Hacklink Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Web site sahiplerinin ilerleme başarısı göstermeleri için yönelim göstermeleri gereken etken arama motoru sıralamalarıdır. Hacklink olarak bahsedeceğimiz kavram bu arama motoru sıralamalarına hitap edecek çalışmaları içerisinde yer alan bir yöntemdir. Bu sıralamalara hitap ederken firmaların izleyeceği yollar yasal olduğu kadar yasal olmayan yollar da olabilmektedir. Makalemizde bahsetmeye çalışacağımız hacklink de bu yasal olmayan yöntemlerden birisidir. Hacklink nedir, neden tercih edilir, etkileri nelerdir? Bu sorulara da yazımızda cevaplar aramaya çalışacağız.

Hacklink Nedir?

Hacklink nedir? Konusuna geçmeden önce genel olarak yürütülen bir çalışmanın adımı olduğundan bahsetmiştik. Peki, bu çalışmalar nelerdir biraz bunlara değinelim. Web sitelerin başarılarının ölçülmesinin en etkili yolu, Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorları sıralamalar listeleridir. Belirli kıstaslara göre, arama motoru algoritmalarının sonuçlarından oluşan bu sıralamalarda üst sıralarda yer alma yarışı her geçen gün kızışmaktadır. Sıralama yarışında öne çıkmak için site sahiplerin yaptıkları çalışmaların adı SEO olarak geçmektedir. Search Engine Optimization olarak bilinen ve arama motoru optimizasyonu adından da anlaşılacağı gibi en önemli amacı arama motoru üzerinden yürütülen çalışmalardır. Kısaca bahsetmek gerekirse SEO; sitelerin arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almak ve organik takipçi trafiği çekmek adına yapıla çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmaları iki adımda gerçekleştirilir, site içi ve site dışı olarak yürütülen çalışmalardır. Makalemizin konusu olan hacklink de site dışı SEO çalışmaları dahilinde yer almaktadır.

Hacklink; site dışı link akışını yasal olmayan yollar ile yürütülmesi adımıdır. Site içerisine başka sitenden bağlantı çekmek için kullanılan backlink çalışmalarının illegal hali olarak bahsetmek mümkündür. Backlink çalışmaları web siteler adına, site dışı SEO çalışmalarının en etkili yöntemleridir. Hacklink olarak bahsettiğimiz çalışmada da backlink ile aynı işlem yapılmaktadır. Buradaki en büyük ayrıntı ise yürütülen bu çalışmanın bağlantının çekildiği site sahibinin burada rızası olmadan yapılmaktadır. Yani şundan bahsediyoruz; bir link bağlantısını sitemize dahil ediyoruz, ki bu linkler başarısınız kanıtlamış sitelerden oluyor daha çok, fakat bağlantı oluşturduğumuz sitenin sahibinin bu adımda bilgisi olmaz. Hacklink çalışmaları genel olarak kısa vadeli gerçekleştirilmektedir.

Hacklink Kullanım Amacı ve Faydaları Nelerdir?

Hacklink kullanmaktaki asıl amaç yasal olmayan yollarla sitenin arama motorları sıralamalarına yönelik yürütülen çalışmalardır. Bu yöntemi tercih edenler genel olarak, doğal yollardan bir başarı elde edemeyen ya da bir şekilde başarısız olmuş kişiler tarafından tercih edilmektedir. Faydası olarak bahsedebileceğimiz en net durum sıralamayı gerçek anlamda etkileyebilme imkanının olmasıdır. Bunun sebebi de yürütülen çalışmaların alanında başarı elde etmiş ve belirli takipçi oranını ve sıralamada kendisine yer bulmuş siteler üzerinden gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bu bağlantılar sayesinde site görünürlüğü ve takipçilerin artması, dolasıyla da mevcut sıralamada üst sıralara çıkmak ile sonuçlanmaktadır. Elbette yasal olmayan bu yolların avantajından daha ağır zararlar ile geri dönüşleri olmaktadır.

Hacklink Kullanmanın Zararları Neler?

Hacklink çalışmaları kısa süreli de olsa yüksek başarılar sunabilir, site sahiplerini en çok cezp eden de bu etken olabilir. Fakat hacklink çalışmalarının fark edildiğinde geri dönüşleri daha büyük yıkımlar oluşturabilir. Black hat seo çalışmalarının bir tekniği olarak kullanılan bu yöntem fark edilirse cezalandırılmanız ile sonuçlanmaktadır. Back hat SEO olarak bahsedilen, yasal olmayan yollarla yürütülen seo çalışmaları ile arama motoru sıralamaları üzerinde başarı elde etme çalışmalarıdır. Hacklink de bu çalışmaların bir parçasıdır. Black hat SEO’da genel olarak yürütülen bir çalışma bütünü mevcutken, hacklink yalnızca bağlantı çekme üzerinden yürütülmektedir. Bir açıdan dizine spam yolu ile müdahale edilme durumu olan bu çalışmalar bağlantı aldığınız site tarafından fark edildiği ve bu durum arama motorlarına bildirildiğinde sitenize yaptırımlar uygulanacaktır. Bu bağlamda hacklink çalışmasının zararlarından kısaca bahsetmek gerekirse;

 • En büyük zarar arama motorlarından alacağınız cezalardır. Yaptığınız çalışmalar öğrenildiği anda bu cezanın sitenize zararı oluşan yararlardan daha fazla olacaktır.
 • Hacklink ile kısa süreli başarı elde edebilirsiniz fakat bu çalışmaları kaldırdığınız anda düşüşünüz çok sert olabilir.
 • Doğal yollardan siteniz ile çalışma yürütmek isteyecek sitelerin ya da rakiplerinizin durumu fark etmeleri ile itibar kaybedebilirsiniz.
 • Bu çalışmalar ile mevcut sitenin kaynak kodlarına müdahale olduğu sebebiyle bu işlem siber suçlar kapsamında yer almaktadır. Karşı tarafta yer alan sitenin şikâyette bulunması ile yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Hacklinkleri Tespit Etmede Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Hacklink bağlantıları her zaman site sahibinin bilgisi dâhilinde gerçekleşmeyebilir. Sitenize tema ekleme gibi yollar ile de bu zararlı bağlantıları sitenize dâhil etme durumu ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir şekilde sitenizde hacklink bağlantı fark ettiğinizde ve bu bağlantıları sitenizden temizlemek istediğinizde izleyebileceğini adımlar bulunmaktadır. Öncelikle bu bağlantıları nasıl tespit edebilirsiniz bu konuya bir açıklık getirmeye çalışalım. Bu bağlamda kullanabileceğiniz araçlar mevcuttur.

İlk aşamada bilmeniz gereken durum, hacklink bağlantılarını sitenin ara yüzü ya da teması üzerinden fark etmeniz mümkün olmadığıdır. Bu çalışmalar sitenin kaynak kodları üzerinden yürütülmektedir. Varlığını öğrenmek ve müdahale etmek için kaynak kodları üzerinde bir çalışma yürütmeniz gerekmektedir. Bu çalışma için kullanabileceğiniz araçlara örnek olarak;

 • Ahrefs SEO aracı ile izleyebileceğiniz link çıkışları sayesinde sitenizde zararlı olabilecek linkleri tespit edebilirsiniz.
 • Majestic eklentisi sayesinde belirlediğiniz linkleri takip etme olanağını da elde etme imkânı elde edebilirsiniz.
 • Search Console üzerinde yer alan bağlantılar kısmında da site içerisinde yer alan bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu araçların herhangi birisini kullanabilir ve sitenize zarar olabilecek bağlantıları tespit edebilirsiniz. Bu sayede de oluşabilecek olumsuz etkilerin de önüne geçebilirsiniz. Hacklink tespit ettiğinizde geriye bu zararlı linklerden kurtulma adımları gelmektedir.

Hacklink Temizlemenin Yolları Nelerdir?

Site kaynak kodları arasında yerleştirilmiş zararlı linkleri tespit ettiğiniz ve bu bağlantılardan kurtulmak istediğinizde izlemeniz gereken adımlar;

 • Öncelikli olarak yapmanız gereken, sitenizde yer alan dosyaları bilgisayarda yer alan güncel bir antivirüs programı ile tarama işlemi gerçekleştirmelisiniz. Ya da alternatif olarak imunifiy360 gibi sunucu güvenlik yazılımları ile sitenin tümünü tarama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kullanılan içerik yönetim sisteminin sürümünü güncellemeli veya yeniden yüklemelisiniz.
 • Htaccess dosyasının baştan yapılandırmalısınız.
 • Sitenin footer, header, function dosyalarının yanı sıra tüm dosyalarının kontrol edilmesi daha sağlıklı bir sonuç ortaya çıkarabilmektedir.
 • Warez eklentisi ya da yüklenen bir tema mevcutsa bunların kaldırılması.
 • Site kullanıcılar arasında yer alan tanınmayan yöneticilerin kaldırılması gerekmektedir.
 • Lisanlı ya da ücretsiz tüm tema ve varsa mevcut eklentiler üzerinde oluşabilecek açıklar ile ilgili araştırmalar yapmalısınız.
 • Yapılabilecek hosting saldırılarına karşı hosting firmanıza uyarıda bulunmanız ve sizden bağımsız olarak hacklink eklenmesine karşı bilgilendirme yapmalısınız.

Hacklink Bağlantılarından Korunmanın Yolları

Sitenizin kaynak kodlarına sizden habersiz yerleştirilen zararlı bağlantılara karşı alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır. Bu yollar sayesinde isteğiniz dışında gerçekleşen saldırılara ve zararlarına karşı sitenizi korumaya alabilirsiniz.

 • Linkleri tıklamadan önce uzantısına dikkat etmelisiniz. Her sitenin link uzantısı tektir bunlarında dışında farklılık gösteren uzantılara itibar etmemelisiniz.
 • Form ve yorum alanları için ,recaptcha gibi bot kontroller ekleyerek kontrolü ele alabilirsiniz.
 • Sitenize yükleyeceğinin dosyaların orijinal ve güvenilir olmasına özen göstermelisiniz.
 • Kaynağından emin olmadığınız eklenti ya da temayı kullanmamanız sizin için daha iyi olacaktır.
 • Sitenizin güncel olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Kullandığınız hosting ve sunucu seçiminde dikkatli olmalısınız.
 • Site bilgilerinizi kimseyle paylaşmamaya özen göstermelisiniz.
 • Aldığınız web site kurulumunda destek aldığınız firmayı incelemelisiniz.

Hacklink Kullanılan Sitenin Şikayet Edilmesi

Her şeyden önce hacklink kullanmak bir başkasının emeklerini hiçe saymak anlamına gelmektedir. Site sahipleri belirli başarılar elde etmek için zaman ve bütçe ayırdığı göz önüne alındığında bir başkasının bu başarıdan faydalanmak adına ya da bu başarıyı aşağı çekmek adına gerçekleştirilen tüm çalışmalar bir anlamda emek hırsızlığına girmektedir. Bu durumun Google gibi arama motorları tarafına bildirilmesi anında büyük yaptırımlar uygulanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığı anda, şikâyette bulunmak ileride sizin de başınıza gelebilecek bir durumun önüne geçmek için de atılabilecek ilk adımdır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1