Anchor Text Nedir?

Sayfa dışı SEO teknikleri arasında önemli bir yere sahip olan anchor text, popülerliğini her dönem koruyan kavramlar arasında yer almaktadır. Kelime manası olarak çapa metin olarak dilimize çevrilen anchor text, sayfalarda yer alan içeriklerde tıklanabilir özellikte kelimeler üzerinden bağlantı oluşturma işlemine verilen addır.

Site içi ve ya dışı olarak iki şekilde ele alınan SEO çalışmaları her durumda site başarısını etkilemeye yönelik yürütülen çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Site içi SEO çalışmaları kapsamında, içerikler ve sayfa içerisinde birbiri arasında kurulan etkileşimler ve kullanıcı isteklerinin sayfa içerisinde yer verilmesi konuları ele alınmaktadır. Site dışı SEO çalışmalarında ise, dış bağlantı olarak, backlinkler, SEM çalışmaları ve anchor text örnek olarak verilebilir. Tüm bu çalışmalar birlikte ele alınması gereken ve başarıya giden yolculukta en büyük yardımı dokunacak çalışmalardır. Her hangi birini atlanması ya da önemsiz olarak addedilmesi mümkün değildir.

Anchor text, SEO çalışmaları içerisinde önemli yere sahip olan ve özen gösterilmesi gereken, doğru anlaşıldığında ise olumlu sonuçlar ortaya koyan çalışmalardır. Peki, site yöneticileri neden anchor text kullanımına ağırlık versin? Anchor text kullanıldığında ne gibi faydalar elde edebilirler? Başarılı bir çalışma gerçekleştirmek için hangi noktalara dikkat edilmelidir? Soruları üzerinden anchor text kavramını ele almaya çalışacağız.

Anchor Text Neden Önemlidir?

Yazımızın ilk kısmında SEO çalışmalarının site başarısı için önemli olduğuna ve site içi ve dışı olarak iki başlıkta ele alındığına değinmiştik. Site içi (on page SEO) ve site dışı (off page SEO) çalışmalarının başarı için gerekli olduğunu vurgulamaya çalışmıştık. Bu iki kavramı birbirinden ayrı düşünmek veya birinin daha fazla önem arz ettiğini iddia etmek doğru olmaz.

Site içerisinde ne kadar kaliteli içerik oluşturulursa oluşturulsun, bu tek başına yeterli olmaz. Kullanıcıya ulaşamadığı durumda içeriklerin kalitesi bir önem arz etmeyecektir. Bunun için de site dışı SEO çalışmaları yardımımıza yetişir.

Bilginin çok olduğu ve doğru bilgiye ulaşmak için kalitesiz içeriklere maruz kalmak internet kullanıcılarının en büyük sorunlarından birisidir. Kullanıcı aradığı bilgiye en hızlı sürede ve yeterli bilgi birikim düzeyinde içerikler üzerinden ulaşmak ister. Bunun için boşa harcanan her süre bir zaman sonra can sıkıcı olabilir. Site sahipleri de bu isteğin farkında olarak, içeriklerinde doğru hedef kitleye ulaşmak ve talep ettiği bilgiyi aktarmayı amaçlamalıdır. Bu sayede de ziyaretçi trafiğini artırabilir hatta sadık ziyaretçi kitlesi dahi elde edebilir. Bu da uzun vadede başarılı sonuçlar getirmede etkili olmaktadır. Anchor text tekniği ile bu sonucu elde etmeye yönelik yürütülen çalışmalardır.

Bazı anlar gelir ki, oluşturduğumuz içerikler için farklı sitelerden yardım alabilir ve bu siteleri kaynak olarak gösterebiliriz. Bu aslında profesyonel bir içerik yöneticisi için etkileşimi artırmakta etkili olarak kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Siteler arası etkileşimde bulunmak adına yürütülen çalışmalardan en bilinenleri backlink ve anchor textler gösterilebilir. İkisinde de bağlantı yolu ile içeriğin kalitesini ve etkisini artırmak amaçlanmaktadır. Kullanıcının istediği bilgiyi bu şekilde sunmak site adı üzerinde büyük oranda olumlu etki yaratacak. Bu sayede de hem site sahibi kazanacak hem ziyaretçi.

Anchor Text Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Site yöneticileri, site içerisinde ya da site dışında yer vereceği tüm çalışmalarda başarılı sonuçlar için dikkati elden bırakmamalıdır. Özveri ile gerçekleştirilen çalışmalar her zaman daha başarılı sonuçlar doğuracaktır. Elbette olması gerekenden fazla üzerine düşmek de zaman açısından sorun çıkarabilir. Her iş için geçerliliğini koruduğu gibi gerektirdiği özen gösterildiğinde, ne azı ne daha fazlası olması gereken kadar zaman ayırmak olumlu sonuçlar için yeterli olandır. Anchor text tekniğinde de yeterli özen gösterildiği ve önemli noktalara dikkat edildiği anda site trafiği bundan olumlu olarak etkilenecektir. Bu önemli noktalardan kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Her zaman aynı kelimeler üzerinden anchor text belirlemek, arama motorları tarafından şüpheli olarak algılanabilir. Bu durum site için gerçekleştirilmiş tüm çalışmaları etkileyebilir. Bu durumda yapılması gereken farklı ya da benzer kelimeler üzerinden tercihlerde bulunmak, aynı kelimeleri kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir.
  • Bağlantı verilen sitenin adresinin anchor text olarak kullanılmasının yerine, daha farklı ve ilgi çekici metinleri seçmek daha başarılı sonuç elde etmeyi sağlayabilir.
  • Site içerisinde link çıkışı verirken her zaman aynı sayfaya bağlantı vermek yerine farklı kelimelere atıfta bulunacak sayfaları hedef almak, site genelinde başarı elde etmek adına önemli olmaktadır.
  • İçeriğin uzunluğuna göre anchor textlere yer vermek ve bunu aralıklarla yapmaya dikkat edilmelidir. Tüm içeriği bağlantı ile doldurmak okunurluğu da etkileyeceği için ziyaretçi gözünde olumlu bir etki bırakmayacaktır.
  • Çalışmaları denetlemek için Google Search Console gibi araçlardan destek alınabilir. Bu araç sayesinde anchor text dağılımını tespit edebilirsiniz. Bunu belirli periyotlar ile yapmak çalışmaların gidişatını takip etmek için önemli avantajlar sunacaktır.

Anchor Text Nasıl Kullanılır?

Etkili bir SEO çalışması mı gerçekleştirmek istiyorsunuz? Size en çok yardımı dokunacak yöntemlerden birisi de başarılı bir anchor text formatı oluşturmak gerektiğidir. Anchor text bağlantı oluşturulan sayfa hakkında bilgi içeren metinlerdir. Arama motorlarının da önemli olarak gördüğü bu metinler, dikkatli olunması gereken çalışmalardan biridir. Genel olarak arama motoru sorgusunda başarı elde edebilecek kelimeler arasından seçilir. Anchor text oluştururken,  içeriğin vermesi gereken mesaja uygun olacak şekilde seçimi yapılması, metnin dışına çıkılmaması ve vadedilen bilgi akışının sağlanması gerektiği ayrıntılarının atlanmaması gerekmektedir.

Örnek olarak;

<a href=” https://d-help.com/tr/anahtar-kelime-yamyamligi-nedir-keyword-cannibalization-nedir/ “> Anahtar kelime yamyamlığı </a>

Yukarıda örnek bir bağlantı yapısı yer almaktadır. Bu bağlantıda “anahtar kelime yamyamlığı” olarak geçen alan anchor text yani bağlantının içeriğini tanımlayan bir kelime öbeği, mavi olarak işaretlediğimiz alan ise bağlantının yönlendirildiği sayfanın URL adresi yer almaktadır. Bu bağlantıda da görebileceğiniz gibi, bağlantı vereceğiniz sayfa ile tercih edeceğiniz anchor text birbiri ile uyumlu olmalıdır. Ve kullanıcı gerekli bağlantıya gittiğinde ise aradığı bilgiye erişmelidir. Aksi halde bu başarısız bir çalışma olacaktır.

Anchor Text Türleri

Tam eşleşme anchor text; bağlantının oluşturulacağı sayfayı yansıtacak metinlere yer verilmesidir.

Kısmı eşleşme anchor text; bağlantı verilen sayfada metinin farklı bir benzerinin yer alması durumu için kullanılan bir çeşididir.

Markalı anchor text; marka ismi içeren kelimelere yer verilen anchor textlerdir.

Yalnızca URL içersen anchor text; herhangi bir metin içermeyen durumlar için kullanılan çalışmalardır. Bu seçenekte bağlantı verilecek sayfanın yalnızca URL’sinin yer aldığı durumlar için tercih edilebilecek alternatif olarak kullanılabilir.

Tüm bu seçeneklerin ortak yanı ise, hangi seçenek seçilirse seçilsin içerik ile bağlantılı olması ve ziyaretçinin bağlantıya gittiğinde talep ettiği bilgiyi almasına önem verilmesi gerektiğidir. Bu ayrıntı atlandığı anda bu durum hem arama motorları tarafından ceza yemeye kadar gidebilir, hem de ziyaretçilerin gözünde site bilinirliği olumsuz etkilenebilir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1