Twitter E-Ticaret Yeniliklerine Hazırlanıyor!

Sosyal medya günümüz çağında iletişim için kullanılan en önemli sosyal medya araçları arasında yer alıyor. Pek çok sosyal medya platformu arasından en çok tercih edilenler arasında da Twitter bulunuyor diyebiliriz. Twitter sayesinde kişiler sürekli olarak karşılıklı iletişim halinde olabiliyor.


Oldukça popüler olan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter sayesinde kişiler kendi profil hesapları üzerinden ‘’tweet’’ adı verilen iletilerini dünyanın her yerindeki insanlar ile paylaşabiliyor bu sayede Twitter gerek dünya gündemini gerek ise ülke gündemini takip etmek için kullanılan önemli uygulamalardan biri olarak görülüyor.


Kişilerin kişisel düşüncelerini yazı veya resim yolu ile paylaşabildiği bir sosyal medya uygulaması olan Twitter 2006 yılından beri hayatımızda ve ‘’internetin SMS’İ’’ olarak tanımlanıyor.


Hal böyle olunca Twitter üzerinden günümüzde sadece mesajlar, bilgi paylaşımları ve fotoğraflar paylaşılmıyor. Twitter üzerinden yapılan e-ticaret yöntemleri de gittikçe gelişiyor. E-ticaret gerçekleştiren işletmeler Twitter ağında da etkin bir rol alarak ürün ve hizmetlerini bu sosyal medya ağı üzerinden paylaşıyor ve hedef kitlesine ulaşmayı amaçlıyor.


Oldukça şeffaf olan Twitter pek çok kesimden kullanıcıya hitap ediyor. Yani Twitter uygulaması içerisinde belirli bir kitlenin yer aldığını söyleyemeyiz oldukça geniş ve karmaşık bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter üzerinden e-ticaret yapmayı düşünen kişilerin akıllarında buna bağlı olarak ‘’ne kadar etkili ve ne kadar kısa süre içerisinde hedef kitleme ulaşabilirim?’’ sorusu canlanıyor.
Twitter uygulaması için yeni e-ticaret gelişimleri planlanıyor. Artık Twitter üzerinden de e-ticaret gerçekleştirmek çok daha kolay olacakmış gibi görünüyor.


E-ticaretin gün geçtikçe gelişen daha fazla gelişen sürecine katılmaya ve geliştirmeye karar veren Twitter uygulaması kendi kullanıcı potansiyelini geliştirebilecek ve uygulamayı farklı bir düzeye taşıyarak kendi çağına yenilik katabilme ihtimali olan ‘’Shop Module’’ adı verilen yeni özelliğini etkinleştirmek ve küresel anlamda kullanılmasını etkin bir şekilde sağlamak için hazırlanıyor.

Twitter Üzerinden E-Ticaret Yöntemleri

Aslında Twitter uzun zamandır e-ticaret gerçekleştirilebilen platformlar arasında yer alıyor. 2014 yılı içerisinde e-ticaret yapan işletmelerin ürün ve hizmetleri ile ilgili internet sitesi bağlantılarını platform üzerinden paylaşılmasına izin vererek e-ticaret gerçekleştirilmesine olanak sağlıyordu buna ek olarak Twitter üzerinde ‘’şimdi satın al’’ butonları ile potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetleri satın almasının kolaylaştırma hedefleniyordu. Twitter e-ticaret sistemi içerisinde daha çok reklam satışlarına odaklanan bir çalışma yöntemi sağlayarak bu alan içerisinde var olmaya çalışıyordu. Çok fazla olan kullanıcı sayısının Twitter içerisinde gruplandırılmaması reklam ve tanıtımların etkili bir şekilde işe yaramasını engelliyordu.
Twitter içerisinde hedef kitleyi belirleyerek bir paylaşım yapmanın zor olmasının sebebi ise Twitter platformunun genellikle anonim olarak kullanılması dersek pek de yanılmayız. Kullanıcılar platform üzerine kayıt gerçekleştirirken minimum oranda kişisel veri sağlıyor.


Twitter üzerinden ürün ve hizmet tanıtımının etkili bir şekilde yapılması ise yine Twitter kullanıcıları ile sürekli iletişim halinde olarak yapılıyor. İşletmelere olan memnuniyet veya şikâyetlerini Twitter kullanıcıları platform üzerinden özgürce belirtiyor. Bu reklam çeşidine ‘’çağımızın ağızdan ağıza reklam şekli’’ dersek pek de yanılmayız.
İşletmeler Twitter üzerinden bu reklam çeşidini tercih ederek yaptığı reklamlara herhangi bir ücret ödemiyor fakat bu reklamlar sayesinde platform üzerinden işletme satışlarının da ne derecede olumlu etkilendiğini bilemiyoruz. Twitter neredeyse reklam maliyeti olmadan e-ticaret yapan işletmelerin kendisini doğru yöntemler ile öne çıkartabileceği platformlar arasında bulunuyor.


Reklam için uygun ve düşük maliyetli olarak görülebilecek olan bu platformun satış anlamında diğer rakiplerine göre biraz daha geride olduğu da söylenebilecek bir gerçek diyebiliriz.


Twitter üzerinden e-ticaret yapılması kullanıcılara ürün ve hizmet sahiplerinin daha iyi tanıtılmasını sağlamaya yardımcı oluyordu ve ürün ve hizmetler kısa zaman içerisinde pek çok kişiye ulaşıyordu fakat Twitter platformu diğer uygulama seçeneklerine göre daha sınırsız ve kuralsız bir platform olması ile dikkat çekiyordu. İşletme Sahipleri için önemli unsurlar arasında bulunan güvenilir müşteri potansiyeline Twitter üzerinden ulaşım sağlanamayacağı tam olarak tahmin edilemiyordu ve bu durum Twitter üzerinden hizmet ve ürün satışı gerçekleştirmek isteyen kişilerin kafalarını karıştırıyordu.


Twitter bu durumun farkına vararak kendi platformu üzerine çok önemli olarak görülebilecek bir yenilik eklemeye karar verdi. Bu sayede Twitter e-ticaret satışları için ilerleyen dönemler içerisinde en fazla tercih edilen ve satış gerçekleştirilme potansiyeli en yüksek olan platformlar arasında yer almayı planlıyor diyerek yanılmayız.

Shop Module İle Twitter Platformuna Çağa Uyumlu Yenilik!

Shop Module sayesinde Twitter kullanıcıların Twitter platformu üzerinden ayrılmadan alışveriş yapması hedefleniyor. Twitter Shop Module yazılımını platform üzerinde başarılı bir şekilde uygulayarak hem kullanıcı sayısını arttırabilir hem de daha fazla aktif kullanıcıyı kısa süre içerisinde kazanabilir.


Farklı platformlar ve farklı uygulamalar üzerinde yer alan uygulama üzerinden alışveriş seçeneği Twitter platformu üzerine de eklenebilirse Twitter yeni bir başarıya imza atacakmış gibi görünüyor.
Shop Module sayesinde günümüzde en çok kullanılan platformlardan biri olan Twitter üzerinden işletmeler sadece e-ticaret yapmakla kalmayacak kendilerini daha geniş kitlelere tanıtabilecek ve pek çok farklı potansiyel müşterisine bu ağ üzerinden kolaylıkla ulaşabilecek.


Twitter aslında bu yeni gelişimi ile ilgili daha önceden kullanıcılarına ufak bir ipucu göndermişti.


Twitter Analyst Day 2021’de Bruce Flack Twitter üzerinden insanların markalar ile etkileşim ve iletişim halinde olmayı sevdiklerini fark ettiklerini ve buna yönelik olarak gelişimler planladıklarını ‘’İnsanlar artık ürünleri sadece birkaç tık yardımı ile kolaylıkla takip edebilecekler.’’ Diyerek yeni bir özelliğe hazırlandıklarının ipucunu vermişti.


Bruce Flack aynı zamanda pilot uygulama orak Shop Module özelliğini kullanacaklarını ve bu uygulama sayesinde Twitter kullanıcılarının alışveriş yapılması mümkün olan Twitter hesaplarına daha kolay bir şekilde ulaşılabilmesine de olanak sağlayacak bir şekilde oluşturulması hedefleniyor.


‘’Twitter üzerinden markalar ile alışveriş haricinde pek çok durum için de etkileşim olan kullanıcılar Twitter üzerinden alışveriş seçeneğini ne kadar tercih edecek?’’ Bu sorunun cevabını kısa süre içerisinde alacak gibi görünüyoruz.


Bruce Flack ayrıca bu yeni Twitter özelliği sayesinde konuşkan ve oldukça duyarlı bir kitle olan kullanıcılarının hangi ürünleri daha fazla tercih ettiğini ve Twitter üzerinden hangi alışveriş modellerini tercih edeceğini de gözlemlemek için sabırsızlandıklarını belirtti.

Shop Module Testte!

Twitter’ın e-ticarete yeni bir soluk getirme planlamasını sağlayabilecek yeni özelliği olan Shop Module 12 Farklı şirket tarafından test ediliyor. Shop Module ABD içerisinde pek çok farklı sektör içerisinde faaliyet gösteren şirketler tarafından aktif olarak kullanılarak teste tabii tutuluyor diyebiliriz.


Twitter uygulaması için Shop Module özelliğini ise şuanda ABD içerisinde IOS işletim sistemine sahip İngilizce dil seçeneği ile kullanılan cihazlar üzerinden görebiliyor.


Günümüz çağına uyum sağlayan ve e-ticarete yeni bir soluk getirebilecek olan bu yeniliği kısa süre içerisinde kullanmaya başlayacakmışız gibi görünüyor. Twitter bu yeni özelliği sayesinde oldukça büyük bir başarıya imza atabilme olasılığı olan bir platform olabilir. Aynı zamanda bu yeni özelliği sayesinde daha fazla kişinin dikkatini çekerek platformuna yeni aktif kullanıcıları da etkin hale getirebilir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1