Google Trends Nedir? SEO İçin Önemli Midir? 

Web sitesini, dijital platformda yer almanıza yardımcı olan doküman olarak ifade edebiliriz. Web sitesi farklı amaçlar için kurulmuş olabilir. Son zamanlarda oldukça trend haline gelen e-ticaret web siteleri de özellikle yaygınlaşarak daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlıyor. Ancak açtığınız web sitesinin istediğiniz hedef kitlesine ulaşmak için öncelikle arama motorları tarafından görünürlüğünün yüksek olması gerekir. Peki Google Trends, web sitesinin sıralamasını nasıl etkiler? Web sitesi için Google Trends ne kadar önemlidir?

Bu gibi sorulara geçmeden önce ilk olarak Google Trends nedir, ne işe yarar gibi temel soruları cevaplayarak daha sonra arama motoru üzerindeki etkisine geçebiliriz. Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki web siteleri, farklı amaçlar için kurulabilir. Web sitesinin sahibi ziyaretçilerine belli bir aktarımda bulunarak dijital bir şekilde iletişime geçmiş olur. Web sitesinin içerisinde bir metin, görsel ya da bilgi verici herhangi bir içerik olabilir. Site ziyaretçileri, web sitesi sayesinde aradığı bilgiye ulaşabilir. Ancak internet kullanımın yaygınlaşması, aynı amaçla kurulan web siteleri arasında rekabetin doğmasına yol açmış durumdadır. Bu rekabet durumu, web sitelerinin arama motorları sıralamasına önem vermesine ve üst sıralarda bulunmak için çalışma yapmasına yol açmıştır.

İnternet kullanıcıları, internet üzerinden araştırma yaparken özellikle ilk sırada bulunan web sitelerine tıklarlar. Çünkü arama motorunun ilk sayfasında bulunan web siteleri arama motorları tarafından kullanıcının aradığı soruya cevap verebilecek uygun sitelerdir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışması web sitelerinin sıralamasını etkileyen önemli bir çalışmadır. İnternet kullanıcılarının arama yaparken en çok kullandığı kelimeler üzerinden yapılan SEO çalışması, web sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını büyük ölçüde etkileyecektir. Google Trendsin bu döngüde önemli bir görevi bulunur. Dolayısıyla Google Trends servisinin web siteleri ve SEO için yeri nedir, birlikte inceleyelim.

En temel anlamı ile Google Trends, internette en çok aranan kelime ya da kelime gruplarını, soruları ya da cümleleri kullanıcıların hizmetine sunan Google servisidir. Bu bilgiyi kullanıcılara sunarken arandığı coğrafi bölgeyi, dili ve aranma sıklığını istatiksel olarak bilgi haleni getirerek aktarır. Bu sayede Google Trends üzerinden merak ettiğiniz bir kelimeyi arayarak coğrafi bölge, dil ve arama sıklığı gibi bilgilere ulaşarak anahtar kelime olup olamayacağını belirleyebilirsiniz.

İnternette kullanıcıların hangi kelime üzerinden araştırmasına cevap aradığını belirlemek önemli bir konudur. Böylece web sitenizi arama motoruna optimize ederek, arama sonuçlarında ilk sayfada ve üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu durum, sitenizin ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik bir çalışmadır. Eğer ki sitenizin organik trafiğinin yüksek olmasını istiyorsanız web sitenizi optimize etmelisiniz. Optimize ederken Google Trends’i kullanarak anahtar kelime olabilecek kelimeleri seçersiniz. Yani Google Trends, web siteniz için SEO çalışması yaparken yararlanabileceğiniz önemli bir kaynaktır.

Google Trends ile ilgili olarak ifade edebileceğimiz önemli bir diğer husus, kullanımının ücretsiz olmasıdır. İnternet kullanıcıları, Google Trends üzerinden herhangi bir ücret ödemeden araştırmasını yapar. Dolayısıyla herkese açık bir Google servis aracı olduğunu söyleyebiliriz. Anahtar kelime araması yaparken kullanabileceğiniz farklı Google servisleri ya da uygulamalar vardır. Ancak bunlardan birçoğu üyelik ya da belli bir ücret karşılığında size bu hizmeti sunar. Bu anlamda Google Trends’in herhangi bir ücrete tabi olmaması, kullanıcı kitlesinin daha fazla olmasına yol açıyor.

Web siteniz için SEO çalışması yaparken size büyük yardımı dokunabilecek Google Trends’i açıklayalım. Peki Google Trends ne işe yarar?

  • Belli bir tarih aralığını filtreleyerek o dönemde en çok aranan kelime ya da soru kalıplarına ulaşmanızı sağlar. Özellikle dönemsel bir yazı çalışması yaptığınız düşünün. Google Trends üzerinden yaptığınız arama sonuçlarına yönelerek çalışmanızın içeriğini sağlamlaştırabilirsiniz.
  • İnternet üzerinden yapılan aramalara ulaşmanıza yardımcı olur. Böylece aranan kelime ya da soruları takip ederek en çok arananları bulmanıza katkı sağlar.
  • Günlük olarak Google Trends üzerinde araştırma yaparak trend olan aramaların nabzını tutabilirsiniz. Bu sayede güncel ve popüler olaylardan haberdar olmuş olursunuz.
  • Özellikle güncel haber yazısı yazanlar için yardımı büyük ölçüde dokunabilecek bir servistir. Aranan popüler haberler üzerinden yazınızı oluşturabilir, gündeme uygun içerik üretirsiniz.
  • Web sitenizin organik trafiğini artırmanıza yardımcı olur. En çok aranan, trend kelimeleri dikkate alarak oluşturduğunuz web sitesi içerikleriniz ile ziyaretçi sayınızı yükseltebilirsiniz. Böylece web sitenizin organik trafiğini artırmış olursunuz.
  • E-ticaret siteleri için de ayrı bir öneme sahiptir. E-ticaret siteniz için yapacağınız SEO çalışması için Google Trends sevisinden yararlanabilirsiniz. En çok aranan kelimeyi anahtar kelime olarak belirleyip, site ziyaretinizi artırabilirsiniz. Böylece satış oranınızda yükseliş yaşarsınız.

SEO ile Google Trends’in arasındaki bağlantıya geçmeden önce bilmeyen okurlarımız için SEO’yu açıklayalım. Türkçe karşılığı olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. SEO, web sitelerinin arama motorları tarafından bulunabilirliğini ve taranabilirliğini sağlamak için yapılan bir çalışmadır. Web siteniz ya da e-ticaret sitenizin SEO çalışması ile setinizin arama sonuçlarında görünür olmasını sağlarsınız. Optimize işlemi için önemli olan nokta, anahtar kelimelerin uygun belirlenmesi ve bunu site üzerinde uygulanmasıdır.

İşte tam bu noktada Google Trends, SEO çalışması için önemli bir hale gelir. Çünkü internet kullanıcılarının en çok aradığı kelimelere ulaşırsınız. Anahtar kelime, internet kullanıcılarının internette arama yaparken en çok kullandığı kelime ya da kelime gruplarıdır. Sitenize ya da e-ticaret yaptığınız sektöre uygun anahtar kelimeleri araştırarak sitenizin SEO çalışmasını gerçekleştirin.

Ancak şu bilgiyi de ara not olarak verelim. Arama motorlarının sitelerin sıralamasını belirlerken tam olarak neyi kriter olarak belirlediği net bir şekilde bilinmiyor. Ancak SEO çalışması yapmayan bir web sitesinin üst sıralarda yer almasını bırakın ilk sayfada yer alması bile çok zordur. Bu nedenle arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için sitenize SEO çalışması yapmalısınız. SEO çalışması yaparken Google Trends üzerinden en çok aranan kelimeleri belirleyerek anahtar kelimenizi oluşturursunuz.

Özellikle e-ticaret yapanlar için web sitesinin aktiflik durumu ve üst sıralarda yer alması önemlidir. Ziyaretçi potansiyelini artırmaya yönelik bir sürece işaret eder. Sitenize olan ziyaretlerin niteliği doğrultusunda satış oranlarınızda artış yaşanır. Nihayetinde internet kullanıcı algısına göre ilk sıralarda yer alan sitelerin güvenirliği diğerlerine göre daha fazladır.

Bu nedenle sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması, ziyaretçilerin niteliğini etkileyerek alışveriş yapma eğilimini tetikler. E-ticaret sitenize yapacağınız SEO çalışmaları ile arama sonucu sıralamanızı değiştirebilirsiniz. Google Trends üzerinden araştırma yaparak size katkı sağlayacak anahtar kelimeleri belirleyin. SEO çalışmasında belirlediğiniz bu kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Böylece uygun ve nitelikli bir SEO çalışması yapmış olursunuz.

Ayrıca sezonluk ürün satan bir e-ticaret işletmesi iseniz Google Trends araştırmasıyla dönemin trendlerinden haberdar olursunuz. Dolayısıyla ürününüzü en uygun zamanda piyasaya sürerek uygun hedef kitlesine ulaştırırsınız. Anneler günü, babalar günü gibi toplumumuzda değer ve ilgi gören özel günlerdir. Bu günlere uygun üretilen ürünlerin satışını Google Trends’ten yapacağınız araştırma ile tam zamanında piyasada sunarsınız.

Ek olarak oluşturduğunuz kampanyalar ve reklam çalışmaları için Google Trends size çok yardımcı olacaktır. Trend olanı, kampanyanızda ya da reklam çalışmanızda kullanarak markanıza olan ilgiyi artırın. Bölge, ülke temelli bir rapor elde edebileceğiniz için yapacağınız kampanyayı da şekillendirebilirsiniz.

Google Trends, web siteniz için yapacağınız SEO çalışması için doğruluk oranı yüksek bir bilgi kaynağı sunar. Ücretsiz olarak erişim sağlayabileceğiniz bir servistir. Aradığınız kelimeyi size istatiksel olarak raporlayarak verir. Bu sayede elde ettiğiniz bilgiyi daha verimli bir şekilde kullanırsınız.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1