Google Analytics Nedir?

İçinde bulunduğumuz çağ, gelişen teknoloji sayesinde gittikçe pratik bir hal alıyor. İnternet üzerinden insanlar hızlı ve pratik bir şekilde istedikleri bilgiye, ürüne veya hizmete ulaşabiliyor.
Yeni teknolojiye ve çağa ayak uydurmak isteyen girişimciler ise internet üzerinden ürün veya hizmet tanıtımı gerçekleştirebiliyorlar. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde sadece belirli bir bölge içerisinde değil küresel anlamda ürün veya hizmetinize rağbet gösterebilecek insanlara ulaşmanız mümkün olabiliyor ve bunu oldukça pratik bir şekilde de gerçekleştirilebilir olması internet üzerinden sağlanılması web sitesi kullanıcıları için oldukça yararlı bir biçimde mümkün oluyor.


Başarılı bir internet sitesi veya mobil uygulaması oluşturduğunuzu anlayabilmek için iyi bir analiz raporuna ihtiyaç duyarsınız. İnternet kullanıcılarının siteniz içerisinde ne kadar vakit geçirdiğini, site içerisindeki etkileşimlerini rapor halinde sunan analiz aracına ise “Google Analytics” adı veriliyor.
Google Analytics e-ticaret içerisinde olan ve aktif olarak bir web site yönetimi sağlayan ve oldukça gerekli olarak görülebilecek Google araçları arasında yer alıyor diyebiliriz.


Bu analiz aracı sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcıları detaylı bir şekilde tanıyabilirsiniz. Google Analytics kullanarak hedef kitlenizin sizden olan beklentisini kolaylıkla kavrayabilirsiniz ve internet sitenizi kolaylıkla hedef kitlenize uygun olarak düzenlemeniz mümkün olabilir. Google Analytics sayesinde en doğru adımları atarak en iyi reklam ve tanıtım çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Google Analytics Ne işe Yarar?

Google Analytics sayesinde anlık olarak siteniz içerisinde ne kadar ziyaretçi bulunduğunu ve bu ziyaretçilerin site içerisindeki hareketlerini öğrenebilirsiniz.


İnternet siteniz içerisinde bulunan kişilerin siteniz üzerinde ne kadar vakit geçirdiğini hangi ürünü daha fazla incelediğini gözlemleyebilirsiniz.


Gerçek zamanlı veriler ve web siteniz içerisindeki anlık analizleri Google Analytics programı sizin için sunar.


Web siteniz içerisinde hangi web sayfaları içerisinde daha fazla vakit geçirildiğini çözümleyebilirsiniz.


Web sitenize etkileşim sağlayan insanların hangi araçlar üzerinden web sitenize ulaştığını analiz edebilirsiniz.


Organik, referans, direkt veya sosyal medya üzerinden web sitenize ulaşım sağlayan kişileri kolaylıkla çözümleyebilirsiniz. Bu sayede doğru zamanda doğru reklam vermeniz ve hedef kitlenizi doğru ürüne yönlendirmeniz mümkün olabilir.

Google Analytics Sayesinde Hangi Bilgilere ulaşılabilir?

Hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanımanızı ve e ticaret içerisinde kolaylıkla daha başarılı bir hale gelmenize yardımcı olabilecek bir analiz programı olan Google Analytics sayesinde kitleniz hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ise;


İnternet sitenizin hangi ülke sınırları içerisinden ziyaretinin gerçekleştirildiği,


Sitenizi ziyaret eden kişilerin genel bilgileri ( Yaş, cinsiyet, nerede yaşadığı vb.)


Web site adresinize nasıl erişim sağladığı,


İnternet sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiği gibi bilgilere Google Analytics sayesinde ulaşabilirsiniz.


Bu analizlere istediğiniz öncelikte ulaşmanız da Google Analytics sayesinde mümkün olabiliyor.

Peki, Google Analytics kullanımının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Google Analytics kullanmanın pek çok avantajı bulunuyor bu analiz uygulaması sayesinde;


Gerçek zamanlı olarak site ziyaretçilerinizin site içerisindeki hareketlerini görebiliyor aynı zamanda siteniz içerisinde tüm verileri ve hesapları kayıt altına alabiliyorsunuz bu sayede siteniz içerisinde site ziyaretçilerinin ne kadar vakit geçirdiğini analiz edebiliyor ve site içerisinden kısa sürede çıkan kişilerin saptamasını yapabiliyorsunuz. Site içerisinde geçirilen vakit Google tarafından önemsenen ve arama motoru içerisinde hangi sıra içerisinde yer alacağınıza etki eden bir durumdur. Web site ziyaretçilerinizin siteniz içerisinden hemen çıkma oranı yüksekse site içerisinde düzenleme çalışmalarının yapılması ve site içerisinde site ziyaretçilerinin daha fazla vakit geçirmesi sağlanmalıdır. Eğer ziyaretçileriniz web sitesi içerisinde kısa vakit harcıyorlarsa bu Google sıralaması içerisinde düşmenize ve daha az tercih edilmenize neden olabilecek bir durumdur.

Google Analytics ve Seo İlişkisi

Google Analytics sayesinde SEO çalışmalarınızın ne kadar başarılı fe doğru bir şekilde yapıldığını gözlemlemeniz mümkün olabilir. Yanlış gerçekleştirilmiş SEO çalışmaları nedeni ile sitenizin hedef kitlesi yanlış belirlenebilir ve yanlış bir kitle yönlendirmesi nedeni ile siteniz içerisinde geçirilen süre kısalmış olabilir. Bununla ilgili olarak doğru SEO çalışmaları gerçekleştirilebilir ve sitenizin düzenlenmesi sağlanarak web sitenizin başarısının artması gerçekleştirilebilir.

Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Google Analytics profili oluşturduktan sonra web siteniz için kolaylıkla kod eklemeniz mümkün olabilir.


Google Analytics oturumunuzu açtıktan sonra ‘’yönetici’’ kısmına tıklayarak çıkan menü içerisinden bir hesap seçmeniz gerekiyor.
Mülk sütunu içerisinde bulunan menüden mülk seçebilirsiniz.
Bu kısım içerisinde izleme bilgilerini seçebilir ve daha sonra ‘’izleme kodu’’ kısmına tıklayarak kolaylıkla izleme kodunuzu alabilirsiniz.
İzleme kimliğiniz web sayfası üzerinde üst kısmında yer alır. İzleme kimliğinizin de izleme koduna eklenmesi gerekir. Bu sayede hangi, hesabın ve hangi mülkün veri gönderdiğini belirtebilirsiniz.
Uygun wordpress eklentisini kullanarak kolaylıkla Google Analytics kodu ekleyebilmek mümkünken Google Analytics kodu eklemek için tercih edilen 2. Yöntem ise; Header.php dosyasına Google Analytics kodu eklemek olabilir.


Google Analytics kurulumunu tamamladıktan sonra:
Google Analytics üzerinde site aramalarını aktifleştirmeniz gerekir.
Web siteniz üzerinde spam trafik gönderen web sitelerini engellemeniz önerilir.


Demografi kısmını aktif hale getirebilirsiniz.
Web sitenizin verilerine hızlı bir biçimde ulaşmak için bildirim ayarlarını kişisel olarak düzenleyebilirsiniz.


Web siteniz içerisinde hangi web sayfaları içerisinde daha uzun vakit geçirilirken hangi sayfalar içerisinde daha kısa vakit geçirildiğine dikkat edebilir ve yetersiz olarak görülebilecek noktalar üzerinde iyileştirmek çalışmaları yapabilirsiniz.


En iyi içeriği belirleyerek başarısız olarak görülebilecek içeriklerin iyileştirmesini bu içeriklere uygun olarak düzenleyebilir ve web site başarınızı yükseltebilirsiniz.


SEO çalışmalarınızın hangi web sayfası üzerinde başarılı olduğuna ve hangilerinde daha az etkileşme neden olduğunu saptayabilirsiniz. Doğru anahtar kelime kullanımı sağlayabilirsiniz.

Google Analytics Ne Zaman Aktif olur?

Google üzerinden tüm işlemlerinizi doğru bir şekilde geçekleştirdiğiniz takdirde Google Analytics hemen aktif olacak ve web siteniz içerisinde analiz yapmaya başlayacaktır.

Google Analytics Ücretli mi?

Google Analytics servisi Google tarafından ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor bu uygulama sayesinde tamamen ücretsiz olarak web siteniz olumlu yönde etkileyebilecek çalışmalar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Neden Google Analytics Kullanmalıyım?

Google Analytics sayesinde web siteniz içerisindeki istatiksel verileri hem bilgisayarınız üzerinden hem de mobil uygulamaklar üzerinden takip edebilirsiniz. Google Analytics uygulamasını mobil olarak telefonunuza yükleyerek kolaylıkla web site etkinliklerinizi bulunduğunuz her yerden takip edebilirsiniz.


Google Analytics kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın verilerin doğru olarak anali<inin gerçekleştirilmesi gerektiği söylenilebilir. Google Analytics sayesinde elde ettiğiniz verileri en doğru şekilde kullanabilmek ve uygun bir analiz raporu çıkartıp bu analiz raporuna göre hareket edebilmek gerekir. Google Analytics Google arama motorunun sağladığı ve özellikle e-ticaret sektörü içerisinde olan kişiler için en önemli araçlar arasında bulunsa da soğru kullanımı sayesinde yüksek başarı elde edilmesi mümkün olur.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1