğru karar vermek ve verilen kararın hemen uygulanması, sizi rakiplerinizin önüne taşıyacak bir olgudur. Bezen doğru verilen kararlar, zamanlamadan dolayı zararla sonuçlanabilir. Yapay zeka teknolojisini kullanarak karar alma ve uygulama sürecini daha pratik hale getirebilirsiniz.
  • Analiz Etme ve ölçümleme: Ekibinizde yer alan çalışma arkadaşlarınızın yapacağı analizi ve ölçümlemeyi daha kısa sürede yapay zeka ile yapabilirsiniz. Eğer büyük bir firmaysanız her bir veriyi analiz etme daha zor ve doğruluktan uzak olabilir. Bu teknolojiyi kullanarak verilerin raporlanmasını kolaylaştırırsınız.
  • Öngörü ve Tahmin: Yapay zeka teknolojisini kullanarak doğruluk payı yüksek tahminler elde edersiniz. Oluşturacağınız pazarlama çalışmalarında bu tahminleri kullanarak etkili bir reklam ya da kampanya çalışması yürütürsünüz. Verilerden elde edilen öngörü ve tahminlerin doğruluk payı %100 diyemeyiz. Ama olasılık değeri oldukça yüksektir.

Artificial Intelligence Marketing Kullanımına Örnekler 

Geniş bir kullanım alanına sahip olan yapa zeka teknolojisi, özellikle Google, Amazon gibi öncü markalar tarafından sıkça kullanılıyor. Sağladığı faydalar ve kolaylıklar sayesinde tercih edilme oranı artan yapay zeka teknolojisi, aynı zamanda sunduğu çözümler ile kullanıcısına büyük katkılar sağlıyor. Hayatımızın bu kadar içerisinde olan, fark etmesek de hergün karşılaştığımız Artificial Intelligence Marketing nerelerde kullanılır?

  • Yüz tanıma teknolojisi 
  • Derin öğrenme 
  • Makine öğrenme 
  • Doğal dil işleme 
  • Doğal dil oluşturma 

Bugün genç – yaşlı herkesin kullandığı bir sosyal medya uygulaması olan facebook, yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı bir mecradır. Yüz tanıma teknolojisi ile siteye yüklediğiniz fotoğraflarda etiketleyeceğiniz kişiyi size önerir. Ya da en basitinden arama motorunda arama yaparken size aradığınız konu ile ilgili bilgileri sıralayan yapay zeka teknolojisinin derin öğrenme özelliğidir. Bu anlamda hayatımız kolaylaştıran ve fark etmesek de her an yanımızda olan bir teknolojik yapıdır.

Bu gibi kullanım alanlarının dışında, e-ticaret yapan işletmelerin, özellikle büyük çaplı şirketlerin, veri işleme, analiz etme ve doğru yorumlama gibi işlemleri yapmak için yapay zeka pazarlama tekniğini kullanarak kazancını artırmaya çalışır. Yapılan analizler yardımıyla doğru kitleye hitap edersiniz. Satışlarınızı artırarak finansal olarak büyürsünüz.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1