Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Amazon’da satış yapmak, dünya genelinde büyük kullanıcı kitlelerine ulaşmanın yollarından birisidir. Online satışın yükseliş gösterdiği bugünlerde firmaların da bu alana yatırımlar yapmaya başladıkları görülebilir. Çevrimiçi satışın önemli firmalarından olan Amazon da firmaların öncelik verdiği cazip seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkar. Prime üyelik sistemini Türkiye’de kullanıma sunması ile de tüm ilgileri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Kullanıcılar kadar firmaların da ilgi odağı olan Amazon’da satış yapmak neden önemlidir? Amazon’da satış yapmak için gerekli olan şartlar neler? Amazon ile satış yapıldığında nasıl avantajlar elde edilir? Yazımız içerisinde tüm yönleri ve gereklilikleri ile Amazon firmasında satış yapmak konusunu ele almaya çalışacağız.

Amazon, e-ticaret başta olmak üzere, bulut bilişim sistemleri, yapay zeka çalışmaları odaklı çalışan Amerikan bir şirkettir. Hızlı yükselişi sayesinde dünya genelinde başarısını kanıtlamış en iyi beş şirket listesi içerisinde yer almaktadır. Amazon üzerinden çok farklı ürün seçeneği kullanıcıya sunulmaktadır. Amazon’u diğer platformlardan ayıran temel özellik, FBA yani tüm işlemlerinin Amazonun kendisi tarafından takip edilmesidir.

Amazon’da Bireysel Satış Yapmak

Çevrimiçi satış yapan siteler pandeminin de etkisiyle kazançlarını çok fazla artırmıştır. Kullanıcılar için fiziksel mağazalar yerine tek bir siteden çok fazla ürün çeşidine aynı anda ulaşma imkanı elde etmek daha cazip gelmektedir. Özellikle ürün ve hizmetlerin farklı satıcı firmalar tarafından sunulması ile fiyatlandırma yönünden de alternatifleri bulunmaktadır. Bu sayede her bütçe için uygun ürün ve hizmete ulaşma şansı sunulmaktadır.

Sanal mağazacılık firmalar için fiziksel olanlara göre daha uygun alternatiflerdir. Bunun için farklı platformlar hayatımızda bir süredir var olsa da yenileri de kendisini göstermeye başlamıştır. Amazon firması da Türkiye sınırlarında satışları destekleyen yeni platformlarından olup son dönemde adından çok fazla söz ettirmeye başlamıştır. Bu noktada biraz da Prime üyelik sisteminin etkileri görülebilir. Kullanıcıya ve satıcı firmalara ayrı avantajlar sunması sayesinde geniş kitlelere ulaşma imkanı da elde etmektedir. Sunduğu avantajları ile firmalar ilgisini çekmeye başlamıştır.

İnternet alışveriş sitelerinin her birisinin kendisine göre farklı özellikleri bulunur. Amazon’un aralarından sıyrılması ve öne çıkmayı başarmasının nedeni olarak daha farklı avantajlar sunması gösterilebilir. Satış yapmak noktasında çok fazla farklılık bulunmasa da sunduğu farklılıkları ile dikkat çekmektedir.

Amazon’da Mağaza Açmak İçin Gerekli Bilgiler

Amazon’da satış yapmak için ilk adım bir mağazaya sahip olmaktır. Mağaza olmadan satış yapmanın imkanı bulunmadığı bilinmelidir. Mağaza açmak için tek yapılacak işlem, gerekli olan şartlara sahip olmaktır. Kayıt olmak ve hesap açmak için gerekli bilgiler;

 1. Kullanım süresi dolmamış bir kredi kartı
 2. Ülke kodu ile geçerli bir telefon numarası
 3. Firma kayıt bilgileri;
 4. İşletme bilgileri; işletme türü, mersis numarası, şirket vergi numarası
 5. Kayıtlı iş adresi
 6. İrtibat kişisi bilgileri; bireysel hesap sahibi ya da şirket sahibinin hesap bilgileri (satıştan sorumlu olacak kişi). Satış adımlarında, iptal iade adımlarında gerekli anlarda ulaşılacak kişinin bilgileri olmalıdır. Burada bilgileri paylaşılacak kişinin sisteme erişimi vardır. Kişinin gerekli bilgileri;
 7. Kimlik bilgileri
 8. Doğum tarihi ve yeri
 9. Cep telefonu numarası
 10. Banka hesap numarası

Bilgilerin iletilmesinin ardından uygun görülmesi ile birlikte kayıt işlemleriniz tamamlanacaktır. Bu işlemin ardından ürünleri ekleyebilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz. 

Amazon’da Satış Yapmalı Mıyız?

 • Sınırlama olmadan tüm dünya genelinde satış gerçekleştirmek için en iyi alternatifler arasında yer alır.
 • Amazon sayesinde rakiplerinizden daha fazla etkili olan Pazar yerlerinde satış gerçekleştirebilirsiniz.
 • Amazon firmasının kullanıcılar üzerinde güvenilir olduğu algısı diğer platformlara oranla daha fazladır
 • Pazaryerlerinde istenilen komisyon oranı Amazon’da daha düşüktür.
 • Doğru bir strateji ile Amazon’da satış yapmak daha kolay ve etkilidir.

Bunların dışında Amazon her geçen gün başarısını artırmakta ve çevrimiçi alışveriş siteleri arasında kendisini göstermektedir. Pandemi döneminin de etkisi ile potansiyel müşteri kitlesi sanal mağazalara yönelim göstermektedir. Amazon sayesinde firmalar yüksek oranlarda satışlar gerçekleştirmektedir. Başarısı her geçen gün artan böyle bir platformda satış yapmak önemini korumaktadır. Müşteri kitlesinin çok fazla olduğu bir pazaryerine hitap etmenin getirisi de aynı oranda fazla olacaktır. Bu sebepler Amazon firmasının önemini vurgulamaktadır. 

Amazon’da Satış Nasıl Yapılır?

Avantajları ve sunduğu kolaylıklar göz önünde bulundurulduğunda Amazon’da satış yapmaya karar verdiyseniz bunu nasıl yapabileceğiniz adımına geçebiliriz. Satış yapmaya başlamak için izlenecek adımlar;

 1. Öncelikle bir hesaba ihtiyacınız olacak. Bunun için Sellar Center üzerinden bir hesap oluşturmalısınız. Satış işlemlerinizi yönetebileceğiniz bir panel elde etmiş olacaksınız.
 2. Satış yapmak istediğiniz kategoriyi belirlemelisiniz. Amazon sistemine kayıtlı kategorilerin bir kısmı tüm satıcılar için aktif olabilirken, bir kısmı ise profesyonel satıcılara açık konumdadır.
 3. Satışı yapılacak ürünlerin listesi oluşturulmalıdır. Ürün listeleme adımında GTIN, UPC, ISBN veya EAN gibi ürünü tanımlayacak bilgilere ihtiyaç vardır. SKU numarası ile oluşturulan ürün kimliği kayıtlardan takip edilebilir.
 4. Ürünlerinize göre uygun bir sayfa tasarımı oluşturmalısınız. Ürünler ile ilgili bilgilendirici açıklamalar, detaylar, renk ve beden gibi seçeneklerine bu alanda yer vermelisiniz. Bu alanı kendiniz düzenlemelerde bulunabilirsiniz.
 5. Ürünlere kullanıcı çekmelisiniz. Doğru kullanıcıya ulaşmak için reklamlar ve tanıtımlar oluşturabilir ve takipçi trafiği yakalayabilirsiniz. Takipçilerinize teklifler sunabilir, kargo ile ilgili güncellemeler yapabilir ve rekabet edebilecek fiyatlandırmalara yer verebilirsiniz.
 6. Artık son adım olarak satış yapmak kaldı. Önemli bir adım da satış sonrası müşteri yorumları olmasıdır. Satış sonrası kullanıcıların yorum yapması teşvik edilebilir. Stratejileri geliştirirken buradan gelecek veriler yön verici nitelikte olacaktır.

Amazon’da Satış Yapmanın Ücreti Nedir?

Satış gerçekleştirmek için mağaza açmak için gerekli olan ücret aylık plandan 99 TL + KDV’dir. Bu ödemeyi gerçekleştirdiğiniz anda Amazon alt yapısında satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Amazon ürün satışı yapan firmalardan belirli oranda komisyon ücreti kesintisi yapmaktadır. Komisyon alınan miktar ürün kategorisine göre farklılık göstermektedir. Genel işleyiş dahilinde %6 ve %10 aralığında farklı miktarlarda komisyon ücreti alınmaktadır. Komisyon kesintileri aylık ödenen ödemelerden ayrı olarak alınmaktadır. Komisyon fiyatlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Amazon Kargolama Seçenekleri Nelerdir?

Amazon’dan satış gerçekleştirmek isteyen satıcılar için sunulan kargo alternatifleri bulunmaktadır. Bunlar; Fulfilment by Amazon(FBA),  Merchant Fulfill, Amazon Direct

Fulfilment by Amazon(FBA); Tüm sürecin amazonun kendisi tarafından kontrollerinin sağlandığı seçenektir. Satıcı firma satmak istediği ürünün tedarik işlemlerinin ardından ürünler Amazon’a gönderilir. Bu ürünlerin Amazon’un kendi deposunda yer aldığı alana göre ücretlendirmeye tabi tutulur. Ürün satışı yapıldığı anda gerekli komisyon kesintileri dışında kalan tutar satıcının hesabına aktarılır. Kargo ve iade koşulları ile ilgilenmek istemeyen firmaların birincil tercihleri olabilecek alternatiftir.

Merchant Fulfill; Ürün satışının kargolama adımlarının tüm kontrolünün satıcıda olduğu seçenektir. Müşteriye ürünün kargolanması adımlarının takibi tümüyle satıcı üzerinde yer alır. FBA seçeneğinde yer alan müdahaleler ve ya ek ücretlendirmeler bu seçenekte yer almaz.

Amazon Direct; Ürünlerin satışının direkt sağlandığı seçenektir. Bu seçenekte satıcı firma Amazon’un tedarikçisi konumunda yer alır.

Bu alternatifler sayesinde firmanızın ihtiyacı olan kargo akışına siz kendiniz karar verebilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin Amazon’un sunduğu avantajlardan yararlanma imkanı elde edebilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1