E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Günümüz teknolojisi sayesinde internet üzerinden pek çok işlem gerçekleştirilebilir halde geldi. Geleneksel ticaret yöntemini tercih eden kişiler de aynı zamanda e-ticarete yönelmeye başladı demek mümkün.

Sadece geleneksel ticaret yöntemini tercih edenler değil evlerinden iş yapmayı düşünen kişiler tarafından da farklı e-ticaret yöntemleri tercih edilebilir yöntemler olarak görülebilir.

Geleneksel ticaret yöntemleri tercih eden yani hali hazırda mağazası veya satış gerçekleştirilen fiziksel bir alana sahip olan kişiler tarafından e-ticareti merak ettiğini ve geleneksel ticarete göre avantajlarını araştırdığı biliniyor.

E-ticaret yöntemleri sayesinde internet üzerinden ürün veya hizmet satışı gerçekleştirirken pek çok farklı avantaj elde edersiniz.

Bunlardan bahsetmek gerekirse:

Fiziksel Bir Mağazaya İhtiyacınız Olmaz.

Klasik ticaret yöntemine baktığımız zaman fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız vardır e-ticaret gerçekleştirmek için ise bir mağazaya ihtiyacınız yoktur. Fiziksel olarak bir mağazaya sahip olmanız gerekmediği için satışlarınızdan daha fazla kar elde etmeniz mümkün olabilir. Mağazanız için ödemiş olduğunuz kira bedeli ve faturalar gibi masraflar e-ticaret için geçerli değildir. Buna bağlı olarak kar oranınınız da artabilir.

Satışlarınız İçin Belirli Bir Saat Dilimine Gerek Kalmaz

Aynı zamanda geleneksel ticaret yöntemler içerisinde belirli saat aralıklarında ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Buna bağlı olarak kazanç sağlayabileceğiniz saatlerinizin de kısıtlı saatler olduğunu söylemek mümkün olabilir. İnternet üzerinden satışlarınızın 7/24 gerçekleştirilebilir olması sayesinde günün her saatinde satış yaparak daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Daha çok Çeşitte Ürünü Hedef Kitlenize Sunabilirsiniz.

Geleneksel ticaret yönteminde belirli bir alanınız vardır. Fiziksel mağazanız içerisinde bulunan ürün sayısı ve sergilenme şekli müşterileriniz için kafa karıştırıcı bir şekilde dizayn edilmiş olmamalı. Fakat e-ticaret için bu duruma gerek yoktur. Müşteri kitleniz internet siteniz üzerinden kolaylıkla ürünlerinizi ayrıntılı olarak inceleyebilir. Daha fazla ürün seçeneği satışlarınızı yükselten bir etki gösterebilir.

Mağazanızın Bilinirliği Artar ve Daha Geniş Bir Alanda Tanınırsınız.

Geleneksel ticaret yöntemine baktığımız zaman sadece belirli bir bölge içerisinde kalırken e-ticaret ile kendiniz için sağlayabileceğiniz en büyük avantajlar biri daha geniş bir kitleye ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak diyebiliriz.

E-ticaret yöntemi sayesinde belirli bir bölge içerisinde sınırlı kalmazsınız. Farklı illere ve farklı ülkelere kendinizi ve markanızı tanıtma imkanınınız olur bu da satışlarınızın artmasına fayda sağlayacak durumlar arasında bulunur diyebiliriz. Aynı zamanda markanız için isim bilinirliğinizin artması sayesinde popüler halde gelmeniz kolaylaşabilir.

Müşterileriniz İçin Pratik ve Hızlı Bir Alışveriş İmkânı Sağlarsınız.

Fiziksel mağazalarda gezmek ve günün belli bir vaktini harcamak gelişen zaman içerisinde yerini pratik, hızlı ve kolay bir yöntem olan internetten alışveriş yöntemine bırakmaya başladı.

Teknoloji çağının gelişmesi ile kişiler alışveriş için internet sitelerini çok daha fazla tercih eder hale gelmeye başladı olarak görülebilir. İnternetten alışveriş sayesinde müşteriler daha fazla ürünü daha kısa süre içerisinde inceleyerek hem zamandan tasarruf sağlıyorlar hem de daha fazla ürünü daha kısa süre içerisinde inceleyebiliyorlar. Buna bağlı olarak daha fazla ürün satın alabiliyorlar veya herhangi bir ürün için satın alınma oranı da artabiliyor.

Pazarlama ve Reklam Olanaklarınız Artar

İnternet oldukça geniş bir alan farklı bölgeler içerisinde potansiyel müşteri kitlenize kolaylıkla kendinizi tanıtabilirsiniz.

Arama motoru sıralamanız, Google reklamları, sosyal medya kanalları reklam çalışmalarınız için farklı imkânlar tanır. Doğru bir e-pazarlama stratejisi ve reklam çalışmaları ile internet üzerinden yapacağınız satışların kaçınılmaz bir şekilde artabileceğini söylemek mümkün.

Aslında geleneksel ticaret yöntemleri için de reklam ve tanıtım çalışmaları büyük bir önem taşır fakat geleneksel ticaret yöntemleri içerisinde belirli bir kitleye kendinizi tanıtabilir belirli bir alan içerisinde hedef kitlenize adınızı duyurabilirsiniz.

Gelişen teknolojinin olanakları sayesinde potansiyel müşteriniz olabilecek kitleye etkili reklamlar sunarak kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu durum sayesinde müşterilerinizde artış görülebilir.

Sürekli Satış Olanağınız Artar

Ticaret için en önemli konulardan biri devam eden satıştır. Yani müşterinize devamlı olarak bir satış gerçekleştirebilmek gerekir. Memnun müşteri kitlesi oldukça değerlidir. İnternet siteniz üzerinden alışveriş yapmış olan müşteri kitlenizi çeşitli yöntemler sayesinde kolaylıkla yeni ürünlerinizden ve kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz. Bu durum sürekli müşteri elde etmenizi, memnun müşteri kitlesi sağlamanızı kolaylaştırabilir.

E-ticaret sayesinde hem kendinize hem de müşterilerinize pek çok fayda sağlayabilirsiniz. Bu avantajlardan bazıları ise bunlardır. Şirketiniz için sağladığı faydaların yanı sıra müşterileriniz için de pek çok avantaj sağlayarak kazancınızı yükseltebilirsiniz.

E-ticaret yöntemi ile çağa uyum sağlayarak kendinizi geliştirebilir ve pek çok farklı imkândan yararlanabilirsiniz. Online dünyanın size ve şirketinize daha farklı pek çok avantaj sağlayabileceğini söyleyebiliriz ve bu avantajlar ilerleyen zamanlarda daha da çoğalacakmış gibi görünüyor.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1