Black Friday

Black Friday; ilk defa ABD’de ortaya çıkan, şükran gününün ardından gelen ilk cuma gününe verilen isimdir. Noel alışverişleri için sezonun başlangıcı habercisi niteliğine sahip olan Black Friday, son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına aldı. İlk kez 1932’de adından söz ettiren Black Friday’de tüm mağazalar o güne özel kapılarını çok erken saatlerde açarlar. Büyük indirimlerin yaşandığı bugünün takipçileri her sene merak ve heyecanla şükran gününün ardından gelecek ilk cuma gününü bekler.

Dünya genelinde adını duyuran ve pek çok ülkede indirimlere yer verilen Black Friday, ülkemizde kara Cuma olarak adlandırılmıştır. Kara Cuma, Black Friday ya da Efsane Cuma indirimleri markaların tanıtımlarında yer verdiği bugüne özel adlandırmalardır. Özellikle büyük markaların bu indirimler tüm yıl heyecanla beklenen anlardan biridir. Kara Cuma İndirimleri Ne Zaman 2022? Black Friday’in E-ticarete etkisi nedir? Kara cumanın satış oranlarını artırır mı? Sorularına cevaplar aramaya çalıştığımız Black Friday yazımız sizlerle.

Black Friday Nedir?

Black friday, bizdeki en çok bilinen adı ile kara Cuma, Noel’in gelişini kutlayan ülkeler için, Noel alışverişlerinin başlangıcını haber veren bir zaman aralığını kapsar. Farklı ülkelerde ise yıl içerisinde markalar tarafından yapılan en büyük indirimin yaşandığı dönem olarak bilinir.

Kara Cuma’da ülke genelinde pek çok mağaza ürünlerinin bir kısmında indirimler yapar. Bu da yıl içerisinde bu anı bekleyen müşteriler için alışveriş yapılabilecek en doğru zaman olarak alışverişe tetikleyici bir güç olur.

Kara Cuma İndirimleri Ne Zaman 2022?

Her yıl kasım aynın dördüncü perşembesi Şükran Günü olarak kutlanır. Kara Cuma da şükran gününün bir sonraki günü olarak belirlenmiştir. Yani Black Friday etkisi kasım ayının son haftalarına doğru herkesi sarmaya başlar.

Kara Cuma Ne Zaman Başlıyor?

Kasım ayının yaklaşması ile birlikte pek çok insanın aklında ‘’Kara Cuma ne zaman olacak?’’ sorusu gelmeye başlar. Kasım ayında dördüncü cuma günü olarak belirlenmiş olan Black Friday, bu yıl da en çok beklenen tarihlerden biridir. 2022 takvimine bakıldığında ise Kara Cuma fırsatlarının 25 Kasım tarihine denk geldiği görülmektedir. Alışveriş yapmak, eksikleri tamamlamak için en uygun zaman olan Kara Cuma, fırsatları markaların tüketiciye ulaştırabileceği en etkili gündür.

Kara Cuma Ne Zaman Bitiyor?

İndirimleri kaçırmamak için ziyaretçilerin merak ettiği bir diğer soru ise Black Friday ne zaman bitiyor sorusudur. Kara Cuma fırsatları tek günlük indirimlerdir. Bu doğrultuda 2022 Black Friday indirimleri; 25 Kasım 2022’de başlangıç yaparken, 26 Kasım 2022 Cumartesi günü sonlanacaktır. Bir günlük bir süreye sahip olan Efsane Cuma, tüm sene alışveriş tutkunları tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir. Süresinin kısa olması ve yılda bir kez gerçekleşmesi bu zamanı daha verimli kılmak adına bir yarış haline dönüşmektedir.

Black Friday’in E-Ticarete Etkisi Nedir?

Black friday, özel indirim oranları sayesinde alışveriş yapacak kişiler için büyük önem arz eder. Ancak daha da önemli olan ise, firmaların bu zaman diliminde satış oranlarında ciddi artışlar elde edebilmeleri olanağıdır. Özellikle fiziksel mağazalardan ziyade çevrimiçi satış gerçekleştiren siteler için bugünün önemi büyüktür. Black Friday zamanında firmaların doğru satış stratejisi ile indirimli olarak belirlediği ürünlerin stokları kısa sürede tükenebilmektedir.

İlk olarak 1961’da Black Friday olarak adlandırılan ve günümüzde katlanarak artan efsane cumanın etkisi elbette en iyi internet siteleri üzerinden görülmektedir. Çevrimiçi alışverişin bu denli benimsendiği günümüzde, yıl içerisinde yer verilen indirim oranlarına ek olarak uygulanacak indirim fırsatlarını kaçırmak istemeyenlerin, fiziksel mağazalara gitmektense tercihleri internet siteleri olacaktır. İndirimin ilk saatlerinde başlayan maraton indirimin sonlanacağı vakitlere kadar dur durak bilmeden devam eder. Dolayısıyla siteler de bugüne en iyi internet siteleri üzerinden hazırlanmaktadır. E-ticarette her zaman etkili tanıtımlar yapan ve erken harekete geçenler bir adım ileri gider. Black Friday de bu anlamda e-ticaretin tabir yerindeyse canlandığı ve aktifliğin artış gösterdiği bir dönemdir.

Black Friday süresi boyunca firmalar satış oranlarını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirir. Büyük markalar için bu oran daha fazla olmakla birlikte etkili bir çalışma ile her marka kendi kitlesine bu süreçte satışlar gerçekleştirebilir.

Sitenizi Black Friday’e Hazır Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Black Friday sürecini daha verimli hale getirdiğinizde beklentilerinizin çok üstünde satışlar gerçekleşebilir. Ayrıca, standart ziyaretçi oranlarınızda da artışlar görülebilir. Bu süreci en verimli şekilde geçirmek adına sitenizi bu sürece hazır hale getirmelisiniz. Bunun için, alt yapı düzenlemeleri, iletişim kanalları, reklamlar, dijital mecralar, tanıtımlar, içerikler gibi başlıca konulara dikkat etmeniz gerekir.

Alt Yapı Düzenlemeleri

Site alt yapınız ziyaretçi trafiğini karşılayacak düzeye sahip olmalıdır. Özellikle indirim başladığı anda ani ziyaretçi trafiği açığa çıkacaktır. Bu yoğunluğu alt yapınız kaldıramazsa sitenizin çökmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Dolayısıyla bu sürece hazırlık yaparken en önemli faktör alt yapı kontrollerini sağlamaktır.

İletişim Kanallarının Denetlenmesi

Kampanyalardan müşterilerinizi haberdar etmek için en etkili yöntemlerden birisi e-posta kanalını kullanmaktır. İlgi uyandırıcı ve alışveriş yapmaya yönlendirici başlık ve içeriklerle kullanıcıyı sitenize çekebilirsiniz. Maliyet olarak da en uygun olan e-posta pazarlama yönteminin avantajları oldukça fazladır. Bu konu üzerinde daha fazla bilgi almak için kapsamlı bir incele yaptığımız E-Posta Pazarlamasının Avantajları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Reklam Planlamalarında Etkiyi Artırma

Reklamlar; internet sitelerinin ürün ve hizmetlerini tüketiciye ulaştırmak, satış gerçekleştirmek için yürütecekleri etkili çalışmalardır. Reklam çalışmalarını yürütmek, internet satışı gerçekleştiren, marka ismini daha geniş kitlelere duyurmak isteyen firmaların her an özen göstermesi gereken çalışmalardır. Black Friday’de ise reklam çalışmaları daha fazla etkileşim almak konusunda fazlasıyla başarılı sonuçlar elde etmenize olanak sunar. Kampanyaların kullanıcıya ulaşması, tanıtım niteliği gören reklamlar sayesinde daha kolay gerçekleşebilir.

Sosyal Medyadan Yararlanma

Dijital mecralar kullanıcıların en yoğun trafik yaptığı alanlardır. Burada yer alan kullanıcıların çok küçük bir parçasına dahi ulaşmak firmalar adına büyük oranda etki kazandırabilir.

Mobil Kullanıcıların Gücünü Hafife almayın

Günümüz teknolojisinde akıllı telefonlar her an, her yerde ve her işlemde kullanıcıların ürün ve bilgiye ulaşmasının altın anahtarı konumunda. Tek bir cihaz ile sitelere erişim sağlayabilir, tüm ihtiyaçlarınıza oturduğunuz yerden ulaşabilme imkanı elde edebilirsiniz.  Markaların bu alanda yeterli öz veriyi göstermemesi kendisine yapacağı en büyük kötülük olabilir. İnternet alışverişlerinde en çok tercih edilen araçlar akıllı telefonlar olabilir. Mobil uygulama kısmında sitenizin düşük performans göstermesine neden olabilir, bu da hem ziyaretçi kaybetmenize hem satış oranlarınızı artıma çalışmalarınızı etkisiz kalmasına yol açabilir. Özellikle Black Friday gibi dünya genelinde gerçekleşen eylemlerde sitenizde bu denli büyük sorunlar oluşturabilecek aksaklıklara engel olmanız gerekir.

Ürün Stoklarının Güncel Tutulması

Kara Cuma stokların hızla bittiği, ürünlerin satışlarının standart döneme oranla hızla arttığı dönemlerden biridir. Dolayısıyla da bu sürece hazırlık yaparken, indirim uygulanacak ürünlerin stoklarının kontrol edilmesi gerekir. Özellikle satış olasılığı yüksek ürünlerde az stok tutmak, çok fazla ilgi görmeyecek ürünlerin stoklarını artırmak gibi yanlışlıkların önlenmesi gereklidir.

Black Friday’de Etkiyi Artıracak Stratejiler Nelerdir?

Black Friday süresi dahilinde pek çok firmanın yoğun çalışmalar yürüteceği, büyük markaların önemli güç elde edeceği bir gerçektir. Dolayısıyla bu süreçte pastadan pay almak isteyenlerin farklı stratejiler ile rakiplerinin önüne geçmesi gerekir. Özellikle ziyaretçinin nabzını ölçmek ve buna yönelik etkinliği artırmak zamanı ve maliyeti boşa harcamamak adına önemlidir. Kısa sürede başlayacak ve sonlanacak olması firma sahiplerini süreyi verimli kullanmaya iter. Bu noktada neler yapılabilir;

  • Online alışverişlerin en önemli unsuru kargo ücretleridir. Bazı ziyaretçiler kargo ücreti ödememek için alışverişlerini ertelediği bile görünür. Bu noktada kargo ücretsiz ibaresi sitelerin satış yapması üzerinde oldukça cezp edici etkiye sahiptir. Firma sahipleri de bu durumu kendi lehine çevirebilir ve ufak büyük demeden ziyaretçileri alışveriş yapmaya sevk edebilir.
  • Satış oranlarını artıracak yüksek fiyatlı ürünlere sınırlı sayıda stok vermek. Normal bir günde yüksek fiyattan alacağı ürüne indirim yapıldığını gören ziyaretçiler için kaçırılmaz fırsat olacağı için stokları düşük tutmak tüm ürünün kısa sürede satılması üzerinde etkili olacaktır.
  • Kısa süreli indirimler yapmak da uygulanacak stratejilerden biridir. Süreli indirim tüketici algısında ürüne olan talebi artıracaktır.
  • Sosyal medya fenomenlerinin gücünden faydalanmak. Fenomenler, influencerlar etkisi artık kimsenin inkâr edemeyeceği konuma erişmeyi başarmaktadır. Tanıtımlarını influencerların yaptığı markaların satış oranlarında meydana gelecek olan artış bu kişilerin etkisini gözler önüne serer.
  • İndirimlerin vazgeçilmez parçası promosyonlar satış yapmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Tek ürün fiyatına ilgili birden fazla ürün alma düşüncesi kullanıcıları alışveriş yapmaya iter. Bu da firmaların satış oranlarının artırılması üzerinde etkili olabilecek stratejilerdir.

Black Friday – Kara Cuma Nedir?

Black Friday; ilk defa ABD’de ortaya çıkan, şükran gününün ardından gelen ilk cuma gününe verilen isimdir. Zamanla tüm dünyayı etkisi altına alan Black Friday, yıl içerisinde en yüksek indirim oranlarının yaşandığı gün olarak adından söz ettirir.

Black Friday indirimi ne zaman 2022?

Her sene kasım ayının dördüncü cuması olarak belirleniş olan Black Friday, 2022’de ise 25 kasım tarihine denk gelmektedir.

Black Friday ne zaman kaç gün sürüyor?

Black Friday noel alışverişlerinin başlamasının habercisidir. Belirli bir sürecin başlangıcı olarak belirlenmiş olsa da yoğun olarak indirimlerin yaşandığı zaman aralığı bir gündür. Cuma başlayan indirimler cumartesi günü sonlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1