Growth Hacking Nedir? Neden Kullanılır?

Growthh Hacking uzun zamandır kullanılan ve günümüzde dahi etkisini sürdüren bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmalar bugün dahi Growth Hacking tekniğini kullanmayı tercih edebiliyorlar. Dijital pazarlama stratejileri arasında önemli bir yere sahip olan Growth Hacking nedir? Neden kullanılır? Avantajları nelerdir? Gibi sorular ile Growth Hacking konusuna ele almaya çalıştığımız yazımız sizlerle.

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, en kısa tabirle bir pazarlama stratejisidir. Diğerlerinden en temel farkı, yalnızca büyümeye odaklanmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise büyümeyi hedeflerken bunu en az maliyet ile yapmaya çalışmaktır. Şöyle diyebiliriz ki, en kısa sürede ve en düşük bütçe ile büyümeyi hedeflemek önceliklidir. Çevrimiçi ortam için birebir olan bu yöntemi büyük firmaların birçoğu hali hazırda kullanmaya özen göstermektedir.

Growth Hacking tekniği, zararlı yazılımlar üzerinden çalışmalar yapmak ya da ücretsiz kaynaklar ele geçirmekten ziyade, tespit edilmiş sorunların çözümlenmesine odaklı çalışmalar yürütmeyi esas almaktadır. Bu çözümlere ulaşmak için de bilinen bilgilerden ziyade daha farklı ve özellikli fikirlerle etkili sonuçlara ulaşmak hedeflenmektedir.

Growth Hacking Nasıl Yapılır?

Çevrimiçi ortamda satış gerçekleştirmek için ayrıla bütçelerin daha az maliyetlere çekilmesinin en etkili yöntemi olan Grown Hacking’de başarı elde etmek için izlemeniz gerek yol üç adımda gerçekleşmektedir; veri analizi, teknik bilgi, kreatif düşünce.

Veri Analizi; Bu modelde önceliğimiz maliyeti en minimumda tutmak olduğu için, boşa çıkacak yönelimlerden kaçmak ve gerektiği kadar çalışma gerçekleştirmek gerekmektedir. Bunun için de doğru strateji geliştirmek adına veri analizi önceliklidir. Kullanıcı davranışlarının iyi analiz edilmesi ile istenilen etkiliyi yakalamak ve nokta atışı tabir edilen çalışmalar yürütmek mümkün olmaktadır. Growth Hacking çalışmalarında veriler toplamak, analiz etmek ve bir sonuç elde etmek en fazla önem arz eden adımdır. Bu adımda; Google Analytics, Kissmetrics, Hotjar, Mixpanel gibi araçlar kullanılabilir. Bu araçlardan gelen raporlamalar sonucunda planlamalar yapmak daha etkili olmaktadır.

Teknik Bilgi; Growth Hacking tekniğinde öncelik en doğru stratejiyi belirlemek ve bunun için de analizler yapmak gerektiğinden bahsetmiştik, bu durumda yapılan analiz çalışmaları doğru yorumlamak önemlidir. Dolayısıyla da burada işlemleri yürüten kişilerin gerekli teknik bilgi donamına sahip olması daha hızlı bir akış yakalamak için önemlidir. Aksi halde yanlış yönelimler maliyeti artmasına neden olacaktır ve bu durum da Growth Hacking tekniği ile ters düşmektedir.

Kreatif Düşünce; her pazarlama stratejisinde olabileceği gibi, hesaplanmayan hatalar ortaya çıkabilir. Bu durumda ilgili kişinin hızlı ve çözü odaklı seçenekler üretmesi beklenebilir. Bunu yaparken de yaratıcı fikirler sunması daha etkili olacaktır. Dolayısıyla Growth Hacking ile uğraşan kişilerin her duruma hazırlıklı olması ve kreatif düşünce yetisine sahip olabilmesi önemlidir.

Growth Hacking Teknikleri Nelerdir?

Growth Hacking etkili kullanıldığında başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bunun için de özeli ve doğru adımlar atılması önemlidir. Growth Hacking tekniğini kullanmak için sıklıkla uygulanan stratejileri üç başlıkta ele almak mümkündür. Bunlar; içerik pazarlaması, ürün pazarlaması ve dijital reklamlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. İçerik Pazarlaması; Dijitalleşmenin en büyük yeniliği olarak karşımıza içerik pazarlaması çıkmaktadır. İnternet ortamında en hızlı ve etkili büyümelerin alt yapısında oluşturulan içeriklerin pazarlaması vardır diyebiliriz. Özellikle ayrılacak bütçenin fazlasıyla önem arz ettiği Growth Hacking tekniğinde içerik pazarlaması ayrı bir öneme sahip olmaktadır. İçerik pazarlaması yaparken izlenecek adımlara dikkat edildiğinde etkili sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır. İçerik pazarlaması için kullanabileceğiniz yöntemlere örnek olarak; bloglar, sosyal medya platformları, web siteleri kullanılabilecek alternatifler olabilir.
  2. Ürün pazarlaması; ürün pazarlamasının önemli olan kısmı, ürünün kullanıcıya ilgi çekici gelmesi içi çalışmalar yürütülmesi gerektiğidir. Dikkat çekici ve talebe yönelik ürünler üzerinden çalışmalar gerçekleştirmek daha doğru bir adım olacaktır. Müşteri karşısına gelen ürünü alması gerektiği duygusuna kapılmalı hatta bunun üst seviyesi olarak çevresine de tavsiyede bulunmasına yönelik ürünler üretmek daha etkili olacaktır. Firmaların öncelik vereceği nokta ürünün kullanıcının ilgisini çekmesi ve müşteri memnuniyetine sebebiyet vermesidir.
  3. Dijital Reklamalar; dijital reklamlar için hedefiniz arama motorları olmalıdır. Arama motoru üzerinden başarılı bir etki yakalayabilirseniz hedefe ulaşmanız daha hızlı ve başarılı olacaktır. Arama motorları sonuçları etkin kullanıldığında başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Çevrimiçi kullanıcı sayısı dikkate alındığında buradan gelecek ziyaretçilerin sayısı azımsanamayacak kadar çok olabilir.

Growth Hacking Yöntemleri Nelerdir?

Pazarlama anlayışının asıl amacı ürün ve hizmeti satmak ve bunun için de müşteri elde etmektir. Bunun için de sıklıkla karşımıza farklı teknikler karşımıza çıkmaktadır. Aralarından uzun süredir kullanılan modellerden birisi de Grown Hacking tekniğidir. Grown Hacking tekniğinin uygulanmasında beş yöntem karşımıza çıkmaktadır. Bahsedeceğimiz bu yöntemler dijital pazarlamadan aşina olduğumuz ve genelde kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemleri edinme, etkileşim, bağlılık, tavsiye edilme ve gelir olarak sayabiliriz.

Edinme (Acquisition): Ticaret yapmak istiyorsanız, geleneksel ya da çevrimiçi ortam ayrımı olmamalıdır. İlk önceliğiniz müşteri kitlesiniz oluşturmaktır. Satış yapmanın öncelikli hedefi, satın alabilecek müşteri kitlesine sahip olmaktır. Doğru hedef kitle ile hedefe ilerlemek daha hızlı ve sağlam adımlarla olacaktır. Bunun için önceliğimiz müşteri edinme olacaktır. Tüm pazarlama anlayışı için geçerli olan bu yöntemin Growth Hacking tekniğinde tek farklı yanı maliyet noktasındadır. Growth Hacking’de müşteri edinme yönteminde en düşük maliyet çıkacak kanalları araştırmak ve bu kanallar üzerinden ilerleme göstermek önceliklidir.  Burada asıl amaç düşük maliyetli kanalları kullanarak gerekli müşteri sayısına ulaşmak ve dengeyi sağlamaktır.

Etkileşim (Activation): Etkileşim adımı ziyaretçi ile karşılıklı iletişime geçmesi durumudur. Siteyi ziyaret eden kullanıcının anlık olarak kalıp çıkmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Gelen ziyaretçinin, sitede kalacağı sürenin en üst süreye çekilmesi için çalışmalar yürütmesi durumudur. Bunu da elbette olabilecek en minimum harcama ile yapılması gerektiği noktasını da atlamamak gereklidir. Bir ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmanın en kesin yolları; ilgi çekici görsel ve videolar ile sitenin desteklenmesinin yanı sıra, bağlantılı linkler ile içerikler arası geçişlerle ziyaretçiyi sitede tutma çalışmaları yürütülebilir.

Bağlılık (Retention): Hedef kitlenin sitenize ziyaretlerinin devamlılığını sağlama çalışmalarıdır. Daha önce siteyi ziyaret eden kullanıcının başka bir zamanda tekrar ziyaret girişimde bulunmasına yönelik bir çalışma yürütülmesi, bunu da mail ile yapmak en etkili ve sık kullanılan yöntemlerdir.

Tavsiye Edilme (Referral): Bir markanın bilinirliğini artırmanın ve daha fazla kişiye ulaşmanın en etkili yolu ziyaretçi tavsiyesiyle gerçekleşmesidir. Ziyaretçilerinizin sitenizi tavsiye etmesi, pazarlama çalışmalarının en etkilisi ve en düşük maliyetli olanlarından birisidir. Burada firmanın yürüteceği çalışmaları ziyaretçi memnuniyeti üzerine yönelik yapmaları gerektiğidir.  Ziyaretçilerin tavsiyelerde bulunması durumunda kendisinin de karlı çıkacağını düşünmesi bu oranı oldukça artıracaktır.

Gelir (Revenue): Bir markanın kuruluş amacı gelir elde etmektir hiç şüphesiz. Fakat bunun için acele etmesi direkt sonuç elde etmek istemesi hatalar yapmasına sebep olacaktır. Bunun için adım adım ilerlemek gerektiği unutulmamalıdır. Buraya kadar ziyaretçileri sitemize çekmeyi başarmanın ardından artık gelir elde etmek için çalışmalar yürütülmesi adımına sıra gelmiştir. Ne kadar çok organik ziyaretçi trafiği elde ederseniz o kadar hızlı gelir elde edebilirsiniz. Dolayısıyla her adımı büyük bir özen ile ilerlediğinizde sonuç olarak ziyaretçi akışı sağlayacak ve gelir elde edebileceksiniz. Gelir elde etmenin yolu ziyaretçi memnuniyetinden geçtiği unutulmamalıdır.

Growth Hacking ve Geleneksel Pazarlama Farkları Neler?

Geleneksel pazarlama ile Growth Hacking tekniği asıl hedef yöntemler benzerlik gösterse de belirli aşamalarda birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Özellikle analiz ve tekniklerin uygulanması aşamaları en sert ayrılıkların yaşandığı durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.  Genel olarak bu farklılıklara bakacak olursak;

  • Geleneksel pazarlamada reklam çalışmalar standart olarak ilerlemektedir. Growth Hacking tekniğinde ise öncelikli olan bütçedir. En uygun bütçeye odaklı çalışmalar yürütülür, uygun olmayan durumlarda farklı stratejilere yönelimler geliştirilir.
  • Growth Hacking tekniğinde genelleme yapılmaz daha çok belirli noktalara odaklanır. Dolayısıyla da belirli özellikler üzerinde iyileştirme ve geliştirme yapmak mümkün olmaktadır. Tüm planlama akış içerisinde değişimler yaşayabilir, sabitlik söz konusu olmaz. Hedefe en az bütçe ile ulaşmaya olanak tanıyan farklı yöntemler deneyimlenebilir. Geleneksel pazarlamada daha genel bilgiler üzerinden ilerlemelere yer verilir.
  • En büyük farklılıklar yapılan strateji üzerinden gerçekleştirilir. Genel pazarlama da satış odaklanır ve en kısa sürede satış yapılabilecek adımlar izlenir. Growth Hacking tekniğinde ise rekabet ortamı dikkate alınır. Geleceğe yönelik daha uzun vadede getiri sağlayacak yöntemler uygulanır.
  • Growth Hacking tekniğinde veri analizinde daha çok belirli alanlara yönelirken, geleneksel pazarlamada ise genel nitelikler ve genel bir pazarlama anlayışı üzerinden ilerleme kaydedilir.
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1