Geleneksel Ticareti Elektronik Ticarete Uyarlayın!

E-ticaret yöntemlerinin pek çok avantajı var ve bu avantajlardan şirketinizi geliştirmek için kolaylıkla faydalanabilirsiniz. E-ticarete başlar başlamaz görebileceğiniz faydaların yanı sıra uzun vadede fark edebileceğiniz pek çok faydasının yanı sıra zaman içerisinde markanızın gelişimi açısından önemli adımlardan birinin e-ticaret içerisinde bulunmak olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat çok güzel ve kolay olarak görülebilen e-ticaretin dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajları en aza indirgemek adına geleneksel ticaret yöntemlerini de çağa uygun olarak e-ticarete uyarlayabilirsiniz.

E-ticaretin dezavantajlarından ve geleneksel ticarete uyarlayarak dijital ortam içerisinde gerçekleştirilebilecek çözüm önerilerinden bahsetmek gerekirse:

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

  • Müşteri ile yüz yüze iletişim gerçekleştirilemiyor.

E-ticaret nedeni ile müşteriler ile doğrudan iletişim kurulamayabiliyor. Bu nedenle yüz yüze pazarlama işlemi olmadığı için ürün inceleyen müşterinin satın alma olasılığı düşebiliyor. Yüz yüze Pazar imkânının sağlayacağı avantajlar kısıtlanıyor. Yüz yüze pazarlama gerçekleştirmek müşteriyi ikna etmek adına önemli bir durum olarak görünüyor. E-ticaret yöntemi sayesinde satış gerçekleştirirken müşteri gözlemlemek veya ürün önermek / ürüne yönlendirmek mümkün olmayabiliyor.

E-ticaret için bu bir dezavantaj olarak görülebilir fakat satış yöntemleri içerisinde birebir, yüz yüze iletişimin yerine dijital pazarlamaya uygun olan alternatifler üreterek şirketiniz için aktif olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Müşterilerinizin size anında ulaşmasına yardımcı olacak canlı destek hizmetini web siteniz için aktif edebilirsiniz. Müşterileriniz mesaj veya arama yoluyla şirketiniz ile anlık olarak bağlantı kurabildiğinde şirketinize olan güveni artar. Bunun dışında canlı destek, sosyal medya hesapları veya whatsapp hattı üzerinden etkili olarak kurulan iletişim sayesinde müşterinize samimiyetinizi hissettirebilir ve satın alma için yönlendirebilirsiniz. Birebir olarak yüz yüze olmasa dahi anında iletişim sağlayarak müşteri için pazarlama gerçekleştirilebilmesi mümkün. Aynı zamanda müşterilerinizin istek ve şikâyetlerini öğrenerek şirketinizin gelişimini de sağlayabilirsiniz.

  • şterinin Ürünleri deneyememesi ve görememesi

Geleneksel ticarete alışmış olan kişiler için en büyük problemlerden biri web siteleri üzerinden satın alımı gerçekleştirilecek ürünlere dokunabilme veya bu ürünleri deneme şansı bulamıyor. Bu da o ürünün satın alınma oranını düşürebiliyor.

Müşterinin ürüne olan güvenini sağlamak için web siteniz içerisinde ürün ile ilgili olarak ‘’yorumlar’’ kısmına yer verebilirsiniz. Ürünü deneyimleyen kişiler tarafından yapılan iyi yorumlar diğer sayfa ziyaretçilerinizin de o ürünü satın alaya teşvik edebilecek noktalar arasında bulunuyor. Bu yöntemi bir nevi dijital ortamın ağızdan ağıza pazarlama yolu olarak adlandırabilmek mümkün. Ürününüzü iyi yönde tanıtan müşterileriniz sayesinde ürünün satın alınma oranı oldukça fazla artabilir.

Yani o an ürünü deneyimleyemeyen ve satın alma işleminden emin olmayan kişilere ürünleriniz hakkında farklı kişilerin bilgi vermesini sağlayarak onları ikna edebilirsiniz.

  • İnternetten alışverişe güven duyulma oranı geleneksel ticarete göre daha az

En büyük problemlerden biri ise internet alışveriş yapan kişilerin internet sitelerine güven duyma konusunda güçlük çekmesi diyebiliriz. İnternet üzerinden farklı yollar ile yapılan dolandırıcılar özellikle son zamanlarda oldukça gündemde ve pek çok farklı dolandırıcılık çeşidi internet üzerinden ürün satın almak isteyen kişileri tedirgin edebiliyor.

İnternet siteniz üzerinden müşterilerin güvenini kazanmak için e-ticaret alt yapınızın güvenilir olmasına özen gösterebilirsiniz, web sitenizi sürekli güncel tutabilir ürün, fotoğraf veya videolar yükleyebilirsiniz. İnternet siteniz için orijinal içerikler oluşturarak kaliteli ve özgün blog yazıları ile müşterilerinizin güvenini sağlayabilirsiniz.

  • Ürün teslimatının uzun sürmesi

İnternet üzerinden satış yapanlar için de internet üzerinden ürün satın alanlar için de zor bir durum. İyi bir kargo firması ile gönderim sağlıyor olsanız bile aksaklıklar yaşanabiliyor.

İnsanların internet üzerinden alışverişi tercih etmelerindeki en önemli nedenlerden biri pratik ve hızlı bir tercih olması, ürünler müşterilere uygun vakitte ulaştırılamadığında bu durum internet sitenizin satışlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Öncelikli olarak bu sorunun en aza indirgenmesi adına iyi bir kargo firması ile anlaşmalısınız. Hatta farklı bölgelere hızlı gönderim yapacak kargo firmalarını tespit ederek birden fazla kargo şirketi daha sonrasında yaşanan aksaklıkları telafi etme amacı ile müşterileriniz ile uygun bir biçimde iletişim kurabilir veya kargo paketleriniz içerisinde küçük hediyeler / notlar iletebilirsiniz. Müşterileriniz hatanızı telafi etme çabanızı görmezden gelemeyebilir ve aynı müşteri için sürekli satış imkânı yakalayabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1