İdeasoft’ta Profesyonel SEO Çalışması!

2005 yılından bu yana profesyonel hizmet veren İdeasoft’u, bir e-ticaret altyapı sağlayıcı olarak tanımlayabiliriz. E-ticaret, özellikle internet kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıkan, dijital alanda ürün ve hizmet alışverişi yapılmasını mümkün kılan bir platformdur. E-ticaret üzerinden aklınıza gelebilecek pek çok sektörün ticareti yapılabilir. Geleneksel olarak nitelenen ticaretten farkı ise, alışveriş işleminin dijital alanda, internet kanalları üzerinden gerçekleşmesidir.

Küresel bir etki alanına sahip olan e-ticaret, e-ihracat hizmeti ile sınırların ötesinde de hizmet verilmesini ve satış yapılmasını mümkün kılar. E-ticaret sürecini kısaca şu şekilde ifade edebiliriz; satıcı tarafından hizmet ya da ürün üretimi yapılır. Daha sonra alıcı kitlesine tanıtımı yapılarak satış işlemi gerçekleşiyorsa ödeme yapıldıktan sonra işlem faturalanır. Satın alınan ürünün dağıtımı sağlanır. Ancak bu işlemlerin hepsi web ya da mobil ağlar üzerinden gerçekleşir. Peki İdeasoft, bu döngünün neresinde?

Temel olarak düşündüğümüzde, İdeasoft e-ticaret hizmetinin pek çok alanında etki sahibidir. E-ticaret yapmak istediğinizde, çalıştığınız ya da çalışmak istediğiniz sektör belli ise daha sonraki ilk işlem ise bir web sitesi kurulumudur. İdeasoft, e-ticaret altyapı sağlayıcısı olarak size web ve mobil tabanlı yazılım çözümleri sunar. Size düşen ise hazır olan web sitenizin başına geçmek ve satışa başlamaktır.

Ülkemizde İdeasoft’un hizmet alanının oldukça geniş bir kitleye sahip olduğunu söyleyebiliriz. E-ticaretle uğraşan 12.000 kişinin üzerinde müşteri oranı bulunuyor. Bu rakamsal olarak değerlendirildiğinde, ülkemizde hizmet veren e-ticaret yazılım şirketleri arasında önemli bir orana karşılık gelir. İdeasoft, yazılım çözümlerinin yanı sıra diğer özellikleri ile de ihtiyacınız olan hizmeti size sunuyor. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Pazarlama Araçları
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Ödeme Sistemleri
 • Entegrasyon Çözümleri
 • Müşteri Hizmetleri
 • Tasarım Seçenekleri
 • Sipariş Yönetimi
 • Ürün Yönetimi

İdeasoft Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmeti

Yukarıda belirtilen alanlarda hizmet veren İdeasoft, daha kolay e-ticaret yapabilmenize yardımcı olmaya çalışır. Ayrıca farklı özellikleri içerisinde barındıran e-ticaret paketleri ile size farklı alternatifler sunar. İhtiyacınız olan e-ticaret hizmetini, uygun olan akıllı e-ticaret paketi içerisinde bir bütün olarak size verir. İdeasoft’un sizin için verdiği hizmetlerden biri olan arama motoru optimizasyonu (SEO), özellikle web siteniz için oldukça önemli bir çalışmadır.

Arama motoru optimizasyonu, kısaca web sitenizin arama motorlarını kullanarak, arama sonucunda üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan bir işlemdir. İnternet tarayıcılarının herhangi birinden bir arama yaptığınızda, genellikle karşınıza çıkan ilk sayfadaki web sitelerini ziyaret edersiniz. Bu nedenle web sitenizin arama sonucunda üst sıralarda yer alması, daha fazla ziyaretçi kazanmanıza ve organik site trafiği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Arama motoru için optimizasyon işlemi yaparken;

 • Başlık (Title)
 • Açıklama (Description)
 • Anahtar Kelime (Keyword)

Alanlarının doldurulması gerekmektedir. Başlık ve açıklama değerleri arama sonucunda görülebilir ancak anahtar kelime kullanıcılar tarafından görülemez. Başlık ve açıklama kısımları yazılırken satılan ürün ya da verilen hizmeti en uygun şekilde tanımlayacak bir yazı oluşturulmalıdır.

İdeasoft, e-ticaret web sitenizi oluştururken aynı zamanda SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmasını da hizmet dahilinde sizin için yapar. SEO hizmetinin amacı, web sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra SEO analiz modülü ile yapılan SEO çalışmasının, SEO açısından uygunluğunu analiz eder. İdeasoft’ta profesyonel SEO çalışması ile ürünlerinize özel SEO hizmeti alabilirsiniz.

Ürün SEO Analizi

Ürüne yapılan SEO çalışması SEO analiz aracı ile SEO uyumunu analiz edebilirsiniz. Ürün için eklenen görseller, ürün detay yazısı, SEO başlık- açıklama kısımlarını analiz etmenize yardımcı olur. Bu sayede uygun olmayan SEO çalışmanızı iyileştirebilir, arama sonuçlarındaki yerinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Ürün için SEO çalışması yaparken, meta başlığının 10 – 70 karakter arasında bir uzunluğa sahip olması gerekir. Anahtar kelime sayısı en az 2 adet olmalıdır. Meta açıklama kısmı yazılırken minimum 300 karakter ve üstü olacak şekilde, özgün ürün açıklaması yazılmalıdır.

Ürün bazlı SEO çalışmasını tek tek ya da tüm ürünleri toplu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ürün bazlı SEO çalışması ile ürün için URL yapılandırması yapabilirsiniz. Ürüne eklenen görsel üzerinden optimizasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca başlık, açıklama, anahtar kelime ve başlık etiketleri tanımlaması da yapılır.

İşinizi daha pratik hale getirecek hizmetlerden biri olan toplu SEO güncelleme çalışması ile ürünlere tek tek SEO çalışması yapmak yerine toplu olarak gerçekleştirebilirsiniz. Toplu SEO güncelleme işlemi, özellikle zaman açısından tasarruf etmenizi sağlar. Her ürün için ayrı başlık, açıklama ve anahtar kelime girilmesi, içerik oluşturma sürecinizi ve hızınızı da bir zaman sonra düşürebilir. Bu nedenle toplu SEO güncelleme hizmeti ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İdeasoft’ta yapılan ürünlere özel SEO çalışmasını, Yeni Ürünler, İndirimli Ürünler, Popüler Ürünler ve Sponsor Ürünler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Rakip SEO analizi, İdeasoft’un size sunduğu hizmetlerden bir diğeridir. Kendinize rakip olarak gördüğünüz 3 firma hakkında veriler ışığında size bilgi akışı sağlar. Rakiplerinizin SEO değerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece SEO çalışmanız üzerinde düzenlemeler yaparak web sitenizi iyileştirebilirsiniz. Böylelikle hazırlayacağınız pazarlama stratejileri daha sağlam ve etkili olabilir.

Marka – Kategori SEO Hizmeti

İdeasoft’ta yapılan profesyonel SEO çalışması, ürünlerin yanı sıra marka ve kategori üzerinde de yapılabilir. Link tanımlaması, anahtar kelime, özel alanlar için içerik çalışması imkânı bulabilirsiniz. Özellikle vitrin bölümleri için içerik alanı oluşturulması, sizi arama sonuçlarında daha fazla görünür hale getirebilir.

Görsel SEO Hizmeti

Web sitenizin arama sonuçlarında görünme sırasını etkileyen faktörlerden bir diğeri de görsel arama motoru optimizasyonudur. Site içerisinde kullanılan görseller, arama sonuçlarını nasıl etkileyebilir?

Site içerisinde kullanılan görsellere eklediğiniz açıklama yazıları, arama motorları tarafından fark edilebilir. Özellikle görsel arama için kullanılan arama motoru sonuçlarında ürünleriniz görüntülenebilir. Görsel SEO çalışması ile ürünlerinizin daha fazla görüntülenmesi, web sitenizin organik trafiğinin oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle ürün ya da site için kullanacağınız görsele alt etiket ve açıklama ekleyerek sitenizin görüntülenme oranını yükseltebilirsiniz.

Etkili SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

E-ticaret altyapı hizmeti sunan pek çok e-ticaret firması gibi İdeasoft da uzman kadrosu ve geliştirilmiş yazılım hizmetleri ile profesyonel SEO hizmeti vermektedir. SEO çalışması, özellikle sitenizin arama motorlarında görüntülenmesi açısından oldukça önemli bir işlemdir. Bu nedenle uygun ve dikkatli olarak hazırlanan SEO işlemi sizi başarıya götürür.

Peki etkili SEO çalışması nasıl yapılır?

Öncelikle SEO işlemi sürekli olarak güncelleme isteyen bir çalışmadır. Başarılı bir şekilde yaptığınız SEO çalışmasının etki derecesi azalmaya başladığında SEO işleminde bir yapılandırma yapmanız gerekir. Dijital dünya çok çabuk değişimlerin yaşandığı bir alandır. Bu dünyada var olmak için yeniliklere ayak uydurmalı ve web sitenizi sürekli olarak tazelemelisiniz. Bu tazeleme işlemlerinden biri de SEO çalışması ile mümkündür.

Başarılı bir SEO çalışması için özen gösterilmesi gereken bazı nüanslar vardır. Bu nüansları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • SEO
 • Sosyal Medya
 • Dinamizm
 • Sağlam Linkler
 • Dolgun İçerik

İlk olarak ürün sayfanız için dolgun içerikler oluşturarak işe başlamalısınız. Hazırladığınız içeriklerde mutlaka anahtar kelimeleri geçirin ve ürünü tanıtmaya yönelik içerik yazıları oluşturun. Nihayetinde dijital pazarlama alanında hem işlem internet üzerinden gerçekleşiyor. Satın alacağı ürün hakkında verilen bilginin ziyaretçiyi tatmin etmemesi satın almaktan vazgeçmesine sebep olabilir. Ayrıca arama motorları için de içeriğin nitelik dereceği oldukça önemlidir.

Sağlam linkler vererek uzun ömürlü bir hizmet süreci geçirin. Kırık ve sürekli değiştirilen linklerin arama motorunda bulunabilirliği zor olabilir. Bu nedenle web siteniz için sağlam linkleme işlemi yaparak sitenizi destekleyin.

Sitenizi ayakta tutan, canlılığını sağlayan en önemli faktörlerden biri dinamizmdir. İşlettiğiniz sektörün güncel piyasa ve pazarlama stratejilerinden geride kalmayın. Hazırladığınız yeni içerikler ile sitenizin dinamizm seviyesini yükseltebilirsiniz. Yeni ürünler, yeni içerikler, SEO güncellemesi, yeni pazarlama stratejileri ile web sitenizi gireceği kısır döngüden kurtarabilir, daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünü ve desteğini arkanıza alın. Sosyal medya kanallarında aktif bir rol üstlenerek markanızı duyurabilir, daha kısa sürede tanınırsınız. Bu nedenle sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanmanız, e-ticaret siteniz için oldukça önemlidir.

Son olarak SEO çalışması ile süreci taçlandırabilir ve başarınızın keyfini çıkartabilirsiniz. Ancak şu var ki SEO çalışması tek seferlik bir süreci kapsamaz. Dijital dünyada gelişen yeniliklere ayak uydurmalı, SEO güncellemesi ile web sitenizi yenilemelisiniz. Seo çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Seo nasıl yapılır adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1