AdBlock Nedir?

AdBlock, genel olarak Türkçe’ye reklam engelleyici olarak çevrilen bir tarayıcı uzantısıdır. Kullanıcıya sitede yer alan reklamlar üzerinde kontrol etme yetkisi vermektedir. Kullanıcı bu sayede, reklamların hangi sıklıkla karşısına çıkacağı konusuna kendisi karar verebilir. Bunun yanısıra dilediğinizde tekrar bu engellemeyi kaldırabilme imkanına da sahip olabilirsiniz.

AdBlock Neden Kullanılır?

Öncelikli hedef kullanıcıya daha iyi internet deneyimi sunabilmektir. Özellikle pop-up özelliği ile oluşturulan reklamlar kullanıcının tercihi dışında karşısına çıkabilme özelliğine sahip olabilirler. AdBlock sayesinde bu reklamları kontrol edebilir duruma gelebilirsiniz. Bunun sonucunda da istenmeyen reklamların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, clickbait tekniği ile oluşturulan reklamların engellenmesi amacı ile de tercih edilebilir. Clickbait tekniği ile oluşturulmuş reklamların oluşturulmasında kaynağı bilinmeyen sitelere yönlendirmeler yapılabilmektedir. Reklam engelleyicilerin bu durumun önüne geçmesi, bilinmeyen sitelerden gelebilecek zararlı durumların önüne geçmeyi kolaylaştırabilir.

AdBlock Neden Tercih Edilir?

Öncelikli olarak tercih sebebi sayfaların reklamların getirisi olarak yavaşlamasıdır. Açılırken sayfaların yavaş hareket etmesi kullanıcının istemediği durumlardan birisidir. Sayfa içerisinde farklı alanlarda yer alan reklamlar dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Reklam engelleyici eklentiler ayrıca içerik paylaşımı yapan araçların engellenmesini de sağlayabilir. AdBlock kullanarak hareketli reklamlar, pop-up reklamlar, otomatik oynatılan videolar gibi seçenekler üzerinde etkili olabilir. Bu gibi nedenler kullanıcıyı reklam engelleyici kullanmaya yönlendirebilmektedir.

AdBlock Hangi Reklamları Engeller?

AdBlock, etkin çalışan reklam engelleyici sitelere yerleştirilen yazı, görsel ya da video içerikleri üzerinde etkili olabilmektedir. Ziyaret edilen sayfa eklentinin izin verilenler listesinde ekli değil ise reklam engelleyici aktif olarak çalışabilir.

Pop-Up reklamları;

Açılır pencere özelliğine sahip olan reklamlar, kullanıcının istemediği reklam türlerindendir. Kullanıcı site içerisinde isteği dışında bu reklamlar ile karşılaşabilir. Kullanım alanı olarak sıklıkla karşılaşılan pop-up reklamlardan kaçmak da kolay olmayabilir. Tüm ekranı kaplayan nitelikte olan bu reklamlar siteye yoğunlaşmayı güçleştirebilir. Kullanıcı isteği dışında karşılaşılan bu reklamlar, kullanıcıları reklam engelleyicilere iten etmenlerden birisidir. Pop up hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Banner Reklamlar;

Banner reklamlar genellikle sayfaların üst ve alt alanlarında bulunan reklam türlerindendir. Bazı durumlarda site içerisine de yerleştirilebilen bu tür reklamlar karışık görüntüye sebep olabilir. Eklenti sayesinde daha sade bir sayfa yapısı elde etme imkanı sağlanabilir.

Video Reklamlar;

Video içeriği üreten sitelerde karşılaşılan reklamlardır. Eklentinin kullanımında etkin rol oynayan alanlardan birisidir video platformları. Özellikle video kesintilerine sebep olan reklamlar kullanıcının reklam engelleyici kullanmaya iten başlıca örneklerden olabilir. Sadece video arasında yer alan reklamlar değil ayrıca sayfa içerisinde bulunan reklamlar üzerinde de bu eklentiler etkilidir. Video reklamlarında unutulmaması gereken ise sponsorluk reklamları ve video sahibinin içeriğe yüklediği reklamların olabileceği durumlardır. Bu tür reklamları engellemenin mümkün olmadığı durumlar ile karşılaşılabilir.

Sosyal Medya Reklamları;

Sosyal ağlar üzerinde yer alan reklamlardır. Özellikle reklam yayıncılarının sıklıkla kullandıkları platformlardan olan sosyal medyalar kullanıcıların da reklamlara sıklıkla maruz kaldığı alanlardan olabilmektedir. Yalnızca bilinmesi gereken, sosyal medyalarda engellenen içerikler reklamlar yerine kullanılan gönderiler olduğudur. Bunun yanısıra, unutulmaması gereken durum ise engelleme işleminin yalnızca browser üzerinden olabilmekte olduğudur.

Arama Motoru Reklamları;

Kullanıcıların arama motoru üzerinden gerçekleştirdiği aramaların ilk sıraları genel olarak reklam olan alanlardan olmaktadır. Bu ilk sıralarda yer alan siteler genel anlamda konu ile ilgili olsa dahi istenilen bilgileri tam anlamıyla karşılamayabilir. Tarayıcı üzerinde reklam engelleyiciler kullanılıyor ise arama sonuçlarında istenmeyen sitelere yer verilmediği görülebilir.

Mail Tanıtımları;

Mail hesapları sıklıkla karşılaşılan bir diğer reklam engelleyici eklenti kullanımına örnek alanlardan birisi olabilir. Mail hesabında bu durumlar için ayrı olarak tutulan reklam tanıtım alanları mevcut olabilmektedir. AdBlock eklentileri bu alanda da etkili olabilmektedir. Burada işleyiş ise gelen reklam içerikli mailleri görünürlüğünü ortadan kaldırabilir ve siz bu reklam içerikleri ile karşılamama imkanı elde edebilirsiniz. Ancak burada da unutulmaması gereken kısım, abone olunan sayfalardan gelen mailler üzerinde bu durum etkili olmayabilir.

AdBlock Nasıl Kullanılır?

AdBlock isteyen kullanıcıların, kullandıkları tarayıcılarının yönlendirmelerini izlemeleri yeterlidir. Genel olarak tercih ettiğiniz tarayıcının mağazasından indirilir ve gerekli izinler ardından aktif hale getirilebilir. Aktifleştirilen eklenti kullanıcı devre dışı bırakmağı sürece reklam engellemeye devam edecektir. AdBlock yalnız açık olan sekme ile sınırlandırılmadan, tarayıcı üzerinden açılan tüm sekmeler için engelleme işlemini sürdürür. Bunun dışında gerektiğinden fazla reklam olması sayfanın hızını düşürebilir.  Bunun önüne geçmek için de AdBlock kullanılabilir.

AdBlock Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternette yer alan reklamları kaldırmanın kullanıcıya yararı yadsınamaz. Fakat bu avantaj reklam veren kuruluşlar için tam tersi etki edebilmektedir. Bazı siteler AdBlock için önlemler almayı ihmal etmeyebilir ve kullanıcıdan eklentinin devre dışı bırakılması istenebilir. Bunun gibi siteler ile karşılaşan kullanıcı eklentiyi devre dışı bırakmadan siteye giriş izni alamayabilir. Bu engel dışında kullanıcı için avantajlarından bazıları;

  • İnternet ortamında reklam olmadan gezinme imkanı elde edebilir.
  • Sayfanın yapısında sadeliğe sahip olabilir.
  • Reklam yükü ortadan kalkan sayfa hızı artış gösterebilir.
  • Reklam engelleme işlemi otomatik gerçekleştiği için herhangi bir işlem gerekmemektedir.
  • Reklam yönlendirmeleri ile istenmeyen sitelere girmek ortadan kaldırabilir.
  • Reklamları engellenecek içerikler için filtreleme imkanı elde edilebilir. Böylece dilediğiniz reklamlarda bu engeli kaldırabilirsiniz.
  • Hareketli özelliğe sahip reklamlar için de etkilidir ve bu da dikkat dağınıklığının önüne geçebilir.
  • İyi niyet dışında oluşturulan reklamların zararlarını ortadan kaldırmayı sağlayabilir.
  • Videolar arası reklamları izlerken kesintiler olmasının önüne geçilebilir.

AdBlock Kurulumu Nasıl Yapılır?

Adblock eklentisi kurulumunun ardından eklentiyi kaldırabilir veya duraklatabilirsiniz. İnternette bazı siteler reklam engellemenin önüne geçmek için bu eklentilerin devre dışı bırakılmasını isteyebilir. Bu gibi durumlar için eklentiyi geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Kullanmak istemediğiniz takdirde eklentiyi tamamen kaldırabilme imkanına da sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tarayıcınızın eklentiler menüsünden AdBlock’u bulup eklentiyi kaldır seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Eklentiyi kaldırdığınız andan itibaren tekrar kurulum yapacağınız zamana kadar sayfalar üzerinde reklam engelleme işlemini durdurmuş olacaksınız. Tekrar kullanmak için ilk kurulumda izlenen adımlar izlenebilir ve kurulum gerçekleştirilebilir.

AdBlock Eklentisi Neden Devre Dışı Bırakılır?

AdBlock eklentisini devre dışı bırakmanız gereken durumlar ile karşılaşabileceğiniz anlar olabilir. Ziyaret etmek istediğiniz bir sayfa reklam engelleyici için önlem almış ise ve sizin siteyi ziyaret etmeniz gerekli ise bu durumda eklentiyi devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda eklentiyi tamamen kaldırmak yerine anlık duraklatılır ya da sayfanın reklamları için izin verebilirsiniz. Aksi takdirde sayfaya erişim imkanınız bulunmayabilir. Eklentiyi tamamen kaldırmak istemeyen kullanıcılar bunun yerine anlık olarak duraklatmayı tercih edebilir. Bu durumda, daha sonrasında eklentiyi aktif edebilir ve kullanmayı sürdürebilirsiniz.

AdBlock Kullanmaya Karşı Sitelerin Önlemleri Nelerdir?

Reklam engelleyiciler kullanıcıya sağladığı avantajların yanısıra reklam yayıncıları için zarar oluşturmaktadır. Bazı sayfalar kullanıcılardan sayfa adreslerinin, engellenmesini kaldırmalarını talep edebilirler. AdBlock eklentisinden istenilen adresler için bu engellemeler kaldırılabilir. Bazı sayfalar ise reklam engelleyiciyi kaldırılması yönünde siteye erişim engeli koyabilir. Reklam engelleyici karşıtı eklentiler kullanan bazı firmalar önlemler almaya ve bu eklentilerden kaçmanın yollarını aramayı sürdürmektedirler. Şu an için AdBlock türevi eklentileri tamamen engellemenin yolu bulunmamaktadır. 

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1