SEM (Search Engine Marketing) Nedir? Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

SEM nedir ve SEO ile farkları nelerdir? Sem özellikleri nedir ve neden tercih edilmelidir? SEM ve SEO birbirlerini ne kadar etkilemektedir? Makalemiz içerisinde bu sorular üzerinden SEM ve SEO hakkında bilgiler edinmeye ve aralarında ne gibi bağlantılar olduğunu karşılaştırmaya çalışacağız.

SEM yani ‘’Search Engine Marketing’’, Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorları üzerinde görünürlüğü artırmaya yönelik ücretli olarak yürütülen çalışmalar bütünüdür diyebiliriz. Arama motoru üzerinden gerçekleştirilen çalışmalarının bir bütün olarak ele alındığı ve adına da arama motoru pazarlama denildiği günlerin geride kalması ile bu kavram ikiye bölünmüş konumdadır. Çalışmaların arama motoru üzerinden görünürlüğü artırmaya yönelik yürütülen ve ücretli yapılan çalışmalara SEM adı verilirken, arama motoru sonuç listesine yönelik yürütülen çalışmalara ise SEO adı verilmektedir. Bu bağlamda SEM ve SEO ayrılmaz ikili olarak hayatımıza da dahil olmuştur.  Dijital platformlarda başarı elde etmenin yolu bu ikili kavram ile doğrudan ilişkilendirilmektedir. Bu denli büyük önem arz eden kavramları daha yakından tanımlama ile makalemize başlayabiliriz o halde.

SEM ve SEO Nedir?

SEM kısaca da bahsettiğimiz gibi arama motoru üzerinde listelenen sonuçlarda etkinliği artırmak adına, ücretli olarak yürütülen bir pazarlama dalıdır. Dijital ortamda yürütülen pazarlama çalışmaları arasında etkisini gösteren çalışmalardan birisi olan SEM, SEO çalışmalarına oranla başarı olasılığı daha yüksek olmaktadır. Arama motoru sonuçlarında görünürlüğü artırmak site başarısı ile doğru orantıda ilerlemektedir.

SEO çalışmaları ise, yani ‘’Search Engine Optimization’’, Arama Motoru Optimizasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO çalışmalarında asıl hedef, arama motoru sonuç sıralamalarında üst sıralarda yer almak ve siteye organik takipçi trafiği çekmektir. 

Bu iki kavram ilk anda birbiri ile aynı özellikte gibi bir düşünce ortaya çıkarsa da, durum göründüğü gibi değildir. Evet, birbiri ile yakından ilgili iki kavramdır fakat yapılan işlem aynı demek doğru olmaz. Birbirini destekleyici çalışmalardır demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Başarı oranını artırmada SEM ve SEO ikilisi ile başarılı bir site oluşturmak mümkün olmaktadır.

SEM Çalışmaları Neden Yapılmalı?

SEM çalışmaları ile firmaların başarılı sonuçlar elde ettikleri artık bilinen bir durumdur. Peki, bu çalışmaların firmalar için nasıl getirileri var ve neden firmalar SEM çalışmalarına öncelik vermeliler? SEM çalışmalarının önemini kısaca açıklamak gerekirse;

 • Sitenin görünürlüğünün artması, kullanıcının siteyi fark etmesinde büyük etkiye sahiptir.
 • Hedef kitle analizi yapabilir ve bunun sonucunda da satın almaya yönelimi olan potansiyel ziyaretçilere ulaşabilme imkanı vermektedir.
 • Site içerisinde ziyarette bulunan kullanıcılarım hangi alanlarda satın alma eylemini aktif olarak sergilediğini ya da hangi alanlarda ilgi gösterdiğini saptama imkanı elde edebilirsiniz. Kısacası ziyaretçi trafiği elde etmek mümkün olmaktadır.
 • Potansiyel müşteri kitlesinin belirlenmesi ve satış oranlarının artırılmasına yönelik çalışmalar için en ideallerinden birisidir.

SEM Nasıl Yapılır?

SEM çalışmaları bir manada açık artırma sistemine dayanan sistemlerdir. Açık artırma ile arama motorlarının farklı alanlar üzerinde reklam vermek adına firmalar bir fiyat sunmaktadır. Burada arama motorlarının dikkat ettiği durum, verilen reklamlar ile alaka düzeyidir. Verilen reklamların, kullanıcının aradığı ile alakalı olmasına dikkat edilmektedir. Bu alaka düzenine 1 ile 10 arası bir puanlamaya tabi tutulmaktadır. Genel olarak bu puanlama düzenine verilen ad, kalite puanı olarak geçmektedir.  Kalite puanının önemi aynı teklifi sunan firmalar olduğu anda ortaya çıkmaktadır.

Örnek olarak bir A firması bir de B firması reklam teklifi veriyor ve bu iki firmanın verdikleri teklif aynı ise arama motoru burada kalite puanı ile sonucu belirlemektedir. Ya da buna en güzel örnek olarak; A firması B firmasına oranla daha yüksek bir teklif verdiğini düşünelim. Ancak uyumluluk açısından A firmasının kalite puanı daha düşük ise bu durumda B firmasının teklifi daha düşük de olsa geçerli sıralamada daha yukarıda yer alacaktır. Dolayısıyla teklif verirken, uyuma ve en uygun teklifi yapmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Özellikle uyumsuzluk kalite puanı üzerinde çok daha fazla etkiye sahip olmaktadır.

Ayrıca SEM çalışmalarında önemli bir diğer ayrıntı da verilen reklamların yalnızca tıklandığında ücretlendirmeye tabi tutulmasıdır. Uygulanan sistemin adı Pay Per Click, yani tıklama başına ücretlendirmedir. Bu sistemde reklam veren reklamın geçerli olduğu süre ile değil, bu süre dahilinde tıklandığı oranda ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır.

SEM ve SEO Farkları Nelerdir?

SEM ve SEO çalışmalarının birbiri ile etkileşimde olduklarından fakat iki kavramın aynı manada olmadığına değinmiştik. Birbirlerinden hangi anlamda ayrı düştükleri noktasına değinmek gerekirse bu kavramları dört başlık altına toplamak mümkün olmaktadır. Maliyet, geri dönüşüm, ulaşılabilirlik ve içerik üretmek olarak tanımlayabileceğimiz bu dört başlık ile ele alabiliriz.

 1. Maliyet: SEO ve SEM arasındaki temel farklılık maliyet olmaktadır. SEO çalışmaları maliyet konusunda daha uygun olmaktadır. Bunun sebebi de SEM çalışmalarında kullanılan anahtar kelime ücretlerinin her an değişmeye uygun nitelikte olmalarıdır. SEM çalışmaları dahilinde kullanılan anahtar kelimeler talep edildikleri oranda artış gösterebilmektedir. SEO çalışmalarında ise ücretler üzerinde bu anlamda bir değişiklik çok sık meydana gelmemektedir.
 2. Geri Dönüşüm: SEM çalışmaları reklam alanında yürütülmekte olduğu için kullanıcıdan geri dönüt alma noktasında daha fazla hızlı olmaktadır. İyi planlanmış ve başarılı bir SEM çalışması ile kısa sürede başarı kat etmek mümkün olurken, bu durum SEO çalışmalarında farklı gerçekleşmektedir. SEO çalışmaları daha uzun süreli ve meşakkatli gerçekleştirilen çalışmalardır.
 3. Ulaşılabilirlik: Müşterinin ilgisini çekmek ve bunu kısa sürede gerçekleştirmenin en net yolu SEM çalışmalarıdır. Hedef kitleye ulaşmak ve siteye ziyaretçi trafiği çekmek adına yürütülen çalışmalarda amaç, müşteriye ulaşmaktır. Ulaşılabilirlik oranını artırmada da SEO çalışmalarına oranla daha fazla etki SEM çalışmaları ile gerçekleşmektedir. Bunun asıl sebebi müşteriye olabilecek en hızlı yol ile ulaşmaktır. Bu konuda SEO çalışmaları yetersiz kalabilir, SEO çalışmalarının yürütülmesi kadar sonuç elde edilmesi de uzun vadede gerçekleşmektedir. Bu bağlamda da SEM çalışmaları bir adım ön plana çıkmaktadır.
 4. İçerik üretmek: Oluşturulan içerikler SEO çalışmalarında daha fazla önemsenmektedir. Daha çok kullanıcının talebini karşılamasına ve fayda sağlamasına odaklanılmaktadır. SEM çalışmalarında ise daha çok ticari amaçlar ön planda tutulmaktadır. Bu durumda kullanıcılar üzerinden memnuniyet derecesi yüksek olacak içerikler SEO çalışmaları dâhilinde olmaktadır.

SEM Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 • Reklamlar ile çalışmalar gerçekleştirirken açıklamalarda bulunmak ve ilgilenecek müşterilere yönelik özel tekliflerde bulunabilirsiniz.
 • Oluşturulan reklamlarda müşteriyi harekete geçirici cümlelere yer verebilirsiniz.
 • Reklam metinleri içerisinde yüksek talep derecesine sahip anahtar kelimelere öncelik verebilirsiniz.
 • Sunulan ürün ve hizmet ile alakalı pazar araştırması yapmanın da faydası olmaktadır.
 • Reklam bütçesinin seçilen anahtar kelimelerin rekabet düzeyi üzerinden değerlendirmek de olumlu sonuçlar elde edilmesi adına önemli olabilmektedir.

SEM veya SEO çalışmaları fark etmeksizin dikkat edilecek ana unsur denenmemişi denemek, fark yaratacak konu ve içerikler üretmek gelmektedir. Ziyaretçinin dikkatini çekmek ve hali ile de rakiplerin önüne geçmenin tek yolu farklılık ortaya koymaktan geçmektedir. Buna dikkat edildiğinde kaliteli çalışmalar ortaya çıkarılacak bu da site başarısına etki edecektir. Sonuç olarak SEM ve SEO çalışmaları özensiz yapıldığında sonuç yalnızca zaman kaybı olacaktır.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1