DIY (Do It Yourself) Ürünler ile E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticarette son zamanların en trend uygulamalarından biri olan DIY (do it yourself) hakkında merak edilenleri bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. E-ticaret farklı sektörlerden ürünlerin alıcı ile buluşturulduğu geniş çaplı bir platformdur. İnternet kullanımın yaygınlaşması ile birlikte internet üzerin satış yapan kişi ya da işletmeler hedef kitlesini genişletme fırsatı bulur. E-ticaret içerisinde her sektörden satıcı ve hitap ettiği bir alıcı potansiyeli bulmak mümkündür. Kurumsal ya da işletme olarak iş yapan e-ticaret satıcılarının yanı sıra kendi tasarladığı ürünleri satan kişi ya da işletmeler de e-ticaret bünyesinde yerini alır.

DIY (do ıt yourself), sattığı ürünü kendi yapan kişi ya da işletmelere örnek olarak verebiliriz. Geleneksel ticaretle belli bir alıcı hacmine sahip olan satıcılar, e-ticaret ile alıcı kitlesini genişleterek satış oranlarını yükseltebilirler. Peki, DIY kavramı nedir? E-ticarete uyarlanabilir mi? DIY ürünlerin satıcısına sağladığı fayda var mıdır? Bu ve benzeri sorular e-ticaret yapmak isteyen ve alışılmışın dışında farklı bir alan üzerinden e-ticaret yapmak isteyen kişiler tarafından araştırılan konular arasında yerini alıyor.

E-ticarette yeni olmasa da kendini güncelleyerek sürekli olarak bir akım haline gelen DIY (do it yourself) hakkında merak edilen sorular cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DIY (Do It Yourself) Nedir?

Yeni bir trend olarak ifade edilse de tarihçesi eski zamanlara uzanan bir kavram olan DIY (do it yourself) kavramının Türkçe karşılığı “kendin yap” anlamına gelir. DIY kavramı, aslında insanlığın var olması ile başlayan bir sürece işaret etse de bir proje olarak uygulanması 1950’li yıllarda gerçekleşir. İnsanlık tarihine dayandırmamızdaki maksat şudur. İlk insanların yaptıkları eşya ya da araçlar, farkında olmasalar da bu teknikle yapılmıştır. Yani ilk insanlardan bu yana seri üretimle gerçekleşmeyen her ürün kendin yap mantığı ile yapılmaktadır.

DIY yani kendin yap tekniğinde bir uzman ya da profesyonelden yardım alınmaz. Kişi yetenekleri doğrultusunda meydana getirdiği ürün üzerinden satış işlemini gerçekleştirir. Aslında kendin yap tekniği ile üretilen ürünlerin satıldığı dükkanlara rastlamak mümkündür. Yerel halk ile sınırlı kalmak istemeyen kendin yap kişi ya da işletmeler e-ticarete adım atarak, ürünlerini farklı kesimden insanlarla buluşturma fırsatı bulur.

Şu konuya da değinmeden geçmeyelim. Kendin yap ürünler deyince aklınıza sadece el becerisi ile meydana gelen ürünler gelmemelidir. El becerilerinin yanı sıra müzik ürünleri de yine DIY ürünleri arasında sayabiliriz. Mantık olarak insanın becerileri ile ortaya çıkardığı ürünler DIY ürünleri olarak ifade edilebilir. Bunun yanı sıra evde yapılan tamirat ve onarım işleri, DIY çerçevesinde değerlendirilebilir.

Kendin yap ürünlerin temel mantığı, kişinin kendi beceri ve zevkine göre tasarlanmış olmasıdır. Eldeki malzemeleri kullanışlı hale getirerek yeni bir ürün ortaya çıkarmak, tam olarak DIY tekniği ile mümkündür. Kişi, eldeki malzemeleri değerlendirerek zevkine uygun yeni bir ürün tasarlar. Tasarlanan bu ürünler, seri üretim ürünlerinin aksine tek ve özel olacağı için özeliği ve niteliği de o derece yüksektir. Aslında herkes DIY ürünlerini yapabilir ancak bu yetenekli kişilerin kendini ön plana çıkarması oldukça mümkündür. Çünkü el becerisi, yeteneği ve hayal dünyası geniş olan insanlar, kendin yap ürünlerde daha büyük bir başarı elde eder.

DIY (Do It Yourself) Ürünler Nelerdir?

“Kendin yap” ürünler aslında hobi amaçlı yapılan, kişilerin hoş vakit geçirmek için yaptığı uğraşlar olarak ifade edilir. Hobi olarak başlanan bu uygulamayı ticarete dönüştürmek isteyen kişiler, ürünleri müşteri ile buluşturarak satışa sunar. Ürünleri tek ve özel olması, değerlerinin seri bir şekilde üretilen ve devamına kolayca ulaşılabilen ürünlerden daha fazla olmasını sağlar.

Peki hangi ürünleri DIY ürünleri olarak değerlendirebiliriz. Aslında spesifik olarak şu ürünler DIY ürünleri olarak ifade edilebilir demek yanlış olur. Çünkü çevrenizde bulunan her malzeme DIY ürünü olarak ifade edebiliriz. Çevrenizde bulunan ve işe yaramayan bir ürünü, biraz hayal gücü ve minik dokunuşlarla kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Evinizde onarıma ihtiyaç duyan ya da kullanmadığınız eşyaları “kendin yap” ürünlere çevirebilirsiniz. Farklı alanlarda ürünleri tasarlayarak DIY ürünlerine çevirebilirsiniz. Bu ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mutfak eşyaları
 • Dekorasyon ürünleri
 • Eskitme boyalar
 • Güzellik ürünleri / esanslar
 • Tasarım eşyaları
 • Organizasyon malzemeleri
 • Oyuncaklar

ve daha sayabileceğimiz pek çok eşya ve malzeme DIY ürünleri arasındaki yerini alır. Eskiden günümüze format değiştirerek gelen bu çalışma, günümüzde yeni bir trend olarak yerini alıyor. Siz de yeteneğinize güveniyorsanız “kendin yap” tekniği ile olan malzemeyi değerlendirerek yeni bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz. Peki bu malzemeleri nasıl tedarik edebilirsiniz? Bunun aslında 2 temel yolu vardır. İlk yol yapı marketlerdir. Yapı market üzerinden dilediğiniz ürünü alın ve gerisini hayal gücünüze bırakın. İkinci yol ise geri dönüşüm malzemeleridir. Çevrenizde kullanmadığınız eşyaları dönüştürerek yeni bir ürün tasarlayın.

DIY (Do It Yourself) Tekniğinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hayal gücünüzü ve yeteneğinizi kendin yap tekniği ile birleştirerek neler yapabileceğinizi keşfedin. Üstelik bu ürünleri satarak kendinize yeni bir kazanç yolu açın. Her anlamda kullanıcısına büyük avantajlar sunan bir çalışma tekniğidir. Özellikle hobi olarak başlayanlar, özgün bir ürün ortaya çıkarmanın keyfini sürer. Bu durum hem üretilen üründen memnuniyet doygunluğu sağlar hem de zamanı daha kaliteli geçirmeye büyük katkıda bulunur.

DIY çalışmalarının sağladığı avantajlar;

 • Kullanılmayan eşyaların tekrar kullanılabilir hale getirilmesini sağladığı için geri dönüşü etkisi vardır. Kendin yap tekniğini kullanarak çevrenizde artık kullanmadığınız bir eşyayı onarıp tasarımlayarak farklı bir işlevde kullanılmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece kendi yeteneklerinizle yeni bir ürün elde etmiş olursunuz.
 • Satın alınan ürün bir zaman sonra niteliğini kaybederek kullanılamaz hale gelir. DIY çalışmasını kullanarak bu ürünlerin kullanımını devam ettirebilirsiniz. Eldeki malzemeleri değerlendirerek çalışma yapılması, ürünün kullanımının sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.
 • Kendin yap tekniği ile bir nevi tüketim alışkanlığınızı düzenleyebilirsiniz. Çünkü DIY tekniğinde amaç, satın alarak yeni ürünler üretmek değildir. Eldeli mevcut ürünlere minik dokunuşlar ekleyerek yeni bir ürün haline getirmektir. Böylece fazladan tüketimin de önüne geçmiş olursunuz.
 • Verimli vakit geçirmek ve yeteneklerinizi keşfetmek için oldukça ideal bir hobi alanıdır. Kendin yap tekniğini kullanarak yeteneklerinizi keşfedersiniz. Ayrıca zamanın verimli ve kaliteli geçirilmesi açısından size büyük katkılar sunar.
 • DIY tekniğinin size sağlayacağı bir diğer avantaj ise gelirdir. Tasarladığınız ürünleri, alıcıların beğenisine sunarak satışını gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kendi gelir yolunuzu kendiniz yaratmış olursunuz. Yaptığınız ürünler, sanayi üretimi usulü olmadığı için her bir ürün özgündür. Dolayısıyla satış yaparken tasarladığınız ürüne biçeceğiniz maddi değer de bu durumla doğrudan orantılı olur.

E-ticaret üzerinden kendin yap tekniği ile oluşturduğunuz ürünleri satışa sunarak, daha fazla kişinin görmesini sağlayabilirsiniz. Dijital alanda sergilenen ürünler, sadece bulunduğunuz bölgenin sınırlarında kalmayarak daha geniş bir alıcı kitlesine ulaşır. Özgün ve tek olan ürünlere olan rağbet, seri üretimli ürünlere kıyasla daha fazladır. Çünkü alıcı kendini satın aldığı DIY ürünleri ile daha özel ve kendine ait hissedebilir. Bu açıdan baktığımızda DIY ürünlerinin e-ticaret üzerinden satışını yapmak, oldukça avantajlı bir yoldur.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1