Zayıf İçerik Nedir?

Zayıf içerik, arama motoru sıralamasında herhangi bir etki yaratmayan içerikler için kullanılan kavramdır. Arama motoru sıralamasında etkisiz olması ilk bakıldığında çok fazla yıkıcı etkide bulunmadığı gibi bir algı oluştursa da, durum hiç göründüğü gibi değildir. Öncelikle arama motoru sıralamalarında etkisiz olması, site başarısı adına yürütülen çalışmaları etkilemektedir. Bir sitenin başarı oranını Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motoru sıralamasında hangi konumda olduğu belirlemektedir.  Dolayısıyla yapılan çalışmaların da bu sıralamalar üzerinde başarı elde etmek adına yürütülmesi önemlidir. Zayıf içerikler, bu başarı oranını azalmasına neden olabilmektedir.

E-ticarette zaman en değerli unsurdur. İçerikleri doğru zamanda kullanıcıya sunmak, hedef kitleye yönelik çalışmaların doğru ve yerinde yapılması ve daha başka yürütülen çalışmaların tümüne ayrılan sürenin belirli oranlarda tutulması gerekmektedir. Bunun en büyük sebebi ise hangi zaman diliminde yapılan çalışmaların etkili olacağının net bir bilgisinin bulunmamasıdır. Belki başarılı olabilecek bir içerik planlıyorsunuz fakat doğru zamanlamayı yapmadığınız durumda farklı bir rakibiniz bu avantajı kendi lehine kullanabilir. Zayıf içerik de bunun gibi bir durum aslında. Oluşturacağınız etkili bir içerikle rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz bir süreyi zayıf içerikler ile tam tersi sonuçla karşılaşabilirsiniz. Unutulmaması gereken ayrıntı her an başarılı bir ilerleyiş elde etmek için çalışmalar yürütülmesi gerektiğidir. Rekabet ortamında başarılı olmanın en önemlisi noktası, denenmemiş olanı etkili bir şekilde ve doğru anda sunmaktan geçmektedir. Peki, başarı oranında etkisini hissettiren zayıf içeriğin zararları nelerdir ve zayıf içerik nasıl olmaktadır? Zayıf içeriğin etkileri ve nasıl tespit edilebileceğini gelin beraber öğrenmeye çalışalım.

Zayıf İçerik Nasıl Olur?

Zayıf içerik, itina ile anahtar kelime eksikliği ya da yazı uzunluğunun yetersizliğiyle ilişkilendirildiği görülmektedir. Aslında yalnızca bu konular değildir bir içeriğin zayıf içerik olarak addedilmesi, bir içeriğin zayıf olarak adlandırılması için farklı özelliklerde etkili olmaktadır. Öncelikle zayıf içeriklerin başlıca ele alınan türleri olarak, kopya içerik olması, otomatik olarak oluşturulmuş olması ve benzer içerik niteliğini taşımalarını gösterebiliriz.

Kopya İçerik; Zayıf içerik kapsamında değerlendirilmesi gereken en önemli başlık kopya içeriklerdir diyebiliriz. Kopya içerik farklı bir site tarafından üretilen içeriklerin ufak değişiklikler ile kopyalanması ve başka bir sitede yayınlanması olarak tanımlanabilen içeriklerdir. Kopya içerikler artık arama motorları tarafında tespit edilebilmektedir fakat fazla önemli olarak görülmez. Bunun sebebi de içeriğin orijinal halinin zaten arama motorları verilerinde indekslenmiş olmasıdır. Arama motoru robotları taramalar esnasında kopya içerik olarak adlandırılan içerikler ile karşılaşması herhangi bir işleme tabi olmadan direkt atlanmaktadır. Ayrıca, SEO da bu gibi içerikleri sitenin geri planına atılmasını sağlamaktadır. Bu da var ile yok arası bir içeriğin site içerisinde bilgi fazlalığı olarak gösterilmesinden başka bir durum olmayacaktır.

Otomatik oluşturulmuş içerikler; Bir yazılım yardımı ile otomatik olarak üretilen içeriklerdir. Bu tür içerikler anlatım bozukluğu ve yazım hatalarının çok fazla olmasıyla dikkat çekerler. Bu durumda arama motoru tarafından oluşturulmuş kurallara aykırılık olarak adlandırılmaktadır. Otomatik içeriklerde yer alan hatalar SEO çalışmalarında daha fazla açığa çıkmaktadır. Dolayısıyla da site başarısı bu olumsuzluklardan etkilenebilir.

Benzer içerikler; İçerik üretmek özen isteyen çalışmalardır. Bazı içeriklerde başarı elde eden içerik üreticileri bu alanda içerikler üretme ısrarında bulunabiliyor. Aynı konu ve ana fikir üzerinden herhangi bir değişiklik meydana getirmeden içerik üretmek, tekrara düşmek alınan ilk başarılı sonuç gibi etkileyici olmayacaktır. İçerik üretiminde başarının anahtarı özgün olmasıdır. Konular birbiri ile bağlantılı ve farklı detaylara yönelim göstermesi olumlu etkiler ortaya koyabilirken, bu durum aynı konu üzerinden tekrarlandığında çok da olumlu sonuçlanmayacaktır. Benzer içerikler, belirli konuların sürekli olarak ele alınması ile üretilen içerikler olarak karşımıza çıkar.

Toparlamak gerekirse başarılı bir içeriğin maddeleri nettir. Bir içerik, özgün, kaliteli, benzersiz olduğu ölçüde başarı getirecektir. İçerik üreten kişilerin önem verecekleri öncelik özgünlük, yapılmamışı yapmak olmalıdır. Arama motoru başarısına yönelik yürütülen çalışmalar uzun vadeli olsa da etkili sonuçlar elde etmenin en temel adımıdır diyebiliriz. Sitelerin de buna yönelik çalışmalar yürütmesi daha sağlıklı olacaktır.

Zayıf İçeriklerin Zararı Nedir?

Arama motorlarının en sık kullanılanlarından olan Google içerik kalitesi üzerinde daha fazla duracak şekilde güncellemelere yer vermektedir. Şu an oluşturulan içeriklerin başarılı olarak görülmesi için, daha fazla ayrıntı üzerinden değerlendirmelere tabi tutulmaktadır. Google algoritmaları zayıf içerikleri çok rahat bir şekilde tespit etmektedir. Bu da site içerisinde bulunan kaliteli içeriklerin SEO üzerindeki etkisinin azalmasına sebep olabilir. Zayıf içeriklerin site içerisinde yer alması, site trafiğinde katkıda bulunmayacağı gibi ziyaretçi sayısında düşüşlere de neden olacaktır. Site başarısında başlangıçta ufak etkileri görülse de tespit edilmediği ve düzeltilmediği takdirde uzun vadeli olumsuz etkilere sebep olabilir. Zayıf içerik olarak adlandırılan içeriklerin tıklanma oranı düşük olduğu için bu durum direkt site başarı oranını etkileyecektir.

Zayıf İçerik Nasıl Tespit Edilir?

Zayıf içerikleri tespit etmek için geliştirilmiş programlar bulunmaktadır. CognitiveSEO aracı, Small SEO Tools, Screaming Frog, Google Analytics gibi araçlar zayıf içerik tespit etmek için kullanılan araçlara örnek olarak gösterilebilir.

Bu araçlar dışında site içi denetimler ile de zayıf içerikleri tespit etmek mümkün olmaktadır. Bu süreç az sayfaya sahip siteler için kolay bir akışta ilerlerken, çok fazla sayfası mevcut olan siteler için ise biraz daha zorlu bir süreç olabilir. Araç kullanmak istemeyen kişiler için site içerisindeki tüm sayfaların tek tek taranması gerekmektedir. Bu tarama esnasında;

  • Metin içermeyen ya da olması gerekenden daha az içeriğe sahip olan sayfalar
  • Otomatik oluşturulmuş içeriklerin yer aldığı sayfalar
  • Yinelenen sayfalar, buna açılış sayfaları da dahil olacak şekilde
  • Kullanıcıların çok fazla zaman geçirmediği, hemen çıkma oranlarının fazla olduğu sayfalar

Zayıf içerik olarak adlandırılabilecek sayfalardır.

Zayıf İçerikler Nasıl Düzeltilir?

Zayıf içerikleri gerekli araç kullanımı ile ya da manuel olarak tek tek taranmasının ardından tespit edilen zayıf içerikler için iyileştirme adımına geldi sıra.  Tespit edilen zayıf içerikler nasıl düzeltebiliriz? Bunun için izlenecek adımlar;

Orijinal olmayan içerikler eğer ürün sayfasında yer alıyorsa bu durum büyük bir sorun teşkil edecektir. Özellikle e-ticaret alanında satış gerçekleştirilen siteler için, ürün açıklamalarının farklı siteler için benzerlik göstermesi sorun olacaktır. Arama motorlarının benzersizlik testinden geçirdiği bir alan da ürün sayfalarıdır ve dizinde yer almak için ürün sayfalarının açıklama alanlarının benzerlik göstermemesine dikkat edilmeli.

Az içeriğe sahip sayfaların tespit edilmesi durumunda bu sayfanın ne için kullanıldığına dikkat edilmelidir. Yalnızca gezinmek için kullanılan sayfalar ise noindex etiketi ile soruna çözüm getirebilirsiniz. Bu sayede olumsuz etkilerde bulunabilecek sayfaları dizine dahil etmeden, arama motorlarından cezai bir yaptırım almadan çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Güncelliğini kaybetmiş eski yazılarınızın bulunması da site içi çalışmaları olumsuz yönde etkileyebilir. Kullanıcının ihtiyaç duymayacağı ya da güncellenen yeni sürümlerin ardından, değerini kaybetmiş içeriklerin silinmesi daha faydalı bir çözüm olacaktır. Bağlantılı içerikler oluşturuldu ise bu durumda gerekli olduğu düşünülen sayfaların farklı içeriklere yönlendirmeler yapabilir ve bu içeriklerden yararlanmayı sürdürebilirsiniz.

Yinelenen sayfaların varlığı. Özellikle kategori sayfaları içerisinde yer alan yinelenen sayfalar için yapılabilecek adımlar; başlık ve açıklamaları yeniden düzenlemek veya sayfa içeriğine benzersiz olacak alakalı içerikler üretmektir.

Hemen çıkma oranının yüksek olduğu sayfaların bulunması. Kullanıcılar site içerisinde ne kadar çok süre geçirirse etkili bir sonuç elde edecektir. Buna engel teşkil edecek sayfaların olması, yani bir diğer tabir ile hemen çıkma oranı yüksek sayfaların varlığı olumsuzluk yaratacak etkenlerden birisidir. Bunu engellemek için yapılacak en temel işlem sayfaları kullanıcı gözü ile incelemektir. Kullanıcının ihtiyacının tespit edilmesi ve buna yönelik güncellemelerde bulunulması ile iyileştirmeler yapılabilir.   

Zayıf İçeriğin SEO Çalışmalarına Etkisi Nedir?

Zayıf içeriklerin sitenin arama motoru sıralaması üzerinde etkilerinden bahsetmeye çalıştık bir de bunun SEO açısından etkilerini irdelemek gerekirse;

Öncelikle SEO çalışmaları, yani arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almak ve site içi ziyaretçi trafiğini artırmaya yönelik yürütülen çalışmalarda orijinal olmak önceliklidir.  SEO çalışmaları etkin kullanılmadığında yapıcı olduğu kadar yıkıcı etkileri de beraberinde getirebilmektedir. Bu yıkıma götürecek etkenlerde birisi de zayıf içerikler neden olarak gösterilebilir. Çünkü zayıf içerikler;

Sitenin oluşturduğu ya da oluşturmaya çalıştığı kalitesinin düşmesine sebep olabilmektedir.

Sanal ortamda başarılı olmanın tek yolu içeriklerdir. Oluşturulan içeriklerin kaliteli olduğu ölçüde başarı getirmesi söz konusudur. Kaliteli içerikler oluşturmamanın sıralama üzerinde herhangi bir hak iddia etmede faydalı olması beklenmemelidir. Önemli olan içerik üretmekten ziyade, kaliteli içerik üretmektir.

Bu konuya bir de kullanıcı gözü ile bakmak gerekirse, çok iç açıcı etkiler görülmeyecektir. Kullanıcı kopya ya da benzer içerikler ile karşılaşmaktan hoşlanmaz, aradığı bilgiye ulaşmak isterken tatmin etmeyecek içerikler ile karşılaşmak ters tepkiye neden olabilir.

Google panda algoritmasının en büyük etkileri zayıf içerikler üzerinde görülmektedir. Belirli aralıklar ile siteler üzerinde taramalar yapan robotlar bu tür içeriklere denk geldiğinde mevcut dizinden içerikleri çıkarmaktadır. Hatta siteler kalitesiz üretilmiş içerikler için ceza ile karışılabilir. Geçmişte bu kadar başarılı sonuçlar elde edemeyen arama motorları robotları, geliştirilen yeni versiyonlar sayesinde daha katı kurallar ile olaya müdahale etmeye başlamıştır. Arama motorundan ceza almak site üzerinde meydana gelebilecek en büyük sorunlardan birisidir. Bu anlamda önlemler alınmadığı ya da bu konu yeterli düzeyde önemsenmediği takdirde geri dönüşü olmayan etkiler ile karşılaşılabilir.

Whatsapp
Leyla D-Help
Leyla D-Help
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1