Artırılmış Gerçekliğin (AR) E-Ticaret Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Vardır?

Artırılmış gerçeklik, e-ticaret hizmetinde yaygın olarak kullanılan metotlardan biri olarak nitelendirilebilir. Peki, artırılmış gerçekliğin e-ticaret üzerinde nasıl bir etkisi vardır? E-ticaret sitelerinin artırılmış gerçeklik metodunu kullanması zorunlu mudur? E-ticarette artırılmış gerçeklik yöntemini kullanmak avantajlı mıdır? Bu ve buna benzer sorular, e-ticarete ilgi duyan okuyucular tarafından merak edilen sorular arasındadır.

Artırılmış gerçeklik, genel olarak bakıldığında sadece e-ticaret sektörü için kullanılan bir yöntem değildir; kullanıldığı farklı sektörler de mevcuttur. Bu sektörlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: İlk olarak e-ticaret, sanal oyunlar, reklamcılık, eğitim, pazarlama, sağlık, tıp, lojistik, sinema, turizm vs. gibi sektörlerde de artırılmış gerçeklik uygulanabilir. Pek çok farklı sektörlerde farklı amaçlarla kullanılan artırılmış gerçeklik nedir? Temelde artırılmış gerçeklik kavramının ne olduğunu bilmek, e-ticaret ile ilişkisini, e-ticarette nasıl kullanıldığı hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı olabilir.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Artırılmış gerçeklik, gerçek hayatta olan ögeleri sanal ekipman (cihaz) kullanarak, ögelere farklı bir anlam ve görüntü kazandırma yöntemi olarak ifade edilebilir. Çevremizde bulunan her şey artırılmış gerçeklik yöntemi ile farklı bir sunum kazanabilir. Burada önemli olan kullanılan cihazlardır. Akıllı telefonlar, tabletler ya da AR gözlükleri bu cihazlara örnek olarak gösterilebilir. Özellikle kameraların çözünürlük ölçülerinin yükseltilmesi artırılmış gerçekliğini yapılabilirliğini mümkün kılıyor.

Artırılmış gerçeklik, yapay zeka sistemini kullanılarak sanal nesneler ile gerçek dünya arasında bağlantı kurulmasına yarımcı olur. Artırılmış gerçeklik sayesinde sanal nesneler gerçek dünyaya yerleştirilir ve nesne bizde farklı bir deneyim uyandırmış olur. Bu sayede insanlar ile sanal nesneler arasında bağlantı kurulur. Nesnelerin artırılmış gerçeklik yöntemi ile gerçek yaşama uygunluğu denenebilir. Peki artırılmış gerçeklik ile e-ticaret arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Artırılmış Gerçeklik ile E-Ticaret Arasındaki İlişkisi

E-ticaret, satın alma ve satış işleminin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan bir hizmet olarak ifade edilebilir. E-ticaret üzerinden alıcı, müşteri ya da ziyaretçiye, ürünlerin somut olarak sunulma imkânı yoktur. E-ticarette kullanılan artırılmış gerçeklik, tam olarak müşteriye ürünü test etme imkânı sağlar. Özellikle ürünlerin tam olarak tanıtılması açısından artırılmış gerçekliğin e-ticaret için yeri ve önemi büyüktür. Artırılmış gerçeklik, e-ticaret için bir zorunluluk değil ama bir gereklilik olarak söylenebilir. Sanal ürünlerin artırılmış gerçeklik yöntemi sayesinde gerçek hayatta nasıl kullanılabileceği konusunda müşteriye fikir verir.

Satılacak ürünün tanıtımı ve pazarlanması açısından artırılmış gerçekliğin alıcıya sunduğu deneyim özellikle satış oranında artış olmasına da imkân sağlayabilir. Sanal alanda sunulan ürünün perspektifi, ürünü satın almayı düşünen müşterinin kendi evinde ya da kullanacağı mekânda, nasıl duracağı ile ilgili müşterinin fikir sahibi olmasına yardımcı olur. Ürünü sadece ev eşyası olarak düşünmeyin. E-ticarette bulunan tüm ürünler için bu durum geçerlidir. Ürün hakkında teknik bilgilerin verilmiş olması, müşterinin ürünü tanıması konusunda yeterli olmayabilir. Bu nedenle ürünün gerçek yaşamda nasıl duracağı ile ilgili müşteriye sunulan görselin görüntüsü, müşteriyi ikna etmeli ve satın almasını sağlamalıdır.

Peki e-ticarette artırılmış gerçeklik nasıl kullanılıyor?

E-ticarette önemli olan bir husus, müşteriye gerçek alışveriş deneyimini yaşatmaktır. Satın alma işlemi dijital alanda gerçekleştiği için, müşterinin bir mağazaya girip ürünü somut olarak inceleme gibi bir durumu mümkün değildir. Bu nedenle e-ticarette kullanılan artırılmış gerçeklik, müşteriye gerçek alışveriş deneyimi yaşatmanın yollarından biri olarak kabul edilebilir. Artırılmış gerçeklik sayesinde satın almayı düşündüğünüz ürünü ayrıntılı olarak inceleyebilir ve yakından görebilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik, müşterinin satın alma oranını olumlu şekilde etkileyen ve satış oranını yükselten, ayrıca e-ticaret hizmeti içerisinde kullanılması avantajlı olan bir teknolojidir.

E-Ticarette Artırılmış Gerçekliğin Sağladığı Avantajlar

  • Müşteriyi satın almaya daha kolay ikna etme
  • Müşterinin ürünü daha kolay tanımasını sağlama
  • Satış oranında yükseliş
  • Markanın tanınırlığında artış
  • Yeni müşteri potansiyeli
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1