Letgo Pazaryeri ile Online Mağazanı Yarat!

Letgo uygulamasının pazaryeri olarak nitelendirilmesi günümüzde sıkça dile getirilmeye başladı. Letgonun neden pazaryeri olarak nitelendirildiği konusuna geçmeden letgo nedir, nasıl kullanılır, letgo pazaryeri nedir, letgo uygulamasına neden pazaryeri nitelendirilmesi yapılır? Bu gibi sorulara cevap vererek konuyu açılığa kavuşturalım. Letgo pazaryeri ile online mağazana sahip olabilirsin!

Öncelikle letgo nedir, nasıl kullanılır sorusu ile konuya başlayalım. Letgo kısaca akıllı cihazlara yüklenen ve satın alım – satış yapılan bir uygulamadır. Günümüzde Özellikle ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir ilan sistemi olarak değerlendirebiliriz. Letgo uygulamasını mobil cihazınıza ya da diğer cihazlara yükleyebilirsiniz. Letgo uygulaması üzerinden ihtiyacınız olan bir eşyayı satın alabilir ya da ihtiyacınız olmayan bir eşyayı satışa sunabilirsiniz. Bu açıdan baktığımıza letgo ile ilgili olarak ihtiyaç sahiplerinin özellikle kullandığı bir uygulama olduğunu söyleyebilir.

Letgo, genel olarak ikinci el eşyaların satışa sunulduğu bir satış platformudur. Satıcı elindeki eşyanın sektörü fark etmeden satışa sunabilir. Bu açıdan baktığımızda letgoda alıcı kesim ve satıcı kesim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Alıcılar ise ihtiyacı olan eşyanın önceden kullanılmış olduğunu bilerek satın alır. Satıcıların ürün satışında bulunmasının sebebi ise artık kullanmaya ihtiyacı olmadığı için eşyayı paraya çevirmek isteyebilir. Bu sayede hem alan hem de satan kazanır.

Letgo Nasıl Kullanılır?

Letgo nasıl kullanılır? Letgo uygulamasını indirebilmeniz için öncelikle akıllı cihaza sahip olmanız gerekiyor. Web ya da mobil cihaz olabilir. Daha sonra cihazınızın mobil mağazasına girip (play store ya da apple store hangisine sahipseniz) letgo uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamaya tıkladığınızda bir üyelik girişi bulunuyor. Üyelik işlemlerini tamamlayıp kimliğinizi doğruladıktan sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Doğrulama işlemleri, sms , e-mail, sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştiriliyor.

Üyelik işlemini yaparken sizden özellikle bir alıcı – satıcı bilgisi istemez. Uygulamaya girdikten sonra satış ilanı verilen eşyaları inceleyebilirsiniz. İlerleyen süreçte satmak istediğiniz bir eşya olduğunda, eşyanın satış ilanını vererek alıcıların görmesini sağlayabilirsiniz. Peki letgo uygulaması üzerinde satış ilanı nasıl verilir? Öncelikle uygulamaya üye girişi yapılması gerekiyor. Üye girişi yaptıktan sonra satmak istediğiniz ürünün resmini çekin. Doğru açıdan çekmeye özen gösterin ki alıcı görsele baktığında ürün hakkında fikir sahibi olabilsin. Daha sonra ürün açıklaması yapmayı kesinlikle unutmayın. Satış internet üzerinden olduğu için çektiğiniz görsel ve yazdığınız yazı üzerinden alıcılar ürünü tanıma fırsatı yakalayacaktır. Hazırladığınız ilanı onaylayarak eşyanızı satışa hazır hale getirebilirsiniz. Fiyat noktasında, isterseniz satacağınız ürüne bir fiyat biçerek ilanı yayınlayabilirsiniz. Ek olarak teklif usulü fiyatlandırma da yapabilirsiniz.

Alıcı olarak letgo uygulamasını kullanıyorsanız, arama motoru kısmına ihtiyacınız olan eşyayı niteleyen bir kelime yazarak arama yapın. Karşınıza pek çok alternatif çıkacaktır. Ürünleri ve fiyatları inceleyerek size uygun olan ürünün satıcısı ile iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçerken uygulamanın otomatik olarak oluşturduğu soruları yöneltebilirsiniz. Ayrıca direkt olarak satıcıya da sorabilirsiniz. Her iki taraf için anlaşma sağlanması durumunda alışveriş gerçekleşir.

Letgo Pazaryeri ile Güvenli Alışveriş Hizmeti

Letgo Pazaryeri ile Güvenli Alışveriş Hizmeti

Letgo uygulaması, e-ticaret yapılan bir pazaryeri olarak ifade ediliyor. Bunun başlıca sebebi ise öncelikle alıcı ile satıcı bir araya getirmesidir. Bir araya getirme işleminin internet üzerinden gerçekleştirilmesi, e-ticaret pazaryeri olarak nitelendirilmesini sağlıyor. Çünkü e-ticaret yapılan pazaryerlerinin temel mantığı, satıcıların ürünlerini alıcılara tanıtmak ve satışını gerçekleştirmektir. Letgo pazaryeri de aynı şekilde satıcıların eşyalarını alıcılar ile paylaştığı ve alışveriş işleminin gerçekleştiği bir platformdur.

Letgo uygulaması ile güven içerisinde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Yeni hizmetler ile bugün kullanıcısına farklı kolaylıklar sunan letgo, müşterilerin güvenli alışveriş yapabilmesi için “güvenli ödeme ve kargo” hizmetini uygulamaya başlıyor. Güvenli ödeme ve kargo hizmeti, özellikle bölgesel satışla sınırlı kalmayan satıcılar için ideal bir hizmettir. Türkiye’de yoğun olarak kullanılan bir satış ilanı uygulaması olan letgo, kargo hizmeti için yurtiçi kargo ile anlaşma sağladı. Kullanıcılarına güvenli ödeme hizmeti sunmak için ise iyzico (sanal pos) ile iş birliği içerisinde yer alıyor. Iyzico, e-ticaret içerisinde yer alan kullanıcıların güvenli bir şekilde ödeme yapabilmesi için kullanılan bir ödeme altyapısıdır.

Letgo, kullanıcılarına güvenli bir alışveriş hizmeti sunabilmek için, bu yeni hizmetler ile kendini güncelliyor. Letgo uygulamasını kullanan kişilerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Letgonun Türkiye genelinde en çok uygulamaların ilk onun da yer aldığını söyleyebiliriz. Böylesine rağbet gören bir uygulamanın, müşteri memnuniyetini temel alması doğru bir stratejidir. Müşteri memnuniyetini sağlayan önemli unsurlardan biri de şüphesiz güvenilir alışveriş süreci geçirmektir.

Özellikle ödeme noktasında iyzico ile anlaşma sağlanması, güvenli alışverişin ilk adımı olarak değerlendirebiliriz. Çünkü sanal pos kullanılmaması durumunda olumsuz sonuçlanan alışveriş sürecinden sonra para iadesi yapılmaması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Alıcıların haklarını güvence altına almak adına ödemli bir hizmettir.

Letgo ile Diğer Pazaryerleri Arasındaki Fark Nedir?

Letgo, pazaryeri olarak ifade edilse de yine de diğer pazaryerlerinden ayrılan bazı noktaları bulunur. Satıcı ve alıcı ilişkisi, söz konusudur ancak alıcının satıcı ile birebir görüşme imkânı bulur. Diğer e-ticaret pazaryerlerinde alıcı ürünü inceler, satın almak isterse alır. Merak ettiği soruları dolaylı yollarla satıcıya ulaştırır. Letgo pazaryeri, alıcı ve satıcı ilişkisinin birebir olduğu bir yapıdır. Alıcı doğrudan satıcı ile iletişime geçer. Böylece merak ettiği soruları direkt olarak satıcıya yöneltir.

Letgo ile Diğer Pazaryerleri Arasındaki Fark Nedir?

Letgoda satılan ürünlerin çoğu 2.eldir. 0 ürünler de satılır ancak gelen olarak daha öncesinden kullanılmış olan eşyalar satılır. Letgo, daha çok düşük bütçe ile ihtiyacını gidermek isteyen kullanıcıların ilgi gösterdiği bir e-ticaret sitesidir. Letgo uygulamasında satılan ürünlerin pek çoğu, ihtiyacın olmamasından dolayı satışa çıkarılır. Böylece ürünün niteliğine, kullanım durumuna göre bir fiyat biçilir ve alıcıların beğenisine sunulur. Fiyatı uygun bulan ve ürünü beğenen alıcı, satıcı ile iletişime geçerek ürünü satın alır.

Letgoyu diğer pazaryerlerinden ayıran başka bir özellik bölgesel satış yapılmasını mümkün kılar. Bölgesel satış ne demektir? Letgo uygulamasını kullanırken bulunduğunuz konumun çevresinde bulunan eşyaları, filtreleme işlemi ile sınırlandırabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz bölge içerisindeki satılan eşyaları daha kolay bulmanızı sağlar. Bu durum yukarıda belirttiğimiz alıcı ile satıcının birebir görüşme fırsatı da bulabilir. E-ticaret içerisinde yer alan pazaryerlerinde yapılan satış, belli bir bölgeye hitap etmez. Tüm internet kullanıcılarına aynı mesafededir.

Diğer bir farkta entegrasyon işlemi bulunmaz. E-ticaret pazaryeri ile web sitesinin senkronize bir şekilde ilerleyebilmesi için entegrasyon işlemine gerek vardı. Özellikle stok takibi, satış süreci, faturalandırma ve kargolama gibi işlemler için entegrasyon işlemi yapılmalıdır. Letgoda entegrasyon işlemi yapılmaz. Ayrıca ürün satışında sınırlama da bulunmaz.

Son olarak şunu da ekleyebiliriz ki letgoda ürün fiyatlandırılırken aynı zamanda tercihen pazarlık payı da bulunur. Yani satıcı ile konuşarak söylediği fiyat üzerinden pazarlık yaparak fiyatı düşürebilirsiniz. Ayrıca diğer pazaryerlerine göre siparişin iptali daha esnektir. E-ticaretin avantajları hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Letgo Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Letgo uygulamasının kullanıcısına sunduğu avantajlar vardır. İhtiyaç sahiplerini bir araya getiren bir uygulama olan letgo pazaryeri üzerinden yapılan alışverişin avantajlarını şu şekilde ifade edebiliriz;

  • Basit ve pratik bir uygulamadır. İhtiyacınız olan şey, internet bağlantısı ve akıllı bir cihazdır.
  • Kullanmadığınız eşyaları paraya çevirebilirsiniz. Letgoda satılan ürünlerin pek çoğu, satıcılar tarafından artık kullanılmayan ürünlerdir. Kullanmadığınız eşyaları satarak ekonomik gelir elde edebilirsiniz.
  • Letgo üyeliği ücretli değildir. Letgoya üye olmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz.
  • Alıcı ya da satıcı olarak ayrı bir üyelik oluşturmanıza gerek yoktur. Tek bir üyelik ile hem alıcı hem de satıcı olabilirsiniz. Ayrıca kişisel bilgilerinizi de paylaşma zorunluluğunuz yoktur.
  • Satıcı olarak oluşturacağınız ilanların bir kotası yoktur. İstediğiniz kadar ilan oluşturabilirsiniz.
  • Fiyat noktasında bir standarda uyma zorunluluğunuz yoktur. Satmak istediğiniz ürünün fiyatını siz belirlerseniz. Üstelik pazarlıkta yapabilirsiniz.
  • Letgo uygulaması yapılan satış için komisyon almaz.
  • Ayrıca vergilendirme bulunmadığı için satış işleminin faturalandırılması yapılmaz.
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1