Site Haritası Nedir? Site Map Nedir?

Site haritası, arama motorunda ön plana çıkmasını istenilen sayfaların listelenmesi sağlamaktadır. Yalnız sayfaları listelemek ile kalmaz, bunun dışında sayfaların ne zaman oluşturulduğu, ne zaman güncellendiği ile ilgili bilgileri de kaydedebilir. Site haritasının olmamasının site için büyük zararları olmayabilir fakat sitenin keşfedilmesi gereken önemli sayfalarını ön plana çıkarmasının siteye fazlasıyla yararlı olabilmektedir.

XML ve HTML Site Haritaları Arasındaki Farklar

Site haritaları iki gruba ayrılabilir bunlar: XML ve HTML site haritalarıdır. Aralarındaki fark HTML site haritası kullanıcıya yönelik oluşturuluyor iken XML site haritaları arama motorlarına özel geliştirilen haritalardır.

XML Site Haritası:

XML site haritalarının asıl hedefi arama motorları olmaktadır. Sitenin URL’leri ve meta verilerinin içeren haritalardır. Sitede yer alan bir URL üzerinden gerçekleştirilen son değişiklikleri ve güncellemelerin sürelerin ne kadar olduğunu dahi tutulan bilgiler içerinde yer alabilmektedir.

HTML Site Haritası:

HTML site haritası kullanıcılar için oluşturulan tasarımlardır. Aynı zamanda kullanıcıların yanısıra web sitenin kullanımı üzerinde kolaylıklar sağlamakta ve arama motoru sıralamasına da olumlu etkileri olabilmektedir.

Sonuç olarak XML ve Html site haritalarının en belirgin ortak yanı sitenin gelişimine katkı sağlamaktır. Kullanıcı deneyimi ile arama motoru sıralamaları birbirinden ayrılmaması gereken iki etmen olabilir. Site için yalnız kullanıcı memnuniyeti ya da sadece arama motoru sıralamasına önem vermek doğru bir yöntem olmayabilir. XML ve HTML birbirinden ayrılmadan iki alana da önem verilmesi site gelişimini oldukça fazla etkileyecektir. Bu noktada önem derecesinin sitenin yeni olması ya da uzun süre önce kurulmuş olması ile ölçülmesi de yanlış bir algı olabilir. Kuruluş süresinin bir önemi olmadan her site kurucusunun önem vermesi gereken unsurlar olabilmektedir.

Site Haritası Hangi Sayfalarda Olmalıdır?

Site haritası oluşturulurken tercih edilecek sayfaya URL düzeyi göz önünde bulundurularak başlamak gerekebilir. Özellikle arama motoru sıralamasında görülmesinin daha etkili olacağını düşündüğünüz sayfalara öncelik verilmekte faydalı olabilir. Arama motoru sıralamalarında görünmesinin istenilmemesi durumunda “noindex ve nofollow” kullanmak yeterli olabilir. Ön plana çıkması istenilmeyen sayfaların XML haritasından çıkarılması, URL’nin dizine eklenmeyeceği anlamına taşımamaktadır. Bağlantılar yolu ile denk gelinen sayfalar dizine dâhil edilebilmektedir.

Arama Motorlarının Site Haritalarının Bulmasını Sağlamak

Site haritalarının daha kısa sürede arama motoru sıralamalarında yer alması için, site haritasını arama motoru konsol hesabına eklemek yeterli olabilmektedir. Bu yol izlenerek istenilen etkiyi yaratabilirsiniz.

Site Haritalarının Faydaları Nelerdir?

Site haritalarının arama motorları dizininde ön plana çıkması harici olabilecek faydaları;

 • Arama motorlarının web site yapısını ve içerikleri noktasında daha kolay anlaşılmasını sağlayabilmektedir. Önemli sayfaların bulunması ve dizine eklenmesi ve bunun sonucunda da sayfanın daha hızlı görüntülenme sayısına ulaşmasını sağlayabilir.
 • Site haritası sayesinde, sitenin en son değiştirilmesi ve güncellenmesi ve sayfaya yeni eklenen içerikler gibi bilgileri tutma imkânı olabilmektedir.
 • Site haritaları özellikle yüksek ölçeklere sahip dinamik siteler için yeni güncel durumların arama motoru botlarına iletilmesi durumları için önemli etkiye sahip olabilmektedir.
 • Sitelerin taşınması durumu gerektiği anda URL listelerinde gerekli olabilecek bilgilerin arama motoruna bildirilmesi noktasında site haritalarının yardımı olabilmektedir.

Site Haritası Biçimleri Nelerdir?

Site haritaları bir site için önemli faydalar sağlayabilecek etkilere sahip olabilmektedir. Site haritası oluşturulması adımında farklı seçenekler ile karşılaşılabilmektedir.

XML site haritaları;

XML site haritaları kullanımında en sık tercih edilen seçeneklerden birisi olabilmektedir. Buna en büyük etki kullanım noktasında sunduğu kolaylıklar ve arama motorlarına ek bilgiler sağlayabilme özelliklerine sahip olması olabilir.

RSS site haritası

Besleme oluşturulabilen sahip sitelerde içeriklerin URL’lerini site haritası formatında gönderme imkânı olabilmektedir. Besleme işlemini blog yazılımları sağlayabilmektedir. Burada önemli nokta ise gerçekleştirilen beslemeler sadece son URL hakkında bilgi sağlayabilmektedir.

.TXT site haritası

Genelde daha az sayfanın yer aldığı siteler için kullanılan bir yol olabilmektedir. Basit bir metin düzenleyici yardımı sayesinde bir .TXT site haritaları oluşturulabilmektedir. Eğer tercihiniz bu yönde olacaksa dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • URL girişlerinin her satıra eklenmesi
 • URL’lerin farklı türde bilgiler içermemesi gerektiğine
 • URL yazılırken http’yi de dâhil etmenin unutulmaması gerektiği

Bu üç konuda dikkat etmenin dışında bir de;

 • Oluşturulacak dosyaların her birinin URL sayısının 50.000’i geçmemesine özen gösterilmeli. Gerekli olduğu noktalarda dosyaları bölerek bu sınırı geçmemeye çalışılabilir.
 • Kullanılacak metin dosyalarının boyutu noktasında koyulması gereken sınır 10 mb olmalıdır. Bunun üstüne çıkmamaya dikkat edilebilir.
 • Oluşturulan metin dosyalarının UTF-8 kullanımına özen gösterilebilir. Bu noktaya da dikkat etmekte fayda olabilir.

Site Haritası Uzantısında Medya Türleri

Site haritası oluşturulacağı zaman yardımı dokunabilecek uzantılar olabilmektedir. Bu noktada medya türlerine göre içerebilen uzantı türlerine örnek olarak;

 • Görsel site haritaları

Görsel site haritaları arama motorlarının sitede yer alan görseller hakkında bilgiler alabilmesine olanak tanıyabilir. Burada amaç görseller üzerinde optimizasyon gerçekleştirmektir. İzlenecek iki yol vardır bunun için, öncelikli olarak var olan site haritasına eklemeler yapılabilir, diğer bir yol olarak baştan görsel olarak bir site haritası oluşturulabilir. 

 • Video

Sitede yer alan videolar için izlenecek yollar ve gerekli ihtiyaçlar görsel site haritası ile aynı olabilmektedir. Mevcut olan site haritası üzerinde ilerlenebilir ya da sıfırdan bir site haritası oluşturmak tercih edilebilecek yollardandır. Site haritasında video sınırlaması bulunmamaktadır. Bir ve ya daha fazla sayıda site haritasına eklenebilir.

 • Google haberler

Başka bir tür site haritası da Google Haberler olabilmektedir. Siteye eklenen haberlerin ön plana çıkarılması noktasında ihtiyaç duyulabilmektedir. Haber içeriğine sahip sitelerin taranması aşamasında daha hızlı olabilmesi bu site haritaları sayesinde olabilmektedir. Burada önerilen son iki gün dâhilinde yayınlanan haberler dahil ve en fazla 1000 URL üzerinde gerçekleştirilmesi olabilmektedir.

Site Haritası Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Site haritalarının işleyişleri noktasında URL’lerin etkileri fazla olabilir. Bunun için de URL’lerin çalışmalarında bir sorun olmadığından emin olunmalıdır.
 • URL oluştururken başına ‘’www’’ olmadan ya da ‘’./’’ gibi oluşturmamaya dikkat edilmelidir.
 • Gerekli dosyaların UTF-8 şeklinde kodlanmalıdır
 • Sitede birden fazla dil seçeneği varsa her biri için ayrı bir URL olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca Hreflang açıklamalarının kullanıldığından emin olunmalıdır. Bu noktada gerekli desteklere Google’ın sayfasında bulunabilir.
 • Sayısal değerde ve Latin alfabesi dışında kalan karakterlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Sitede yer alan sayfaların mobil ve masaüstü olarak sürümleri var ise her iki süreme de ayrı URL eklemek yerine tek URL kullanılmalı
 • Kullanılan site haritasında URL sayısının sınırı 50.000 olmasına dikkat edilmelidir.

Site Haritalarının SEO Üzerinde Etkisi Var Mıdır?

Site haritası kullanmanın en büyük avantajı, arama motoru botları haritada yer alan bağlantıların sitede arka planda kalmasını önemsemeden geçerli dizin için işleme alabilmektedir. Site haritası her site için önemli olsa dahi e-ticaret ve haber siteleri gibi alanlarının kullanımına daha da önem vermeleri önemli olabilir. Sayfa sayılarında artışların olması durumunda sayfaların taranma süreleri daha hızlı olabilmektedir.  Site haritalarının sayfa sırlamasına direkt etkisinden ziyade SEO kriterleri üzerine etkisi daha net olabilmektedir.

SEO üzerindeki en önemli avantaj arama motoru sıralamasını etkilemesinin yanısıra gerçekleştirilen taramaların daha hızlı olabilmesidir. Site haritasının bulunmadığı sayfalarda tarama süresi fazlasıyla uzun sürebilmektedir. Site haritası kullanımı bu süreyi olumlu yönde etkileyebilir. Özellikle arama motoru dizininde yer alma noktasında site haritasının en büyük olumlu etkisi SEO üzerine olabildiği söylenebilmektedir. Seo hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1