Dijital Reklamcılık Nedir?

Reklam aslıda hayatımızın her alanında olan etkili bir tanıtım biçimi diyebiliriz ve reklam pek çok şekilde gerçekleştirilebilir bir etkinliktir.

Dijital reklamcılıktan bahsetmeden önce reklam hakkında bir tanım yapak gerekirse:

Reklam Nedir?

İnsanları kendi isteği doğrultusunda belirli bir düşünce çeşidine yönlendirmek diyebiliriz. Reklam sayesinde insanlara ürününüzü hizmetinizi ve diğer pek çok şeyi yapacağınız etkili reklam biçimleri sayesinde kolaylık ile yönlendirmeniz mümkün olabilir.
Reklamlar sayesinde insanlar hizmet ve ürününüz hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşırlar. İyi bir reklam sayesinde insanların sizin tanıttığınız ürün veya hizmete karşı tutumunu değiştirebilirsiniz veya sizin ürününüzü- veya hizmet çeşidini benimsemelerini sağlayabilirsiniz. Doğru Tasarlanmış reklam stratejilerinin iyi birer pazarlama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.


Günümüz içerisinde gelişen teknoloji ve kullanım oranı artan dijital alan sayesinde reklamcılıkta ‘’dijital reklamcılık’’ dediğimiz alan son dönem içerisinde yeni ve önemli bir sektör halini almaya başladı. Gelişen dijital reklamcılık sektörü ile ilgili olarak pek çok kişi araştırma yapıyor ve dijital reklam devrine yeni katkılar sağlayabiliyor.

E-Pazarlamada Dijital Reklam Çalışmalarının Önemi nedir?

Dijital reklamın önemi en merak edilen konular arasında bulunuyor. İnternet dünyası içerisinde sadece belirli bir bölgeye, kişiye veya alana hitap etmezsiniz. İnternet dünyası sayesinde dünya çapında yer alan bütün internet kullanıcılarına ulaşabilirsiniz. Hedef kitleniz olan müşterilere ulaşmanız dijital reklamcılık sayesinde oldukça kolay bir hale geliyor. Dijital reklamcılık sayesinde müşterilerinize etkili yazılar, görseller, videolar vb. tanıtımlar sunabilirsiniz. Dijital reklamcılık sayesinde diğer reklam türlerine nazaran daha kolay dikkat çekebilir ve daha hızlı bir satış gerçekleştirebilirsiniz. Ürün tanıtım oranınız geniş kitleler içerisine yayılacağı için satışlarınız da etkili dijital reklamcılık yöntemleri sayesinde kısa zaman içerisinde artabilir.

Dijital Reklamcılık Çeşitleri Nelerdir?

Dijital reklam farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Farklı dijital reklam yöntemlerinden alacağınız geri dönüşler sayesinde kendinize en uygun olan reklam yöntemini keşfedersiniz. Hangi dijital reklam türünün size daha fazla fayda sağlayacağını keşfettikten sonra ise sürekli aynı reklam biçiminde bir tanıtım sergilemeniz yeni potansiyel hedef kitlenize ulaşmanızı engelleyebilir. Sürekli gelişen teknolojiye uyum sağlamalı ve dijital reklam çeşitlerinizi sürekli olarak güncel tutmalısınız. Farklı online platformlar üzerinden tanıtımızı gerçekleştirmenizi en etkili biçimde ve düzenli olarak sağlamayı ise bu konuda profesyonel bir yardım alarak kolaylaştırmanız oldukça iyi bir seçenek olabilir.


Reklam maliyetiniz ve dijital reklamlar üzerinden sağlayacağınız kar oranının zaman içerisinde artmasını profesyonel ekipler sayesinde kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Dijital reklamcılık sayesinde şirketinize sağlayacağınız kar oranını arttırırken aynı zamanda kendi zamanınızdan da tasarruf edersiniz. Günümüz içerisinde kullanılabilen pek çok dijital reklam seçeneği var. E-ticaret firmaları tarafından en fazla tercih edilen ve firmalara en çok kar dönüşü sağlayan belirli dijital reklam çeşitleri olduğunu söylemek mümkün olabilir.

  • En çok tercih edilen Dijital Reklamcılık Yöntemlerinden Bahsedecek olursak:

Banner Reklam (Display Reklam)

Banner reklamlar internet dünyası içerisinde en çok tercih edilen reklam türleri arasında görülebilir. Banner reklamlar sayesinde ürününüzün veya hizmet çeşidinizin tanıtımı farklı web siteleri üzerinden yaparak dikkat çekici bir yazı ve görsel bütünlüğü sayesinde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Banner reklam çeşidinde en dikkat edilmesi gereken durum ise bu reklam çeşidini yaparken zamanlamaya ve reklamınızın doğru bir site üzerinde yapılıp yapılmadığıdır. Yanlış web sitelerinde ve günün yanlış saatlerinde yapılmayan banner reklamların başarısı düşükken doğru bir planlama ile hazırlanan banner reklamlar sayesinde yüksek kar elde etmeniz neredeyse kaçınılmazdır. Mobil olarak sağlanan dijital reklamcılığı da uygulamalar içerisinde sıklıkla görebiliyoruz, özellikle mobil oyunlarda mobil reklamcılığa sıklıkla denk gelinebilir.

Google ADS ve Google SEM Reklamları

Son dönemlerde gittikçe popüler bir hal alan arama motoru optimizasyonu sayesinde oldukça etkili reklamlar yapabilirsiniz. Arama motorları internet içerisinde en çok kullanılan ögelerden biridir. Arama motorlarında araştırılan kelimelere veya sorulara göre yapacağınız reklam çalışmaları sayesinde hedef kitlenize ulaşmanız oldukça kolay bir hal alabilir. SEM çalışmaları ülkemiz içerisinde en çok kullanın Google aramalarına yönelik olarak oluşturulan reklam çalışmalarıdır ve Google Adwords ile birlikte kullanımı tercih edilebilir.


”Google Adwords (Google ads) Nedir?’‘ Kelime bazlı bir reklamcılık çalışması olduğunu söylemek mümkün. Metin içerikli oluşturulan bir reklam çalışması olarak karşımıza çıkar. Google Ads reklam biçimini tercih edecekseniz anahtar kelimeleri uygun başlıklar içerisinde kullanmanız gerekir. Bu sayede tıklama başına tarafınıza ödeme yapılır.

Sem ve SEO Çalışmalarınızı Birlikte Yürütün

Etkili google SEM çalışmaları gerçekleştirmeniz gerektiğini söylemek mümkün. SEO çalışmalarınız da ürün ve hizmetinizi tanıtmak için oldukça önemli bir yere sahip.

SEM çalışması ücretli olan bir arama motoru hizmeti iken SEO çalışmaları tamamen web siteniz üzerinde gerçekleştireceğiniz tamamen doğal etkinlikler sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşmanız konusunda yardımcı olabilir. SEM ve SEO çalışmalarını aynı anda etkili bir biçimde gerçekleştirerek web siteniz için başarılı geri dönüşler sağlayacak arama motoru reklamlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya günümüz içerisinde internet kullanan herkes tarafından tercih edilen yazılı ve görsel olan platformlardır ve bu platformlar içerisinde pek çok ürüne hizmete, kuruluşa, bilgiye ulaşmanız mümkün olabilir. Sosyal Medyanın gittikçe popülerleşen ve daha sık kullanılan bir alan haline geldiği herkes tarafından biliniyor. Bu neden ile özellikle e-ticaret sektörü içerisinde yer alan kişiler tarafından da sosyal ağlarda kullanılan reklamların vazgeçilmez hale geldiğini söylemek mümkün olabilir. Ülkemiz içerisinde en çok tercih edilen sosyal medya alanlarını ise; Facebook, instagram, twitter, snapchat, youtube olarak sıralamak mümkün olabilir. Bu alanlar içerisinde en sık tercih edilen reklam çeşidi ise sosyal medyanın kendi sağladığı dijital reklam imkânları haricinde bu platformlar içerisinde tanıtım işlerini yürüten kişiler tarafından ürününüz veya hizmetinizin önerilmesi olduğunu söylemek mümkün olabilir.

PPC Reklamlar

Tıklama başına getirisi olan bir reklam türüdür. Bu dijital reklamcılık çeşidi internet dünyası içerisinde oldukça fazla kullanılır. Reklam bütçesinin iyi bir şekilde yönetilmesini sağlamak üzerinde etkili olan bu yöntem sayesinde markanız için vermiş olduğunuz reklamlar için yapılan tıklama başına ödeme sağlarsınız.

Remarketing

Remarketing kelimesinin Türkçe karşılığı yeniden pazarlama anlamına gelir. Etkili bir reklamcılık çeşidi olarak bilinir. Remarketing sayesinde web sitenizden sepetine ürün ekleyen veya belli ürünlere göz atmış kişilerin tekrar sitenize döndürmekle alakalıdır. Müşterilerinizin daha önce göz attığı ve beğendiği ürünler Remarketing sayesinde tekrar karşılarına çıkar. Web site ziyaretçilerinizin siteniz üzerinden alışveriş yapma ihtimali böylece artabilir.

Video Reklamcılığı

Günümüz içerisinde en çok kullanımı sağlanan alanlardan birinin Youtube olduğu söyleyebiliriz.

Youtube, küresel olarak kabul edilmiş bir arama motorudur. En çok kullanılan ikinci arama motoru sırasında yer aldığı söylemek mümkün. YouTube bir video uygulaması olarak tanımlanabilir. Youtube sayesinde video reklam çeşidinin oldukça geliştiğini söylemek mümkün. Youtube kendi içerisinde farklı reklam çeşitlerini gerçekleştirme imkânını da bu platform üzerinden reklam yapmak isteyen kişilere sağlıyor.

Youtube Reklam Çeşitleri : atlanabilir reklamlar, atlanamayan reklamlar, video discovery reklamları, bumper reklamlar, yayın dışı reklamlar, masthead reklamlar olarak ayrılır.

Mobil Reklamcılık

Günümüz içerisinde telefonlar iletişim için en çok kullanılan teknolojik araç arasında yer alıyor. Firmaların pazarlama ve reklam çalışmalarını gerçekleştirebilmek adına müşterileri ile telefon reklam unsurları ile iletişime geçmeleri oldukça yaygın bir yöntemdir. Mobil reklamcılık içerisinde SMS ve telefon aramaları yer alır. mobil uygulamalar sayesinde ise banner reklam yöntemleri kullanılarak geniş bir hedef kitleye ulaşmak mümkün.

E-Posta Reklamcılığı

E-posta reklamları günümüzde en çok tercih edilen uygun maliyetli reklamlar arasında yer alır. Uygun maliyetli bir pazarlama aracı olduğu için hizmet veya ürün sunanlar tarafından tercih edilir. Kısa süre içerisinde potansiyel müşteri kitlenize veya hâlihazırda var olan müşterilerine posta yolu ile ulaşarak web sitenizi hatırlatın.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1