Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

“Etkileyici pazarlama” olarak ifade edebileceğimiz influencer marketing nedir, influencer marketing yaparken nelere dikkat edilmelidir, influencer marketing neden tercih edilmelidir, influencerler ne işe yarar? Gibi sorular e-ticaret kullanıcıları tarafından merak edilen sorular arasındadır. Influencer marketing, e-ticarette kullanılan stratejik hamlelerden biridir. Etkili bir şekilde pazarlama işlemi yapılmasını sağlar.  

Influencer marketing, sosyal medya kanalları üzerinden, takipçi sayısı fazla olan influencerlerin bir ürünü ya da hizmeti tanıtmak amacıyla hazırladığı video ya da fotoğrafları takipçileriyle paylaşması olarak ifade edilebilir. Buradaki temel amaç, insanların güvenini kazanmış bir fenomenin sizin satışına sponsor olması ve satışlarınıza yardımcı olmasıdır.  

E-ticaret yaparken farklı stratejilerle ürün ya da hizmet satışını sağlayabilirsiniz. Influencer marketing de bu satış stratejilerinden biri olabilir. E-ticaret dünyasında yeniyseniz ve markanız çok bilinmiyorsa, takipçi oranı yüksek olan bir fenomeni ürünlerinizin tanıtımında kullanabilirsiniz. Sosyal medya kanallarından herhangi biri üzerinden fenomenin hazırladığı video ya da fotoğraf içeriği paylaşılır. Bu sayede ürün ya da hizmetiniz daha kısa sürede daha fazla kişiye iletilmiş olur. Influencer marketingde önemli olan nokta hedef kitlenin fenomene olan güvenidir. Fenomene duyulan güven sayesinde pek çok sosyal medya kullanıcı, önerdiği ürünü satın almaya yönelebilir. Bu durum, yaptığınız reklam çalışmalarından daha etkili olabilir. 

Instagram, YouTube, Twitter ya da Facebook gibi kanallar üzerinden influencer marketing hizmeti sağlanabilir. Influencerlerin sosyal medya kullanıcılarını ikna etme hızı, sizin hazırladığınız kampanyalardan daha etkili olabilir. Sosyal medya kullanıcılarının fenomenleri duyduğu güven duygusu sayesinde, önerilerine karşılık olarak onlar da tavsiye edilen ürünü denemek isteyecektir. Influencerlerin tavsiye ettiği ürün ya da hizmet deneyimi, pek çok takipçisi tarafından kabul edilebilir olarak algılanır, ürüne karşı satın alacak kadar güven duymaya başlar. 

Pazarlama Stratejisi Olarak Influencer Marketing

Influencer marketing, pazarlamada kullanılan stratejilerden bir olarak ifade edilebilir ve etki oranı oldukça yüksektir. Fenomen aracılığı ile hizmet ya da ürün tanıtılarak satışa sunulur. Ürün tanıtım işlemi, özellikle hitap ettiği hedef kitleye uygun influencerler seçilerek gerçekleştirilir. Özellikle yeni nesile hitap eden fenomenler, ürün ya da hizmet ile müşteri arasındaki güven köprüsünün kurulmasına yardımcı olur. 

Bir işletme sahibi olduğunuzu düşünün. Özellikle sosyal medya aygıtları üzerinden müşteri kazanmak istiyorsunuz. İstediğiniz sosyal medya kanalını seçerek pazarlama kampanyaları ile müşteri çekmeye çalışırsınız. Ancak çoğu kullanıcı markanızı ya da ürünlerinizi tanımadığı için size tercih etmeyebilir. Bu kriz durumunu fırsata çevirmenin en iyi yolu influencer marketingdir. Influencerlerin takipçilerini satın almaya ikna etme ve güven duygusunu kazandırma konusunda güçlü bir etkisi vardır. Infuencer referansı ile ürün ya da hizmete güvenen takipçiler müşteri olarak sitenizdeki yerini alır. Bu nedenle satışlarınızı artırmanın en etkili yollarından biri influencer marketingdir.  

Influencer Marketing Nasıl Yapılır? 

İçinde bulunduğunuz toplum tarafından sevilen ve takip edilen bir fenomen yardımı ile markanızın ve ürünlerinizin tanınırlığını artırabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarına ulaşma noktasında hız kazanabilirsiniz. Ancak influencer marketing nasıl yapılır, nelere dikkat edilir? Bu gibi noktalara özen göstermek gerekir. Yanlış kurulan bir strateji sizi amacınıza değil zarara götürür. Influencer marketing yapılırken öncelikle seçeceğiniz fenomeni, vereceğiniz reklamın içeriğini ve sosyal medya kanallarını dikkatli seçmelisiniz. Hedeflediğiniz kitleye hitap eden influencerin seçilmesi, ürün tanıtımının daha etkileyici şekilde yapılmasına yardımcı olur. 

Diğer bir nokta ise yine seçeceğiniz influencer hesabının organik takipçi oranına sahip olmasına dikkat edin. Takipçi sayısı yüksek her hesap organik takipçi niteliğine sahip değildir. Takipçileri reel olan hesaba sahip fenomenleri tercih edebilirisiniz. Ayrıca fenomen takipçileri ile tanıtacağı ürün arasında da uygunluk olmalıdır. Genç bir nesile hitap eden bir ürün ise fenomeni takip eden sosyal medya kullanıcılarının yaş aralığı da buna uygun olmalıdır. 

Fenomen tanıtımı oldukça önemlidir ancak yeterli değildir. Bu nedenle takipçiler için hazırlanan fotoğraf ve video içerikleri dikkati hazırlanmalıdır. 

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1