E-Ticarette Renk Seçiminin Önemi Nedir?

E-ticaret sektörü, son zamanların en fazla yükseliş yapan sektörlerden birisidir. İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapmak firmaların öncelikli gördükleri alan olarak karşımıza çıkar. Bu noktada satış yapacak olan firmaların farklılıklarını ortaya çıkarmaları, onları kullanıcı gözünde daha etkili kılabilir. Rekabetin yüksek olduğu bu alan, aynı oranda firmalar açısından tutunmanın zor olduğu alanlardan biridir. Avantaj elde etmek için dikkat edilecek adımlardan birisi de e-ticarette renk seçimi konusudur.

E-ticaret sektöründe müşteri davranışlarına hitap edebildiği oranda başarı elde edebilir. Dijital ortamda varlık göstermek geleneksel ticarete göre biraz daha farklı gereksinimler gerekir. Öncelikle hedef her daim kullanıcı deneyimini artırmaktır. Hedef kitlenin dikkatini çekemediğimiz durumda yaptığımız çalışmaların işlevi çok mümkün olmaz. Çok fazla marka alternatifinin bulunması da kullanıcıyı seçici olmaya iter. Firmalar açısından önemli olan ise bu seçimlerde öne çıkmayı başarmaktadır.

Site tasarımı kullanıcı üzerinde ilk izlenimi yaratan alanlardır. Dolayısıyla da öne çıkmaya yönelik seçimleri yönetmek fazlasıyla önem teşkil eder. Site içerikleri ne kadar kaliteli de olsa tasarım tarafının yetersiz kaldığı noktada başarı elde edilmesi zorlaşır. Bunun için de tasarım konusunda öne çıkan ayrıntılara dikkat etmek gereklidir. Bu ayrıntılar arasında yer alan ve önemli olanların yer alanlardan birisi de renk seçimidir. Her bir alanda farklı renk seçmek veya birbiri ile uyumsuz renk geçişlerine yer vermek karışık bir görüntü açığa çıkaracaktır. Ayrıca, renklerin kullanıcı üzerinde etkileri de araştırmalar tarafından kanıtlanmış durumda. Bu durum etkilerini sektörün öncüsü firmaların çalışmalarında gözlemleyebiliriz. Büyük firmaların renk seçimi ile kullanıcı algılarına yönelik çalışmalarda bulunduğu görülebilir. Bu bağlamda bakıldığında, özellikle e-ticaret sektörü için renk seçimi ayrıca önem arz eder.

Peki, e-ticaret için bu denli yoğun etki oluşturan renk seçimini nasıl yapmak gereklidir? Renk seçimini doğru yapmak için nelere dikkat edilmelidir? Sorularımızın cevabını yazımızda aramaya çalışalım.

E-Ticarette Uygun Renk Nasıl Seçilir?

E-ticarette renk kullanmak kadar seçilen renklerin de önem teşkil eder. Yalnızca renk seçmek kendi başına yeterli olmayacaktır. Bunun için özenli bir çalışma sürecine ihtiyaç vardır. Büyük firmaların siteleri incelendiğinde farklı renkleri kendileri ile özdeşleştiğini görebiliriz. İnsan algıları üzerinde renkler etkili faktörlerdir. Bazı renkleri istemsizce firmalar ile özdeşleşmiş durumdayız. Bu firmaları adını dahi görmeden renklerinden hangi firma olduğunu anlayabiliyoruz. Bu şekilde algıya yönelik çalışmaları etkin olarak yürüten pek çok firma vardır. Elbette bu avantajı yakalamak için özenli çalışma sürecine tabi olunması gerekir. Marka ile bütünleşen renge sahip olmak meşakkatli bir süreci kapsar.

Renklerin direkt olarak satın alma eylemi üzerinde etkili olduğu bilinmelidir. Dolayısıyla bu seçim aşamasında da özen gösterilmelidir. Seçim aşamasında marka logosundan ilham alınabilir. Logo tasarımları genel hatlarında marka ile özdeşleşmiş renk tonlarına sahip olacağı için bu renk seçimleri bütünlüğü sağlamak konusunda etkili olacaktır. Logo tasarımın sahip değilseniz, en uygun renk seçimini yapmak için araştırmalarda bulunabilirsiniz. Bunun için de en iyi seçim rakip analizi yapmak olacaktır. Rakip analizi yapmak her anlamda fikir sahibi olmanın öncelikli adımlarıdır. Özellikle sektörel fikir edinmek adına belirli firmalar üzerinden araştırma yapmak fikir sahibi olmanın etkili yollarından birisidir.

Seçeceğiniz firmaların sitelerini incelediğinizde,

 • Site tasarımı
 • Site renk seçimi
 • İçerikler
 • Sayfa düzenleri

Hakkında fikir sahibi olabilir. Ve hedef kitle üzerinde etkili olmanın yöntemlerini geliştirebilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf edebilir. Etkili çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Renklerin Kullanıcı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?                 

Renk seçimlerinin insan psikolojisi üzerinde de etkilere sahip olduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Renklerin tonları insan algısı üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu durum firmalar açısından yönlendirilebilir etkilere de sahiptir. Doğru bir çalışma ile kullanıcı davranışlarını etkiler ve satın alma eylemini tetikleme şansı elde edilir.

Renkler dünya çapında aynı etkiye sahip olmayabilir. Bir ülkede belirli sektörlerde başarı elde etmiş renk seçimi farklı bir ülke kullanıcıları üzerinde aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu ayrıntının atlanmaması çalışmalardan daha fazla verim almak adına önemlidir. Peki, hangi rengin kullanıcı üzerinde olumlu etki bırakacağının sonucuna nasıl ulaşılabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi doğru renk seçiminin en etkili yöntemi araştırma yapmaktır. Sektörü, rakipleri satış yapılacak ülke genelinde analiz etmek ile başarılı bir çalışma elde edilir. Bu sayede hangi rengi nerede kullanabileceğimizin ipuçlarını yakalayabiliriz.

Renklerin Pazarlama Üzerinde Etkisi Nedir?

Site renkleri tasarımın en önemli adımın oluşturur. Tasarımları oluştururken adımları doğru atarak etkili bir site yapısı elde edilebilir. Bu da kullanıcı tarafından olumlu bir etki elde etmeyi kolaylaştırır. Bunun gibi adımlar ufak çaplı görünse de, kullanıcı davranışlarını yönlendirmede etkilidir. Özellikle pazarlama adımı satış yapmanın en etkili adımıdır. Bu çalışmalarda kullanıcıyı baskılamadan etkin olmak önemlidir. Renk seçimi de kullanıcıya belli etmeden algılara yönelik yürütülen çalışmalardandır. Bu sayede hedef kitle üzerinde olumsuz etki bırakmadan istenilen davranışa yönlendirme yapılabilir.  

Sektörlere Göre Renk Kullanımı Nasıl Olmalı?

Renklerin kişiler üzerinde etkileri olduğundan bahsetmiştik. Genel olarak renklerin etkilerine bakmak gerekirse;

Sarı; İyimserliği temsil etmektedir. Ayrıca genç ve dinamik yapıyı yansıtırken kullanıcı üzerinde ilgi çekici özelliklere sahiptir.

Kırmızı; Yüksek enerjiyi en net yansıtan renktir. Kullanıcı üzerinde etkisi ise, acillik vurgusu yapar. Firmalar tarafından daha çok indirimleri vurgulamak için kullanılır.

Mavi; Finans sektörünün öncelikli renklerinden birisidir. Kullanıcı üzerinde güven duygusu uyandırmasında dolayı banka sektöründe sıklıkla seçilir.

Yeşil; Parasal olarak zenginliğin vurgusunu yapmaktadır.

Turuncu; Agresifliği vurgulayan bir renktir. Buna rağmen kullanıcı üzerinde satın almak ve harekete geçmek için yönlendirici etkidedir.

Mor; Yatıştırıcı tonlamaya sahip bir renktir. Güzellik ürünleri satışı yapan firmalar tarafından tercih edilmektedir.

E-Ticarette Renk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

E-ticaret en fazla kullanıcı trafiği alan sektörler arasında yer alır. Doğal olarak da kullanıcı davranışlarının öncelikli olması site sahibine başarı getirecektir. Bunun için atılan adımların dikkatli atılması gereklidir. Renk seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken başlıca adımlar;

 • İlk önceliğimiz göz yormaması olmalı. Kullanıcılar siteye erişim için bilgisayar ve akıllı cihazları tercih eder. Dolayısıyla da karşılaştıkları ekranda göz yormayan renk tonlarına yer vermek öncelikli olmalıdır.
 • Özellikle ana sayfa için sektöre özel renk seçimi yapmak etkili olacaktır.
 • Bunun dışında kategori alanları için renk seçiminde değişiklik yapılabilir. Ancak, seçilen rengin tüm kategori alanlarında aynı olması gerekir. Aksi halde ortaya büyük karmaşa çıkabilir.
 • Satın alma eyleminin son adımı olan, satın al, sepete ekle butonları ve ödeme adımlarında güven verici renkleri tercih etmek de ayrıca önemlidir.
 • Sitede yer alan butonların ana tema ile bir bütün oluşturmasına dikkat etmek gerekir. Bütünlük oluşturmak bir site için önceliklidir.
 • Canlı renkler seçilecekse çok yoğun olmamasına özen gösterilmeli. Dikkat çekmek istenilen kısma canlı renk seçmek daha etkili olacaktır.
 • E-ticarette siyah ve kahverengi gibi koyu renk tonları yerine beyaz ve yakın tonlarda seçim yapılması daha etkili olacaktır.

Bu adımlara dikkat edildiği takdirde etkin bir e-ticaret sitesine sahip olunabilir. Ufak ayrıntılar ile site verimliliği ve satış oranları artırabilir. Yalnızca çalışmalarda özenli olmak yeterlidir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1